

Технології
Чи можна вплинути на глобальне потепління? Відповідь має український стартап
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Уявіть, що газ, який є однією з головних причин посилення парникового ефекту, можна було би просто “видалити” з повітря? Звучить як сюжет з фантастичного фільму. Але ні, це технологія українського стартапу Сarbominer.
Саме Carbominer переміг в національному фіналі “зелених” ідей і тепер їде в Амстердам на найбільший в світі конкурс кліматичних стартапів ClimateLaunchpad.
Його співзасновник Микола Осейко розповів:
- хто готовий купувати у Carbominer вуглекислий газ;
- чому український CO2 буде дешевше, ніж у конкурентів;
- як видобуток CO2 в промислових масштабах допоможе якщо не запобігти глобальному потеплінню, то призупинити його.
Микола Осейко
Бізнесмен та керуючий партнер консалтингової компанії в сфері HR, співзасновник Сarbominer
Має намір у промислових масштабах видобувати вуглекислий газ і продавати його тепличним комплексам. У найближчих планах – увійти у десятку найкращих стартапів за версією найпрестижнішого кліматичного конкурсу ClimateLaunchpad.
Як партнер HR-компанії заснував кліматичний стартап?
Насправді, вийшло все випадково. Наприкінці зими у домашній розмові якось перетнулися дві теми: що сучасні діти частіше хворіють, ніж хворіли ми в їхньому віці, і що вже в цьому році в Києві в районі проспекту Перемоги рівень СО2 був вищий за 600 ppm (parts per million – одиниця вимірювання концентрації або інших величин у мільйонних частках). Тоді-то я і подумав, що можливо зробити пристрій, який би знижував рівень СО2 в кімнаті або квартирі. Але виникло наступне питання – так що далі, дітей під замком тримати? З цього все і почалося.
У мене не було сумнівів в тому, що, в принципі, видобувати CO2 безпосередньо з повітря можливо, так як це вже роблять кілька стартапів – у США, у Канаді і у Швейцарії. Питання було лише в тому, щоб зробити це ефективніше, ніж вони. Через деякий час рішення було знайдене і вже в березні-квітні ми провели перші зустрічі з керівниками великих тепличних комбінатів. Ми побачили позитивне ставлення до нашої ідеї, і стало ясно, що проектом варто займатися.

Зараз в команді нас троє: Михайло Бик, який займається удосконаленням технології, Вікторія Осейко – моя дочка і головний маркетолог проекту, і я – працюю над залученням інвестицій та шукаю партнерів.
Як виглядає робота Carbominer?
Наразі ми розроблюємо промислову установку. Деталей конструкції я розповісти не можу, але для загального уявлення вона буде розміром зі стандартний двадцятифутовий контейнер для вантажних перевезень.
Наші установки компактні – вони можуть розміщуватися прямо поруч з теплицями. Це дозволить виключити витрати на зрідження, транспортування і зберігання, так як видобутий нами газ просто подається в теплицю. Відсутність цих витрат дає нам додаткову конкурентну перевагу.
Секретна зброя для конкурентів
Технологія видобутку вуглекислого газу, що лежить в основі Carbominer, саме зараз патентується. Але скажу, що наш газ буде дешевшим, ніж у конкурентів.
Технологія заводу Climeworks, нашого найближчого конкурента зі Швейцарії, побудована на циклічному процесі. А це неминуче призводить до високої собівартості CO2.
У нашому випадку використовується енергоефективний безперервний процес, що забезпечує набагато меншу собівартість, ніж наразі змогли отримати конкуренти. При цьому, їхня технологія передбачає використання лише дуже великих машин – фактично, йдеться про заводи. На противагу наших компактних станцій.
Від кімнатного устаткування до заводів
Наша технологія добре масштабується і дозволяє створювати установки будь-якого розміру – від кімнатних до масштабів великого заводу. Але на сьогодні у нас є конкретна мета – створення промислового прототипу на 500 тон СО2 на рік. Це буде установка розміром із стандартний контейнер, але вона буде в змозі обслужити теплицю площею 5 га. Ми плануємо запустити її в експлуатацію в квітні 2020 року.
Залежно від типу вирощуваних культур, збільшення концентрації СО2 до 800-1200 ppm (тобто приблизно удвічі-втричі від поточного рівня в атмосфері) призводить до прискорення росту рослин на 25-50%. Для власників теплиць це дуже серйозно, бо безпосередньо веде до збільшення продажів і зростання прибутку.

Спершу ми розвивали проект на власні кошти, але вже влітку задумалися про залучення зовнішнього фінансування і подали перші заявки у кілька акселераторів, а також на конкурс бізнес-ідей ClimateLaunchpad. Де і виграли національний етап, отримавши можливість презентувати проект на всесвітньому етапі конкурсу в Амстердамі.
Для кого працюватимуть, крім теплиць?
Вуглекислий газ потрібен у багатьох сферах діяльності, окрім агробізнесу: це і сучасне нафто- та газовидобування, і засоби пожежогасіння, і харчова промисловість (газовані напої, упаковка продуктів), і зварювальне виробництво. І, звичайно ж, не можна не згадати про трильйонний ринок з виробництва синтетичного палива: це, між нами, головна мета для всіх стартапів нашого сегменту.
Увійти в десятку кращих кліматичних стартапів світу
Звичайно ж, самої лише ідеї для перемоги в національному фіналі конкурсу «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad недостатньо, щоб завоювати лідерство. Так, до моменту національного фіналу у нас вже був готовий працюючий лабораторний прототип і ми вже проходили програму акселерації в Фінляндії.

Важлива частина успіху – це підготовка. Під час програми ClimateLaunchpad від громадської організації Greencubator нас вчили, як зачепити слухача, як максимально просто пояснити ідею і customer value proposition. Це були дуже корисні два місяці, за які ми змогли прокачати і себе, і свій проект. Можу з упевненістю радити участь всім, у кого є кліматична бізнес-ідея.
Перемога в фіналі – велика радість для нас, але ще і велика відповідальність, тому що тепер ми зобов’язані гідно представити Україну в гранд фіналі 14-15 листопада.
Ми ставимо перед собою мету увійти в десятку кращих стартапів і вважаємо, що нам це під силу. Успіх в Амстердамі, насамперед, дасть нові контакти з інвесторами, а це саме те, що нам сьогодні потрібно.

Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
В Україні розробили і тестують бойовий робот «Лють», озброєний танковим кулеметом.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Машина має оглядову камеру 360° та броню, яка захищає від стрілецької зброї й уламків. Це компактний робот, яким можна керувати дистанційно та виконувати бойові завдання. Наприклад, штурмувати або обороняти позиції.
На фото — готовий експериментальний зразок, який успішно пройшов польові випробування. Зараз команда працює над удосконаленням машини та готується до масштабування виробництва.
Читайте також: Єдиноріг на гербі, оригінальні креслення і два піаніно у вітальні. Як архітектори-реставратори відновлюють палац на Черкащині
Нагадаємо, у Вінниці розробили новий розвідувальний безпілотник «Щедрик».
Також військові розповіли про характеристики «всевидячого» дрона українського виробництва «Фурія».
Окрім того, в Україні створили робота-мисливця з дистанційним керуванням.
Фото: Михайло Федоров.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Державна податкова служба України створила мобільний застосунок «Моя податкова» для Android та iOS.
Про це повідомили у пресслужбі ДПС.
«”Моя податкова” – простий і зручний інструмент для отримання електронних сервісів податкової служби для громадян, а також сплати податків з використанням платіжних систем», – йдеться в повідомленні.
У застосунку наразі доступно три розділи: «Мої дані», «Послуги», «Повідомлення».
У розділі «Мої дані» застосунку можна буде отримати таку інформацію:
- адресу реєстрації та фактичне місце проживання;
- обʼєкти оподаткування;
- обовʼязок сплатити суму грошового зобовʼязання (ППР);
- стан розрахунків з бюджетом.
У розділі «Послуги»:
- направлення запиту на отримання відомостей про суми виплачених доходів;
- подання Податкової декларації про майновий стан і доходи (податкова знижка).
У розділі «Повідомлення»:
- квитанції;
- відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків;
- інформація з Державного реєстру фізичних осіб про джерела/суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку та військового збору;
- листи контролювального органу.
Читайте також: Студенти на пенсії. У деокупованому селі на Чернігівщині працює Університет третього віку
Податкова служба закликає українців тестувати застосунок і обіцяє поступово запроваджувати нові функції, що будуть корисні платникам податків.
Скарги та пропозиції можна надсилати на електронну пошту: [email protected] або за телефоном: 0 800 501 007.
Нагадаємо, у застосунку «Дія» до початку опалювального сезону планують запустити сервіс із інформацією про «пункти незламності».
Також розробники «Дії» відкрили запис на бета-тест нової послуги – сплати штрафу за адміністративне правопорушення онлайн.
Фото: tax.gov.ua.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Вінницькому міжрегіональному координаційному гуманітарному штабі розробили новий розвідувальний безпілотник «Щедрик».
Про це повідомив Володимир Гройсман у фейсбуці.
Новий безпілотний літальний апарат може підійматися на висоту до 4000 м, рухатися зі швидкістю 150 км/год.
«”Щедрик” — наш розвідувальний безпілотник! І він такий не один. Ми зробили, ви обрали назву. Хлопці на фронті ще ефективніше нищитимуть ворога», – написав Гройсман.
Читайте також: «Стала матір’ю дронів». Історія волонтерки, яка з допомогою блогу надіслала на фронт понад 50 «пташок»
Нагадаємо, військові розповіли про характеристики «всевидячого» дрона українського виробництва «Фурія».
Раніше ми повідомляли, як львівські школярі на уроці «Захисту України» навчаються літати на дронах.
Фото: скриншот із відео.