Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 фільмів про українських козаків, які має побачити кожен: від веселих комедій до історичних драм

Опубліковано

Наші предки, козаки, завжди були об’єктом уваги та захоплення. Їхня історія переповнена легендами та міфами, а в кіноіндустрії вони стали об’єктом для безлічі фільмів. Проте, ця тема не лише надихає на захоплюючі пригоди, вона також має потенціал переосмислення минулого, критики сучасних проблем та навіть застережень щодо майбутнього.

Редакція ШоТам зробила добірку, щоб ви обрали собі яке українське кіно про козаків подивитись сьогодні ввечері.

Пропала грамотареж. Борис Івченко, 1972 рік

Опис:
Сценарій фільму “Пропала грамота”, базований на однойменному оповіданні Гоголя, є самостійним твором, який переписувався не один раз. Після бою з бусурманами козак Василь повертається додому в Диканьку, але спокій його переривають посланці з важливою новиною від писаря. Вони повідомляють про грамоту від гетьмана, яку необхідно доставити цариці, інакше Василя чекає страта, а за документом полює сам диявол.

Максим Оса та золото Песиголовця” реж. Мирослав Латик , Іван Сауткін, 2022 рік

Опис:
У історичному детективі за мотивами коміксу Ігоря Баранька “Максим Оса”, події розгортаються у 1636 році.

Хорунжий Корсунського полку Максим Оса очікує в шинку на данину від польського короля. Але замість його побратимів, які повинні були привезти золото з Польщі, до корчми повертається лише ледь живий козак з порожніми руками. Оса вирушає на пошуки своїх товаришів і знаходить їх убитими у лісі. Січовика звинувачують у злочині, проте пізніше виправдовують, доручаючи йому розгадати таємницю їхньої смерті та відшукати втрачене золото. На шляху Оси чекає багато перешкод, включаючи і містичні.

Вогнем і мечемреж. Єжи Гоффман, 1999 рік

Опис:
XVII століття, у Річі Посполитій вибухає повстання запорозьких козаків під проводом Богдана Хмельницького. На одній стороні стоять Запорізька Січ і кримські татари, на іншій – сильна армія польського короля Владислава. Поміж воєнних подій розгортається кохання між польським шляхтичем Яном Скшетульським і Геленою Курцевич.

Богдан Хмельницкийреж. Ігор Савченко, 1941 рік

фото: постер фільму

Опис:
1648 рік. Україна тягаріє під владою Речі Посполитої. Козаки, втомлені ситуацією, закликають гетьмана Богдана Хмельницького очолити їх у війні проти польської шляхти. Гетьман починає формувати військо та шукати союзників. Це всього лише передмова до великої битви, яка очікується біля урочища Жовті Води.

Чорна Радареж. Микола Засєєв-Руденко, 2002 рік

Опис:
У фільмі, що близький до оригінальної версії роману Пантелеймона Куліша, дія відбувається в період складних історичних часів Руїни. Після смерті Богдана Хмельницького розпочинається боротьба за гетьманську владу між Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким. У цьому періоді політичні інтриги, зради та несподівані союзи стають реальністю. Усі ці події ведуть до кульмінації – Чорної ради 1663 року.

“Дорога на січ” реж. Сергій Омельчук, 1994 рік

Опис:
Юний Павло Похиленко допомагає батькові обробляти поле, мати готує їм обід… Цю ідилію порушує панський керуючий, який призначає 10 днів для відпрацювання на панському полі. Волелюбна людина відмовляється, внаслідок чого відбувається сутичка. Батько Павла змушений тікати з рідного Канева від панського гніву. Павло виріс, змужнів…

Його кохана дівчина Орися сподобалася заїжджому козацькому хорунжі Кризі, а потім і хтивому польському графу Потоцькому. І якщо з Кригою знаходить порозуміння полюбовно, то з рук Потоцького свою наречену доводиться звільняти силою. Фільм завершується кадрами, коли Павло разом з іншими козаками вирушає до Чорного моря для звільнення товаришів, які перебувають у турецькому полоні.

Молитва за гетьмана Мазепу” реж. Юрій Іллєнко, 2022 рік

Опис:
Фантасмагорія про кривавий бенкет трьох історичних персонажів європейської культури – Петра І, Карла ХІІ та Гетьмана України Мазепи на полі Полтавської битви 1709 року. В основі сюжету – діалог “на ножах” історичних антагоністів: Петра I, що плюндрує Іванів саркофаг, та гетьмана Івана, який встає з могили, щоб оповідати свою життя, передусім таке, що пов’язане з боротьбою двох державців.

“Пекельна хоругва або Різдво Козацьке” реж. Михайло Костров, 2020 рік

Опис:
Ще один фільм, заснований на казці Сашка Лірника “Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід”, розповідає про Диявола, який намагається заманити козака до пекла.

Чорт укладає угоду з апостолом Петром, щоб зловити і утримати до Різдва найкращого козака Семена. Але жодні диявольські чари, хитрощі чи залякування не діють на цього хороброго і чесного парубка.

“Мамай” реж. Олесь Санін, 2003 рік

Козак-утікач закохується у надзвичайно гарну татарську жінку, яка рятує його від неминучої смерті. Це українська версія Ромео та Джульєтті, створена на основі двох народних переказів 15-16 століття – українського та кримсько-татарського.

