Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Шість українських стартапів, які змінять країну

Опубліковано

Поки Ілон Маск створює кібермашини на кшталт Tesla Cybertruck, а американська компанія Innovega розробляє “розумні” контактні лінзи з вбудованим зумом, через які можна буде бачити повідомлення з соцмереж, Україна теж не пасе задніх в інноваціях.

Можемо посперечатись, що ви не чули про українські стартапи, що на основі ДНК розроблять для вас максимально корисне меню або розмінують поля на Донбасі — і так, що жоден сапер не постраждає.

Ми зібрали для вас найбільш круті українські стартапи, які незабаром змінять країну — або вже це роблять.

Стартап, який витягне CO2 з повітря 

Микола Осейко – співзасновник Carbominer. Має намір видобувати вуглекислий газ з повітря та продавати промисловим тепличним комплексам

CO2 — це той самий газ, який вважають є однією з причин посилення парникового ефекту. Український стартап Carbominer придумав, як CO2 можна просто “видалити” з повітря та постачати напряму до великих теплиць. Там саме завдяки вуглекислому газу рослини ростимуть у кілька разів швидше.

У світі зараз це працює так: є цілі заводи з видобутку CO2, які заганяють видобутий газ у балони. Вони потім транспортуються до покупців, якими є, зазвичай, великі тепличні підприємства. 

Читайте також: Українсько-британський стартап готується до польотів на Місяць

Пристрій Carbominer набагато компактніший і виглядає як установка розміром зі стандартний контейнер для перевезень. Таку можна буде ставити прямо поруч з теплицями — замість того, щоб витрачати зайві гроші на транспортування і зберігання балонів. 

Стартап, який розбереться з тисячами тонн покришок

Назар Халавка – співзасновник проєкту Ecotyre. На фото Назар презентує ідею стартапу на національному етапі міжнародного конкурсу ClimateLaunchPad

Гори покришок  — це проблема світового рівня. Що вже казати про нашу країну: ми або нагромаджуємо шини тоннами на звалищах, або спалюємо. У першому випадку вони виділяють величезні об’єми токсичних сполук, забруднюючи землю і ґрунтові води. У другому — кожна тонна шин потрапляє у навколишнє середовище у вигляді сажі і отруйних газів майже у тих обсягах, які були спалені.

Як максимально ефективно переробити і гуму, і оті металеві штуки, які її укріплюють, знають засновники Ecotyre.

Зараз у світі покришки дроблять разом з металом у шредерах, або спалюють, збільшуючи об’єм викидів в атмосферу. При роботі нашої лінії ми на виході отримуємо окремо гуму без металевих домішок і окремо чистий метал, — каже Назар Халавка, директор з розвитку Ecotyre.

Стартап, який спрогнозує для вас персональну погоду

Команда проекту Atmosphere, яка знайшла, як передбачити погоду навколо користувачів з точністю до 200 метрів

Як часто ви вибігаєте на вулицю в дощ? Або бачите, як в сніг комунальники асфальтують дорогу? Зазвичай, різкі погодні зміни списують на недбалу роботу синоптиків. 

Бажання розібратись із неточностями прогнозів і дало початок українському стартапу Atmosphere.

Засновник Віктор Долгоп’ятов замислював Atmosphere як систему точного прогнозування погоди. Сенсори Atmosphere, які планують поставити спершу у кількох містах, повинні прогнозувати погоду на конкретній точці в радіусі 200 метрів.

Як це працює? В основі системи – нейромережа, яка завантажує і аналізує показники з основних метеостанцій проєкту — швидкості вітру, якості повітря та атмосферного тиску, навіть рівня акустичного шуму. Окрім цього, нейромережа підтягуватиме дані для аналізу з показників сторонніх метеостанцій, а незабаром – і з супутників NASA. Серед усього масиву інформації штучний інтелект відбере найактуальніші дані, періодично оновлюючи їх.

“Поки можемо робити точні прогнози на чотири години, але працюємо над тим, щоб збільшити показник до кількох діб”.

Стартап, який розмінує поля Донбасу 

По центру, одразу перед плакатом з рокерською “козою” – Антон Герасименко, автор стартапу Minect.ai

Чи може розмінування обходитись без ризиків і жертв? Можливо, якщо розміновувати поля з допомогою… дронів. 

Команда проєкту Minect.ai на чолі з Антоном Герасименко працює над створенням першого в світі стартапу з розмінування територій.

Ідея розробити інноваційний комплекс для розмінування територій спала на думку, коли в 2018 році на військовій виставці розговорилися з науковим співробітником інституту при Міністерстві оборони, — розповів Герасименко. 

Система Minect.ai — це взаємодія дронів та обладнання для виявлення вибухівки (ґрунтопроникаючих радарів, металодетекторів, тепловізорів та штучного інтелекту). 

За задумом розробників стартапу, сапери майбутнього дистанційно розміновуватимуть поля — з безпечної для життя сапера дистанції.

За рік вже планують тестувати винаходи на військових полігонах, каже Герасименко.  

Стартап, що подарує квитки в кіно за утилізовані пляшки

Дмитро Кухарев, співзасновник стартапу Greenbin.app

Завдяки додатку Greenbin.app кожен зможе обміняти пластикову пляшку на знижки. 

Хочемо завдяки зручній системі винагороди стимулювати кожного направити пластикову пляшку за адресою, — каже співзасновник Greenbin.app Дмитро Кухарев.  

Поки що цікавинок, які вмотивують людей більш цілеспрямовано шукати смітники, а не розкидати сміття де прийдеться, не так і багато. Це подарунки на кшталт квитків у кіно. 

