

Технології
Українсько-британський стартап готується до польотів на Місяць
Компанія Spacebit, засновник якої має українське коріння, оголосила про плани стати першою у Великобританії, яка здійснить посадку на Місяць в липні 2021 року. Про це пише Спейс-Інформ.
Заснований українцем Павлом Танасюком стартап Spacebit опублікував спільну заяву з американською компанією Astrobotic, в якому оголосив про підготовку місії.
Що відправлять на Місяць?
Інженери планують, що корисне навантаження британської компанії приєднається до місячного апарату від Astrobotic під назвою Peregrine, в місії на поверхню Місяця разом з 16 іншими корисними вантажами, велика частина яких розроблені NASA.
Проте, Spacebit поки не розкриває, яке у них корисне навантаження, більш детальна інформація буде опублікована в жовтні. За словами засновника і генерального директора компанії Павла Танасюка, корисне навантаження носить «комерційний і науковий характер».
«Ми запускаємо перший комерційний вантаж на поверхню Місяця з Великобританії. Ми працюємо над цим вже пару років. Ми пройшли попередню перевірку дизайну і критичну оцінку. Тепер у нас все готово до польоту », — говорить він.
Мета місії — дослідження місячної поверхні, печер і пошук корисних копалин.
«Це наука і дані, але це також комерційний простір. Ми віримо, що зможемо стати однією з небагатьох комерційних компаній, які дійсно заробляють гроші «, — говорить Танасюк.
Він каже, що мета Spacebit — не тільки заробити гроші, а й викликати суспільний інтерес до Великобританії у сфері польотів на Місяць, так само як це вдалося зробити Ізраїлю з його космічним апаратом.
Хто такі Spacebit?
У компанії працюють всього дев’ять людей, а ще близько 20 осіб працюють на Spacebit в Німеччині, Японії, США та Латинській Америці. Але Танасюк сказав, що Великобританія була очевидним вибором для старту.
«Якщо ви хочете зробити щось у космосі, ви повинні приїхати до Великобританії. У США практично неможливо щось зробити, якщо ви не громадянин. У Великобританії у вас більше можливостей», — каже Танасюк, який навчався в Лондонській школі економіки в 2006 році.
Astrobotic, зі свого боку, є однією з декількох компаній, обраних NASA для доставки вантажів на Місяць.
Технології

Компанія DONS з України посіла третє місце на міжнародному конкурсі NATO Innovation Challenge 2025-II, присвяченому боротьбі з FPV-дронами на оптоволокні. Разом із двома компаніями з США, українці отримали можливість доопрацювати свої розробки у співпраці з профільними структурами НАТО.
Про це повідомили в Міноборони.
Фінал хакатону відбувся в естонському Таллінні. Участь узяли 11 команд з восьми країн: України, Данії, Італії, Канади, Литви, Польщі, США та Франції. Журі складалося з експертів Міністерства оборони України, ЗСУ, НАТО та спільного центру JATEC.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
«Участь українських компаній в інноваційних хакатонах НАТО є критично важливою для прискорення розвитку мілтеку, оскільки це дозволяє синхронізувати наші технічні вимоги зі стандартами Альянсу. Через платформу JATEC ми не лише інтегруємо бойовий досвід у масштабовані рішення, але й забезпечуємо сумісність засобів для досягнення домінування на полі бою»,— зазначив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін.
Цього року конкурс побив рекорд — надійшло 162 технічні пропозиції, з них 42 подали українські команди. Захід організували JATEC у партнерстві з НАТО ACT та CCDCOE.
Нагадаємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Команда Сумського державного університету зацифрувала близько 15 архітектурних об’єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів. Цифрові моделі пам’яток стануть основою для подальшої реконструкції.
Про це повідомили в «Суспільне Суми».
Проєкт реалізують у межах науково-дослідної роботи «Наукові основи віртуальної реконструкції знищених об’єктів культурної спадщини» у співпраці з Департаментом культури Сумської ОДА. Фахівці фіксують наслідки руйнувань і створюють цифрові копії за допомогою фотограмметрії та безпілотників.
Читайте також: «Історію Аріни» від UNITED24 відібрали для міжнародної премії Favourite Website Awards
На одну модель іде близько місяця роботи. Серед вже зацифрованих об’єктів є і корпус СумДУ, який зазнав прямих влучань. Як зазначають науковці, ці матеріали можуть стати як базою для відновлення, так і доказами руйнувань у міжнародних процесах. Проєкт фінансує Міністерство освіти та науки й триватиме три роки.
Нагадаємо, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «Суспільне Суми»
Технології

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.
Про це пише видання Financial Times.
Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.
Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.
Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.
Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).
Фото обкладинки: AFP/Getty Images