Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Опубліковано

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон, аби пересуватися містом за допомогою навігації та сплачувати комунальні послуги. Чоловік першим серед незрячих людей на Галичині почав користуватися озвученою технікою, а тепер він навчає цього інших як наставник інклюзивного простору «Сенсотека». 

Про цифрову освіту для незрячих людей та інші інклюзивні ініціативи бібліотеки розповідає ШоТам.

«Треба навчитись користуватися технікою, аби бути самостійними»

Андрій цікавиться озвученою технікою ще з 90-х років. З того часу окрім телефонів уже з’явилися озвучені тонометри, глюкометри та годинники. 

Цьогоріч Андрія запросили стати наставником в інклюзивному просторі «Сенсотека» щодо цифрових навичок. За допомогою спеціальної програми NonVisual Desktop Access (NVDA) чоловік уже озвучив ноутбук, стаціонарний комп’ютер та два планшети.

Андрій Станько під час роботи. Фото надала Галина Телепко

«Через війну багато військових втратили зір. Також люди можуть його втратити через стрес, якого зараз так багато. Тому їм треба навчитись користуватися технікою, аби бути самостійними. І я з цим допомагаю, адже сам усе пройшов і розумію, наскільки це спрощує життя», — каже Андрій.

Чоловік приходить у «Сенсотеку» двічі на тиждень. Пересувається за допомогою тростини, тому перед входом у простір розміщений метроном — сповіщувальна система, яка попереджає про можливе зіткнення. Коли людина з інвалідністю наближається до входу, метроном подає спеціальний сигнал про те, що варто підготуватися до сходинок або підвищення.

Незряча людина дізнається про перешкоди завдяки системі оповіщення. Фото надала Галина Телепко

У всіх приміщеннях закладу на підлозі є тактильна плитка з рельєфними крапками, яка призначена для пересування незрячих людей з тростиною. Інтер’єр оформили в яскравих кольорах, адже це необхідно для людей з порушенням зору, аби краще орієнтуватися в приміщенні.

Приміщення великого читального залу з тактильною плиткою. Фото надала Галина Телепко

Першими почали використовувати принтер, що друкує шрифтом Брайля

Крім навчання з Андрієм, незрячі люди можуть приходити сюди та читати книжки — «Сенсотека» з 2020 року використовує принтер, який друкує шрифтом Брайля. 

«Ми не друкуємо цілі книги, але створюємо окремі матеріали на вимогу відвідувачів — усе, що їм потрібно. Спершу друкуємо звичайний текст, потім перекладаємо на шрифт Брайля й уже так видруковуємо. Для незрячих людей все це відбувається з озвучкою», — каже завідувачка «Сенсотеки» Галина Телепко.

Принтер, що друкує шрифтом Брайля. Фото надала Галина Телепко

За її словами, до них часто звертаються інші заклади Львова — театри та музеї, які просять допомогти надрукувати матеріали для власних виставок. Всі їх перевіряють відвідувачі з порушенням зору. 

Андрій Станько не бачить зовсім, тому читає книги шрифтом Брайля. Проте якщо в «Сенсотеку» приходять люди з частковою втратою зору, то можуть почитати книги за допомогою відеозбільшувача, завдяки якому можна змінювати кольори, контрастність та шрифт. 

Відеозбільшувач, який допомагає людям з частковими порушеннями зору читати книжки. Фото надала Галина Телепко

Читайте також: Щоб люди не відчували бар’єрів. Активістка з Донеччини створила реабілітаційний центр на Франківщині

Програми допомагають людям з інвалідністю пересуватись містом

Серед учнів Андрія переважно літні люди та ветерани, що втратили зір на фронті. Влітку охочих було більше, а тепер їх двоє-трохи на день.

Управління соціального захисту відшкодовує незрячій людині покупку смартфона: 

«Якщо людина опанує користування ним, то зможе сама оплачувати комунальні послуги, користуватися навігацією, пересуваючись містом — часто водії не зупиняються вчасно й можна проїхати свою зупинку. У місті немає доступного транспорту, де валідатори були б розміщені не хаотично, а люди чули оголошення всіх зупинок та знали номер маршрутки».

Андрій допомагає незрячим людям освоїти смартфони. Фото надала Галина Телепко

Андрій каже: для незрячих людей є навіть спеціальна волонтерська програма Be My Eyes, завдяки якій можна зателефонувати волонтеру, щоб той через відеозв’язок допоміг зорієнтуватися в просторі. Є й інші корисні програми.

Наприклад, застосунок Brailliac: Braille Tutor навчає читати й писати шрифтом Брайля, а програма Sullivan+ озвучує текст, розпізнає картинки та кольори. Застосунок Cash Reader може допомогти незрячій людині розпізнати номінал банкнот.

«Чуттєва» бібліотека — перший інклюзивний простір у місті

«Сенсотека» як доступна бібліотека та інклюзивний простір почала роботу у 2020 році. Раніше тут була стара книгозбірня, в якій часто зникала електрика та місцями провалювалась підлога. 

Поряд розташована школа-інтернат для дітей з порушеннями зору, тому вони також стали частими гостями простору. Першими інклюзивними проєктами в «Сенсотеці» стали курси англійської для молоді з порушеннями зору й арттерапія для дітей з інвалідністю.

Зовнішній вигляд «Сенсотеки». Фото надала Галина Телепко

«Багато наших відвідувачів — люди з інвалідністю, які втратили зір чи слух, на кріслах колісних, з ДЦП чи розладом аутичного спектру, порушенням опорно-рухового апарату чи ментальними порушеннями. Ми приймаємо абсолютно всіх, хто хоче спілкуватися та навчитися чогось нового», — ділиться Галина Телепко.

Зараз молодь з розладами аутичного спектру створила на базі «Сенсотеки» театр тіней «Крила». Щонеділі хлопці та дівчата приходять на репетиції, а потім щопівроку проводять прем’єри — у просторі, місцевих театрах або ж за кордоном:

«Ніхто ще ніколи не сказав, що акторами є діти з розладами аутичного спектру, — все настільки професійно та цікаво».

Репетиція театру тіней «Крила». Фото надала Галина Телепко

А ще люди з інвалідністю можу відсвяткувати тут соціальні дні народження. Усі витрати, пов’язані зі святкуванням, бере на себе заклад: 

«Вони просто приїжджають на захід і ні про що не здогадуються, а друзі готують сюрприз — квіти, кульки, торт. Також ми вмикаємо музику, й ті, кому комфортно це робити, можуть трохи потанцювати».

Що робити, аби заклади в Україні були доступними

Зараз у Львові та інших містах зʼявляється все більше доступних закладів, адже з фронту повертаються військові на кріслах колісних, без зору чи кінцівок. Тому Галина Телепко сформувала сім порад для громадських закладів, як зробити свої приміщення безбар’єрними: 

  1. налагодити співпрацю з місцевою владою;
  2. знайти громадські організації, які працюють з людьми з інвалідністю, та домовитися про спільні проєкти;
  3. знайти людей, які пишуть гранти, та шукати можливості для фінансування ідей;
  4. визначитися, для кого саме має бути адаптований заклад та хто його відвідуватиме;
  5. закупити необхідне обладнання;
  6. набрати персонал з креативними ідеями або ж провести навчання з безбар’єрності та спілкування з людьми з інвалідністю;
  7. запросити фахівця, який зможе порадити з власного досвіду, що обов’язково треба облаштувати у закладі.

Приміщення лекторію з тактильною плиткою в просторі. Фото надала Галина Телепко 

Наприклад, якщо заклад має бути для людей з порушенням зору або хтось із працівників є незрячим, треба запросити обов’язково підписати меблі шрифтом Брайля й розставити усе так, аби було зручно пересуватися за допомогою тростини. 

Якщо заклад адаптовується до потреб людей на кріслах колісних, то варто встановити пандус, перевірити доступність дверей і їхню ширину, облаштувати безбар’єрні вбиральні. Для інклюзивних майстер-класів треба забезпечити спеціальні місця для відвідувачів. 

А ще біля закладу можна створити парк для прогулянок. У парку поряд із «Сенсотекою», наприклад, є можливість проїхатися на велосипеді-тандемі — дві людини, одна з яких має порушення зору, катаються разом, а потім повертаються назад.

