Суспільство
Учителька з Чернігівщини під обстрілами написала посібник із української мови (ВІДЕО)
Коли навколо гриміли вибухи та обстріли, вона писала посібник із викладання української мови для 5-го класу.
Як учителька Тетяна Бутурлим у розпал війни захищала українську мову, розповідає ШоТам.
Вона понад 40 днів просиділа без світла та зв’язку. Тричі ховала від росіян у лісі найцінніше: доньку та ноутбуки з усіма напрацюваннями.
Тетяна Бутурлим 18 років працює вчителькою української мови та літератури. 5 років тому заснувала «Школу успіху», де навчає малечу, школярів і викладачів.
Із вторгненням навчання припинилося, а жінка з родиною переїхала з Ніжина до рідних у Бакаївку.
«На жаль, те місце, яке здавалося безпечним, у селі Бакаївка, виявилось досить небезпечним, оскільки там відбувалися основні бої», — Тетяна Бутурлим, директорка освітнього центру «Школа успіху».
Читайте також: «Незламним POHUY». Український бренд запустив лінійку одягу для поранених військових
У селі зник зв’язок, а за кілька днів вимкнули світло.
«Уявіть життя без світла, телефонного зв’язку. Та ще до всього того точилися запеклі бої під селом. Аж земля здригалася, будинки підстрибували, деякі хати спалили, бо хтось повідомляв про місце перебування ворогів, хтось фільмував жахіття», — Тетяна Бутурлим, директорка освітнього центру «Школа успіху».
Єдине, що допомагало Тетяні долати страх та паніку — любов до української мови. Жінка заряджала ноутбук від бензинового генератора і працювала.
«Я могла працювати на день 3 години, і це мій порятунок. У той час, коли ми працюємо інтелектуально, оці думки про війну, про смерть, про абсурдність буття — вони просто зникали», —Тетяна Бутурлим, директорка освітнього центру «Школа успіху».
Щоразу, коли росіяни йшли на село, жінка хапала найцінніше: дитину та підручники — і бігла до лісу.
«На одну руку брала Кароліну, в іншу — два свої ноутбуки, тому що там усе моє життя, там уся моя багаторічна робота», — Тетяна Бутурлим, директорка освітнього центру «Школа успіху».
Коли Чернігівщину звільнили, Тетяна вирушила додому і була шокована побаченим по дорозі.
«Це був просто якийсь жах. Будинки спалені, купа розбитих фашистських автівок, асфальтована дорога була повністю зіпсована і тепер вона нагадувала просто болото», — Тетяна Бутурлим, директорка освітнього центру «Школа успіху».
Після повернення вчителька безплатно викладала орфографію дітям, які постраждали від війни. А посібник, над яким працювала під обстрілами, разом з колегами видала влітку.
Читайте також: Бойківська чи подільська? А може, кримська? Спробуйте вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)
Тетяна розвиває свою «Школу успіху», тож відкрита до будь-якої співпраці, яка збагатить українську мову.
«Любі українці та україночки, вірте в Перемогу, вона обов’язково до нас прийде найближчим часом. Сил, терпіння, мужності та готовності боротися до кінця», — Тетяна Бутурлим, директорка освітнього центру «Школа успіху».
Нагадаємо, українську мову офіційно внесено в систему перекладів eTranslation.
Також ми повідомляли, що українська мова стала трендом 2022 року в сервісі вивчення іноземних мов Duolingo.
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: