Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 фільмів про українських козаків, які має побачити кожен: від веселих комедій до історичних драм

Опубліковано

Наші предки, козаки, завжди були об’єктом уваги та захоплення. Їхня історія переповнена легендами та міфами, а в кіноіндустрії вони стали об’єктом для безлічі фільмів. Проте, ця тема не лише надихає на захоплюючі пригоди, вона також має потенціал переосмислення минулого, критики сучасних проблем та навіть застережень щодо майбутнього.

Редакція ШоТам зробила добірку, щоб ви обрали собі яке українське кіно про козаків подивитись сьогодні ввечері.

Пропала грамотареж. Борис Івченко, 1972 рік

Опис:
Сценарій фільму “Пропала грамота”, базований на однойменному оповіданні Гоголя, є самостійним твором, який переписувався не один раз. Після бою з бусурманами козак Василь повертається додому в Диканьку, але спокій його переривають посланці з важливою новиною від писаря. Вони повідомляють про грамоту від гетьмана, яку необхідно доставити цариці, інакше Василя чекає страта, а за документом полює сам диявол.

Максим Оса та золото Песиголовця” реж. Мирослав Латик , Іван Сауткін, 2022 рік

Опис:
У історичному детективі за мотивами коміксу Ігоря Баранька “Максим Оса”, події розгортаються у 1636 році.

Хорунжий Корсунського полку Максим Оса очікує в шинку на данину від польського короля. Але замість його побратимів, які повинні були привезти золото з Польщі, до корчми повертається лише ледь живий козак з порожніми руками. Оса вирушає на пошуки своїх товаришів і знаходить їх убитими у лісі. Січовика звинувачують у злочині, проте пізніше виправдовують, доручаючи йому розгадати таємницю їхньої смерті та відшукати втрачене золото. На шляху Оси чекає багато перешкод, включаючи і містичні.

Вогнем і мечемреж. Єжи Гоффман, 1999 рік

Опис:
XVII століття, у Річі Посполитій вибухає повстання запорозьких козаків під проводом Богдана Хмельницького. На одній стороні стоять Запорізька Січ і кримські татари, на іншій – сильна армія польського короля Владислава. Поміж воєнних подій розгортається кохання між польським шляхтичем Яном Скшетульським і Геленою Курцевич.

Богдан Хмельницкийреж. Ігор Савченко, 1941 рік

фото: постер фільму

Опис:
1648 рік. Україна тягаріє під владою Речі Посполитої. Козаки, втомлені ситуацією, закликають гетьмана Богдана Хмельницького очолити їх у війні проти польської шляхти. Гетьман починає формувати військо та шукати союзників. Це всього лише передмова до великої битви, яка очікується біля урочища Жовті Води.

Чорна Радареж. Микола Засєєв-Руденко, 2002 рік

Опис:
У фільмі, що близький до оригінальної версії роману Пантелеймона Куліша, дія відбувається в період складних історичних часів Руїни. Після смерті Богдана Хмельницького розпочинається боротьба за гетьманську владу між Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким. У цьому періоді політичні інтриги, зради та несподівані союзи стають реальністю. Усі ці події ведуть до кульмінації – Чорної ради 1663 року.

“Дорога на січ” реж. Сергій Омельчук, 1994 рік

Опис:
Юний Павло Похиленко допомагає батькові обробляти поле, мати готує їм обід… Цю ідилію порушує панський керуючий, який призначає 10 днів для відпрацювання на панському полі. Волелюбна людина відмовляється, внаслідок чого відбувається сутичка. Батько Павла змушений тікати з рідного Канева від панського гніву. Павло виріс, змужнів…

Його кохана дівчина Орися сподобалася заїжджому козацькому хорунжі Кризі, а потім і хтивому польському графу Потоцькому. І якщо з Кригою знаходить порозуміння полюбовно, то з рук Потоцького свою наречену доводиться звільняти силою. Фільм завершується кадрами, коли Павло разом з іншими козаками вирушає до Чорного моря для звільнення товаришів, які перебувають у турецькому полоні.

Молитва за гетьмана Мазепу” реж. Юрій Іллєнко, 2022 рік

Опис:
Фантасмагорія про кривавий бенкет трьох історичних персонажів європейської культури – Петра І, Карла ХІІ та Гетьмана України Мазепи на полі Полтавської битви 1709 року. В основі сюжету – діалог “на ножах” історичних антагоністів: Петра I, що плюндрує Іванів саркофаг, та гетьмана Івана, який встає з могили, щоб оповідати свою життя, передусім таке, що пов’язане з боротьбою двох державців.

“Пекельна хоругва або Різдво Козацьке” реж. Михайло Костров, 2020 рік

Опис:
Ще один фільм, заснований на казці Сашка Лірника “Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід”, розповідає про Диявола, який намагається заманити козака до пекла.

Чорт укладає угоду з апостолом Петром, щоб зловити і утримати до Різдва найкращого козака Семена. Але жодні диявольські чари, хитрощі чи залякування не діють на цього хороброго і чесного парубка.

“Мамай” реж. Олесь Санін, 2003 рік

Козак-утікач закохується у надзвичайно гарну татарську жінку, яка рятує його від неминучої смерті. Це українська версія Ромео та Джульєтті, створена на основі двох народних переказів 15-16 століття – українського та кримсько-татарського.

Фільм є авторською версією виникнення одного з провідних образів українського єпосу – козака Мамая, християнина з тюркським ім’ям. Його зображення – воїн, що сидить із люлькою та кобзою в руках поряд із вірним конем – протягом кількох століть було невід’ємним елементом народного мистецтва, своєрідним особленням “українського Будди”.

“Гетьман” реж. Валерій Ямбурський, 2015 рік

Опис:
Події фільму беруть свій початок у 1647 році за часів кровопролитного конфлікту польської шляхти із представниками українського козацтва. У центрі сюжету опиняється Богдан Хмельницький – легендарний гетьман, якому судилося привести свій народ до незалежності. Попереду на нього чекають важливі здобутки в переговорах і перемоги на полях битв з непримиренними ворогами, а так само трагічна любов до прекрасної польки Хелени, дружини шляхтича пана Чаплинського, – запеклого негідника, з яким у Хмельницького була непримиренна ворожнеча.

Суспільство

Перше «смарт-перехрестя» облаштували у Львові: як це працює

Опубліковано

Перше «смарт-перехрестя» Пасічна – Пирогівка облаштували в Сихівському районі Львова. Це дозволить оптимізувати світлофорний цикл, підлаштувати тривалість дозвільних сигналів для транспорту на кожному напрямку відповідно до потреби.

Про це повідомляє Львівавтодор.

Для цього встановили сучасний дорожній контролер і відеодетектори.

Інтелектуальна система в дорожньому контролері, яка за допомогою транспортних детекторів збирає інформацію про дорожній рух на кожній смузі на перехресті, аналізує інтенсивність, дистанцію між автомобілями, затримки в русі.

Читайте також: Фестиваль квір-кіно Sunny Bunny оголосив переможців 2024 року

На основі цих параметрів система щохвилини розраховує пропозицію зеленого сигналу для відповідного напрямку. Система здатна автоматично підбирати тривалості фаз і тривалості світлофорних циклів.

При жорсткому режимі регулювання на цьому світлофорі були встановлені фіксовані тривалості сигналів для кожного напрямку руху.

У «Львівавтодорі» кажуть, що перед запуском цього режиму провели транспортне мікроскопічне моделювання. Згідно з його результатами, середні черги та затримки на двох проблемних напрямках (лівий поворот з вулиці Пасічна на вулицю Пирогівка та напрямок з вулиці Пирогівка) зменшуються на 85% і 75% відповідно. Тобто «смарт-перехрестя» відкривають альтернативний шлях для автівок, які рухаються на виїзд із міста. Зараз практично усі автівки рухаються по вулиці Зеленій, пояснює директор «Львівавтодору» Микола Власюк.

Нагадаємо, у Дніпрі відкрили центр для громадських організацій та військових.

Читати далі

Суспільство

У ДСНС нагадали правила пожежної безпеки на Великдень: дотримуйтеся 5 рекомендацій

Опубліковано

Головне свято православних християн супроводжується не лише релігійними заходами та богослужіннями, а й деякими ризиками. Державна служба з надзвичайних ситуацій нагадала правила пожежної безпеки на період святкування Великодня.

Про це повідомляє ДСНС України.

Рятувальники з посиланням на статистику підкреслили, що в подібні періоди кількість пожеж регулярно зростає.

Важливо вивчити та виконувати прості рекомендації від ДСНС, щоб уникнути інцидентів.

По-перше, страви на Великдень потрібно готувати з дотриманням правил поводження з вогнем. Залишати увімкненими та без нагляду печі, електро- та газові прилади категорично не можна.

Читайте також: Француженка готує обіди для військових та відбудовує будинки у Гостомелі (ВІДЕО)

Це стосується і дітей, особливо за увімкненої духовки, палаючих свічок та інших джерел вогню в зоні їхньої досяжності.

Пам’ятати правила пожежної безпеки потрібно і в храмі!

“Будьте пильними, знаходячись поряд із свічниками, слідкуйте за полум’ям власної свічки та свічок оточуючих вас людей”, – кажуть у ДСНС.

Бажано заздалегідь вивчити план, за яким відбуватиметься евакуація людей у разі нештатної ситуації.

“Прослідкуйте, щоб діти перебували під наглядом дорослих та не бавилися з вогнем”, – підсумовують рятувальники.

Нагадаємо, на Вінниччині представили нову систему РЕБ, що допоможе в боротьбі з ворожими БпЛА.

Фото: Твоє місто

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацював сайт ветмедицини: які функції доступні

Опубліковано

У Києві запрацювала оновлена версія сайту міської лікарні ветеринарної медицини. Діяльність комунального підприємства пов’язана з безпритульними та домашніми тваринами в столиці. 

Про це повідомляє Офіційний портал Києва.

“Це, зокрема, регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами, впровадження концепції “Культурний вигул тварин у місті”, посилення контролю за утриманням домашніх тварин, створення системи контролю за порушенням правил утримання домашніх тварин у Києві”, – повідомили в Офіційному порталі.

Читайте також: Як швидко сплатити податки через “Дію”: деталі

У нових розділах сайту буде міститися:

  • перелік останніх новин підприємства;
  • інформація про тварин, які наразі шукають домівку та тих, хто вже її знайшов;
  • розділ з даними про загублених тварин столиці;
  • мапа вигульних майданчиків Києва;
  • послуги ветеринарної допомоги комунального підприємства;
  • інформація щодо публічних закупівель, документів та звітності.

Нагадаємо, Київська дитяча залізниця відкрила сезон руху поїздів.

Фото: Дія

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА:

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни
та обери
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення