Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

«Якщо не будемо берегти, традиції зникнуть». Це українці з різних регіонів, які щороку колядують і вертепують

Опубліковано

«Під час війни значно зріс попит на автентичність — людям стали цікаві їхні ж традиції», — говорить учасниця гурту «Ладовиці» Дар’я Цвігунова.

Від Карпат до Херсонщини, від Поділля до Харківщини щороку лунають українські колядки. ШоТам дізнався про традиції у Криворівні, куди тисячі людей приїздять відчути силу колядки. Послухав про проєкт «Сад вертепів», де молодь з усієї країни дарує радісну звістку про народження Христа на деокупованих територіях. І розпитав гурт «Ладовиці» про колядки Центрального Поділля, яким понад 100 років.

Отець Ілля Богатчук

настоятель у присілку Устя в Криворівні

Від Христа все починається і Христом все закінчується

Підготовка до різдвяного циклу починається зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці. Відтоді люди в Криворівні планують свою коляду і загалом готують себе як духовно, так і фізично, до завершення одного та початку іншого року. 

Люди радяться, коли будуть йти на репетиції. Чоловіки домовляються зі своїми колегами та сім’ями, щоб їх могли відпустити, бо після різдвяної служби й до самого Водохреща колядники мають обійти всі хати у своєму присілку.

У кожному селі на Гуцульщині є свої колядницькі партії, які називаються «табо́ри». Їх формують залежно від того, хто де живе. У Криворівні є 11 різних присілків, відповідно й 11 партій.

Збирати всіх починає «вибірка» — найважливіша людина в колядницькій партії, яка відбирає колядників і знаходить музикантів. Друга найважливіша людина — це «береза», тобто той, хто заспівує всю коляду.

Колядник у Криворівні. Фото: Павло Яремак

Сама коляда перед хатою триває десь до 25 хвилин. Вона починається з гри в трембіту та роги, а тоді вже чутно інші музичні інструменти та лунає сама пісня. Дехто запрошує колядників до хати, й тоді дійство затягується на декілька годин. 

У хаті колядники оспівують народження Христа й потім починають пробігатися по всьому ланцюгу людського життя. У колядках згадують ґазду та ґаздиню (господаря і господиню), дітей, родичів, які є в хаті, і загалом ґаздівку та маржину, тобто худобу. Є навіть окрема коляда до бджіл — це для пасічників. Також співають у хатах, в яких не живуть люди, аби туди повернулося життя.

Коляду адаптують під реалії часу. Це не просто якась архаїчна традиція, яка передалась — вона збереглася, бо жива. Коляда й на сьогодні актуальна, і була актуальна 100 років тому. 

Після цього всі колядники йдуть до церкви, адже від Христа все починається й Христом все закінчується, як і в церковно-християнському житті.

Радянська влада забороняла колядувати, але люди все одно ходили

На Гуцульщині збереглися традиції, бо до нас росіяни прийшли пізніше. На Сході, Півночі, Півдні, у Центрі вони нищили людей разом з культурою, аби ті нічого не могли передати усно. І зараз ми теж бачимо, як ворог руйнує музеї, церкви та вбиває людей, щоб не лишити нашої історичної спадщини.

Другий момент у тому, що гуцули не відкривають усе новим людям. Коли ти живеш високо в горах, тобі треба захистити себе, родину, худобу та землю від людей, яких не знаєш, відповідно, коли приходили російські окупанти, гуцули багато чого ховали — тим паче, глибоко в присілках, куди непросто було добратися, збереглося ще більше. 

Коли радянська влада забороняла колядувати, люди в Криворівні ходили підпільно. Проте в кінці 80-х років знову почали ставити питання, щоб відновити коляду. Російський кулак розкривався, і гуцули відчували, що зараз момент, коли може відбутися переворот.

Гуцульські трембіти. Фото: Павло Яремак

Читайте також: Радянська влада змушувала людей забути своє коріння. Як у селах Богуславщини відроджують культурну спадщину

Криворівня стала колядницьким центром всієї України

На початку 90-х років у Криворівню прийшов отець Іван Рибарук, який ходив до кожного колядника та впрошував піти на коляду. Він умів підняти їхній дух. Так наша спільнота в Криворівні стала колядницьким центром всієї України. 

Отець Іван згадував, що мріє, аби кожне село нашого району, а потім і вся Гуцульщина, Прикарпаття, Буковина, Закарпаття й уся Україна запульсувала колядою. Це те, до чого ми маємо прагнути. 

Ми обов’язково маємо в собі виплекати цю традицію настільки, щоб у нас не було думки з приходом Різдва Христового «чи йти нам колядувати». Маємо після вечері з родиною «гинути» з хати та йти співати по всіх хатах з друзями, адже українці споконвіку колядували.

Віктор Перфецький

засновник проєкту «Сад вертепів»

Розділяємо радість з людьми на деокупованих територіях

У моєму селі Волиця, що на Тернопільщині, традиція вертепу живе досі. Коли я був малий, то сам збирав вертеп зі своїх однолітків і ми ходили колядувати протягом п’яти років. Пізніше хлопці сказали: «Ми вже не можемо колядувати, бо дорослі. Нам по 15 років», і на деякий час вертеп зник. 

Три роки тому, під час навчання в університеті в Києві, я подумав: «Шкода, що в селі вже немає вертепів», тож захотів зібрати своїх друзів і поїхати на Галичину. Потім вирішив, що більш пріоритетно буде розділити радісну звістку про народження Христа з людьми на деокупованих територіях. Мої київські друзі погодилися. 

Учасники проєкту «Сад вертепів» під час вертепування. Фотограф: Олесь Мінау

Я дістав контакт голови Дергачівської громади на Харківщині та запропонував приїхати колядувати та показувати вертеп по селах. Він погодився, і так 7 січня два роки тому ми вперше поїхали колядувати. Перший вертеп тривав три дні в містечку Дергачі та навколишніх селах, які постраждали від російських обстрілів. 

Минулої зими я вже зібрав три вертепи — ми поїхали на Харківщину та Херсонщину. Моя подруга Христя зібрала ще два. У соцмережах публікували, що шукаємо людей, і вони відгукнулися. 

Одна з учасниць вертепу. Фотограф: Олесь Мінау

Більшість людей ще ніколи не колядували

Цього року ми з Христею вирішили, що вже пора єднатися. Зрозуміли, що людей буде більше, і зробили форму реєстрації. Спочатку планували, що буде сім вертепів, потім думали про 10. А тоді побачили, що вийде 12, бо багато людей багато згодились — і це ми ще багатьом відмовили, бо розраховуємо свої можливості. Тож 26-29 грудня 162 людини нестимуть радість Різдва у семи областях України. 

Усіх учасників об’єднує те, що це люди, які вже беруть участь в активістсько-громадській тусовці або хочуть стати її частиною. Це молодь від 18 до 35 років. 

Цей проєкт не тільки про те, щоб принести коляду людям, до яких ми їдемо, — він і для учасників вертепу. Більшість людей, які їдуть, ще ніколи не колядували. Вони вперше відкривають для себе цю традицію з погляду колядника. 

Учасники потім розказують у своїх соцмережах, що прожили досвід, повний любові та тепла. Люди, які це бачать, теж хочуть їхати наступного року, тому ця історія так швидко масштабується.

Учасники проєкту «Сад вертепів» ходять містом і колядують. Фото: Олег Архангородський

Цього року ми написали новий сценарій, традиційний за своїм сюжетом, але який має актуальний світський контекст. У кожного вертепу є один керівник, який відповідає за репетиції та костюми.

Ми написали короткий матеріал, де зібрали фотореференсери з вертепів початку минулого століття з поясненням, що таке кітч (низькоякісна річ масової культури) в костюмах і чому ми маємо його уникати — наприклад, чому не можна взяти червоні шаровари. Наші учасники самі шиють костюми або шукають їх. Вони часом роблять те, до чого б я сам не додумався. 

Учасники проєкту «Сад вертепів» завітали до місцевих жителів деокупованих територій. Фото: Марина Петренко

А вже наше завдання з Христею — знайти для всіх 12 вертепів кошти на автобуси, костюми та їжу. Це найбільша наша біда. Поки що не все знайшли, але чекаємо на відповіді від потенційних партнерів. 

Боялися, що коляду не сприйматимуть

Коли ми перший рік їхали на Харківщину, то переживали, що різдвяні традиції там практично забуті. Ми боялися, що буде неприйняття коляди, але такого не сталося — люди віталися, колядували разом з нами й тепло приймали, наче ми виросли в їхньому селі. У них не виникає питання: «Що таке вертеп?». Люди в селах теж раніше ходили колядувати від хати до хати, тому для них це не щось нове. 

Місцева жителька слухає коляду. Фото: Марина Петренко

Ми стараємося виконувати непопулярні колядки, бо ж є ще сотні різних, які люди не знають. Колядуємо ті, які існували саме в тому регіоні, куди їдемо. Наприклад, колядка «Ой, дай Боже, вечір добрий» із Сумщини:

«Дай же, Боже, вечір добрий Вам, добрії люди. Хто в цім домі проживає, Нехай здоров буде. Ми всьо знаєм, вам об’явим, Охотно почуйте, Шо й у Діви, у Марії, Христос народився».

Місцевим розповідаємо, що це в їхньому в селі так колядували ще 50 років тому. Вони інколи пригадують колядку й підспівують, а часом не пам’ятають, хоча минуло лише пів століття. Також граємо вертеп, якщо господарі дозволяють — це займає десь 10 хвилин.

У нас сформувалась традиція після вертепування та колядки спілкуватися з місцевими. Вони розповідають, як у них все відбувалося, чи пам’ятають, як люди ходили колядували. 

Я люблю казати, що традиція — це така універсальна мова, якою дівчинка з Прикарпаття може говорити з бабцею з Харківщини, і вони одна одну зрозуміють. 

Українцями нас роблять наші національні риси та народні традиції. Якщо ми не будемо ніяк ці традиції берегти, то вони зникнуть — тоді чим ми будемо відрізнятися від інших? 

Учасниці проєкту «Сад вертепів» колядують. Фото: Олег Архангородський

Ми так і кажемо: «Приїхали до вас, бо ми і ви — українці. Ми вміємо колядувати, і ви знаєте, що таке “колядувати”, тому ми ще приїдемо».

Дар’я Цвігунова

Зберігаємо та відтворюємо традиційний спів Поділля 

Я співаю в гурті «Ладовиці» з першого класу. Спочатку була в молодшій групі, а тепер у старшій. Наш гурт у Хмельницькому існує з 1992 року, ми виконуємо пісні Центрального Поділля. Співаємо в усіх жанрах — і календарно-обрядовий фольклор, і ліричні пісні, і жартівливі.

Співаємо так, як записали від бабусів-дідусів у експедиціях — так зберігаємо та відтворюємо традиційний спів. Ми не додаємо аранжування чи ще щось таке. Хочемо донести традиції такими, якими вони були. 

Гурт «Ладовиці» після виступу. Фото: Дар’я Цвігунова 

У зимовий період ми колядуємо та віншуємо. Найдавніші з колядок — до господарів і до хлопця та дівчини. Фольклор передавали усно з покоління в покоління. Цим пісням більше 100 років, а деякі ще давніші, бо розповідають про княжу добу чи про напади татарів. Тобто з колядок дізнаємося історію краю. 

Наприклад, колядка села Песець «Гой, дай Бо..і..же», в якій розповідається про пана Василя, що їхав на війну:  

«Гой, дай Бо..і..же, коника сідлав, на війну їхав. Гой, дай Бо..і..же, ненька старенька плакати стала. Гой, дай Бо..і..же, не їдь, синочку, поперед війська. Гой, дай Бо..і..же, ні перед війська, ні позад війська. Гой, дай Бо..і..же, тиснися синку всьо в серединку. Гой, дай Бо..і..же, синок не вслухав, вперед поїхав. Гой, дай Бо..і..же, вперед поїхав та й турка зрубав. Гой, дай Бо..і..же, та й турка зрубав, назад ся вернув».

Гурт «Ладовиці» під час різдвяних свят. Фото: Дар’я Цвігунова

Я ще дуже люблю колядку «Про правду і кривду». Її зміст: спустилися з неба соколи, і це не просто птахи, а ангели, які спостерігають за тим, як живе світ — більше в правді чи кривді. Її теж виконують до господаря. Ця колядка з села Сокілець, що на Хмельниччині, і має трипільське коріння. На жаль, село вже на стадії вимирання, там залишилося мало людей. 

Більше 100 людей об’єднали в одній колядці

Нещодавно наш гурт виступав на «Кураж Базарі» в Києві. Ми виконували давні колядки Поділля, проводили майстер-клас із їхнього вивчення, а також коротко розповідали про історію. 

Люди прекрасно реагували, публіка швидко все схоплювала — за декілька повторів уже вивчили колядки. Це неймовірні відчуття, коли зі сцени чуємо, як більше 100 людей об’єднуються в одній колядці. 

Гурт «Ладовиці» на концерті. Фото: Дар’я Цвігунова

Відчуваю силу, яка живе в колядках

На Поділлі є традиція маланкування та водіння кози. Молодший склад групи постійно показує вистави та співає про це:

«Ой, ходила базина сім літ по діброві. Виплакала, виморгала мої чорні брови. Ой, чого ж ти, базина, по діброві ходиш? Чи може ти, базина, мого сина любиш?».

Я з дитинства колядувала з нашим гуртом по хатах. Важливо зберігати автентичні колядки, бо свої традиції треба знати, і це неабияк доводить теперішня війна. Під час виконання колядок та пісень відчуваю силу, яка живе в них. У колядках є глибина та дух предків.

Культура

Британський музикант випустив трек про звільненого з полону Максима Буткевича (ВІДЕО)

Опубліковано

Британський музикант Лемез Ловас випустив пісню Call Me Maks («Називай мене Макс») про звільненого з полону журналіста та правозахисника Максима Буткевича. Композицію створили в межах кампанії The Stronger We Become, спрямованої на звільнення українських військових та цивільних, які перебувають у російській неволі

Про це повідомили в ініціативі.

Історія створення пісні

Максим Буткевич став до лав ЗСУ після початку повномасштабного вторгнення. Через кілька місяців він потрапив у полон. Чоловіка утримували на окупованій Луганщині та засудили до 13 років позбавлення волі за сфабрикованою справою.

Лемез та Максим уперше зустрілися в 2003 році в Лондоні, коли останній працював журналістом у BBC World Service Radio в українському відділі. Тоді музикант керував гуртом Oi Va Voi. Коли Макс у 2006 році поїхав з Лондона, друзі продовжили стежити за роботою одне одного в інтернеті.

«Одного дня я побачив, що його акаунти в соціальних мережах зникли і зв’язався з нашою подругою Світланою, щоб запитати, чи не знає вона, що відбувається. Через кілька днів вона мені розповіла: Макса схопили. В шоці я запитав її, що ми можемо зробити. Вона відповіла: “Робіть те, що вмієте”. Ми познайомилися завдяки музиці, тож я спробував написати щось на основі його особистості, його мужності, його улюблених гуртів. Це була найважча річ, яку я коли-небудь намагався написати. Минали місяці, а новини про Макса ставали дедалі гіршими, і той факт, що я не міг закінчити цю пісню, сильно тиснув на мене. Перші два куплети вийшли за день: останній, що описує його життя у в’язниці, зайняв понад 6 місяців», — розповів Лемез.

Співавторами треку стали такі музиканти:

  • Юрій Гуржи (RotFront, Жадан/Гуржи);
  • продюсер SneakyBeats (Jem);
  • гітарист Тома Велхема (Thirteen Senses);
  • вокалістка Майї Джеймс (Kyoto Jazz Massive, Mark De Clive Lowe).

Завдяки співпраці пісню вдалося завершити у жовтні 2024 року. Того ж місяця у межах обміну полоненими Максима Буткевича звільнили після двох років і чотирьох місяців у неволі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

«Тепер я збираюся всім серцем і всіма силами долучитися до боротьби за тих, хто досі перебуває в полоні, за моїх побратимів і посестер, яких я змушений був залишити. Вони не покинуті, ми визволимо їх якнайшвидше, їм це дуже потрібно, і їхнім родинам це потрібно. Тому третя частина пісні також дуже, дуже доречна. Дуже багато людей в Україні, сім’ї та друзі наших військовополонених і цивільних, які потрапили в полон, чекають цього».

Що відомо про кампанію

The Stronger We Become — медіаарт кампанія, яку проводять у співпраці з українськими правозахисними організаціями ZMINA та «Медійна ініціатива за права людини». Кампанію запустили на підтримку родин військовополонених та цивільних осіб, яких утримують у російських в’язницях всупереч нормам міжнародного гуманітарного права.

Нагадаємо, що розробники гри Machinarium передадуть увесь тижневий прибуток на підтримку України.

Фото: «Медійна ініціатива за права людини»

Читати далі

Культура

Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Опубліковано

Ukraїner та громадська організація PR Army випустили відеопроєкт «Позбутись непокірних. Як росіяни витісняли кримських татар». Документальний фільм розкриває історію передумов та наслідків окупації Криму та депортацію кримських татар.

Про це повідомили у команді проєкту.

Творці фільму використали унікальні кадри Криму та кримських татар, які збирали з різних архівів. Завдяки цим фото у стрічці можна побачити маловідомий образ справжнього Криму до депортації.

У роботі передусім звертають увагу на етнокультурний аспект:

  • як знищували ідентичність кримськотатарського народу;
  • як трансформували Крим;
  • як руйнували культуру півострова;
  • як експлуатували його ресурси тощо.

Читайте також: «Крим — це Україна»: берлінський дизайнер Франк Вільде створив новий образ

«Візуальну частину доповнюють голоси очевидців — цитати тих, хто пережив депортацію, які звучать у ключових моментах проєкту. Завершальним акцентом стали вірші, що надають матеріалу особливого емоційного забарвлення»‚ — написали автори стрічки.

Наприкінці фільму вперше звучить кримськотатарською мовою перекладений відомий вірш Лілі Буджурової «Коли ми повернемося».

Відео: ютуб-канал Ukraїner

Генеральна Асамблея ООН 27 березня 2014 року підтримала територіальну цілісність України, визнавши Крим і Севастополь її невіддільними частинами. Тоді за цю резолюцію проголосували 100 країн-членів ООН зі 194. Ukraїner та PR Army випустили свій проєкт до річниці цієї події.

Довідка

PR Army — незалежна українська неприбуткова організація, яка займається підвищенням обізнаності про російсько-українську війну та зміцненням іміджу України у світі. Її створили після повномасштабного вторгнення росії у 2022 році. Головна місія PR Army — допомогти Україні перемогти в інформаційній війни проти рф.

Ukraїner — це спільнота та організація, яка діє з 2016 року та досліджує Україну. Команда проєкту розповідає історії про Україну самим українцям, а також транслює їх у світ завдяки перекладам десятками мов.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Ukraїner

Читати далі

Культура

У Львові відкриють рік Молодіжної столиці Європи: програма події

Опубліковано

5 квітня у Львові на !FESTrepublic відбудеться відкриття року Молодіжної столиці Європи 2025. Під час події виступатимуть Василь Байдак, Тарас Чмут, NAZVA, OTOY та O.TORVALD та інші.

Про це повідомили організатори з мережі «ТВОРИ!».

Виступи спікерів

На відкритті відбудуться публічні виступи українців із різних сфер. Вони поділяться своїми думками та баченням щодо ролі молоді у формуванні державної політики, розвитку інституту репутації, силу громадянського суспільства тощо.

До відкриття долучаться такі спікери:

  • Василь Байдак;
  • Тарас Чмут;
  • Богдан Кротевич;
  • Роман Кравець;
  • Меланія Подоляк;
  • Олександр Нотевський та інші.

Наприкінці заходу організатори запланували вечірній концерт за участі NAZVA, OTOY та O.TORVALD.

Детальніше про події під час відкриття можна дізнатися за посиланням.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Спеціальні формати на відкритті

Упродовж дня відвідувачі зможуть долучитися до спеціальних форматів, зокрема:

  • «Сходинка» від «Креативної Практики» — доповіді про натхнення, дизайн і креатив;
  • спеціальний випуск шоу «Хто з нас?» ютуб-проєкту «Жаба Гадюка» з Володимиром Андрєєвим та Женею Галичем;
  • «Інтерестінг Інгліш» — ютуб-проєкт про англійську мову з ведучим Дімкою Носовим та запрошеними гостями;
  • спідфрендинг — формат коротких знайомств між учасниками з різних міст і країн;
  • воркшоп «Подача та реалізація грантових проєктів» у межах ініціативи EU4Youth IV.

Також під час події працюватиме маркет українських брендів SundayBazzar. 20% з кожної покупки перекажуть на підтримку «МолоФонду» Львова для втілення молодіжних ініціатив.

Як долучитися

Участь у відкритті безплатна, однак необхідно заповнити форму для попередньої реєстрації за посиланням. Захід відбудеться 5 квітня з 11:00 у Львові на !FESTrepublic.

Довідка

Львів отримав статус Молодіжної столиці Європи у 2022 році. Зараз він прийматиме гостей з різних країн Європи як 17-й переможець цього конкурсу. Титул надає місту міжнародне визнання, нові партнерства та можливості для молоді.

«Рік Молодіжної столиці Європи — це унікальна можливість показати світові нашу круту молодь, яка сьогодні надихає хоробрістю, креативністю і жагою до життя! Це шанс знайти нових друзів і партнерів для спільних справ у бізнесі, науці та волонтерстві. А ще — можливість навчитися тому, чого ми не знаємо, у наших колег з країн ЄС та поділитись нашим досвідом. Сьогодні бути українцем — це круто!» — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

 У 2018 році Львів здобув статус Молодіжної столиці України, після чого в місті відкрили нові молодіжні центри, створили мережу «ТВОРИ!» і провели всеукраїнські фестивалі та конференції, зокрема «Молодвіж» та «Дизаріум».

Організатори події

Відкриття організовує мережа «ТВОРИ!» Львівської міської ради за підтримки ЮНІСЕФ, фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW, проєкту «EU4Youth IV: залучення та розширення можливостей молоді», що співфінансує Євросоюз та BMZ і виконує GIZ, та фінансової підтримки KredoBank.

Нагадаємо, що Київ подав заявку на приєднання до Мережі креативних міст ЮНЕСКО.

Раніше ми писали, що Львів пройшов у фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030».

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі