

Економіка і бізнес
Сироварня на вогні: як українка заснувала бренд Formaggio olive і використала європейський досвід
Українка Альона Лубенська разом з чоловіком заснувала сироварню на вогні Formaggio olive, пише allretail.ua.
Список Альони охоплює вже 7 країн Європи, які вона об‘їздила у пошуках натхнення та нових знань, а ще — дівчина разом зі своїм чоловіком власноруч побудували сирний погріб та отримали грант для власного виробництва.
Як починали?
Альона починала свій шлях, як і більшість сироварів: вдома, на кухні, створюючи сир тільки для себе та своїх близьких. Для неї цей процес був на кшталт медитації, тому, незабаром, сиру у будинку почало ставати дедалі більше.
Так і запустився процес «сарафанного радіо», і незабаром почали пропонувати гроші за її продукт.
Читайте також: З кавою, лавандою та вином. Вісім крутих українських виробників крафтового сиру
Альона зі своїм чоловіком Юрієм — одні з перших, хто поїхав за кордон переймати досвід. Вони відвідали Францію, Іспанію, Італію, Чорногорію, Швейцарію, Німеччину та Нідерланди в пошуках нових знань про сироваріння.
Назва сироварні Formaggio olive прийшла до Альони після поїздки в Італію. Там чимало сироварів продавали крім фірмового продукту також оливки та оливкову олію.
Спостереження за сироварами Європи
Альона була вражена тим, як сильно можуть відрізнятися технології виробництва одного і того ж продукту в різних частинах Європи.
Італійці дуже просто ставляться до всього процесу сироваріння, якщо ми говоримо про крафтових сироварів, представники Швейцарії — зразок класичного варіанту: масштаб, технології, кришталева чистота і педантичність. Саме зі Швейцарії Альона і Юрій привезли думку про мідний котел для своєї сироварні.
Читайте також: Іграшки з 90-х та власні сни: шість українських музеїв, до яких хочеться повертатися
У кожній новій країні вони знаходили якісь цікаві особливості. Наприклад, в Іспанії дуже популярні кластерні об’єднання для цілої сфери: м’ясні, молочні, кормові виробництва кооперуються один з одним для кругової підтримки.

Ще однією відмінною рисою, властивою багатьом країнам, за словами Альони, є прозорість виробництва і бажання бути відомими завдяки своєму продукту. Для європейського сировара на першому місці стоїть не заробіток, а визнання та задоволення клієнтів.
Щоб познайомитися з особливостями сироваріння конкретної країни, Альона рекомендує подорожувати глибинками та знайомитися з невеликими локальними сироварнями.
Перші труднощі
При виході на новий рівень виробництва труднощів не уникнути. Альона та її чоловік зіткнулися з певними викликами: законодавча база України не адаптована під малий бізнес.
Читайте також: На Херсонщині виробляють унікальний лавандовий сир
У невеликих, підприємств-початківців, Закон вимагає використання техніки, як у великого виробництва, а дозвільну документацію, щоб виробляти сир на 100% легально, зібрати практично неможливо.
Ведення соціальних мереж
Соціальні мережі Альона веде власноруч і вважає це однією з причин успіху — люди відчувають щирість.
Перші 20-30 тисяч підписників в Instagram прийшли без будь-якої реклами.

Нині на сторінці Instagram Formaggio olive уже понад 50 000 підписників, і Formaggio olive активно займається розвитком свого Youtube-каналу, який буде корисний як новачкам, так і досвідченим сироварам.
Порада початківцям
Альона радить не панікувати, якщо щось не виходить одразу.
Головне не опускати руки під час невдач.
Читайте також: Сирний бізнес на останні 300 гривень. Історія сироварні “Скажи Cheese”
Свою історію Альона розповіла в рамках підготовки до фестивалю ProCheese Awards 22-23 травня.
Організатори планують провести під час фестивалю лекційну зону ProCheese Awards — не тільки про професійні та бізнесові теми, а ще й про надихаючі та цікаві історії становлення у сирному світі від українських сирних митців.
Нагадаємо, запустили сайт крафтових виробників «Харчовий Кластер Східної України».
Як ми повідомляли раніше, на Рівненщині відкрили перше виробництво крафтових сирів.
Усі фото: allretail.ua.
Економіка і бізнес

До національної програми підтримки військових у застосунку «Армія+» доєднався інтернет-магазин ROZETKA. Військовослужбовці зможуть отримувати знижки на амуніцію та інші товари.
Про це повідомили в Міністерстві оборони України.
Переваги для військових
У застосунку «Армія+» користувачі зможуть згенерувати один промокод на місяць, який надаватиме знижку до 30% на вибрані товари. Повний перелік категорій, на який діятиме цей промокод, можна побачити на акційній сторінці ROZETKA. Обмежень по сумі та кількості категорій товарів у замовленні немає.
Читайте також: В Україні випустили благодійні жетони «Зв’язок 100%» для підтримки війська
Що відомо про програму
Програму підтримки військових запустили в грудні 2024 року. У межах цього проєкту Міноборони об’єднує великі бізнеси, аби надавати українським військовим спеціальні пропозиції або знижки. Наразі партнерами програми стали такі компанії: «Укрзалізниця», «Укрнафта», «Нова пошта», мережа АЗК WOG, OKKO та інтернет-магазин ROZETKA.
Нагадаємо, що ГУР розпочало власне виробництво дронів на оптоволокні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Getty Images
Економіка і бізнес

У ресторанах Києва та Київської області McDonald’s упродовж 25 та 26 березня запускає ранкове меню.
Про це повідомили у компанії.
Раніше ми писали, що з 13 березня ранкове меню додали у закладах Львова, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Яремче та Ковеля.
Упродовж березня сніданки повертатимуть в усіх ресторанах, окрім тих, що розташовані у східних областях, в Полтаві, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Кропивницькому та Олександрії. У компанії пояснюють, що це пов’язано з повітряними тривогами та операційними складнощами.
Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка McDonald’s
Економіка і бізнес

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.
Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових
«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.
Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.
Фото: Pixabay