Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Донецькому національному університеті відкрили пам’ятник Василю Стусу

Опубліковано

У Донецькому національному університеті імені Василя Стуса 3 вересня відкрили пам’ятне погруддя поету. Його автором став скульптор, який виготовив пам’ятник Василю Стусу, розташований  на однойменній площі у Вінниці. Про це інформує місцеве видання Vежа.

Як виглядає погруддя?

Пам’ятне погруддя репресованому радянським режимом українському поетові Василю Стусу розмістили на першому поверсі головного корпусу університету, що по вулиці 600-річчя, – на високій білій підставці. Написали й цитату самого поета: “Народе мій, до тебе я ще верну“.

Це погруддя на замовлення університету виготовив вінницький скульптор Анатолій Бурдейний, автор пам’ятника Василю Стусу, який з 2002 року розташований на однойменній площі перед адмінбудівлею “Книжка”. І хоч це погруддя гіпсове, його майстерно стилізували під бронзу.

Читайте також: Держкіно показало трейлер фільму “Заборонений” про Василя Стуса (відео)

“Сьогодні, напередодні річниці смерті Василя Стуса, Героя України, нашого випускника, патріота, громадянина, поета… ми зібралися тут, для того, щоб відкрити пам’ятне погруддя Василя Стуса. – зазначив Роман Гринюк, ректор ДонНУ імені В. Стуса. – На жаль, скульптор погано себе почуває, тому сьогодні не зміг прийти… Він все літо він працював над цим бюстом, і я переконаний в тому, що цей образ Василя Стуса буде завжди нагадувати поколінням студентів про незламність духу, вірність громадянській позиції і безумовну любов до України”.

“Донбас є і залишається українським”

Викладачі згадували непростий шлях вишу до того, “щоб ім’я Василя Стуса було вкорінено в дух і стіни університету”, зокрема згадали й про те, що в Донецьку, через рік після окупації, зі стіни філологічного факультету зірвали пам’ятну дошку і барельєф Василю Стусу, “які символізували, що Донбас є і залишається українським”. Зі слів ректора, “кажуть, що цей барельєф лежить зараз десь у підвалі міської ради”.

Багато слів на заході було присвячено й самому Василю Стусу, адже завтра, 4 вересня – день пам’яті поета. Саме цього дня у  1985 році борець за незалежність України загинув у таборі в Росії.

Василь Стус. Коротка біографічна довідка. 

Народився 8 січня 1938 року в селі Рахнівці Гайсинського р-ну Вінницької обл., одружений (дружина – Валентина В. Попелюх, нар. 18 червня 1938 р.; син Дмитро, нар. 15 листопада 1966 р.), поет, публіцист. 

Закінчив Донецький педагогічний інститут, служив в армії, працював учителем, робітником. В 1964 р. став аспірантом Інституту літератури АН УРСР, звідки його звільнили в вересні 1965 р. Його поезії і статті були друковані майже в усіх республіканських періодичних виданнях. За виступ на захист заарештованих українських інтеліґентів був постійно переслідуваний. У червні 1966 р. був звільнений з посади старшого наукового співробітника Державного історичного архіву в Києві. Перед першим арештом працював старшим інженером. Був заарештований у січні 1972 р. і засуджений у Києві у вересні того ж року до 5 р. табору суворого режиму і 3 р. заслання. Ув’язнення відбував у концтаборі в Мордовській АРСР, а заслання в Магаданській обл. Після повного відбуття строку покарання повернувся на Україну і жив у Києві. В жовтні 1979 р. став членом Української Гельсінської групи. За участь в Групі був заарештований у травні 1980 р. і засуджений того ж року до 10 р. ув’язнення і 5 р. заслання. 

Покарання відбував у концтаборі ч. 36-1 в Пермській обл., де важко хворів. Помер у тому ж концтаборі 4 вересня 1985 року.

Коментарі

Суспільство

Потяги Кільцевої електрички в Києві їздитимуть щопівгодини: зміни в розкладі

Опубліковано

Кільцева електричка Kyiv City Express з 15 грудня змінює графік рейсів, який діятиме впродовж 2025 року.

Про це повідомили на сторінці Kyiv City Express.

Які зміни у розкладі руху

З 15 грудня для пасажирів додадуть потяги, які курсуватимуть кожні пів години. Раніше ці рейси скасували через роботи на Подільсько-Воскресенському мосту.

Також на маршруті їздитиме остання електричка зі станції Дарниця о 22:31 (через Райдужний) на Святошин, куди прибуватиме о 23:20.

«На практиці це означатиме, що з вокзалу до Троєщини можна буде виїхати прямим рейсом о 21:56, а з Почайни на Берестейську можна буде доїхати вже навіть після закриття метро», — написали в пресслужбі Кільцевої електрички.

Разом із цим Kyiv City Express змінить логіку нумерації рейсів, аби спростити орієнтування пасажирів у напрямках та маршрутах поїздів.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» збільшила ліміт безплатного інтернету в потягах Інтерсіті.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Укрзалізниці»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві прибрали понад 950 незаконних тимчасових споруд за осінь (ФОТО)

Опубліковано

Тимчасові споруди демонтовували працівники КП «Київблагоустрій». Найбільше об’єктів прибрали у Деснянському та Подільському районах.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці КП «Київблагоустрій».

«Київ стає впорядкованішим і зручнішим: вулиці звільняються, а простір використовується ефективніше», — написали в установі.

Читайте також: «Книгарня “Є”» відкриває новий культурний простір у Києві (ФОТО)

За сезон у Деснянському районі ліквідували 167 об’єктів, а в Подільському — 130.

Нагадаємо, що в Києві за листопад прибрали понад 1600 незаконних рекламних конструкцій.

Фото: фейсбук-сторінка КП «Київблагоустрій»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили кампанію, аби знизити нештрафований ліміт перевищення швидкості

Опубліковано

Інформаційну кампанію «Прискорюйся в житті, але не на дорозі» запустив Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) у межах проєкту «За безпечні дороги».

Про це повідомили в ЦЕДЕМ.

Мета кампанії

Наразі максимальна дозволена швидкість руху в населених пунктах — 50 км/год, та в Україні не штрафують за перевищення цього ліміту до 20 км/год. Тому загальна швидкість без штрафу складає 70 км/год.

Проєкт створили для того, щоб на законодавчому рівні знизити швидкість, за який не штрафують, з 20 км/год до 10 км/год.  

Читайте також: В Україні зареєстрували понад 8500 книжкових бізнесів

«Дитина, яка йде до школи, жінка на велосипеді чи чоловік на мопеді мають мінімальний шанс вижити, якщо наїзд стався на швидкості 70 км/год і більше. Саме тому у світовій практиці стандартне обмеження у містах дорівнює 50 км/год, і в Правилах дорожнього руху України це також 50 км/год. Важливо нарешті ліквідувати цю смертельну суперечність між Правилами й Кодексом України про адміністративні правопорушення», — зазначила директорка ЦЕДЕМ Олеся Холопік.

Як вказують в організації, подібні ліміти перевищення швидкості, за які не штрафують, діють тільки в Україні та росії.

«Навіть під час війни важливо реформувати законодавство та наближати його до найкращих практик ЄС і міжнародних рекомендацій у сфері безпеки руху», — додають в ЦЕДЕМ.

Про ЦЕДЕМ

Центр демократії та верховенства права — це аналітично-адвокаційна організація, що працює в громадському секторі України з 2005 року. Фахівці центру розвивають незалежні медіа, громадянське суспільство та розбудовують правову державу в Україні.

Нагадаємо, що юні українці здобули 16 нагород на міжнародній виставці винаходів.

Фото обкладинки: Freepik

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта2 тижні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес2 тижні тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура3 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...