

Технології
Українські стартапери показали світу новий винахід
Український стартап Mosquito Control розробив технологію, яка створює «територію, вільну від комарів» і переміг з нею у конкурсі стартапів Sikorsky Challenge 2020.
Про це повідомляє 5 канал з посиланням на hromadske.
Чим особливий винахід?
Повідомляється, що пристрій має вигляд чорної металевої тумби заввишки 1,2 метра, яка звужується догори. Але для самки комара він дуже схожий на людину – “дихає”, пахне та випромінює тепло як і людина. За задумом авторів, комахи підлітають до пристрою, але замість порції крові знаходять там свою загибель.
Пристрій називається SEMCS (Smart Eco-friendly Mosquito Control System) і створений командою українських інженерів та підприємців. Ті сподіваються, що робот захищатиме людей від комарів ефективно та з мінімальними побічними ефектами для довкілля.
Читайте також: Фінсько-український стартап залучив 1,5 млн доларів інвестицій

Як зазначає видання, кілька років тому одна з авторів проєкту Анастасія Романова відвідала штат Флорида в США, де напередодні стався спалах хвороби, яку спричиняє вірус Зіка. Збудника інфекції поширюють комарі. Для більшості вона не становить великої небезпеки, але у вагітних через неї можуть народжуватися діти з тяжкими вадами. Повернувшись до України, Анастасія та її колеги вирішили створити власну технологію боротьби з комарами.
В Україні основна проблема з комарами – їхня надокучливість, хоча масової загрози для здоров’я людей вони нині не становлять. А ось у тропічних країнах, де ці комахи вже давно поширюють смертельно небезпечні хвороби, боротьбі з ними приділяють багато уваги.
Читайте також: Поліція Мексики пересіла на електробайки українського виробництва
Як працює пристрій?
Український винахід працює як пастка з приманкою. Його ставлять на відкритому повітрі, де він подає комарам сигнали за допомогою запаху (для цього в нього завантажують певну речовину), тепла та виділення вуглекислого газу (як при диханні). Коли комаха підлітає досить близько, пристрій її засмоктує.
Розробники кажуть, що ефект від роботи пристрою відчувається майже одразу, але потрібно приблизно три тижні, щоб територія (наприклад, приватне подвір’я) звільнилася від комарів. Надалі пристрій повинен лишатися ввімкненим, щоби вчасно ловити новоприбулих комах.
Читайте також: Google назвав український застосунок одним із кращих у 2020 році
За словами розробників, ефективність робота становить 93%, при цьому він безпечний для людини та інших живих істот (окрім комарів).
Які плани?
Розробники обіцяють вдосконалювати свій пристрій. Зокрема, зазначається, що він працює досить гучно, тому наступні модифікації мають бути позбавлені цього недоліку.
У планах розробників – створення системи моніторингу комарів, які розповсюджують небезпечні хвороби. Зібрані дані допоможуть прогнозувати поширення захворювань у тому чи іншому регіоні й працювати на випередження. Наприклад, будь-яка людина зможе за допомогою спеціального сервісу перевірити, наскільки небезпечним є регіон, і вирішити, варто туди їхати зараз чи краще почекати.
Фото: hromadske.ua
Технології

Мінцифри спільно з Kyivstar починає розробку української LLM — великої мовної моделі штучного інтелекту. Меморандум про співпрацю вже підписали, бета-версію проєкту планують представити до кінця року.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Мінцифри обрало Kyivstar стратегічним партнером та інвестором проєкту. Як зазначили у відомстві, національна мовна модель — це фундамент для нових AI-продуктів усередині країни, стартапів, інвестицій і зростання економіки України.
Мовну модель навчатимуть на унікальному масиві українських даних, завдяки чому ШІ глибше розумітиме нашу мову, історію та контекст, аніж іноземні моделі.
«Українська LLM — необхідна умова для збереження даних і важливий крок до цифрової незалежності», — зазначив Михайло Федоров.
Читайте також: 10 стартапів представлять Україну на міжнародній виставці Nexus Luxembourg 2025
Міністр також назвав переваги української LLM, серед яких:
- якість — модель навчатиметься на українських даних і розумітиме наш контекст;
- вартість — ШІ буде доступнішим і дешевшим для українських користувачів;
- безпека — дані зберігатимуться в Україні та будуть захищені для держави й оборони.
Після того, як у кінці року розробники представлять першу версію, модель стане доступною для держустанов, університетів, науковців, громадських організацій і бізнесу. Мінцифри назвало це стратегічним кроком у розвитку та впровадженні ШІ на національному рівні.


Нагадуємо, що Україна інтегрує штучний інтелект у війну, державу та «Дію».
Фото: телеграм-канал Михайла Федорова
Технології

Міноборони кодифікувало та допустило до використання дистанційно-керований бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)». Роботизований модуль з гранатометом може працювати самостійно під керуванням одного оператора.
Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння і військової техніки.
Бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)» створили для ведення вогню з автоматичного гранатомета калібру 40 мм. Система інтегрується як на наземні роботизовані комплекси, так і на транспортні засоби.
За даними оборонного відомства, модуль призначений, щоб вести вогонь прямим або непрямим наведенням, уражати ворога по координатах із закритих позицій. «ШАБЛЯ МК19(М)» може керувати один оператор.
Нагадуємо, що ДСНС залучила гелікоптери до ліквідації наслідків удару росії по Києву (ВІДЕО).
Також ми писали, що у Львові відкриють перший в Україні центр для постраждалих від полону та тортур.
Фото обкладинки: Міноборони
Технології

На фронті з’явився новий інструмент радіоелектронної боротьби — система Algiz AM, розроблена в межах кластера Brave1 для нейтралізації ворожих дронів типу Mavic. Високотехнологічну розробку вже використовують на передовій для придушення каналів зв’язку безпілотників.
Про це повідомили в Brave1.
Brave1 підтримав команду розробників у проходженні кодифікації, що пришвидшило впровадження Algiz AM у підрозділах Сил оборони. Крім того, кластер забезпечив зворотний зв’язок із військовими, що дозволило вдосконалити систему відповідно до бойових потреб.
Система здатна:
- змінювати напрям випромінювання на 360° для оперативного реагування;
- працювати дистанційно — оператор може керувати з укриття;
- швидко розгортатися завдяки мобільній платформі.
Читайте також: Швеція стане партнером України у сфері військового космосу для оборонних потреб
Назва Algiz походить від руни захисту — саме це вона й забезпечує на фронті, допомагаючи рятувати життя українських воїнів.
Algiz AM — український засіб РЕБ, що глушить ворожі «мавіки» У сучасній війні дрони типу Mavic стали одним із найпоширеніших інструментів на полі бою. Щоб нейтралізувати ворожі “мавіки”, учасники кластеру Brave1 створили Algiz AM — високотехнологічну систему радіоелектронної боротьби, що ефективно придушує канали їх зв’язку. Ключові особливості Algiz AM: 🔸 змінює напрям випромінювання на 360°, оперативно реагуючи на загрози 🔸 оснащений дистанційним керуванням — оператори можуть працювати з укриття 🔸 мобільна платформа забезпечує швидке розгортання та маневреність у польових умовах Brave1 підтримав команду розробників із проходженням кодифікації — це пришвидшило шлях до впровадження в підрозділах Сил оборони. Також кластер допоміг налагодити ефективну взаємодію виробника з військовими, що дозволило вдосконалити засіб відповідно до реальних потреб фронту. Назва Algiz походить від однойменної руни, що символізує захист — саме це система забезпечує на передовій, щодня рятуючи життя українських військових.
Опубліковано Brave1 Понеділок, 16 червня 2025 р.
Нагадаємо, що на озброєння ЗСУ офіційно прийняли дрон «Волиняка», який уражає важкоброньовану техніку.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Brave1