Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Опубліковано

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує всі квіти в продавчині чи дарує цукерки двірнику, що від самого ранку прибирає місто.

Можливо, це були Михайло Дідушок з Рівного чи Любомир Малютин, який зараз живе у Львові. ШоТам поговорили з хлопцями про те, як вони почали робити добрі справи й знімати про це контент, аби надихнути інших. 

Любомир Малютин

Возив їжу окупації та ховав українські прапори

Любомир Малютин зараз живе у Львові. 23-річний хлопець приїхав з Херсонської області — два місяці він з родиною прожив у російській окупації. Сім’я Любомира велика і дружня: семеро дітей. Хлопець каже, завжди старалися допомогти іншим, мама часто пекла на кілька буханок хліба більше, аби пригостити друзів родини. У окупації Любомир теж старався допомагати сусідам — возив їм їжу повз пости з окупантами.

Одного разу на блокпосту росіяни забрали телефон Любомира та побачили переписку зі знайомим військовим і фото близьких у військовій формі.

«Розділи мене догола. Я присідав, відтискався — що тільки не робив», — пригадує хлопець.

Та за щасливим збігом обставин його відпустили, й опинившись удома, Любомир поховав усі українські прапори, на випадок, якщо до них раптом завітають. Коли російська техніка почала ще частіше їздити вулицями, сім’я вирішила виїжджати й опинилася на Львівщині, де її прихистили знайомі. 

«Мені стає краще, коли я зроблю добро» 

У Львові Любомир пішов працювати в пекарню. Коли одного разу ніс додому хліб, побачив літню жінку, що продавала яблука:

«І так мені яблука захотілося! А грошей немає — тільки на дорогу 30 гривень. Чогось узяв телефон до рук і знімав це. Кажу: “Бабусю, я вас пригощу хлібом, а ви мені дайте яблучка”».

Дав жінці дві буханки, а вона йому — всі яблука. Так це й почалося — люди реагували на щемке відео, і за першу годину воно назбирало 40 тисяч переглядів. 

«Просто хочеться від людей у такий час побачити якусь усмішку, щоб було комусь приємно. Бо я насамперед для себе це роблю  — мені стає краще, коли я зроблю добро», — зізнається хлопець.

На добрі справи донатить «родинка»

Зараз блогер допомагає бабусям, дідусям, дітям, радує випадкових людей на вулиці, дякує за роботу двірникам квітами чи цукерками. Любомир каже, що кожна історія для нього особлива. Поступово зростає і його аудиторія. Підписників хлопець називає «родинкою» — часом вони теж закидають гроші на такі добрі справи в спеціальну «банку»:

«Звик, що в нас удома класно, ми дружні й допомагаємо — тому й називаю підписників “родинка”».

Окрім цього, Любомир постійно підтримує збори військових (для цього має посвідчення волонтера і постійно звітує перед аудиторією), бо вважає, що зараз нікому не можна лишатися осторонь.

Михайло Дідушок

Багато самотніх людей втратили віру в цей світ

23-річний Михайло Дідушок з Рівного працює маркетологом, але, крім основної роботи, також займається волонтерством:

«В останні роки я вже точно знав, що я хочу волонтерити, і потихеньку відкладав кошти на донати, збирав однодумців, які б підтримали цю ініціативу».

Перше відео про допомогу іншим хлопець зняв і виклав у січні 2023 року.

«Я в першу чергу робив це відео для тата та своїх рідних, щоб показати, чим я хочу займатись».

Тато Михайла хворів на онкологію. Після його смерті хлопець вирішив допомагати іншим ще більше. 

«До того, як знімати відео, я донатив на військо, але це були ну зовсім малі гроші. А щойно я почав знімати й набирати обертів, то вже міг відкривати банки».

Михайло допомагає і песикам — закуповує для них корм. Фото надав герой

Михайло їздить у дитячі будинки, щоб підтримати діток, а також у притулки для тварин, щоб привезти корм чи вигуляти хвостатих. Щоб знайти людей, яким потрібна допомога, хлопець зазвичай іде на ринок і дивиться, хто не має можливості купити щось для себе. Останнім часом і підписники можуть порадити, кому потрібна допомога, розповідають історії людей. Михайло каже, що, окрім зйомок на вулиці, почав їздити в гості до героїв своїх відео:

«Як маю вільний час, то заїду хоча б на 15-20 хвилин — поговорити, привезти продуктів, допомогти по дому. Це неймовірні емоції. Часто літні люди як діти себе поводять: їм хочеться тепла, вони ображаються, якщо ти приїхав пізніше, ніж обіцяв. Комусь бракує не так грошей, як уваги — є багато самотніх людей, які втратили віру в цей світ».

Всі історії унікальні, але хлопець пригадує одну з останніх — на ринку він зустрів літню жінку, яка виходила з м’ясного павільйону з малесеньким шматком сала. Під час знайомства виявилося, що в неї немає холодильника.

Михайло з героїнею свого відео. Фото надав герой

Блогер каже, що стосунки вдалося налагодити не одразу, адже жінка йому не довіряла, але за годин розмов усе змінилося. Згодом Михайло таки привіз їй холодильник і тепер час від часу приїжджає провідати:

«Мені 23, їй 95 — це величезна різниця, але нам є про що поговорити. Вона дуже розумна жінка, і хочеться зробити її життя трішки кращим».

Не сподівався, що люди будуть донатити

За час існування свого блогу хлопець встиг допомогти близько 300 людям. Серед них — не лише літні люди, а й військові чи мешканці дитбудинків.

Спочатку він робив добрі справи, використовуючи власні заощадження, але люди захотіли його підтримати.

«Я взагалі не сподівався, що люди будуть донатити, — я не створював ніякі банки, нікого не просив. Але підписники самі почали писати в коментарях, щоб я відкрив збір. За перший місяць вони надонатили близько 20 тисяч гривень».

«Вірю, що можна змінити долю багатьох людей»

Михайло зізнається, що досі боїться підходити до людей і пропонувати допомогу — не завжди може знайти слова, у нього трусяться руки:

«Спочатку отримував багато відмов, а потім почав знаходити підхід до людей і вийшов із зони комфорту. Треба в голові тримати те, що їм потрібна допомога, і вони найімовірніше не будуть про неї просити».

Тож він продовжує знімати відео й допомагати:

«Вірю, що за допомогою такого контенту я можу змінити ситуацію в Україні, бо мене дивляться з різних міст і молодь, і дорослі люди, і літні. Вірю, що можна змінити долю багатьох людей».

Зараз підписники часто пишуть Михайлові, що завдяки його відео самі йдуть на ринок і купують комусь продукти та самі роблять добрі справи, надихаючись його прикладом.

Тож тепер у хлопця є ідея додатку чи сайту, де можна буде прочитати історії людей, які потребують допомоги, та задонатити:

«Я хотів би масштабуватися в цьому й налагодити якусь систему. Наразі я один цим займаюсь, але поступово знаходжу людей зі свого міста, які готові підтримати ідеї. Я б хотів допомагати реабілітаційним центрам, де лікуються військові, а колись, можливо, і самому відкрити такий центр. Також хотілося б мати свій благодійний фонд».

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі