Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Україна відзначає 107 річницю утворення Української Центральної Ради

Опубліковано

Діяльність Центральної Ради призвела до офіційного проголошення та міжнародного визнання незалежної УНР. А також запровадження всіх необхідних атрибутів державності: гімну, гербу та зрештою прийняття Конституції, в якій УНР ставала парламентською республікою.

Про це повідомляє Верховна Рада України.

фото: грудень 1917 року

Історичний контекст

У Києві 17 березня 1917 року було засновано Українську Центральну Раду (УЦР). Вона стала національним політичним центром, який пізніше перетворився на перший український парламент. УЦР керувала національно-визвольним рухом українського народу та стала основою для створення Української Народної Республіки (УНР).

фото: будівля УЦР

Центральна Рада виникла з ініціативи демократично налаштованої української інтелігенції, що об’єдналася в Товариство українських поступовців. Участь у її створенні взяли представники політичних партій, робітництва, духовенства, військових, студентського середовища, а також громадських та культурних організацій. Головою УЦР було обрано Михайла Грушевського, а заступниками – Володимира Науменка та Дмитра Антоновича. Чисельність Центральної Ради постійно зростала на основі демократичних принципів, і до кінця липня її склад налічував 822 осіб.

Читати також: Український художник-портретист Віталій Семенуха представить свої роботи в країнах Європи

Наслідки для майбутнього України

Центральна Рада відіграла важливу роль у зміцненні ідентичності української нації та у встановленні незалежності і суверенітету України.

Протягом понад року існування, попри складну ситуацію в країні, Українська Центральна Рада зробила вагомий внесок у розвиток парламентаризму, міжнародних відносин, освіти та культури.

фото: члени Української Центральної Ради виходять із будівлі українського парламенту

Найбільш важливим досягненням УЦР була її законодавча робота, яка призвела до прийняття численних значних законів, включаючи чотири Універсали. Зокрема, III та IV Універсали заклали основи для створення незалежної України.

фото: Укрпошта

Саме у IV Універсалі Центральної Ради Україна проголосила свою незалежність як держава. Після цього було ухвалено ряд важливих законів, зокрема про 8-годинний робочий день, земельну реформу, грошову систему та державний герб УНР.

“Без цього важливого етапу державотворення, не постала б і сучасна незалежна Україна”, – зазначила ВРУ в дописі.

Нагадаємо, що підліток з Прикарпаття зняв фільм про українських добровольців.

Також ми писали, що пасажири Укрзалізниці випили понад 500 тисяч склянок чаю та задонатили мільйони на ЗСУ.

Фото: Український інститут національної пам’яті

Суспільство

На Нацвідборі Євробачення 2025 зібрали понад 3 млн на розмінування України

Опубліковано

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.

Про це повідомляє «Суспільне мовлення».

У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:

  • 1 пікап Mitsubishi L200, 
  • 9 Старлінків, 
  • 10 підривних машинок «Вихор», 
  • 10 мавіків 
  • наземний роботизований комплекс ZMIY. 

Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»

Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву. 

«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.

Фото: «Cуспільне мовлення»

Читати далі

Суспільство

У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Опубліковано

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.

Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».

Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.

Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках

Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.

Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Фото: інстаграм Анни Герез

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»

Читати далі

Суспільство

В Україну повернули нову групу важкопоранених і тяжкохворих військових (ФОТО)

Опубліковано

20 червня 2025 року відбувся черговий етап великого обміну військовополоненими. Згідно зі Стамбульськими домовленостями, Україна повернула з російського полону ще одну групу захисників, які мають важкі поранення або тяжкі хронічні захворювання.

Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

До України повернулися військовослужбовці Збройних сил, зокрема представники Військово-морських сил, Сухопутних військ, Територіальної оборони, Десантно-штурмових військ, Сил безпілотних систем, а також Державної прикордонної служби та Національної гвардії. Усі звільнені — солдати або сержанти.

Серед повернутих є захисники Маріуполя, які перебували в полоні з 2022 року. Багато з них мають важкі медичні діагнози, зокрема епілепсію, гіпертонію, ішемічну хворобу серця, ураження опорно-рухового апарату, проблеми із зором, грижі та хронічні захворювання органів травлення. У багатьох спостерігається значна втрата ваги.

Читайте також: «Україна — мій вибір». Це біженці, які знайшли прихисток в нашій країні

Після повернення звільнені пройдуть медичне обстеження, лікування та реабілітацію. Вони отримають необхідну допомогу, нові документи та компенсацію за весь час перебування у неволі.

У Координаційному штабі зазначили, що обмінний процес ще триває, і найближчим часом плануються нові етапи. Точна кількість звільнених буде оголошена після завершення всіх процедур.

Нагадаємо, що захисник повернувся з полону та дізнався, що в нього народився син (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Коордштабу

Читати далі

Шопочитати