Особливо така система винагород драйвить дітей та підлітків. Завдяки заохоченням планують переробляти до 90% сміття, каже Кухарев. 

Стартап, що врятує рибу і океани

Жодна риба не буде виловлена дарма – суворо під замовлення, кажуть у Seadora. А привезуть її вам звідки забажаєте – від узбережжя Тихого океану у Південній Америці до Північного моря біля Норвегії.

SeaTech — новий напрям серед стартапів, спрямований на порятунок морських жителів і збереження ресурсів Світового океану.

Саме у цій сфері працює стартап Seadora. Головною місією для себе він вважає роботу без відходів морепродуктів та прямий продаж риби із розподілом премії рибалці, а не посередникам.

Читайте також: Від глечиків на 3D-принтері до друку людських кісток: історія стартапу Kwambio з Одеси

Як це працює? Зараз клієнти Seadora замовляють рибу просто з іншого кінця світу — чи то з Ісландії, чи то з Греції, з США або з Японії.

Але замість того, щоб виловлювати цілі косяки риби, Seadora виловлюють тільки ту, яку замовили. Доставляють її прямо з місця вилову авіатранспортом. 

Покупець отримує рибу на другий-третій день після вилову, а відсоток невикористаних морепродуктів  — практично нульовий, — кажуть автори стартапу. 

Коментарі

Технології

За два дні продали понад мільйон копій гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»

Опубліковано

Українська гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» за перші два дні після релізу продалася тиражем у мільйон копій. А ще більше користувачів приєдналися до пригод у Зоні через Game Pass.

Про це повідомляють розробники.

Команда розробників з гумором прокоментувала шалений наплив гравців:

«Не дивно, що в Зоні трохи тісно».

Популярність гри перевершила всі очікування, перетворивши її на головний хіт осені.

Читати також: Monobank випустив нові обкладинки на картки у дусі «S.T.A.L.K.E.R. 2» (ФОТО)

Перевантаження інтернету

Ажіотаж довкола «S.T.A.L.K.E.R. 2» позначився навіть на інфраструктурі — українські провайдери Triolan і «Ланет» повідомляли про тимчасове зниження швидкості інтернету через масові завантаження гри.

«S.T.A.L.K.E.R. 2 видав потужність понад 9000 і розковбасив Інтернет на 6 годин», — пожартував директор провайдера «Ланет» Маріан Івасюк.

Нагадаємо, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України.

Фото обкладинки: гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля».

Коментарі

Читати далі

Технології

Українські розробники створили дрон вертикального зльоту та посадки

Опубліковано

Компанія Buntar Aerospace презентувала новий розвідувальний дрон вертикального зльоту та посадки Buntar-1. Розробка створена спеціально для роботи в умовах сучасного бою, враховуючи реальні потреби військових.

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.

Про нову розробку

Buntar-1 призначений для розвідки в реальному часі, наведення, коригування вогню ствольної та реактивної артилерії, а також фіксації наслідків ураження. Його тестували на Харківському напрямку, де аеророзвідники відзначили якість передачі відео без затримок та стабільність зв’язку, навіть під дією ворожих РЕБ-систем.

Дрон обладнаний унікальним програмним забезпеченням, яке автоматизує роботу екіпажу та підвищує ситуативну обізнаність. Радіус дії Buntar-1 складає близько 50 кілометрів, а його опанування досвідченими операторами займає всього три доби.

Відео: Міністерство цифрової трансформації

Читати також: В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Деталі

Один із творців дрона є бійцем Сил безпеки й оборони, тож Buntar-1 розробляли з урахуванням бойового досвіду. Завдяки цьому інженери змогли створити систему зв’язку, яка працює навіть в умовах активної протидії РЕБ.

Компанія вже працює над вдосконаленням. У новій версії, Buntar-3, очікується збільшення часу перебування у повітрі до трьох годин, що розширить можливості безпілотника.

Нагадаємо, що Сили оборони отримають всюдихід-амфібію для роботи в екстремальних умовах (ФОТО).

Фото обкладинки: скріншот з відео Міністерства цифрової трансформації.

Коментарі

Читати далі

Технології

В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Опубліковано

На Харківщині випробували спеціальні сенсори для виявлення мін. Сапери можуть використовувати цю технологію, аби знаходити небезпечні предмети на відстані.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки Україні.

Особливості нової системи

Завдяки новій техніці сапери зможуть знаходити металеві та неметалеві міни. Також обладнання здатне виявляти і протитанкові міни під шаром ґрунту. Як зазначили у відомстві, цього разу тестували покращену версію системи, у якій додали більше функцій ШІ.

Під час випробувань фахівці продемонстрували новітню систему, котра має таке обладнання:

  • магнітометр;
  • георадар;
  • інфрачервону та оптичну камери, котрі працюють на основі штучного інтелекту.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Як проходили випробування

Демонстрацію відвідали чотири українські компанії: UADamage, «Поступ», Ailand Systems та Transient Technologies. Захід організували за ініціативи Міністерства економіки України, Харківської обласної військової адміністрації, Центру координації протимінної діяльності при ХОВА та Програми розвитку ООН.

«Подібні тестування дуже важливі для того, щоб зібрати достатню базу для підтвердження ефективності технології. А вже потім на цій основі будуть напрацьовані стандартні операційні процедури, які дозволять інтегрувати інноваційні технології в процес гуманітарного розмінування. Це дозволить більш масово застосовувати методи дистанційного виявлення вибухонебезпечних предметів», — сказала проєктна менеджерка з інновацій Команди підтримки протимінної діяльності при Мінекономіки України Катерина Дрозд.

Нагадаємо, що українські компанії об’єднуються задля гуманітарного розмінування.

Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка UADamage

Коментарі

Читати далі