Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Україна вперше візьме участь у Міжнародному книжковому ярмарку «Liber» в Іспанії

Опубліковано

1-3 жовтня в Барселоні відбудеться один із найбільших книжкових ярмарків світу – «Liber», що є головною платформою для книговидавців і професіоналів у галузі книговидання в Іспаномовній Європі.

Про це повідомляє ШоТам.

Цьогоріч у ярмарку візьмуть участь понад 350 видавництв, які представлять книги, маркетингові послуги та обговорять ситуацію в книжковій індустрії.

Участь України в ярмарку

Україна вперше буде представлена на цьому заході. Національний стенд, організований за підтримки Генерального консульства України в Барселоні, Українського інституту книги та платформи «Фронтера», представить 13 українських видавництв, серед яких: «Vivat», «Фоліо», «Видавництво Старого Лева» та інші.

Читати також: Поїзд «Київ – Одеса» вирушатиме під пісню MONATIK

Ця подія є важливим кроком у просуванні української літератури на іспаномовному ринку, де наша присутність поки що слабка. За словами Олександри Коваль, в.о. директора Українського інституту книги, ярмарок сприятиме популяризації українських творів, серед яких планується переклад каталонською роману Сергія Жадана.

Під час ярмарку також відбудеться панельна дискусія за участі українських та європейських авторів, де обговорять роль літератури у сучасному світі.

Детальнішу інформацію можна знайти на офіційному сайті ярмарку «Liber».

Нагадаємо, що в застосунку «Київ Цифровий» запустили Мапу ментальної турботи.

Фото: ifema.es.

Коментарі

Суспільство

У Києві відкриють новий тренувальний майданчик для собак: фото проєкту

Опубліковано

27 вересня в Святошинському районі Києва відкриють новий майданчик для вигулу та тренувань собак.

Про це повідомляє Центр захисту тварин.

Фото: Центр захисту тварин

Про парк

Площа майданчика — 150 м², він розташований біля майданчика для петанку на вулиці Бетховена. Простір поділили на секції для тренувань і вигулу, також встановили тамбурні входи та зоокомплекси для прибирання.

Читати також: У шести областях України пройде «Марш прибирання»: як долучитися

Фото: Центр захисту тварин

Під час відкриття відбудуться конкурси, виступи кінологів, подарунки для учасників, а також реєстрація тварин у системі «Реєстр домашніх тварин».

Фото: Центр захисту тварин

Нагадаємо, що в застосунку «Київ Цифровий» запустили Мапу ментальної турботи.

Фото: Центр захисту тварин.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Це може робити кожен». На Львівщині жінка привчила рідне село до компостування через троянди

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Завдяки любові до квітів Підкамінська громада стала переможцем престижного екологічного конкурсу та отримала п’ять компостерів. Ці троянди багато років вирощує місцева жителька Марія Мартинюк, яка дізналася про компостування з інтернету, а тепер сама навчає інших через власний YouTube-канал.

Як одна жінка зробила екосвідомість своїм життям та привчає людей у громаді до компостування, розповідає ШоТам.

600 кущів троянд на органічних відходах

Марія Мартинюк з села Підкамінь на Львівщині завжди дуже любила квіти. Жінка посадила власний трояндовий сад, доглядала за ним, але через глинистий ґрунт вони пропадали. Завдяки інтернету пані Марія дізналася про компостування і почала збирати відходи вдома, в сусідів, у лісі та полі. Жінка ділиться, що спочатку було складно, бо все було невідомим.

«Я все звозила до саду та переробляла, бо дуже хотіла, щоб мої рослини почувалися краще. Складала весь компост на купу, переливала гнояркою і через рік він перепрівав, тому далі вже розвозила його садом», — каже Марія Мартинюк.

Марія Мартинюк біля свого фруктового саду. Фото: ШоТам

Згодом пані Марія на зиму почала накривати троянди і відразу закладати відходи між рядами: «А ще шкідники, які об’їдали квіти, тепер мали додаткову роботу гризли листки та робили мені органіку»,

Жінка каже, що рослина, яка перегниває, дає поживу землі. Раніше вона теж полола свій город та парник і вивозила як і всі, але в них перестав родити врожай. Все через те, що земля виснажилася. Тоді й вирішила спробувати органічні добрива.

​​

Троянди, які вирощує у рідному селі Марія Мартинюк. Фото: ШоТам

Завдяки цьому вдалося виростити близько шести сотень кущів різних троянд, а ще лілії, тюльпани та інші квіти

Читайте також: Замість сміття — сакури. Як на Одещині очільниця громади об’єднала мешканців заради змін

Перемогли в екологічному конкурсі попри сильну конкуренцію

Згодом ініціативу Марії Мартинюк помітила місцева влада. Голова Підкамінської селищної територіальної громади Богдан Бутинський впевнений, що проблема зі сміттям актуальна не лише для Підкамінської громади, але й всієї країни. Тому громада вирішила взяти участь в конкурсі «Кращі практики управління біовіходами». 

Богдан Бутинський розповідає про перемогу Підкамінської громади в екологічному конкурсі та компостування у громаді. Фото: ШоТам

Проєкт реалізовує громадська організація «Екологічні новини». Голова організації Ольга Машкова каже, що мета цього проєкту — зменшити негативний вплив біологічних відходів на клімат та жителів громад: 

«Саме біологічні відходи — харчові і садово-паркові складають 30-60% побутових відходів. І тому, компостуючи, ви можете зменшити сміттєзвалища або полігон майже на половину. А ще можна створювати екологічні робочі місця. Тому ми сподіваємося, що в громадах, які беруть участь в проєкті, з’являться такі посади як компостувальник чи еколог».

Участь в конкурсі брали понад пів сотні громад. Саме Підкамінська громада перемогла, тому тут встановили п’ять громадських компостерів. Богдан Бутинський наголошує, що головне — привчити людей сортувати відходи, покращувати екологічну ситуацію та привчити до компостування в громаді.

​​

Село Підкамінь на Львівщині з висоти пташиного польоту. Фото: ШоТам

Читайте також: На Волині сортують сміття і ще й гроші на цьому заробляють! Сільський комітет показує, як це можливо

Тепер компостують відходи і в місцевому інтернаті

Голова селищної ради запропонував долучитися до проєкту і місцевому психоневрологічному інтернату. Директор інтернату Михайло Чумак каже, що відразу погодилися, адже є багато відходів, які хотіли використовувати з користю, а не просто викидати на смітник. 

​​

Михайло Чумак розповідає про компостування і інтернаті. Фото: ШоТам

Працівники охоче підтримали ініціативу, тому тепер на території Підкамінського психоневрологічного інтернату є один з компостерів. 

«Всі минулі роки, коли ми вичавлювали сік з яблук, просто не знали, що робити з всіма відходами. А зараз вичавили сік, відходи завезли в ящики, пересипали тирсою, пересипали травою та будемо наповнювати. Думаю, що буде багато відходів і ми швидко наповнимо всі ящики та переробимо їх», — каже Михайло Чумак.

Ящики, в які працівники інтернату збирають органічні відходи для компостування. Фото: ШоТам

Директор закладу ділиться, що в них є свої поля, де висаджують городину — овочі та зелень. Тому перероблені відходи планують використовувати як добрива для господарства, аби мешканці закладу їли екологічно чисті продукти. 

«Природа сама підказує нам як робити правильно»

Марія Мартинюк також працює в саду Підкамінського психоневрологічного інтернату, де компостує відходи. І на роботі, і вдома своїм прикладом жінка показує, чому важливо компостувати у громаді та яку це дає користь. 

«Багато допомагають родичі, які косять траву, яку я забираю для переробки. Також підтримують сусіди. Навіть сама природа підказує нам як робити правильно. Хоча роботи багато, але квіти ростуть та дуже мене тішать своєю красою», — ділиться жінка.

Троянди з саду Марії Мартинюк. Фото: ШоТам

А ще пані Марія веде свій власний YouTube-канал, в якому розповідає, як доглядає за своїми квітами. Каже, що її мета — залучити до свідомої переробки сміття та компостування більше людей:

«Це може робити кожен. Головне не боятися, і тоді все вийде».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Фільм про українську родину під час вторгнення висунуто на «Оскар» від Польщі

Опубліковано

Польща обрала фільм «Під вулканом» режисера Даміана Коцура для участі у премії «Оскар 2025». Стрічка розповідає про українську родину під час початку повномасштабного вторгнення росії, з українськими акторами в головних ролях.

Про це повідомляє видання Deadline.

Світова прем’єра драми відбулася на кінофестивалі в Торонто. Сценарій написали Даміан Коцур та Марта Конажевська, оператором виступив Микита Кузьменко. Головні ролі зіграли українські актори Роман Луцький, Анастасія Карпенко, Софія Березовська та Федір Пугачов.

Читатит також: Друкарня «Фактор-Друк» відновлює свою роботу

Про фільм

Фільм розповідає про сім’ю Коваленків, яка під час відпустки на Тенеріфе стикається з новиною про війну в Україні, перетворюючись із туристів на біженців. Сюжет подається через погляд 16-річної доньки Софії, заглиблюючись у теми війни, міграції та сімейних конфліктів.

Наступного тижня стрічка відкриє 49-й Фестиваль польського кіно у Гдині.

Нагадаємо, що театр Франка інтегрував Дія.Підпис: квитки закінчилися за рекордний час.

Фото: Salaud Morisset.

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство4 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...