Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Школа: про предмети на вибір, надбавки вчителям та інші зміни до закону про освіту

Опубліковано

Останні роки  – роки справжньої турбулентності для школи в Україні. Не встигли звикнути до нововведень в рамках НУШ (Нова українська школа), як на початку 2020 з’явився новий Закон про повну загальну середню освіту в Україні.

Нововведення торкнуться усіх учасників шкільного життя: учнів, вчителів, батьків, управлінців.

Учням: свобода вибору та менше однокласників

 Рівний доступ до освіти. Тепер для вступу до першого класу не треба здавати іспити та тести, а заклад можна обирати, виходячи виключно з територіальної доступності. Даний пункт документу передбачає також інклюзивність освіти та право навчатися у лікарнях для дітей, які цього потребують.

 Предмети та формат навчання на вибір. В Законі згадується визначення “індивідуальна освітня траєкторія”. Воно передбачає можливість переходу на індивідуальний план навчання. Це над актуально для дітей з особливими освітніми потребами або тих, хто вибрав для себе домашнє навчання. Крім того, якщо учень поглиблено вивчає якийсь напрям поза школою, він може не відвідувати відповідні уроки, а знання, отримані на факультативах, зараховуватимуться у атестат після проходження річного оцінювання.

Читайте також: У Черкасах за ініціативи дітей розмалювали школу

Школа за новими правилами передбачає можливість вибору предметів для вивчення з можливістю створення міжкласових груп. Це особливо актуально у старших класах, коли більшість учнів вже окреслили для себе свій майбутній профіль і розуміють, що замість хімії, наприклад, варто приділити більше часу літературі.

 Не більше 30. Нові правила шкільного життя передбачають чітке регулювання кількості дітей у класі: молодша школа  – 5-24 особи, 5-11(12) класи – від 5 до 30 осіб.

 Справедливе оцінювання. Принцип доброчесного, справедливого та недискримінаційного оцінювання закріплено на законодавчому рівні. В документі чітко прописані санкції за порушення цих принципів працівниками навчальних закладів.

 Адаптаційні цикли. 1-2, 5-6 та 10 класи  – періоди, коли учні змушені переживати стрес через зміни у шкільному житті. Ці періоди означені в Законі та передбачають особливий підхід до навчальних планів, щоб зробити їх менш стресовими.

Читайте також: ЗНО без нервів: особливості підготовки

 Учні при владі. Учнівське самоврядування тепер має чіткі повноваження, його представники можуть позапланово напряму спілкуватися з директором та брати участь у педрадах, коли вирішуються питання організації чи шкільного процесу.

 Мовне питання. Всі мають право вивчати українську мову. У новій школі передбачено три моделі вирішення питання балансу державної та мов нацменшин. За новими моделями, у початкових класах допускається навчання мовою нацменшин, але з одночасним вивченням української. Починаючи ж з 5 класу, кількість предметів, що проводиться українською має збільшитись до 60-80% ( у залежності від того, наскільки мова нацменшини близька до українською та чи проживають учні у середовищі її спілкування).

Вчителям: надбавки та автономія

 Власна програма та система оцінювання. Педагог може самостійно вносити корективи до навчальної програми (на основі Державного стандарту), а також розробляти свою систему оцінюванню з метою підвищення мотивації дітей.

 Навчання вчителів. Якщо вчитель має бажання підвищувати кваліфікацію, проходити зовнішні тренінги, держава готова за це платити.

 Наставництво. Перший рік молодого педагога матиме назву “шкільна інтернатура” та передбачатиме обов’язкове наставництво досвідченого колеги.

 Доплати та надбавки. Окрім запланованої комплексної реформи заробітної плати педагогів, можливість покращення матеріального стану освітян прописано в актуальному Законі про освіту. З 2020 року можна отримати 10-20% надбавки, якщо у відповідальності педагога перебуває  кабінет інформатики, спортзал чи інші кабінети з відповідним устаткуванням. Також доплати можливі за індивідуальним рішенням керівництва та за наставництво для молодих вчителів.

Батькам: посилення захисту дітей та перевірка школи

 Безпечне середовище. Батьки дітей можуть супроводжувати їх на уроках, якщо в цьому є фізична чи інша обгрунтована необхідність. Крім того, педагогів навчать надавати першу домедичну допомогу. Також чітко прописана відповідальність за булінг у школі та недопущення до процесу осіб, які вчинили злочин проти статевої недоторканості або статевої свободи дитини.

Право на аудит. Якщо батьків щось не влаштовує в освітньому процесі чи діяльності школи, вони мають право ініціювати перевірку.

Освітнім управлінцям: строкові договори та необов’язковість педосвіти

 Вчителем може бути кожен. Щоб викладати у школі, згодиться будь-яка вища освіта. Це відкриє до освітньої сфери дорогу практикам, але потребуватиме більш ретельного контролю підбору кадрів.

Вибори директора. Директорство десятиліттями позаду. За новими правилами,  максимальний строк перебування на посаді  –  два терміни по 6 років. Вибори директора закладу відбуватимуться відкрито, з залученням представників учасників шкільного життя та з обов’язковою відеофіксацією.

 Пенсіонери-контрактники. З кожним освітянином-пенсіонером буде укладено контракт на 1 рік, який щорічно переглядатиметься з можливістю продовження на 1-3 роки.

 Фінансова автономія. Керівництво школи самостійно вирішує куди витратити гроші: на доплати, ремонт чи підвищення кваліфікації штату.

Новий Закон про повну загальну середню освіту в Україні викликав неоднозначну реакцію серед освітян: хтось радо вітає зміни, а хтось їх боїться. У будь-якому разі, сподіваємось, що нова школа буде професійною, безпечною та затишною для дітей, адже саме у її стінах формується наше майбутнє.

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі

Суспільство

У Львові відкрилася бібліотека , яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття

Опубліковано

ProFashion-бібліотеку запустили у Львові на базі муніципальної бібліотеки. Тут облаштували безкоштовну фотостудію, майстерню для шиття і бібліотеку з літературою про кравецьку майстерність, історію костюму та моди.

Про це повідомляють в Львівській міській раді.

фото: Львівська міська рада

Про простір

У відновленій бібліотечній філії у Львові створено зони для читання та роботи, організовуються творчі майстер-класи та захопливі зустрічі, проводяться освітні лекції та дискусії на тему моди. Додатково у всіх створені зони для навчання та відпочинку мешканців, а також внутрішньо переселених українців.

фото: Львівська міська рада

У бібліотеці ProFashion працює швейний коворкінг, де можна пройти курси кравецької майстерності та вивчити навички шиття та перешивання речей, а також є фотостудія з необхідним обладнанням. Особливо увага приділяється дітям: в кімнаті є окрема дитяча кімната та багато цікавої дитячої літератури.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

фото: Львівська міська рада

Як потрапити в простір?

Адреса: місто Львів, вулиця Мулярська, 2-А;

Графік роботи:

  • 10:00–18:00 (понеділок-п’ятниця);
  • 10:00–17:00 (неділя);
  • вихідний – субота.

З питаннями можна звернутися на Facebook-сторінку бібліотеки.

Нагадаємо, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Також ми повідомляли, що в Києві відновили купол Будинку вчителя.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: