

Суспільство
Здай пляшку – отримай винагороду: українці створили екологічний додаток
Українські екоактивісти створили стартап, завдяки якому користувачі зможуть обміняти використану пластикову пляшку на винагороду чи знижки. Непогане таке заохочення подумати про довкілля? Засновниками стартапу Greenbin.app є Олена Сидоренко та Дмитро Кухарев. Нещодавно вони пройшли в акселератор Huge Thing від програми Poland Prize та підняли 45 000 євро інвестицій. Як працює стартап та у чому вигода для виробників – читайте далі.
Дмитро Кухарев
Родом з Донецька. Закінчив Донбаську національну академію будівництва та архітектури. Створив стартап Greenbin разом з Оленою Сидоренко.
“З Оленою познайомились на першому ювілеї громадської організації RETHINK. Вона виявилась юристом у сфері поводження з відходами. Так розговорились і вирішили разом створити екологічний стартап. Для розробки додатку залучали друзів та знайомих та все робили за власні кошти”.
Як працює стартап
На хвилі еко-активізму відбуваються постійні суперечки: хто ж все таки винен та має нести відповідальність за сортування та переробку сміття. Greenbin – це мобільний додаток, який дозволяє використану пластикову пляшку відправити на переробку і повідомити про це виробнику цієї тари. Таким чином це вирішує конфлікт між споживачами та виробниками. Останній знає, що його тара не пішла кудись забруднювати ліс чи океан, а на переробці. Всі ж знають, що пластик розкладається 500 років?

Чому це потрібно? Кожний виробник може відслідкувати, скільки продав товару чи скільки відправили в супермаркети. Але, коли ми купуємо цю пляшку і виходимо з магазину, то нитка обривається і виробник вже уявлення немає, де ж ця пляшка. А потім дивуються, мовляв, скільки сміття на березі Дніпра чи у лісах.
Все, що потрібно споживачу – завантажити додаток Greenbin, відсканувати QR-код на пляшці, залишити її в найближчій локації згідно з картою додатку та дочекатись верифікації. Зараз у нас є вже 300 зареєстрованих користувачів, є навіть з Америки та Індії. Поки що додаток доступний лише на Android, але ми готуємо і iOS-версію.
Віддай пляшку – отримай квитки в кіно
Ми намагаємось завдяки зручній функції мотивації або винагороди стимулювати кожного направити пластикову пляшку за потрібною адресою. Тобто, коли ви здаєте пляшку, то отримуєте за це бали у додатку, які потім можна обміняти у нашій системі лояльності на товари чи послуги. Коли пляшка опиняється у виробника, то отримані бали активуються.

Зараз у нас поки не великий перелік винагород, але він буде розширюватись. От у нас є користувач дівчинка Мая. Вона перша в рейтинговому списку. Коли ми тестували систему, то я особисто їй сказав зібрати певну кількість балів і тоді вона отримає квитки в кіно. Вона це зробила.
Така система є мотивацією, особливо для дітей та підлітків. Також додаток буде доповнений різними ігровими складовими, щоб процес був цікавіший. Ця система винагороди не нова і вже давно працює в Європі. Там є реверсивні машини у супермаркетах, куди можна прийти, викинути пляшку і отримати за це талончик зі знижками. Але, такі автомати приймають лише пляшки круглої форми. Тобто тару з-під шампуню туди викинути не можна. А ми будемо працювати з різними видами пластикової упаковки.
Проте, система винагород є дієвою, і завдяки їй рівень переробки може сягати 90%.
Яка перевага для виробників
Наш додаток дозволяє компаніям чітко та прозоро виконувати вимоги екологічної відповідальності виробника. Ми надаємо виробникам інструмент для залучення користувачів до процесу сортування відходів та підвищення рівня переробки їх упаковки.
Ми отримуємо невелику комісію за кожну пляшку, яка покриває витрати, а також оренду в супермаркеті для того, щоб поставити контейнери для сортування. Що отримує виробник? Користувачі будуть більш лояльні до брендів, оскільки вони стають відповідальні за свою упаковку. І продаж їх продукції може вирости.
Але поки компаніям-гігантам складно запровадити якусь новинку для себе. Тим не менше, ми бачимо, що вони до цього йдуть. Зараз ведемо переговори з кількома виробниками. Україна в обличчі цих компаній йде у правильному напрямі.
45 000 євро від Польщі
Нещодавно ми пройшли в акселератор Huge Thing від програми Poland Prize. Там вдалось підняти 45 000 євро інвестицій. Акселерація проходить 4 місяці. Ми отримуємо кошти частинами за виконану роботу. Крім цього, ми отримуємо менторські послуги на 11 500 євро і робоче місце в офісі Google for Startups.
Але маємо вимогу – відкрити компанію в Польщі. Тому зареєстрували підприємство в Познані.

Ця програма дає можливості не тільки ще залучити кошти від фондів, але і показати свій потенціал на ринку.
А як же Україна?
Зараз ми в процесі переговорів з українськими компаніями. Українські виробники мають внутрішні стратегії щодо збору власної упаковки, але насправді вони не завжди мають бюджет для їх реалізацій. Поки Україна відрізняється від європейських країн тим, що у Європі вже кілька десятиріч працює закон щодо боротьби з відходами.
Але на все потрібен час. Ми бачимо, що Україна йде до цієї екосвідомості і екоактивісти сприяють цьому. Якщо компанії не захочуть втратити ринок, то вони рано чи пізно прийдуть до нашого рішення.
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової