Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Дім із 144 видами птахів: містянин переїхав у село та перетворив свій будиночок на озері в центр бьрдвотчингу

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з OLX про історії бізнесів, дауншифтерів та переселенців, які перебрались в село з великих міст.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше


Ми розповідаємо про те, як люди з великих міст почали життя в сільських умовах, відремонтували будинки і створили сільський затишок, та навіть змогли розвивати власний бізнес чи інші проєкти.

Якось Євгеній Довгалюк обрізав дерева на своїй новій дачі під Яготином. Піднявши голову на незрозумілий шум, він завмер із секатором: сотні великих білих птахів знижували висоту й спускалися десь зовсім поруч.

Тоді Євгеній вважав, що це гуси. Тепер він легко розрізняє 144 види птахів, які мігрують чи живуть у цій місцевості. А його дача, яку він придбав на OLX, стала унікальним хабом громадянської науки, адже сюди їдуть волонтери та бьордвотчери.

Як допомагати науковцям, маючи лише смартфон, та чим бьордвотчинг корисний для економіки, Євгеній розповів ШоТам.

Євгеній Довгалюк

засновник Центру вивчення і збереження природи, культури й архітектури «Озеро Супій»

Поговорив із собою по-чесному

Я народився та виріс у Кривому Розі — це майже місто-мільйонник. Потім 10 років жив у Києві, мав роботу у великій логістичній компанії: доставка міжнародних вантажів, великі гравці, найбільші у світі виробники. Фури та вантажі рухаються постійно: і вночі, і у свята, — тому виникають якісь питання, які треба вирішувати. В такому форматі я достатньо довго прожив і звик до нього, але на вихідні, коли вони таки були, я втікав на природу — десь на річку чи в ліс.

Коли я по-чесному із собою поговорив, стало зрозуміло, що комфортніше мені саме біля природи. Тому до літа 2019 року я вже мав певний капітал і бажання витратити його на власний куточок ближче до природи.

Менеджер логістичної компанії Євгеній Довгалюк усі свої вихідні проводив на природі. Фото надав Євгеній

Раз на тиждень сідав і OLXсив свій ідеальний дім

Я підійшов до питання ґрунтовно й без поспіху: виділив спеціально час раз на тиждень і… якщо в гуглі гуглять, то в OLX, виходить, оеліксять. Мого бюджету не вистачало на придбання новобудови, тому я шукав житло на вторинному ринку.

Але було три важливі для мене параметри: асфальтована дорога до самого паркану, вихід земельної ділянки до річки чи озера, а також будинок мав бути в більш-менш житловому стані. OLX дуже зручний для пошуку житла за конкретними критеріями — там велика кількість фільтрів.

За пару місяців я відібрав та оглянув 10 варіантів будиночків у різних регіонах країни. Але у фінал потрапив саме цей у селі на березі озера Супій, на межі чотирьох областей: Київської, Полтавської, Черкаської та Чернігівської. Це село Червоне Заріччя — фактично це околиці Яготина.

Євгеній Довгалюк на подвір’ї свого будинку на березі Супою. Фото: ШоТам

Мені сподобався цей вид складнощів

У мене не було ніякого сільського життя: мої батьки, дідусі та бабусі жили в місті. Для мене це був перший такий досвід, і він стався не відразу. Спочатку я «вривався» сюди на вихідні з друзями, як на дачу — ми влаштовували мінітолоки. Попередні власники цього обійстя мали багато худоби, тому тут була купа господарчих будівель: різні курники, сінники. Ми це все демонтували, розчищали.

Потім почався карантин 2020 року. Саме тоді я переїхав сюди, провів інтернет і працював онлайн.

Тут не було комфортного життя за міськими мірками: не було гарячої води, туалету в будинку. З часом я поставив септик, провів каналізацію і гарячу воду. Саме тоді, мабуть, усвідомив відповідальність за комфорт у власному будинку, бо це складніше, ніж жити у квартирі.

Мені сподобався цей вид складності, бо він замішаний на щоденній комунікації з природою, і це дуже приємно. Тоді я ще не знав, яка багата тут насправді природа — це відкриття сталося випадково.

Супій. Фото Supii Lake Explore Center

Чому тут так багато «гусей»

У першу свою весну тут, на Супої, я почав мінімально обробляти землю, обрізати дерева.

І ось, працюючи у себе на подвір’ї, я помітив, як на озеро сідало близько 100 чи й 200 великих білих птахів. Як я дізнався згодом, це були лебеді-шипуни, а тоді навіть не знав їхньої назви, називав їх гусьми. І мені стало цікаво: чому цих «гусей» тут так багато?

Лунь очеретяний летить над Супоєм. Фото Євгенія Довгалюка

Я почав вивчати цю тему та з’ясував, що над Супоєм пролягає повітряний міграційний шлях лебедів-шипунів. Він включений у світові маршрути міграції птахів і називається «Чорноморсько-середземноморський повітряний шлях». Тут гніздяться, зимують або постійно живуть багато видів пернатих.

Коли я почав глибше досліджувати місцеву природу, мені захотілося, щоб це було не тільки по фану мені, але й корисно для світу. Я шукав якісь інструменти, які мені будуть зрозумілі, легкі, які я можу юзати щодня і які дійсно будуть ефективними не тільки для мене.

Козулька на Супої. Відео з інстаграму «Озеро Супій»

Маючи тільки смартфон, можна допомагати науковцям

Я й досі працюю з тими двома застосунками, які знайшов тоді. Перший — iNaturalist від National Geographic. Це додаток, у якому я фотографую жука, рослину чи птаха, і ця програма пропонує варіанти, який це вид.

Далі я завантажую фото на свою сторінку в застосунку, і згодом туди приходить науковець з будь-якої точки світу — українець, індієць, австралієць — та каже: «Так, це дійсно саме цей вид!». Після цього моє фото отримує дослідницький статус — воно додається на спеціальну мапу світу з датою та геолокацією.

Тобто фактично без академічних знань, а з самими тільки смартфоном і фотоапаратом я можу допомагати світовим науковцям, і ви теж.

Другий мій улюблений застосунок — Merlin Bird ID. Він присвячений птахам. Чую пташку — вмикаю мікрофон, фіксую звук. Застосунок мені видає, яка пташка це може бути, а я дивлюсь у бінокль і перевіряю. Якщо все збіглося — так само відзначаю, що я її побачив у цей день, у цьому місці.

Євгеній Довгалюк записує голоси птахів. Фото з інстаграму «Озеро Супій», авторка:  @olik.kotsuba

Колись тут гнали горілку, а тепер досліджують природу

Спочатку в спостереженні за птахами Супою до мене приєднався мій пес Друг. Потім — мої друзі. Але коли я почав активно вести блог, до мене зверталися люди з інших регіонів, які хотіли теж приїхати та поспостерігати за птахами.

Євгеній Довгалюк та його пес Друг. Фото: ШоТам

Прийняти в будинку всіх охочих я вже не міг, тому вирішив переобладнати будівлю, яка в попередніх власників виконувала функцію літньої кухні, комори та курника й мала три окремі входи. Це, до речі, поширене таке поєднання в українських селах.

Ми з друзями вибили перегородки, і вийшов простір на 40 квадратних метрів. Зробили ремонт, купили матраци. Тепер це такий собі хостел на вісім місць.

Я дізнався від місцевих, що колись у цій будівлі господарі виготовляли самогонку та продавали односельцям. Часи змінилися, і тепер це Будинок Волонтера — місце збору людей, які співдосліджують культуру, історію, архітектуру цього краю.

Євгеній Довгалюк з першими гостями Будинку Волонтера — командою проєкту «Стріха». Фото з інстаграму «Озеро Супій» 

Громадянська наука працює на фані

Є декілька способів мотивувати людину щось робити. Один зі способів — популярний і зрозумілий — це гроші, зарплатня. Другий спосіб — це фан, задоволення, кайф: коли ми щось робимо ввечері, після роботи або на вихідних, бо нам цього хочеться.

І саме так працює громадянська наука. Хтось у світі колись зрозумів, що можна залучати до досліджень людей, які не мають спеціальної освіти, і це прискорить багато наукових процесів. 

Звісно, важливо, щоб висновки робили саме науковці, але збирати дані може кожен. Чи ж не круто?

Я теж зараз є елементом громадянської науки або citizen science, як це називають у світі. Але паралельно навчаюся в університеті Шевченка на кафедрі екології.

Чепура мала — вид, який давно не фіксували в Яготині. Фото з інстаграму «Озеро Супій»

Українська столиця бьордвотчингу

Нині Центр «Озеро Супій» має 11 цільових напрямків своєї діяльності. Один з них — це дослідження біорізноманіття. Також ми розвиваємо тут птахоспоглядання — це дуже популярно у світі.  

За 3 роки спостережень ми зафіксували навколо Супою 144 види птахів, тому вважаємо, що Яготин може мати потенціал столиці бьордвочингу України, куди будуть їхати й українські, й іноземні туристи. Це справді може «вистрілити» — кожне місто, особливо малі міста, зараз шукає свій туристичний магніт, і для Яготина це може бути Супій та його птахи.

Також ми займаємося створенням якісного медіаконтенту про навколишні села, природу річки Супій. Усе це спрямоване на популяризацію краю.

Команда наших волонтерів займається не лише спостереженнями. Ми встановили кілька «хатинок» для сірої сови — поки вони не заселені, але сподіваємось, що це станеться. Популяція хижого птаха в Україні постійно зменшується, і в цього є ряд причин, зокрема, антропогенних, але люди повинні відновити те, що порушили. Наступного року хочемо збудувати окрему майстерню, де будемо виготовляти «будиночки» не лише для сов, а й для кажанів і комах.

Селфі під час роботи: Євгеній Довгалюк з волонтерами виготовляють «будиночки» для сов. Фото надав Євгеній

Знищення старих дерев, збільшення площ сільськогосподарських угідь значно зменшили кількість місць, де птахи, комахи та кажани можуть будувати свої гнізда і, власне, жити, тому їм треба в цьому допомогти.

Рухаючись у цьому напрямку, ми радимося з національними парками, з науковцями, які знають не тільки, якими мають бути ці «будиночки», але й місця, де їх ефективно встановлювати, щоб там селилися ті, кому вони будуть призначені.

«Супій на виїзді»

Ми створили проєкт «Супій на виїзді», в межах якого їздимо в національні парки, заповідники України, і на нашому ютуб-каналі знайомимо людей з цією територією та розказуємо, які є туристичні можливості в українських еконацпарках.

Дуже мало людей знають, що в Україні існують національні парки або де вони розташовані. Ми намагаємось принести в українське суспільство цю ідею, цей інтерес досліджувати свої території.

І, як би це не звучало, війна зараз знову нас закохала в наше, українське. Ми вивчаємо нашу музику, нашу культуру, нашу територію. Багато людей навколо роблять це зараз, ніби вперше.

Суспільство

17-річна дівчина з Каліфорнії створює прикраси, щоб підтримати Україну через UNITED24

Опубліковано

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.

«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Опубліковано

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.

Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Історія хлопця

Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.

Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.

Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.

Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену сторічному партнерству України й Британії (ФОТО)

Опубліковано

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.

Про це повідомили в компанії.

Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.

Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.

Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.

Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.

Фото: «Укрпошта»

Читати далі