Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Режисер у 16. Підліток з Прикарпаття зняв фільм про українських добровольців

Опубліковано

24 лютого 2024 року о 9:42 він заходить у кінотеатр «Люм’єр» в Івано-Франківську. Займає почесне місце в першому ряду та хвилюється як ніхто інший в цій залі. А вже після перегляду фільму, коли глядачі гучно аплодують і плачуть, хлопець розуміє, що все зробив правильно.

Олександру Василіву 16 років. З десяти років він знімає та монтує відео й фільми, а цьогоріч презентував короткометражний фільм «День рішення», який мріяв зняти давно. Стрічка присвячена українським добровольцям.

«Якщо я і такі, як я, будемо сидіти, склавши руки, то вам не буде куди повертатися», — каже своїй дружині головний герой фільму, який повернувся  з-за кордону, аби захищати Україну.

Сашко ж каже, що пишається стрічкою і тим, що вона «знайшла відгук у серцях людей». Історія юного режисера — в новому матеріалі від ШоТам.

Олександр Василів

Режисер фільму «День рішення»

У перші фільми вкладали 500 гривень

Олександр Василів родом із села Росільна, що на Франківщині. На честь свого села назвав YouTube-канал «Rosilna Production». Сашко навчається в 11 класі та мріє, аби на його роботу звернув увагу Квентін Тарантіно. Якось хлопець навіть позначив відомого режисера під своїм дописом в Instagram.

Свій шлях режисера хлопець почав ще в 10 років, коли бабуся прислала з-за кордону стареньку професійну камеру. Сашко зняв свій день народження, цінні для нього моменти з рідними та змонтував їх. На той час старший брат хлопця працював оператором, тому навчив його базової зйомки та монтажу. 

Олександр Василів під час зйомок. Фото надав герой матеріалу

Хлопець знімав природу та все, що бачив довкола, а потім створив власний YouTube-канал і знімав для Instagram. У школі сусід Сашка, який був на кілька років старший за нього, запропонував зняти короткий фільм. Хлопці написали сценарій, знайшли акторів, і так вийшов перший фільм «Пригоди Святого Миколая». Односельчани хвалили школярів, а самі вони не могли повірити, що їхню роботу побачили більше тисячі людей.

47 хвилин перших фільмів знімали кілька місяців

Після чотирьох серій першого фільму хлопці вирішили не зупинятися та зняти екранізацію «Пригод Тома Сойєра». Після нього — «Талісман» і «Щоденник», у якому головну роль зіграла двоюрідна сестра Олександра. У всі фільми Сашко вкладав певний сенс, надавав їм соціального значення. Наприклад, у стрічці «Талісман» головний герой має можливість загадати бажання, тому загадує перемогу України та завершення війни.

Сашко на зйомках фільму «Пригоди Тома Сойєра». Фото надав герой матеріалу

«Я знімав Тіну Кароль і Полякову, бачили?», — щиро запитує хлопець, коли розпитую про його творчий шлях. Відео з Тіною Кароль набрало в TikTok 3 мільйони переглядів. Сашко знімав уже багатьох зірок завдяки тому, що раніше створював відео для проєкту «Амбасадори дитинства». Команді сподобалася робота хлопця, тому він їздить з нею на зйомки всією Україною.

Останні кілька років Олександр Василів мріяв зняти фільм про українських військових. Хлопець каже: його надихнуло усвідомлення, що він — режисер, і має продовжувати. Попри те, що там немає фінансової вигоди, а на зйомку йде багато сил і ресурсів, Сашко дуже любить свою справу.

Фільм, близький багатьом українцям

Останні місяці хлопець з колегою працюють над ще одним проєктом для YouTube — знімають біографічні інтерв’ю з жителями Франківська. Дорогою на зйомки його колега Микола запропонував створити фільм про добровольця, який зустрів повномасштабне вторгнення за кордоном, але повернувся додому захищати свою країну. Сашко каже, одразу відчув, що це саме те, що треба, адже в такій ситуації з початком великого вторгнення опинилися багато українців. Хлопці звернулися до міської ради з проханням профінансувати зйомки та почали роботу.

