Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Школа: про предмети на вибір, надбавки вчителям та інші зміни до закону про освіту

Опубліковано

 

Останні роки  – роки справжньої турбулентності для школи в Україні. Не встигли звикнути до нововведень в рамках НУШ (Нова українська школа), як на початку 2020 з’явився новий Закон про повну загальну середню освіту в Україні.

Нововведення торкнуться усіх учасників шкільного життя: учнів, вчителів, батьків, управлінців.

Учням: свобода вибору та менше однокласників

 Рівний доступ до освіти. Тепер для вступу до першого класу не треба здавати іспити та тести, а заклад можна обирати, виходячи виключно з територіальної доступності. Даний пункт документу передбачає також інклюзивність освіти та право навчатися у лікарнях для дітей, які цього потребують.

 

 Предмети та формат навчання на вибір. В Законі згадується визначення “індивідуальна освітня траєкторія”. Воно передбачає можливість переходу на індивідуальний план навчання. Це над актуально для дітей з особливими освітніми потребами або тих, хто вибрав для себе домашнє навчання. Крім того, якщо учень поглиблено вивчає якийсь напрям поза школою, він може не відвідувати відповідні уроки, а знання, отримані на факультативах, зараховуватимуться у атестат після проходження річного оцінювання.

Читайте також: У Черкасах за ініціативи дітей розмалювали школу

Школа за новими правилами передбачає можливість вибору предметів для вивчення з можливістю створення міжкласових груп. Це особливо актуально у старших класах, коли більшість учнів вже окреслили для себе свій майбутній профіль і розуміють, що замість хімії, наприклад, варто приділити більше часу літературі.

 Не більше 30. Нові правила шкільного життя передбачають чітке регулювання кількості дітей у класі: молодша школа  – 5-24 особи, 5-11(12) класи – від 5 до 30 осіб.

 Справедливе оцінювання. Принцип доброчесного, справедливого та недискримінаційного оцінювання закріплено на законодавчому рівні. В документі чітко прописані санкції за порушення цих принципів працівниками навчальних закладів.

 Адаптаційні цикли. 1-2, 5-6 та 10 класи  – періоди, коли учні змушені переживати стрес через зміни у шкільному житті. Ці періоди означені в Законі та передбачають особливий підхід до навчальних планів, щоб зробити їх менш стресовими.

Читайте також: ЗНО без нервів: особливості підготовки

 Учні при владі. Учнівське самоврядування тепер має чіткі повноваження, його представники можуть позапланово напряму спілкуватися з директором та брати участь у педрадах, коли вирішуються питання організації чи шкільного процесу.

 Мовне питання. Всі мають право вивчати українську мову. У новій школі передбачено три моделі вирішення питання балансу державної та мов нацменшин. За новими моделями, у початкових класах допускається навчання мовою нацменшин, але з одночасним вивченням української. Починаючи ж з 5 класу, кількість предметів, що проводиться українською має збільшитись до 60-80% ( у залежності від того, наскільки мова нацменшини близька до українською та чи проживають учні у середовищі її спілкування).

Вчителям: надбавки та автономія

 Власна програма та система оцінювання. Педагог може самостійно вносити корективи до навчальної програми (на основі Державного стандарту), а також розробляти свою систему оцінюванню з метою підвищення мотивації дітей.

 Навчання вчителів. Якщо вчитель має бажання підвищувати кваліфікацію, проходити зовнішні тренінги, держава готова за це платити.

 Наставництво. Перший рік молодого педагога матиме назву “шкільна інтернатура” та передбачатиме обов’язкове наставництво досвідченого колеги.

 Доплати та надбавки. Окрім запланованої комплексної реформи заробітної плати педагогів, можливість покращення матеріального стану освітян прописано в актуальному Законі про освіту. З 2020 року можна отримати 10-20% надбавки, якщо у відповідальності педагога перебуває  кабінет інформатики, спортзал чи інші кабінети з відповідним устаткуванням. Також доплати можливі за індивідуальним рішенням керівництва та за наставництво для молодих вчителів.

Батькам: посилення захисту дітей та перевірка школи

 Безпечне середовище. Батьки дітей можуть супроводжувати їх на уроках, якщо в цьому є фізична чи інша обгрунтована необхідність. Крім того, педагогів навчать надавати першу домедичну допомогу. Також чітко прописана відповідальність за булінг у школі та недопущення до процесу осіб, які вчинили злочин проти статевої недоторканості або статевої свободи дитини.

Право на аудит. Якщо батьків щось не влаштовує в освітньому процесі чи діяльності школи, вони мають право ініціювати перевірку.

Освітнім управлінцям: строкові договори та необов’язковість педосвіти

 Вчителем може бути кожен. Щоб викладати у школі, згодиться будь-яка вища освіта. Це відкриє до освітньої сфери дорогу практикам, але потребуватиме більш ретельного контролю підбору кадрів.

Вибори директора. Директорство десятиліттями позаду. За новими правилами,  максимальний строк перебування на посаді  –  два терміни по 6 років. Вибори директора закладу відбуватимуться відкрито, з залученням представників учасників шкільного життя та з обов’язковою відеофіксацією.

 Пенсіонери-контрактники. З кожним освітянином-пенсіонером буде укладено контракт на 1 рік, який щорічно переглядатиметься з можливістю продовження на 1-3 роки.

 Фінансова автономія. Керівництво школи самостійно вирішує куди витратити гроші: на доплати, ремонт чи підвищення кваліфікації штату.

Новий Закон про повну загальну середню освіту в Україні викликав неоднозначну реакцію серед освітян: хтось радо вітає зміни, а хтось їх боїться. У будь-якому разі, сподіваємось, що нова школа буде професійною, безпечною та затишною для дітей, адже саме у її стінах формується наше майбутнє.

Суспільство

У Києві відбудеться фестиваль майстрів ветеранського крафту«Квітка «ЯРМІЗ»

Опубліковано

 

У неділю, 26 вересня, у Києві відбудеться перший Ветеранський Етнофестиваль «Квітка «ЯРМІЗ».

Про це повідомили у пресслужбі Мінветеранів на фейсбук-сторінці.

Фестиваль збере майстрів ветеранського крафту, кулінарних шедеврів, зіркових співів і просто безліч талановитих людей разом.

 

Захід розпочнеться о 14:00 у приміщенні ЯРМІЗ. Це Центр реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС (Київ, пров. Музейний, 6, 3-й поверх).

Метою фестивалю є привернення уваги до мовного та культурного різноманіття Європи, а також суспільна демонстрація важливості ролі ветеранської спільноти на шляху європейської інтеграції України.

Читайте такожУчасник АТО у пандемію відкрив ветерано-волонтерську кав’ярню у Києві (ВІДЕО)

У програмі заходу:

  • майстер-класи з європейських ремесел
  • освітні та нетворкінг-майданчики
  • дегустація страв європейських кухонь
  • виставка ветеранського крафту
  • мастер-клас з вивчення мов за іноваційною методикою «караоке-чант»
  • театралізований показ українських народних строїв різних регіонів
Фото: facebook.com/mva.gov.ua

Усіх охочих просять долучатися. Реєстрація за посиланням.

Нагадаємо, ветеран АТО після важкого поранення ремонтує вантажівку і доводить: можливо все.

Як ми повідомляли раніше, на Житомирщині розробили турмаршрути на квадроциклах для ветеранів.

Головне фото: agravery.com.

Читати далі

Суспільство

Як «Мануфактура ГаражКрафт» рятує Донбас від пластику? (ВІДЕО)

Опубліковано

 

Були кришечки – стали горщики.

Це «Мануфактура ГаражКрафт» із Сєвєродонецька.

Проблему сміття на Донбасі вони вирішують по-своєму – переробляють пластик.

 

Як починали проєкт?

«Спочатку кришечки у нас сортуються за кольорами. У побуті ми використовуємо пластик семи типів. Кришечки – це HDPI. Це маркування – двійка в трикутнику. Тобто це один із найбезпечніших видів пластику. Тому ми його саме і переробляємо в нашій майстерні. Далі кришечки у нас дробляться на шредері – це машина, яка зроблена за кресленнями Дейва Хакенса. Далі ми переплавляємо стружку, яку отримуємо після того, як пластик дробиться. Ми її переплавляємо за допомогою термопресу і отримуємо пластини. І дуже довгий час ми думали, що далі робити?», – розповідає заступниця голови ГО «Мануфактура ГаражКрафт» Олена Сердюк.

Читайте також5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі

Активісти виграли грант на проєкт «Polymers Infinity». Вакуумна формовка допомогла робити вже з пластин горшечки для квітів. Потім з’явився станок, за допомогою якого можуть із пластин вирізати різні об’єкти. Навіть 3D.

Кришечки в майстерню приносять люди з усього Сєвєродонецька.

Ідея дизайнера з Нідерландів

«Ця ідея виникла у нідерландського дизайнера Дейва Хакенса. Він винайшов машини, за допомогою яких можна переробляти пластик у домашніх непромислових умовах, у гаражних майстернях. Креслення цих машин він виклав в інтернет і всі охочі могли ними скористуватися», – ділиться Олена Сердюк.

Спочатку волонтери дізналися, що в Україні є така майстерня. Потім дізналися про Дейва Хакенса.

«І потім були хлопці, які виграли грант на дві машини, які можуть переробляти пластик за кресленнями саме Дейва Хакенса. Таким чином ми також приєдналися, вирішили їм допомогти і потім залишилися у цьому проєкті», – ділиться Олена Сердюк.

Читайте такожУкраїнські бренди підкорюють Нью-Йорк. Що представляють дизайнери на цьогорічному Тижні моди

«Пластик сам по собі перероблений вже не буде виглядати так ідеально, як той, який він є спочатку. Але на цьому також можна грати. І навпаки мені подобається, коли горшечки для квітів – з пластику, вони виглядають не такими, в них є якесь життя», – каже Олена Сердюк.

Багато хто не замислювався над тим, що можна пластик переробляти.

«Навіть ми раніше користувались пластиком: ти просто кидаєш його ніби в смітник і здається, що цей пластик не опиняється на вулиці. А насправді він йде на полігони», – розповідає Олена Сердюк.

Нові проєкти

Крайній проєкт організації – New life of Plasti – це лавочка з металобрухту. Її каркас і елементи зроблені з переробленого пластику. Лава розміщена у Врубівці Луганської області і нею користуються.

Читайте також: Як екоактивісти «Друкарні» рятують водойму у Слов’янську (ВІДЕО)

«Ми шукаємо для пластику ту форму, яка була б більш функціональна. Щоб було менше залишку від того пластику, який ми переробляємо, потім вирізаємо. І саме лавочки, такі інфраструктурні об’єкти – це саме те, над чим зараз варто попрацювати в цьому напрямку ще більше», – каже Олена Сердюк.

У волонтерів чимало планів, вони міркують, щоб заснувати соціальне підприємство, щоб постійно не залежати від грантової допомоги.

«Сама переробка пластику проблему, по факту, не вирішує. Переробляти варто лише той пластик, від якого ми не можемо відмовитись. У нас зараз дуже багато одноразового пластику, ті ж кульочки, які ми просто викидаємо за хвилину після їх використання», – впевнена Олена Сердюк.

Дівчина закликає відмовитися від пластику.

«Від пластику, який нам не потрібен, ми маємо відмовлятися на користь альтернатив. Альтернатив дуже багато. Користуватися багаторазовою тарою, наприклад. Ту ж каву купувати в своє горня. Це екосумочки, екоторбинки. Дуже-дуже багато», – впевнена Олена Сердюк.

Нині ГО «Мануфактура ГаражКрафт» спільно з іншими еко-активістами працює над Екологічним атласом Донбасу.

Читайте такожДорогоцінний пластик. Історія одеської майстерні, де створюють унікальні речі зі сміття

Цей сервіс – eko-map.com – фіксує екологічні проблеми східних регіонів та способи їх вирішення.

Нагадаємо, кияни прибрали Гідропарк у Всесвітній день чистоти.

Як ми повідомляли раніше, активіст подолав 225 км із Дніпра до Харкова заради екопростору.

Читати далі

Суспільство

Скульптор на Одещині створив оленів, які зустрічають світанки

Опубліковано

 

Скульптор Андрій Деньгін почав облаштовувати пустир біля колишньої фортеці на об’їзній дорозі в Ізмаїлі на Одещині.

Про це пише Культурометр.

Активіст спільно з однодумцями встановив лави і висадив дерева. Основною ідеєю цього місця стало милування заходами і світанками. Завершальним етапом стало встановлення двох скульптур оленів з металу.

 

Як розповів скульптор, робота над залізними оленями почалася ще влітку.

За задумом автора, олень – це символ, що асоціюється із сонцем, світлом, чистотою, відродженням.

Читайте такожДорогоцінний пластик. Історія одеської майстерні, де створюють унікальні речі зі сміття

Через схожість рогів із гілками, образ оленя пов’язаний з Деревом Життя.

Олені символічно дивляться в напрямку сонця, що заходить.

Читайте також5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі

Нагадаємо, у Києві відкрили гігантську скульптуру кита з переробленого пластику.

Як ми повідомляли раніше, в Ужгороді відкрили унікальну мініскульптурку «Дикий Захід Баффало Білла».

Усі фото: culturemeter.od.ua.

Читати далі