Відвідувачі простору випробовують велосипед-тандем. Фото надала Галина Телепко

Читайте також: Інклюзивні парки для дітей в Україні: як працюють та як створити у своїй громаді

«Мріємо, аби в Україні було більше доступних закладів для людей з інвалідністю, де вони зможуть працювати, навчатися чи просто відпочити. Інвалідність — це не кінець. Треба жити далі. Тому ми хочемо навчити людей не опускати руки».

Суспільство

Українка здобула перемогу за найкращий костюм на Miss Eco International та вийшла у фінал (ФОТО)

Опубліковано

Львівʼянка Єлизавета Адамська здобула перемогу в номінації «Найкращий екокостюм» на Miss Eco International. Завдяки цьому вона вийшла до фіналу престижного міжнародного конкурсу, який відбудеться 19 квітня в єгипетській Александрії.

Про це повідомив очільник Львівської ОВА Максим Козицький.

Про костюм

Костюм Єлизавети має назву «Пам’ять у пелюстках». Його присвятили темі збереження природи під час війни. Образ символізує 20 рідкісних видів українських рослин, які опинилися під загрозою зникнення внаслідок агресії росії. Усі квіти та ефектні рукави сукні виготовлені з переробленого пластику.

Єлизавета Адамська — активна громадська діячка та учасниця Young European Ambassadors. Вона реалізувала кілька соціальних ініціатив: проєкти на тему екофемінізму, сталого способу життя, а також розробила навчальну екологічну гру для дітей з порушенням зору.

Читайте також: У культовому ресторані українських емігрантів у Нью-Йорку зготували символічні паски (ФОТО)

Довідка про конкурс

Miss Eco International — це міжнародна платформа, що об’єднує представниць з різних країн навколо тем екологічної свідомості та сталого розвитку. Переможниця отримує статус Посланниці доброї волі ООН з питань довкілля. У 2024 році конкурс виграла українка Ангеліна Усанова.

Нагадаємо, що українка Адріана Пущак здобула титул Miss Petite USA Universe 2025.

Фото: фейсбук-сторінка Максима Козицького

Читати далі

Суспільство

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Опубліковано

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища або спалюють, забруднюючи повітря. Однак їх можна переробляти, зокрема компостувати, що є екологічним і дешевим способом утилізації. 

Проєкт «Кращі практики управління біовідходами в малих громадах України» допомагає 63 громадам розробити плани поводження з відходами та перетворити їх на добриво для місцевих парків і садів.

Громади, що взялися за компостування

Керівництво Білогородської громади (Київська область) до дій спонукали самі жителі: чимало людей виносили гілля й траву в яри та лісосмуги, перетворюючи їх на стихійні звалища. Це додавало навантаження комунальникам. 

Послуги з подрібнення гілок і збору ялинок полегшили ситуацію, але потрібен був системний підхід. Тепер у планах громади — встановити великі компостери й навчити людей користуватися ними замість того, щоб викидати органіку абикуди. 

«Ми рішуче налаштовані впоратися з цією проблемою», — каже завідувачка сектору екології Білогородської сільради Ольга Леонова.

Фото: Білогородська громада

Дехто ж вирішив почати з просвітництва. Наприклад, у Гірській громаді, що теж на Київщині, проводять лекції, тренінги та практичні заняття для учнів шкіл, вихованців дитячих садочків і жителів громади, на яких роз’яснюють переваги екологічних методів управління органічними відходами.

«Хочемо збільшити компостування біовідходів у громаді. Для цього плануємо встановити компостери в школах, соціальних закладах і багатоповерхівках, а також заохочувати жителів до компостування. Організуємо майстер-класи, екозаняття й інформаційні кампанії. Проте для успіху потрібен чіткий план на рівні громади, і спеціалісти вже працюють над його розробкою. Тренінги проєкту допомогли структурувати процес і врахувати важливі нюанси», — розповідає завідувачка сектору екології та охорони природних ресурсів виконкому Гірської сільської ради Олеся Карпенко.

На Одещині про проблему органічних відходів задумались у Красносільській громаді. Вона розташована в передмісті Одеси на березі унікального Куяльницького лиману, тож збереження довкілля тут особливо пріоритетне. Уже зараз комунальні служби централізовано збирають і вивозять опале листя й інші зелені рештки окремо від побутового сміття. Наступний крок — облаштувати повноцінний майданчик для компостування всіх біовідходів. 

«Прагнемо не просто створити систему управління біовідходами, а інтегрувати її в екологічну політику громади», — пояснює головна спеціалістка відділу ЖКГ Красносільської сільради Юлія Волочан.

Фото: Красносільська громада

Беруть участь у проєкті й громади, що раніше не мали жодної практики збирання органіки. До прикладу, в Болехівській міській громаді на Івано-Франківщині до цього часу всі відходи возили на полігон в урочище «Криве» — тепер же там планують створити систему роздільного збору, аби зменшити навантаження на сміттєзвалище. 

Як проєкт допомагає громадам

Уже цього року в проєкті планують навчальний візит до громад, які вже успішно впровадили роздільний збір відходів, аби перейняти досвід і надихнутися реальними прикладами.

П’ять найвмотивованіших громад-учасниць отримають сучасні компостери: грантові кошти покриють 70% вартості десяти секцій (контейнерів) для компостування в кожній з них, а решту дофінансують місцеві бюджети. 

Їх планують встановити переважно біля об’єктів, де накопичується багато органіки: шкіл, лікарень, парків чи ринків. Там жителі зможуть залишати, наприклад, опале листя, харчові рештки або скошену траву, а комунальники контролюватимуть процес компостування. 

Першу партію компосту громади використають для власних потреб — щоб підживити ґрунт у парках, скверах, на клумбах, — а наступні, можливо, роздаватимуть людям для приватних господарств.

Перші результати 

У соцмережах Білогородської громади з’явилися поради, як облаштувати домашній компостер на подвір’ї. А в Гірській громаді на офіційному сайті регулярно повідомляють про екологічні заходи й закликають всіх охочих долучатися. 

Майже 200 громад по всій Україні поширили на своїх сторінках матеріал про шкоду від спалювання органічних залишків «Не пали — компостуй!», який у межах проєкту підготував «Український альянс “Нуль відходів”». Людей поступово готують до змін: пояснюють, чому важливо відокремлювати органіку від іншого сміття, як правильно її складати для компостування, скільки часу та які умови потрібні, щоб отримати готове добриво.

Жителі й самі починають цікавитися: запитують, коли та куди можна буде здати відходи для компостування, пропонують свої ідеї. У деяких громадах вони організувалися на суботники —  окремо зібрали торішнє листя, щоб не вивозити на смітник. Усе це — маленькі, але важливі кроки до великої мети. 

Фото: Гірська громада

Можливості для всіх: долучайтеся та дійте

Історії цих громад доводять: навіть невелике місто чи село може впровадити європейські практики поводження з відходами. Компостування — це просто й недорого, треба лише згуртованість і план дій. 

Якщо ви хочете, щоб і ваша громада перестала відправляти тонни органіки на звалище, варто діяти вже зараз. Для початку можна провести аудит відходів: скільки з них біо- і де їх утворюється найбільше (дворогосподарства, ринок, парк тощо). Далі — обрати доступний варіант компостування: можливо, це будуть індивідуальні компостери для кожного двору або ж один спільний майданчик з контейнерами для цілої вулиці чи кварталу. Важливо залучити людей: пояснити, навчити, показати приклади успіху.

Організатори проєкту готові ділитися напрацюваннями. На фінальному етапі планують створити відео про найкращі практики учасників і провести відкритий вебінар — за анонсами слідкуйте в спільноті Zero Waste Alliance Ukraine. А вже зараз по пораду можна звернутися до експертів ГО «Екологічні новини» ([email protected]), які координують проєкт.

Компостуючи біовідходи, громада вирішує одразу кілька проблем: зменшує навантаження на полігони, поліпшує екологію, економить кошти на вивезення сміття. Натомість отримує цінний ресурс — добриво, яке повертає поживні речовини в ґрунт. Так замість сміття з’являється нове життя. 

Читати далі

Суспільство

У Києві розквітають понад 380 тисяч тюльпанів: перелік локацій (ФОТО)

Опубліковано

У Києві почали квітнути тюльпани, зокрема ті, що столиця отримала безоплатно від Нідерландів. Загалом восени 2024 року у місті висадили понад 380 тисяч квітів, з яких Нідерланди передали 116 тисяч.

Про це повідомили в КМДА.

Цьогоріч кияни можуть побачити яскраве різнобарв’я тюльпанів у центрі міста та зелених зонах усіх районів. Загалом висади п’ять сортів квітів: Charade, Verona, Golden Apeldoorn, Powerpoint та Ben Van Zanten.

Де квітнуть тюльпани

Голосіївський район:

  • сквер Миру;
  • сквер Героїв Маріуполя;
  • сквер на вулиці Івана Федорова;
  • Голосіївський парк культури та відпочинку імені Максима Рильського;
  • Голосіївська площа;
  • вулиця Василя Касіяна.

Читайте також: Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Дарницький район:

  • проспект Миколи Бажана; 
  • сквер імені Олександра Кошиця;
  • парк Партизанської слави.

Деснянський район:

  • парк «Кіото»;
  • парк «Фестивальний»;
  • проспект Романа Шухевича; 
  • сквер імені В’ячеслава Веремія; 
  • парк з водними об’єктами вздовж проспекту Романа Шухевича;
  • Деснянський парк;
  • парк «Молодіжний»;
  • сквер на площі Анкари;
  • вулиця Братиславська;
  • транспортна розв’язка біля станції метро «Чернігівська».

Дніпровський район:

  • бульвар Верховної Ради;
  • Дарницька площа;
  • парк «Перемога»;
  • транспортна розв’язка біля станції метро «Лівобережна»;
  • сквер біля будівлі Дніпровської РДА.

Оболонський район:

  • парк відпочинку «Наталка»;
  • парк «Пуща-Водиця»;
  • парк відпочинку на проспекті Литовському;
  • сквер на вулиці Федора Максименка;
  • сквер на вулиці Олександра Архипенка;
  • сквер на Оболонській площі;
  • парк культури та відпочинку навколо озера Йорданське;
  • сквер на розі проспекту Оболонського та вулиці Левка Лук’яненка;
  • сквер на вулиці Левка Лук’яненка;
  • сквер на вулиці Прирічній;
  • сквер на вулиці Вишгородській;
  • сквер на вулиці Зої Гайдай;
  • сквер на перетині вулиці Левка Лук’яненка та вулиці Героїв полку «Азов»;
  • транспортна розв’язка на перетині проспектів Степана Бандери та Володимира Івасюка;
  • транспортна розв’язка на вулиці Ярослава Івашкевича;
  • бульварна зона на вулиці Левка Лук’яненка;
  • сквер на проспекті Степана Бандери;
  • вулиця Міська.

Читайте також: Київ цвіте! Де погуляти та зробити весняні фото: ботсад імені Гришка

Печерський район:

  • Наводницький парк;
  • вулиця Банкова;
  • бульвар Миколи Міхновського;
  • сквер імені Марії Заньковецької.

Подільський район:

  • сквер на площі Щекавицькій;
  • Куренівський парк;
  • сквер № 1 на Контрактовій площі;
  • сквер № 2 на Контрактовій площі;
  • сквер на вулиці Вишгородська;
  • парк «Березовий Гай»;
  • вулиця Івана Виговського;
  • сквер на проспекті Георгія Гонгадзе;
  • сквер імені Кузьми Скрябіна.

Святошинський район:

  • сквер на розі вулиць Григоровича-Барського та Симиренка;
  • парк «Інтернаціональний»;
  • парк  «Гамбурзький»;
  • парк «Совки»;
  • вулиця Зодчих;
  • парк імені генерала Потапова;
  • сквер імені Михайла Реуцького;
  • сквер біля Святошинської РДА на просп. Берестейському; 
  • вулиця Жмеринська;
  • транспортна розв’язка між бульваром Жуля Верна та вулиці Якуба Коласа.

Солом’янський район:

  • парк «Відрадний»;
  • сквер імені Максима Шаповала;
  • сквер біля Солом’янської РДА на проспекті Повітряних Сил.

Шевченківський район:

  • Майдан Незалежності;
  • поруч із Міністерством закордонних справ України;
  • парк «Володимирська гірка»;
  • парк імені Тараса Шевченка;
  • сквер Анни Київської;
  • сквер на вулиці Прорізній;
  • парк «Веселка».

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ створюють терапевтичний сад: що в ньому буде.

Фото: Любов Голуб’ятнікова, КМДА

Читати далі