

Суспільство
Бойківська чи подільська? А може, кримська? Спробуйте вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)
Про традиції та історію українських вишиванок ШоТам розповідав у попередньому тесті. Цього разу пропонуємо перевірити, чи зможете ви вгадати походження вишиванки за описом, орнаментом та кольорами. Спойлер: деякі питання здаються легкими лише на перший погляд.
Почнемо з, напевно, найвідоміших українських сорочок. Що за вишиванки на цьому фото?

Про борщівські вишиванки є чимало легенд. Найпопулярніша з них свідчить, що чорний колір – це знак жалоби за вбитими та поневоленими чоловіками. Утім історик Володимир Щибря запевняє: ця легенда не має нічого спільного з правдою. Адже чорний – колір родючої землі та достатку. Крім того, для такої вишивки можна було обійтися без фарб. Чорні нитки отримували з шерсті чорних овець. За спростування легенди про «траурність» борщівських вишиванок виступає й етнологиня Оксана Косміна.
Білими нитками на білій тканині. Де вишивають «білосніжні» сорочки?

Білими нитками на білій тканині сорочки вишивають на Полтавщині. А в 2017-2018 роках технологію вишивки «білим по білому» з Полтавщини навіть внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.
Добре, а яку вишиванку зображено на цьому фото?

Так, це бойківська вишивка. На світлині – фрагмент святкової сорочки з села Верхня Яблунька на Турківщині.
У цьому регіоні сорочки вишивали товстою ниткою, що дозволяло зробити орнамент більш об’ємним та рельєфним. Особливість вишиванок - поліхромні візерунки, виконані хрестиком чи напів хрестиком. А ось із кольорами майстри й майстрині могли експериментувати, тож «основні» виділити вкрай складно. Про яку область йдеться?

Характерний для Харківщини мотив вишивки — «Дерево життя». Під мотивом «Дерева» знаходився або зигзагоподібний орнамент (меандр), що символізував підземну воду, або квіти, перевернуті голівками донизу, котрі символізували підземний світ.
Тепер трохи складніше. Знову чорна вишивка. Вгадаєте, з якого регіону?

Це сокальська вишиванка, доволі нетипова для регіону. Адже місцеві кольори - насамперед червоні. Утім майстрині із Сокальщини вишивали чорні сорочки із хрестиковими галузками та геометричною композицією.
Для вишиванок із цієї області характерні дрібний хрестик та «занизування» (шви, що імітують ткання). На сорочках найчастіше можна помітити ламані лінії, розетки, восьмикутні зірки, ромби, а з кольорів - червоний із чорним або синім. Яка це область?

Так, це вишиванки з Житомирщини. Водночас у регіоні не меншою популярністю користуються й квітково-рослинні орнаменти: барвінок і берізка, хміль, виноград, яблука тощо.
А знаєте, які сорочки раніше називали «жидівками»?

За словами етнологині Христини Федечко,унікальними для Полтавщини були сорочки, які вишивали нитками кольору індиго. Такі нитки можна було придбати на базарах Гадяча. Сьогодні такі сорочки знавці давнього одягу називають «гадяцькими». Однак колись їх знали за зовсім іншою назвою – «жидівки». Барвники індиго з Індії привозили єврейські купці, тому жителі Гадяччини почали називати свої сорочки «жидівками», а нитки – «жидівськими».
Кілька років тому письменник та краєзнавець Олександр Солодар опублікував рідкісні світлини українців у вишитих сорочках. Представники якої області на фото?

Саме так, на фото - мешканці сіл Чигиринського району Черкаської області. «На світлинах виявив особливості чигиринської вишиванки. Закономірностей дуже багато. По-перше, регіональні відмінності у вишивці Побережжя Дніпра і лісової зони Холодного Яру. По-друге, особливості вишивки окремих елементів одягу, рушників тощо», - зазначив Солодар у коментарі місцевим журналістам.
Вишиті сорочки у цій області мають характерні пухлики - зібрану на рукаві тканину, що надає пишності та об’єму. Комірець майстри збирали у дрібні «зморшки» та проходилися тоненьким рубчиком. Нижню частину вишиванки часто прикрашали геометрично-рослинним візерунком у техніці хрестика. Серед кольорів найчастіше використовували червоний, чорний, синій та жовтий. Вгадайте область

Цікаво, що одеські сорочки здебільшого шили з білого бавовняного полотна, на відміну від, скажімо, Рівненської області, де використовували небілений льон. Крім того, часом у візерунках одеських вишиванок можна помітити рослинні мотиви, натомість стилізовані зображення тварин майстрині використовували дуже рідко
А де можна зустріти таку, доволі «нетипову» для України, вишивку?