Проєкт почався 15 січня та завершився 16 лютого. Команда спеціально хотіла презентувати фільм на другу річницю повномасштабного російського вторгнення. Хлопці знімали протягом шести робочих днів від ранку до пізнього вечора. Сашко ділиться, що в команди навіть не було часу поїсти.

Олександр Василів під час зйомок фільму. Фото надав герой матеріалу

«Коли я зайшов у “Люм’єр” на прем’єру фільму, то відчув, що здійснилася моя мрія. У залі було багато людей, і всі вони прийшли до мене. Вони знали про мене, я теж знав багатьох, було багато преси. Це неймовірне відчуття, коли всі просять про фото, коментар. 

А коли ми показали стрічку, то я переживав, чи вдасться виправдати очікування людей: глядачів, команди, акторів — загалом усіх, хто чекав на цей фільм. Коли я почув, що люди в залі плакали, то мені було приємно, бо ми зробили те, що мали. Фільм викликав у всіх емоції, тому вони його пам’ятатимуть», — каже Олександр Василів.

Режисер Олександр Василів на прем’єрі фільму «День рішення». Фото надав герой матеріалу

Фільм присвячений усім українським добровольцям

Після завершення показу люди в залі встали та гучно аплодували. Сашко чув від глядачів, що фільм перевершив їхні очікування. «Метою фільму було присвятити його українським добровольцям, показати реалії війни та зробити так, щоб стрічка відгукнулася в серці кожного українського патріота. Ми дякуємо Збройним силам України за те, що можемо почуватися в безпеці, творити та допомагати їм надалі», — розповідає Олександр. 

Глядачі на прем’єрі фільму «День рішення» в кінотеатрі «Люм’єр»

Під час прем’єри команді вдалося зібрати понад сім тисяч гривень, сто двадцять доларів та сто євро. Головний лот розіграшу — браслет головного героя з бісеру, який йому на фронт сплели дружина та донька. Всю музику та саундтреки до фільму створив музикант BSA спеціально для стрічки.

Коли запитую про те, де знімали фільм, то Сашко жартома відповідає, що справді у Швеції та на Донеччині. Насправді ж Швецію знімали в Івано-Франківську, а сцену бойових дій та окопи — неподалік рідного села хлопця. Пощастило, що там уже була закинута будівля та великий рів, який використали як окоп.

Робота, хобі та стиль життя

Юний режисер ділиться, що поєднувати навчання в школі та роботу досить складно. Але він старається встигати все, тому займається кінематографом після уроків. Зйомки та монтаж фільмів тепер є для Сашка його роботою, хобі та загалом стилем життя. Під час зйомок усі сили хлопця йдуть на фільми, а вже після завершення він відчуває моральне полегшення.

Найприємніші моменти для нього — це відгуки людей, які діляться своїми враженнями. У фільмі «День рішення» знімалися два брати, які є військовими та відвідали прем’єру. У коментарях до стрічки захисники також ділилися враженнями після перегляду й казали, що вона дуже хороша. Кошти, які зібрали на прем’єрі, передали братові сценариста. Військовий ділився, що двічі поспіль переглядав цей фільм з побратимами, і що він дуже їм сподобався. Також приємні відгуки Сашку пишуть однолітки з усієї України, які теж переглянули стрічку.

Афіша до короткометражного фільму «День рішення» режисера Олександра Василіва. Фото надав герой матеріалу

«Я пишаюся фільмом і тим, що досягнув своєї цілі та зробив ту роботу, яку не соромно показати іншим і дорослим, і малим. Пишаюся, що ми зняли актуальний фільм про військових, і що його подивилися вже багато людей. Це саме та моя стрічка, яка знайшла відгук у серцях людей», — ділиться юний режисер Олександр Василів.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі