Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Бойківська чи подільська? А може, кримська? Спробуйте вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Про традиції та історію українських вишиванок ШоТам розповідав у попередньому тесті. Цього разу пропонуємо перевірити, чи зможете ви вгадати походження вишиванки за описом, орнаментом та кольорами. Спойлер: деякі питання здаються легкими лише на перший погляд.

Почнемо з, напевно, найвідоміших українських сорочок. Що за вишиванки на цьому фото?

Правильно! Неправильно!

Про борщівські вишиванки є чимало легенд. Найпопулярніша з них свідчить, що чорний колір – це знак жалоби за вбитими та поневоленими чоловіками. Утім історик Володимир Щибря запевняє: ця легенда не має нічого спільного з правдою. Адже чорний – колір родючої землі та достатку. Крім того, для такої вишивки можна було обійтися без фарб. Чорні нитки отримували з шерсті чорних овець. За спростування легенди про «траурність» борщівських вишиванок виступає й етнологиня Оксана Косміна.

Білими нитками на білій тканині. Де вишивають «білосніжні» сорочки?

Правильно! Неправильно!

Білими нитками на білій тканині сорочки вишивають на Полтавщині. А в 2017-2018 роках технологію вишивки «білим по білому» з Полтавщини навіть внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.

Добре, а яку вишиванку зображено на цьому фото?

Правильно! Неправильно!

Так, це бойківська вишивка. На світлині – фрагмент святкової сорочки з села Верхня Яблунька на Турківщині.

У цьому регіоні сорочки вишивали товстою ниткою, що дозволяло зробити орнамент більш об’ємним та рельєфним. Особливість вишиванок - поліхромні візерунки, виконані хрестиком чи напів хрестиком. А ось із кольорами майстри й майстрині могли експериментувати, тож «основні» виділити вкрай складно. Про яку область йдеться?

Правильно! Неправильно!

Характерний для Харківщини мотив вишивки — «Дерево життя». Під мотивом «Дерева» знаходився або зигзагоподібний орнамент (меандр), що символізував підземну воду, або квіти, перевернуті голівками донизу, котрі символізували підземний світ.

Тепер трохи складніше. Знову чорна вишивка. Вгадаєте, з якого регіону?

Фото: Тетяна Куцир.
Правильно! Неправильно!

Це сокальська вишиванка, доволі нетипова для регіону. Адже місцеві кольори - насамперед червоні. Утім майстрині із Сокальщини вишивали чорні сорочки із хрестиковими галузками та геометричною композицією.

Для вишиванок із цієї області характерні дрібний хрестик та «занизування» (шви, що імітують ткання). На сорочках найчастіше можна помітити ламані лінії, розетки, восьмикутні зірки, ромби, а з кольорів - червоний із чорним або синім. Яка це область?

Правильно! Неправильно!

Так, це вишиванки з Житомирщини. Водночас у регіоні не меншою популярністю користуються й квітково-рослинні орнаменти: барвінок і берізка, хміль, виноград, яблука тощо.

А знаєте, які сорочки раніше називали «жидівками»?

Правильно! Неправильно!

За словами етнологині Христини Федечко,унікальними для Полтавщини були сорочки, які вишивали нитками кольору індиго. Такі нитки можна було придбати на базарах Гадяча. Сьогодні такі сорочки знавці давнього одягу називають «гадяцькими». Однак колись їх знали за зовсім іншою назвою – «жидівки». Барвники індиго з Індії привозили єврейські купці, тому жителі Гадяччини почали називати свої сорочки «жидівками», а нитки – «жидівськими».

Кілька років тому письменник та краєзнавець Олександр Солодар опублікував рідкісні світлини українців у вишитих сорочках. Представники якої області на фото?

Правильно! Неправильно!

Саме так, на фото - мешканці сіл Чигиринського району Черкаської області. «На світлинах виявив особливості чигиринської вишиванки. Закономірностей дуже багато. По-перше, регіональні відмінності у вишивці Побережжя Дніпра і лісової зони Холодного Яру. По-друге, особливості вишивки окремих елементів одягу, рушників тощо», - зазначив Солодар у коментарі місцевим журналістам.

Вишиті сорочки у цій області мають характерні пухлики - зібрану на рукаві тканину, що надає пишності та об’єму. Комірець майстри збирали у дрібні «зморшки» та проходилися тоненьким рубчиком. Нижню частину вишиванки часто прикрашали геометрично-рослинним візерунком у техніці хрестика. Серед кольорів найчастіше використовували червоний, чорний, синій та жовтий. Вгадайте область

Правильно! Неправильно!

Цікаво, що одеські сорочки здебільшого шили з білого бавовняного полотна, на відміну від, скажімо, Рівненської області, де використовували небілений льон. Крім того, часом у візерунках одеських вишиванок можна помітити рослинні мотиви, натомість стилізовані зображення тварин майстрині використовували дуже рідко

А де можна зустріти таку, доволі «нетипову» для України, вишивку?

Правильно! Неправильно!

Так, кримська вишивка дещо відрізняється від інших регіонів України. Тут майстри та майстрині надають перевагу контрастам, часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами. На сорочках можна знайти жіночій знак – вигнуту гілку (егрі дал), що означає мінливість, динамічність, розвиток, чоловічий – родове дерево, яке символізує надійність, стійкість та силу. Крім того, на вишиванках зустрічається гвоздика – образ людини третього віку. Тюльпани символізують молодих хлопчаків, а рози – жінок. Є також символ «марам» – «дерево життя».

Вгагадаєте, яка з цих вишиванок «родом» із Київщини?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, перша сорочка – з Київщини. Друга – з Чернігівщини, а третя – сорочка з Луганської області.

Бойківська чи подільська? А може, кримська? Час дізнатися, чи можете ви вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)
Йой, здається, цей тест виявився не таким простим, як здавалося на перший погляд. Але це й не дивно, адже традиція української вишивки містить чимало особливостей, і знати улюблені орнаменти й кольори всіх регіонів - просто неможливо. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе дати ще більше правильних відповідей.
Чудовий результат! Схоже, ви раніше цікавилися українськими вишиванками й з легкістю можете відрізнили бойківські сорочки від вишиванок із Харківщини. Утім кілька питань все ж виявилися надто складними. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе повторити ваш результат.
Як вам це вдалося? Чудовий результат! Схоже, вас неможливо здивувати рідкісними орнаментами чи заплутаними питаннями. А тому обіцяємо зробити наступний тест ще цікавішим! А поки - поділіться посиланням із друзями, можливо, хтось зможе бодай наблизитися до вашого результату.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Укрпошта знижує вартість доставки до США та відмовляється від бандеролей

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Укрпошта оголосила про зниження тарифів на доставку до США, а також про відмову від бандеролей.

Про це повідомив гендиректора компанії Ігор Смілянський.

Зниження тарифів на посилки до США

За інформацією, тарифи на доставку в США знизять з 1 червня на 8% завдяки підписанню угоди з PRIME.

«8% — це, до речі, вартість мінімум 1 посилки по Україні. Пересилаєш 1 дрібний пакунок на США і маєш у запасі 1 безкоштовну посилку по Україні», — зауважив Смілянський.

Укрпошта відмовляється від бандерольок

Також повідомляється, що 25 травня набув чинності новий закон про поштовий зв’язок, тому компанія запроваджує деякі зміни.

Зокрема з 1 липня компанія більше не буде пересилати бандерольки, які потрібно було обклеювати марками.

Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

«Дуже радимо нашим клієнтам максимально використати наші чудові марки для оплати цих пересилань до 1 липня, а після цього просто надсилати посилки, які можна зручно оформити онлайн в особистому кабінеті або в мобільному застосунку. Та одразу й оплатити. А марки, безперечно, можна і треба збирати для історії, відправки листів та листівок по Україні та всьому світу», — прокоментував Смілянський.

Також планують відмовитися від печаток та сургучу. Замовити марку та сплатити карткою можна відразу в онлайн-магазині, йти у відділення більше не потрібно. Спочатку триватиме тестовий режим, а з 1 червня ця послуга буде працювати у звичайному.

Різниця між бандероллю і посилкою

Бандероль належить до малогабаритних поштових відправлень, найчастіше це відправлення містять друковані видання таких розмірів, які не можна вмістити в лист. Наприклад, документи, рукописи, фотографії великих розмірів. Мінімальна вага бандеролі становить 100 грамів, а максимальна – 2 кг.

Посилка – це більш габаритне відправлення до 10 кг.

Нагадаємо, Укрпошта створила аудіолистівки з голосами Героїв.

Раніше ми повідомляли, що Укрпошта запустила першу роботизовану лінію сортування посилок.

Фото: Depositphotos.

Читати далі

Суспільство

Одещина отримала три реанімобілі і пожежне авто від благодійників зі США

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Одещина отримала три карети швидкої допомоги та пожежний автомобіль від американських благодійників.

Про це повідомив на фейсбук-сторінці голова Одеської обласної ради Григорій Діденко.

«Великий друг Одещини Кріс Менсон, віцепрезидент OSF HeaithCare (католицька медична організація — ШоТам), вкотре привіз зі США автомобілі швидкої допомоги та пожежний автомобіль», — розповів Діденко.

Зазначається, що три реанімобілі відправлять військовим підрозділам та цивільним шпиталям. Пожежний автомобіль передадуть добровольчій пожежній бригаді ДСНС в Одеській області.

Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

Нагадаємо, Миколаїв отримав сучасний аварійно-ремонтний автомобіль від США.

Також ми розповідали, що Польща передала ЗСУ 26 машин швидкої допомоги.

Також прикордонники отримали реанімобіль від підприємців кіноіндустрії.

Фото: facebook.com/oblrada.didenko.

Читати далі

Суспільство

У Києві на Солом’янці з’явився майданчик для французької гри петанк

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У столичному парку «Орлятко» відкрили майданчик для гри петанк. Це французька популярна гра з кульками.

Про новину повідомила у фейсбуці повідомила голова Солом’янської районної держадміністрації Ірина Чечотка.

Зазначається, що петанк — захоплююча гра, що виникла на півдні Франції і швидко здобула світову популярність. Гра підходить усім, хто хоче насолодитися активним відпочинком на свіжому повітрі.

Участь у відкритті майданчика взяв Надзвичайний і Повноважений посол Франції в Україні Етьєн де Понсена.

Читайте такожНе чіпайте бабусину вишиванку, або Чому не варто «осучаснювати» українську автентику

Відзначимо, що в Україні гра з’явилася нещодавно, однак вже має своїх прихильників. За правилами кожен гравець має стоячи на місці і кидати металеві кульки якнайближче до дерев’яної кульки.

Доступ до майданчика для гри в петанк безкоштовний. Кожен охочий, незалежно від віку, може прийти та пограти, але перед цим потрібно ознайомитись із правилами на стенді.

На майданчику розташовані два поля для гри з гравію, лави для глядачів та баки для сміття. Територію обсадили молодими кленами та кущами.

Нагадаємо, у Києві на в’їзді до Солом’янського району встановили стелу, присвячену тренеру «Динамо Київ» Валерію Лобановському.

Фото: фейсбук-сторінці Ірини Чечоткіної.

Читати далі