Фільм є авторською версією виникнення одного з провідних образів українського єпосу – козака Мамая, християнина з тюркським ім’ям. Його зображення – воїн, що сидить із люлькою та кобзою в руках поряд із вірним конем – протягом кількох століть було невід’ємним елементом народного мистецтва, своєрідним особленням “українського Будди”.

“Гетьман” реж. Валерій Ямбурський, 2015 рік

Опис:
Події фільму беруть свій початок у 1647 році за часів кровопролитного конфлікту польської шляхти із представниками українського козацтва. У центрі сюжету опиняється Богдан Хмельницький – легендарний гетьман, якому судилося привести свій народ до незалежності. Попереду на нього чекають важливі здобутки в переговорах і перемоги на полях битв з непримиренними ворогами, а так само трагічна любов до прекрасної польки Хелени, дружини шляхтича пана Чаплинського, – запеклого негідника, з яким у Хмельницького була непримиренна ворожнеча.

Суспільство

Презентуємо другий випуск подкаст-шоу від ШоТам, де обговорюють добрі новини

Опубліковано

15 березня медіа позитивних новин ШоТам випустило друге відео нового подкаст-шоу «ХУХ». Співзасновник ШоТам Артем Іпатов обговорює з гостями дійсно добрі новини, що сталися за тиждень в Україні.

Цього разу у нас в гостях стендап-комік «Підпільного», креативний продюсер і батько бігля Юра Коломієць. У випуску — філософські роздуми про вимушений оптимізм і водійок таксі, а також дуже багато добрих новин тижня про військо, культуру та український бізнес. Буде ще трошки реперського амплуа Юри та історій, як він був рятівником Малібу. Ну, а Артем нарешті зʼявиться в кадрі з собакою!

Дивіться, слухайте й донатьте — всі актуальні збори є в описі до відео та на QR-кодах у випуску.

Читайте також: «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук

Фото: ШоТам

Читати далі

Суспільство

Зірка «Гри престолів» Джек Глісон зачитав щоденник хлопчика з Маріуполя (ВІДЕО)

Опубліковано

Ірландський актор Джек Глісон зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя. Глісон зробив це на відкритті документального проєкту в Лондоні під назвою «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей».

Про це повідомили в UNITED24.

Проєкт розкриває історії дітей і підлітків, що пережили російські обстріли, окупацію чи були вимушені покинути власні домівки. Ініціаторкою стала Христина Храновська. Вона займається соціальними та культурними проєктами для дітей упродовж 15 років.

Джек Глісон зачитав уривок щоденника маріупольця Єгоpa Кравцова, який разом із мамою та сестрою пережив окупацію рідного міста.

Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)

Зірка «Гри престолів», ірландський актор Джек Глісон, зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя на відкритті документального проєкту «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» у Лондоні. Виставка розповідає історії дітей, які стали свідками війни в Україні: пережили обстріли, окупацію чи змушені були покинути свої домівки. Ініціаторка проєкту ― Христина Храновська. _________ Game of Thrones star and Irish actor, Jack Gleeson, read out the diary of Yehor Kravtsov from Mariupol at the opening of the documentary project War Diaries: Unheard Voices of Ukrainian Children in London. The exhibition tells the stories of children and teenagers who witnessed the war in Ukraine, were forced to leave their homes, survived occupation, or endured shelling. The project's initiator and founder is Khrystyna Khranovska.

Опубліковано United24 Пʼятниця, 14 березня 2025 р.

«Щодня очі українських дітей бачать та проживають жахи війни, щось записують, щось проявляють на малюнках, а щось просто тримають в собі. На виставці представлені 14 історій, які дають можливість відвідувачам ознайомитися з досвідом війни в Україні очима дітей, без метафор»‚ — написали організатори проєкту.

Нагадаємо, що Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО).

Фото обкладинки: Діана Андруник

Читати далі

Суспільство

Бригада «Чорний ліс» та Mr.SCRUBBER випустили благодійну лінійку доглядової косметики

Опубліковано

Український бренд натуральної косметики Mr.SCRUBBER разом із 15-ю бригадою артрозвідки «Чорний ліс» випустили лінійку доглядових засобів. Половину від прибутку переказуватимуть на потреби військових бригади.

Про це повідомили ініціатори проєкту.

15-та окрема бригада артилерійської розвідки «Чорний ліс» — це формування артилерійських військ у складі Сухопутних військ ЗСУ.

До нової серії увійшли три косметичні засоби:

  • концентрований шампунь для волосся й тіла;
  • одеколон після душу та гоління;
  • живильний крем для обличчя й тіла.

Читайте також: Астронавт NASA під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО)

Військові «Чорного лісу» зазначають, що кожна гривня з цієї співпраці допоможе забезпечити бійців необхідними ресурсами для ефективного виконання завдань.

Ініціатори проєкту також вирішили відзначити тих, хто долучиться до допомоги. У деякі набори додадуть ексклюзивні предмети від «Чорного лісу», а саме шеврони та коїни.

Нагадаємо, що Etnodim та «Хартія» випустили благодійні вишиті сорочки (ФОТО).

Фото: Mr.SCRUBBER та «Чорний ліс»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа...

Суспільство3 дні тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...

Культура5 днів тому

Народні співи біля моря. Ці жінки відроджують українські традиції в Одесі

Стереотип про те, що всі в Одесі мають певну «культурну автономність» спростовують одеситки з гурту...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

З чоловічого піджака в жіночий: як українка зробила бізнес на переробці старих речей

Поки міжнародні фешн-ритейлери щороку нарощують виробництво, вони дають нове життя одягу українських брендів. Жінки з...