

Суспільство
Іграшки з 90-х та власні сни: шість українських музеїв, до яких хочеться повертатися
З чим у вас асоціюються музеї? Якщо лише з нудними залами, де експонати припали пилом, раді розвінчати цей міф. Попри відсутність будь-яких проявів сучасності та інтерактивних «фішок» у більшості українських музеїв, трапляються й ті, що вражають. Відкиньте всі стереотипи та просто відвідайте ці шість незвичних місць, і ми обіцяємо, що ви порадите їх своїм друзям та радо прийдете до них знову.
Музей у темряві «Третя після опівночі», Київ
Вам пропонують пережити унікальний досвід, який точно змінить уявлення про те, як ми сприймаємо світ. Це перший в Україні музей, де всі екскурсії проходять в абсолютній темряві та у супроводі незрячих гідів. Це можливість дізнатися більше про можливості людського організму, а також про те, як живуть незрячі люди — і поставити їм будь-які питання особисто.
За 90 хвилин вам пропонують пройти п’ять кімнат та спробувати повторити свій звичайний день із однією різницею — усе відбуватиметься в абсолютній темряві. Це дозволить максимально загострити всі інші відчуття, окрім зору. Наприклад, ви спробуєте перейти дорогу та налити води у склянку.

У музеї можна влаштувати побачення. Для цього у спеціально облаштованому просторі в повній темряві ви проживете 90 хвилин наосліп. Тут по-новому розкривається смак романтичної вечері, глибше сприймається музика, картини треба відчувати на дотик, а написати коханому листа — той ще квест. Щоб пройти всі локації музею, де кожне приміщення — цікаве випробування, ви зблизитесь і по-новому відкриєтесь один одному.
Адреса: Київ, вул. О. Гончара, 45В
Графік роботи: щоденно з 12:00 до 22:00.
Ціни: від 800 грн
Малинський підводний музей, Малин
Чи бачили ви колись мотоцикл, гармату чи ракету? А тепер уявіть, що всі ці предмети перебувають під водою. Музей розташований у затопленому кар’єрі з оригінальною назвою «Калюжа» в містечку Малин на Житомирщині. Створили його активісти організації DiveTim для початківців і досвідчених дайверів.
Максимальна глибина, на якій розташовуються експонати — 15 метрів. Тому з таким зануренням без проблем впорається новачок, який до цього жодного разу не надягав акваланг. Серед експонатів музею: мотоцикл, машина, кований якір, трансформаторна будка, макети польських підводних мін, гармата, ракета, помпова станція і навіть кілька оригінальних статуй. Всі транспортні засоби очистили від усього непотребу, тому вони абсолютно безпечні для екології та не шкодять кар’єрним рибкам.

Влітку на березі водойми ви точно зустрінете любителів пікніків, які приїжджають сюди розслабитися, позасмагати й порибалити. Охочих скупатися небагато, адже вода цілий рік досить прохолодна, але чиста і прозора. Оптимальним часом для відвідування музею є період із січня по червень, саме тоді вода найчистіша.
Адреса: від автостанції у місті Малин проїхати вулицею Кримського, Фрунзе або Городощанською 6,5 км
Графік роботи: щоденно, цілодобово
Ціни: безкоштовно
Інтерактивний простір «Музей Науки», Київ
Тут можна покататися на велосипеді з квадратними колесами, вирушити в космічну подорож, побачити двометрову голограму і 60-кілограмовий кристал, скласти з атомів воду та сіль у доповненій реальності, дізнатися, як побудований організм людини. Загалом на відвідувачів чекають понад 120 інтерактивних експонатів та інсталяцій.
Концепція цього музею від Малої академії наук — спектр. Спектр наук, відкриттів і вражень. Від запуску блискавки в котушці Tesla та керування роборукою до можливості побачити власний голос, потрапити всередину гігантської мушлі та в дзеркальний тунель з оптичною ілюзією.

Крім експонатів, пропонують також освітні програми для відвідувачів різного віку: тури для вчителів, відкриті лекції та навчальні програми для родин. Можна записатися до наукових гуртків та секцій і студій. Освітня програма музею оновлюватиметься кожні два місяці.
Адреса: Київ, вул. Академіка Глушкова 1 (ВДНГ), павільйон №23.
Графік роботи: з 10:00 до 20:00
Ціни: 100 грн, для груп від 10 людей — 50 грн
Читайте також: Шукають авіатехніку на полях та у горах. Як працює Музей загиблих літаків на Львівщині
Музей дитинства, Харків
Тут ви зможете справді поринути у дитинство, побачити старовинні іграшки, предмети побуту та ігри дітей XIX-XX століть. Музей є інтерактивним — всі експонати можна чіпати й грати ними, обов’язково під супроводом гіда. Він буде пояснювати, як використовували ту чи іншу річ. Проводить всі заходи засновник музею, колекціонер Валерій Лейко.
В еру сучасних технологій музей показує, наскільки змінилося життя за останні століття, та що іграшка може зародити в дитині інтерес до пізнання світу і себе. Для дітей пропонують лекції, покликані викликати жвавий інтерес до шкільних предметів та розуміння, що знання можуть бути цікавими.

Кожна екскурсія — це захоплива пригода як для дітей, так і для дорослих. Експозиції змінюють кожні три-чотири місяці, якраз перед шкільними канікулами. Тож щоразу, повертаючись до музею, ви будете чути «свіжі» історії та бачити нові експонати.
Адреса: Харків, вул. Полтавський Шлях, 18
Графік роботи: з 09:00 до 19:00, субота — з 10:00, неділя — вихідний
Ціни: від 100 грн
Музейно-культурний комплекс пивної історії «Львіварня», Львів
Логіка експозиції проста: тут зібрали все цікаве, що стосується Львова і пива. Частина експонатів — ігрові. Серед них жива гравюра, театр тіней, 3D-голограмма. Завдяки інтерактивним експонатам музею кожен відвідувач може відчути себе справжнім пивоваром, доторкнувшись до історії пива. Гості можуть зануритись у процес пивоваріння й створити власний сорт пива.

На вас чекають десять експозиційних залів, понад 200 експонатів, які не ховаються за вітринами. Найстаріший із них — оригінал диплому пивовара 1796 року. Формат поєднав у собі ознаки сучасного музею та культурного простору, готового підлаштовуватися під проведення виставок, конференцій, показів мод тощо. Загалом площа музею становить 2 000 квадратних метрів. Одночасно на території можуть перебувати до 500 людей.
Адреса: Львів, вул. Клепарівська, 18 (на території Львівської пивоварні)
Графік роботи: п’ятниця — неділя з 10:00 до 19:00, решта днів вихідні
Ціни: 48 — 75 грн
Музей сновидінь, Київ
Звідки беруться сни? Чому сниться те, чого ми ніколи не бачили в реальності? Музей сновидінь створили для того, щоб відповісти на ці питання, а також відкрити поле для роздумів про те, що відбувається в наших сновидіннях. Експозиції, екскурсоводи, предмети мистецтва, а водночас і живий простір зі своїм неповторним середовищем — усе це ви знайдете у цьому місці.

Тут можна зустрітися з людьми, які надихають, вражають і представляють нові точки зору на різні питання. Немає вітрин із музейними експонатами, тому важко залишатися в ролі глядача. Кожен відвідувач є одночасно й експонатом, і дослідником власного несвідомого: сновидінь, фантазій, механізмів, які тчуть образи під час нашого сну. Той, хто буде до цього готовий, зможе відкрити особливості власної свідомості.
Адреса: Київ, вул. Чигоріна, 55
Графік роботи: субота — неділя, з 14:00 до 18:00.
Ціни: 50 грн
Суспільство

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.
Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
Історія хлопця
Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.
Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.
Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)
Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.
Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine
Суспільство

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.
Про це повідомили в компанії.
Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.
Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.
Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.
Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)



Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.
Фото: «Укрпошта»
Суспільство

Фандрейзингова платформа UNITED24 отримала анонімний благодійний внесок у мільйон доларів США. Кошти направлять на гуманітарне розмінування в межах кампанії «Крок за кроком», що охоплює три області України.
Про це повідомили в UNITED24.
Цей донат став одним із найбільших приватних внесків на розмінування з початку повномасштабного вторгнення. Загалом UNITED24 вже зібрала понад 1,4 мільярда гривень на цей напрям, з яких понад 64% надійшло з США.
Мета поточного збору — 1,5 мільйона доларів. Кошти підуть на очищення таких об’єктів:
- Високопільська лікарня (Херсонська область);
- Феневицьке та Макарівське лісництва (Київська область);
- школа, садок, парк та дитячі майданчики в селі Гракове (Харківська область), яке після деокупації виявилося замінованим на 90%.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.
Фото обкладинки: сайт Міноборони