Так, кримська вишивка дещо відрізняється від інших регіонів України. Тут майстри та майстрині надають перевагу контрастам, часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами. На сорочках можна знайти жіночій знак – вигнуту гілку (егрі дал), що означає мінливість, динамічність, розвиток, чоловічий – родове дерево, яке символізує надійність, стійкість та силу. Крім того, на вишиванках зустрічається гвоздика – образ людини третього віку. Тюльпани символізують молодих хлопчаків, а рози – жінок. Є також символ «марам» – «дерево життя».
Вгагадаєте, яка з цих вишиванок «родом» із Київщини?

Дійсно, перша сорочка – з Київщини. Друга – з Чернігівщини, а третя – сорочка з Луганської області.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

У Святошинському районі Києва розгорнули пункт підтримки для місцевих мешканців, які постраждали внаслідок чергової ракетної атаки росіян 24 квітня 2025 року.
Про це повідомили у Святошинській РДА.
Де отримати допомогу
Допомогу можна отримати в спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №96 імені О. К. Антонова за адресою: вулиця Олександра Оксанченка, 2.
На місці працюють фахівці, які надають оперативну, психологічну та комунальну підтримку:
- оперативний черговий Святошинської РДА: 095 188 06 93;
- психологічна допомога: 097 003 93 67, 093 800 76 71;
- приймальня КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району»: 050 412 67 11.
Про російську атаку
Як повідомляли у ДСНС, Святошинський район зазнав найбільших руйнувань під час атаки. За попередніми даними, у Києві загинуло 9 людей, понад 70 отримали травми. Рятувальники, інженерні підрозділи, верхолази та пошукові собаки працюють безперервно.
Нагадаємо, що 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО).
Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка ДСНС
Суспільство

Зооволонтер Роберт Саргсян виявив дику косулю, яка, ймовірно, постраждала внаслідок ДТП. Аби врятувати її, він звернувся до фахівців КП «Центр поводження з тваринами».
Про це повідомили в КП «Центр поводження з тваринами».
Команда ветеринарів швидко провела огляд і рентген-дослідження. У тварини виявили перелам задньої ноги. Через вагу косулі проведення остеосинтезу було неможливим, тому лікарі були змушені ампутувати кінцівку.
«Зараз лісова красуня знаходиться під наглядом та отримує допомогу. Вона буде жити у людини, що займається реабілітацією представників сімейства оленевих. В умовах вільного життя косулі буде складно вижити без ноги, тому тепер вона буде жити під опікою людини»‚ — написали в центрі.
Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)


Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка КП «Центр поводження з тваринами»
Суспільство

Аналітичний проєкт Deep State та платформа «Культурні Сили» презентували інтерактивну мапу визволення Криму у 1918 році. На ній можна слідкувати за перемогами війська УНР під проводом Петра Болбочана.
Про це повідомили в «Культурних Силах».
Ідея проєкту
«На сторінках української історії є багато видатних подій та людей. Про них необхідно пам’ятати та передавати наступним поколінням, щоб вони зростали на усвідомленні того, ким вони є. В усі часи шукали креативний підхід, щоб показати ці всі події з цікавої сторони та привернути як можна більше уваги, тож сподіваємося, цей проєкт внесе різноманіття та інтерес до однієї з найвидатніших операцій української армії — походу на Крим під керівництвом Петра Болбочана, щоб пишатися і насолоджуватися міццю і силою наших військових», — розповів співзасновник Deep State Роман Погорілий.
Мапа дозволяє користувачам щоденно відстежувати хід визвольного походу Запорізького корпусу. Вона містить архівні документи, мапи та посилання на першоджерела.
Завдяки ініціативі кожен може зануритися в хроніку подій квітня 1918 року, коли українські війська спільно з кайзерівською армією та кримськотатарськими повстанцями звільняли півострів.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)
Історик Сергій Громенко додає:
«У Феодосії та Керчі, очікуючи українські війська, місцеве населення виходило на вулиці з прапорами та портретами Тараса Шевченка. А у Севастополі була сильна українська громада і там теж чекали на українців, і саме тому 29 квітня 1918 року там відбулося підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту».
Про Петра Болбочана
Ключовою постаттю операції став Петро Болбочан — один з найуспішніших командирів армії УНР. Його військовий геній проявився у Кримському поході, коли за лічені дні Запорізький корпус звільнив півострів від більшовицьких військ. Однак політичні рішення тогочасного уряду зупинили подальше приєднання Криму до УНР.
«Ми маємо пам’ятати не тільки подвиг героїв Крут, але й те, що та війна — перша радянсько-українська — закінчилась перемогою України, створенням санітарних зон на Курщині та Вороніжчині, підняттям українських стягів над Білгородом, Таганрогом і Ростовом», — розповів кандидат історичних наук Іван Дерейко.
Довідка
Мапа Deep State — це візуальний інструмент, що фіксує динаміку бойових дій в Україні майже в реальному часі. Її регулярно оновлюють на базі відкритих джерел, OSINT-аналітики та верифікованих даних. Вона вирізняється високою точністю, через що ресурс здобув довіру журналістів, дослідників і фахівців з безпеки.
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що Сили оборони зірвали масований штурм росіян на Запорізькому напрямку (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт DeepState