Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Чи можна вплинути на глобальне потепління? Відповідь має український стартап

Опубліковано

Уявіть, що газ, який є однією з головних причин посилення парникового ефекту, можна було би просто “видалити” з повітря? Звучить як сюжет з фантастичного фільму. Але ні, це технологія українського стартапу Сarbominer.

Саме Carbominer переміг в національному фіналі “зелених” ідей і тепер їде в Амстердам на найбільший в світі конкурс кліматичних стартапів ClimateLaunchpad.

Його співзасновник Микола Осейко розповів:

  • хто готовий купувати у Carbominer вуглекислий газ;
  • чому український CO2 буде дешевше, ніж у конкурентів;
  • як видобуток CO2 в промислових масштабах допоможе якщо не запобігти глобальному потеплінню, то призупинити його.

 Микола Осейко

Бізнесмен та керуючий партнер консалтингової компанії в сфері HR, співзасновник Сarbominer

Має намір у промислових масштабах видобувати вуглекислий газ і продавати його тепличним комплексам. У найближчих планах – увійти у десятку найкращих стартапів за версією найпрестижнішого кліматичного конкурсу ClimateLaunchpad.

Як партнер HR-компанії заснував кліматичний стартап?

Насправді, вийшло все випадково. Наприкінці зими у домашній розмові якось перетнулися дві теми: що сучасні діти частіше хворіють, ніж хворіли ми в їхньому віці, і що вже в цьому році в Києві в районі проспекту Перемоги рівень СО2 був вищий за 600 ppm (parts per million – одиниця вимірювання концентрації або інших величин у мільйонних частках). Тоді-то я і подумав, що можливо зробити пристрій, який би знижував рівень СО2 в кімнаті або квартирі. Але виникло наступне питання – так що далі, дітей під замком тримати? З цього все і почалося.

У мене не було сумнівів в тому, що, в принципі, видобувати CO2 безпосередньо з повітря можливо, так як це вже роблять кілька стартапів – у США, у Канаді і у Швейцарії. Питання було лише в тому, щоб зробити це ефективніше, ніж вони. Через деякий час рішення було знайдене і вже в березні-квітні ми провели перші зустрічі з керівниками великих тепличних комбінатів. Ми побачили позитивне ставлення до нашої ідеї, і стало ясно, що проектом варто займатися.

Микола Осейко презентує ідею на національному етапі конкурсу ClimateLaunchpad. Авторка фото: Юлія Кочетова-Набожняк

Зараз в команді нас троє: Михайло Бик, який займається удосконаленням технології, Вікторія Осейко – моя дочка і головний маркетолог проекту, і я – працюю над залученням інвестицій та шукаю партнерів.

 Як виглядає робота Carbominer

Наразі ми розроблюємо промислову установку. Деталей конструкції я розповісти не можу, але для загального уявлення вона буде розміром зі стандартний двадцятифутовий контейнер для вантажних перевезень. 

Наші установки компактні – вони можуть розміщуватися прямо поруч з теплицями. Це дозволить виключити витрати на зрідження, транспортування і зберігання, так як видобутий нами газ просто подається в теплицю. Відсутність цих витрат дає нам додаткову конкурентну перевагу.

Секретна зброя для конкурентів

Технологія видобутку вуглекислого газу, що лежить в основі Carbominer, саме зараз патентується. Але скажу, що наш газ буде дешевшим, ніж у конкурентів. 

Технологія заводу Climeworks, нашого найближчого конкурента зі Швейцарії, побудована на циклічному процесі. А це неминуче призводить до високої собівартості CO2. 

У нашому випадку використовується енергоефективний безперервний процес, що забезпечує набагато меншу собівартість, ніж наразі змогли отримати конкуренти. При цьому, їхня технологія передбачає використання лише дуже великих машин – фактично, йдеться про заводи. На противагу наших компактних станцій.

Від кімнатного устаткування до заводів

Наша технологія добре масштабується і дозволяє створювати установки будь-якого розміру – від кімнатних до масштабів великого заводу. Але на сьогодні у нас є конкретна мета – створення промислового прототипу на 500 тон СО2 на рік. Це буде установка розміром із стандартний контейнер, але вона буде в змозі обслужити теплицю площею 5 га. Ми плануємо запустити її в експлуатацію в квітні 2020 року.

Залежно від типу вирощуваних культур, збільшення концентрації СО2 до 800-1200 ppm (тобто приблизно удвічі-втричі від поточного рівня в атмосфері) призводить до прискорення росту рослин на 25-50%. Для власників теплиць це дуже серйозно, бо безпосередньо веде до збільшення продажів і зростання прибутку.

Із допомогою Carbominer рослини у тепличних комплексах ростимуть на 25-50% швидше. Авторка фото: Юлія Кочетова-Набожняк

Спершу ми розвивали проект на власні кошти, але вже влітку задумалися про залучення зовнішнього фінансування і подали перші заявки у кілька акселераторів, а також на конкурс бізнес-ідей ClimateLaunchpad. Де і виграли національний етап, отримавши можливість презентувати проект на всесвітньому етапі конкурсу в Амстердамі.

Для кого працюватимуть, крім теплиць?

Вуглекислий газ потрібен у багатьох сферах діяльності, окрім агробізнесу: це і сучасне нафто- та газовидобування, і засоби пожежогасіння,  і харчова промисловість (газовані напої, упаковка продуктів), і зварювальне виробництво. І, звичайно ж, не можна не згадати про трильйонний ринок з виробництва синтетичного палива: це, між нами, головна мета для всіх стартапів нашого сегменту.

Увійти в десятку кращих кліматичних стартапів світу

Звичайно ж, самої лише ідеї для перемоги в національному фіналі конкурсу «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad недостатньо, щоб завоювати лідерство. Так, до моменту національного фіналу у нас вже був готовий працюючий лабораторний прототип і ми вже проходили програму акселерації в Фінляндії.

Микола Осейко із донькою та співзасновницею проекту Вікторією. Авторка фото: Юлія Кочетова-Набожняк

Важлива частина успіху – це підготовка. Під час програми ClimateLaunchpad від громадської організації Greencubator нас вчили, як зачепити слухача, як максимально просто пояснити ідею і customer value proposition. Це були дуже корисні два місяці, за які ми змогли прокачати і себе, і свій проект. Можу з упевненістю радити участь всім, у кого є кліматична бізнес-ідея.

Перемога в фіналі – велика радість для нас, але ще і велика відповідальність, тому що тепер ми зобов’язані гідно представити Україну в гранд фіналі 14-15 листопада.

Ми ставимо перед собою мету увійти в десятку кращих стартапів і вважаємо, що нам це під силу. Успіх в Амстердамі, насамперед, дасть нові контакти з інвесторами, а це саме те, що нам сьогодні потрібно.

Технології

Monobank оновив додаток Expirenza для любителів ресторанів, кафе та барів

Опубліковано

Monobank запустив тестування нової версії додатку Expirenza 2.0, спрямованої на любителі відвідувати кафе, бари та ресторани. У новій версії користувачі зможуть користуватися мапою закладів, отримувати рекомендації щодо вибору і замовляти їжу для інших осіб.

Про це повідомляє Олег Гороховський в своєму Telegram-каналі.

Про додаток

У минулій версії Expirenza користувачі мали можливість переглядати меню закладів, оплачувати рахунки з включенням чайових чи без них, а також залишати відгуки за QR-кодом.

Додаток збирав понад 1700 закладів по всій території України. За допомогою Expirenza можна швидко підібрати заклад для вечері, забронювати столик онлайн та без зайвого очікування оплатити рахунок і залишити чайові. За словами співзасновника Monobank Олега Гороховського, це забезпечувало зручність і швидкість обслуговування.

Читати також: Як організувати діяльність робочої групи в евакуації: досвід Соледарської громади

Оновлення

У новій версії Expirenza з’явилися додаткові можливості, такі як “Їжлисти” з порадами куди піти і що спробувати, створені такими відомими особистостями як Стас і Аня Завертайло, Володимир Ярославський, Алекс Купер та інші. Кожен користувач тепер може створити свій власний “Їжлист”.

Додатковою новою функцією є “Частування”, яка дозволяє замовити страву у закладі для іншої людини, яка зможе її скуштувати у зручний для себе час. Це вважається чарівним способом виразити турботу та увагу навіть на великі відстані.

Нагадаємо, що Україна взяла участь у кібернавчанні НАТО.

Також ми повідомляли, що Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон.

Фото: Monobank

Читати далі

Суспільство

F20: українці розробили нову горор гру (ВІДЕО)

Опубліковано

Студія Red Viburnum з України представила свою останню психологічну гру у жанрі хоррор, F20, та виклала тизер-трейлер проєкту на YouTube.

Про гру

Автори пояснюють, що F20 є одиночною грою у реалістичному стилі з видом від першої особи в жанрі психологічного бойового виживального жаху. Гра розгортається під час Першої світової війни та розповідає про пригоди солдата Британського Експедиційного корпусу. Цей солдат зіткнеться з загадковими надприродними явищами та жахами війни.

Читати також: Американська акторка знялася у рекламі BMW в жакеті від українського бренду (ВІДЕО)

Про студію

Red Viburnum Studio – це молода українська indie game dev студія, що була заснована 19 жовтня 2023 року у місті Одеса. Гра F20 – дебютний проєкт цієї команди.

Робота над грою була почата у 2022 році з написання сюжету, створення концепт-артів, ігрових механік, вибору технологій та підбору акторів творцем та власником Red Viburnum Studio – Володимиром Горбанєм.

Нагадаємо, що МУР проведе тур Україною з мюзиклом “Ти [Романтика]”.

Також ми повідомляли, що у Києві відкрилася виставка про Японію.

Фото: скрін з трейлеру

Читати далі

Технології

Україна взяла участь у кібернавчанні НАТО

Опубліковано

24 квітня у Таллінні стартували навчальні заходи Locked Shields 2024 під егідою Центру передового досвіду НАТО з кібероборони (CCDCOE). Ці навчання вважаються найбільшими у світі за обсягом та значенням у сфері кібербезпеки.

Про це йдеться в повідомленні CCDCOE.

Про навчання

Понад 4000 експертів з понад 40 країн беруть участь у навчальних заходах Locked Shields 2024. Україна бере участь вперше.

Під час цих навчань групи швидкого реагування, відомі як команди “Синіх”, мають захистити вигадану державу Берилію від складних кібератак, що були сплановані агресорами з команд “Червоних”.

Читати також: Український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій

“Імітуючи інтенсивні кризові умови, ці команди застосовують національні стратегії та тісно співпрацюють з міжнародними союзниками для вироблення ефективних відповідей”, – йдеться в пресрелізі CCDCOE.

Учасники Locked Shields одночасно отримують підготовку з юридичних, стратегічних і комунікаційних тактик, а також навчаються координації на всіх рівнях командування, щоб бути готовими до складнощів, які можуть виникнути в сучасній кібервійні.

У кінці навчань очікується визначення переможної команди. У попередні роки перемогли представники Швеції та Ісландії.

Нагадаємо, що Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон.

Також ми повідомляли, що у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений 10-й річниці заснування батальйону “Азов”.

Фото: CCDCOE

Читати далі