Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як заробляти на суперточних прогнозах погоди? Розповідає український стартап

Опубліковано

“Не взяв парасолю, бо зранку небо було чисте!”

“Так, асфальтували двір, коли вхурделило! Бо неточний прогноз погоди!”

Бажання розібратись із неточностям погодних прогнозів і дало початок українському стартапу Atmosphere.

Із його допомогою:

 

 • великі комплекси зможуть економити на опаленні десятки тисяч гривень, 
 • десятки тисяч кубометрів CO2 не вирвуться в атмосферу, 
 • дощі, пилові бурі та хурделиці раптом втратять ефект несподіваності для жителів міст.

Як це працюватиме і, головне, як монетизувати погоду, розповідав засновник Atmosphere Віктор Долгоп’ятов. 

Віктор Долгоп’ятов

засновник Atmosphere, директор департаменту інноваційних технологій Everest

Його конструкторське бюро працює над різноплановими проєктами у напрямках “розумних” будинків, smart city, розвитку міської інфраструктури та воєнної промисловості.
Стартап Atmosphere спочатку проектувався як система точного прогнозування погоди.
У Atmosphere є своя фішка: вони спрогнозують вам точну погоду на конкретній точці в радіусі 200 метрів.
Спосіб монетизації команда Atmosphere знайшла, поєднавши власну ідею із 15-річними напрацюваннями Everest з кліматотехніки.

В основі стартапу – робота штучного інтелекту

Atmosphere – це система, що складається з декількох елементів. В основі її роботи – нейромережа, яка завантажує і аналізує:

 • показники метеостанцій;
 • дані з мережі власних сенсорів;
 • незабаром – і дані з супутників NASA;
 • інформацію зі сторонніх мереж сенсорів – наприклад, компанії ABM (канадська компанія з передовим технологіями виробництва сенсорів – авт.).

Серед усього масиву даних штучний інтелект відбирає найактуальніші, а потім розраховує прогноз погоди з певною періодичністю. 

На основі аналізу погодних показників нейромережа зможе видавати точну інформацію про погоду по кожній конкретній точці міста у радіусі 200 метрів (бо GPS-координати “танцюють” трохи), в межах якого встановлені наші сенсори.

Поки дальність точного прогнозу сягає чотирьох годин, але ми працюємо над тим, щоб збільшити цей показник до кількох діб.

Зараз плануємо використовувати отримані дані у двох напрямках:

 • рекомендації щодо опалювального режиму для котелень;
 • мобільний додаток для звичайних користувачів.

Кому і навіщо платити за інформацію про погоду?

Atmosphere можна застосувати в різних сферах.

Наприклад, уявіть: будівельники починають рити котлован, а тут з’ясовується, що насуваються дощі.

Для українських широт такі погодні умови невластиві, але ось в азіатських країнах дощі можуть йти тижнями. У такий час котлован особливо не вириєш.

Або давайте розберемось на прикладі Києва: в столиці починають лити бетон для висотки, коли надворі +7 тепла, а тут раптом вдарили морози за -5.

Для міцності фундаменту майбутньої багатоповерхівки бетон потрібен інший, але ж вже залили той, що підходить для теплої погоди. Бо ж прогноз показував, що нижче нуля в найближчий час температура не впаде.

І це вже більш небезпечна проблема. Тут необхідна можливість спрогнозувати погоду хоча би на добу – і конкретно на тій точці, де бетон буде заливатися.

Саме цим і займатиметься Atmosphere.  

На основних наших метеостанціях, окрім стандартних вимірювачів швидкості вітру, якості повітря та атмосферного тиску, встановлюватимемо ще сенсори акустичного шуму. Вони показуватимуть, наскільки галаслива тут вулиця – не просто на сьогодні, а за весь час, поки сенсор тут встановлений. Такі дані можуть бути цікаві, наприклад, ріелторам.

“Збираємося економити котельним до 25% опалення і скорочувати викиди CO2”

Котельні завжди дивляться прогноз погоди наперед, тому що в цій справі існує таке поняття, як час розгону і зупинки котлів. Для великої котельні ці процеси можуть займати від 4 до 12 годин. 

У наших широтах часто трапляється так, що вдень +12, а вночі -2. І котельня повинна заздалегідь починати підігрівати воду в системі, щоб в -2 в приміщенні була адекватна температура,

Зараз такі установки працюють за звичайним зовнішнім сенсором. Принцип роботи такий: побачили, що температура падає – значить, воду треба підігріти. І навпаки.

Наша ж система попереджає їх заздалегідь, надсилаючи точний прогноз на 8-20 годин.  І оператор котельні подумає: “Ага, вночі буде холодно. Нумо вже потихеньку “розганятися”.

Плавний “розгін” котлів дозволить витратити набагато менше газу. Тоді як швидкий ситуативний – навпаки, ці витрати збільшить.

Або ще ситуація – у нас зараз -2, а через 20 годин температура надворі стрибне до +5.

Це  значить, що оператору не потрібно постійно тримати котельню у режимі гарячої води. 

Замість цього варто би ввімкнути котел для нагріву на менший час. При цьому, підтримуючи в приміщенні адекватну температуру.

Так ми економимо паливний ресурс. За рахунок цього відбувається і зменшення викидів у атмосферу. Адже обсяги спаленого палива і викидів СО2 в атмосферу практично однакові. Тобто, якщо 20% газу зекономили – значить, десь на 18,5% викидів СО2 буде менше.

Зароблятимуть на зекономленому

Перед стартом пілотних проєктів ми обіцяємо замовнику, що він заощадить від 5% до 25% на використанні палива. З мого 15-річного досвіду роботи з опалювальними системами, це реальні цифри.

Поки що, щоправда, ми відштовхуємося від мінімуму – щоб не бути голослівними. Але 5% газу для великих котелень – це вже значна економія.

Наприклад, якщо котельня витратила 100 тисяч кубів газу, то ми їм заощадимо мінімально 5 тисяч кубів. У Києві за один метр кубічний блакитного палива сьогодні просять 6,12 гривень – значить ми заощадили 30,6 тисяч гривень. Стартап за роботу отримуватиме 12,5% від суми економії.

Процент заощадження буде значно залежати від:

1) температури на вулиці;

2) наскільки теплий сам по собі будинок – і наскільки добре утеплений;

3) наскільки часто відкриваються вікна і двері в приміщеннях.

Для жителів міст вже майже готовий додаток. Що з ним робити?

Для звичайних споживачів запустимо безкоштовний додаток, який не тільки буде давати суперточний прогноз погоди, але і рекомендації щодо поліпшення самопочуття для метеозалежних людей. 

Відкриємо доступ усім бажаючим до бета-версії вже навесні, а поки що тестуємо і допрацьовуємо його в закритому доступі. 

Як це працює? Ви “прив’язуєте” будь-який натільний гаджет – смарт-годинник, наприклад – до смартфону і дані про ваш фізичний стан йдуть до нас на сервер.

Ми не знаємо, що це за абонент, інформація надходить повністю анонімна. От, нейромережа отримує дані, що у якогось абонента підвищився пульс. І от такі ж проблеми система визначає ще у 200 людей поблизу.

Штучний інтелект тут же шукає причини, чому так сталося. І знаходить: це збільшилася концентрація СО2 у вашому районі. Що й спричинило підвищення пульсу.

Отже, у користувача додатку Atmosphere явно є метеозалежність. Таким чином, ви отримуєте не тільки дані про якість повітря, а й рекомендації, як вирівняти ваше самопочуття.  

Пілотний запуск стартапу – у музеї

Плануємо кілька пілотних проєктів, про які розповімо згодом. Нині триває процес переговорів, тож вся команда у передчутті реальних тестувань системи. Скажу лишень, що це досить-таки неочікувані пілоти. Задаємося метою охопити різні сфери та відточити точність системи в різних умовах.

Хоча привідкрию завісу щодо планування одного з майбутніх проєктів. Домовляємося про встановлення Atmosphere у залах столичного музею. Тут йдеться не про енергоефективність, а про регулювання внутрішнього мікроклімату задля збереження цілісності експонатів. Про ще більш цікаві партнерства розповім згодом.

За всіма правилами теплотехніки, висновки щодо вдалої (або ні) роботи Atmosphere  ми зможемо зробити у разі, коли пілот триватиме всі чотири сезони плюс ще одну зиму. Особливо стежитимемо за найважчий періодом – демісезоном з його різкими перепадами температури.

Раптова монетизація і плани на майбутнє

Ще на етапі розробки системи я поспілкувався з Романом Зінченком, директором громадської організації Greencubator. Знав, що у нього є екологічні програми для стартаперів.

Закінчилися, – сказав він мені, – але у тебе є 2 дні, щоб податися на конкурс “зелених” бізнес-ідей ClimateLaunchpad.

У результаті Atmosphere потрапила в трійку проєктів, які представляли Україну на глобальному фіналі кліматичного конкурсу в Нідерландах.

Скажу чесно: обійти конкурентів виявилось практично нереальним завданням. Справа в тому, що більша частина стартапів – з країн Африки та Азії, які вирішують надто вже гострі соціальні проблеми. Тому представники з цих країн і отримують 40-50% від загальної кількості призових місць. І цьогорічний фінал не став виключенням.

Ми тільки-но повернулись з фіналу. Цікаво, що з усіх проєктів, які я там бачив, українські – одні з найважчих у технологічному виконанні.

І хоча наша команда не потрапила у 16-ку фіналістів, ми раді, що це вдалось іншому стартапу з України – Carbominer.
Участь у кліматичному конкурсі була крутим досвідом для Atmosphere. У будь-якому випадку, наш стартап розвивається далі, і я впевнений – в нього велике майбутнє.

Суспільство

За підтримки USAID на Закарпатті відкрили Волонтерський центр

Опубліковано

Волонтерський центр відкрили на Закарпатті, повідомили у пресслужбі обласної державної адміністрації.

Зазначається, що це спільна робота волонтерів краю, грантової підтримки США та облдержадміністрації.

Наголошується, що волонтери – це ті люди, які завжди подають руку допомоги у найважчі часи.

Реалізувати проєкт вдалось у рамках підписання спільного меморандуму між керівництвом Закарпатської ОДА та Агенції США з міжнародного розвитку (USAID).

 

Читайте такожЗручна та стильна: сім українських брендів базової нижньої білизни

Куруватиме центром волонтерка Власта Рейпаші. За її словами він має об’єднати волонтерів області, представників влади та департаменту соцзахисту для допомоги людям.

Чим займатиметься центр?

Там проводитимуть навчання для усіх волонтерських організацій, а також зустрічі із меценатами. Допомогу можуть отримати малозабезпечені люди та медичні заклади області.

Гроші на створення центру – майжк 25 тисяч доларів – для закарпатських волонтерів надала Агенція США з міжнародного розвитку (USAID).

Читайте також: Як волонтери рятують дерев’яні будиночки на Чернігівщині (ВІДЕО)

Волонтери прийматимуть відразу за двома адресами в Ужгороді – Гойди, 8 та в будівлі обласної адміністрації.

Нагадаємо, на Львівщині волонтери прибрали парк від сміття і висадили дерева.

Головне фото: volodymyrets.city.

Читати далі

Суспільство

Киян закликають долучитися до відкриття парку Юрковиця під час фестивалю

Опубліковано

Громадських діячів, митців, музикантів, екологів та креативні осередки закликають згуртуватися заради відкриття парку Юрковиця на Подолі у Києві.

Про це повідомили організатори свята.

Фестиваль у столиці відбудеться упродовж чотирьох днів з 30 квітня до 3 травня 2021 року.

Організатори зазначають, що в історичному центрі Києва між пагорбами Щекавиця та Юрковиця є ціла зона 20 гектарів зеленого оазису зі ставками.

 

«Немає нічого ґоноровішого для міста, ніж мати такий парк на районі», – йдеться у повідомленні.

Про фестиваль

СТАНЦІЯ КИРИЛІВСЬКА — 4 фестивальні дні, понад 80 подій, колаборація 10+ топових креативних спільнот міста, міжнародна взаємодія, 30 днів підготовки та 10+ тонн вивезеного сміття.

Читайте такожБезрукавки з історією: як прикарпатець шиє та реставрує автентичні гуцульські кептарі

Яка програма фестивалю?

У дні Великодня всі їдуть кудись, і роблять так щороку, тож прийшов час запросити до себе до Києва гостей, родину та друзів із усієї України та світу. А ще пора відкривати сезон чілу на дворі, бо сонечко вже не тільки світить але й гріє.

Програма:

 • Перформанс – 4 спеціальні події, новий підхід до аудорних івентів, святий перфоманс із освяченням прямо під час події
 • Візуальний напрям – синтез природи та сучасного мистецтва, інсталяції
 • Урбаністика – разом приберемо, разом зробимо проєкт парку, разом його втілимо в життя.
 • Музика – Концерти, Джеми, Електронна сцена від Криму через Поділ і до Берліну
 • Кіно – Кіно від Поділських режисерок і не тільки
 • Екопрограма – запрошуємо всі екотусівки долучитися, оцінити флору та фану, шось заселити шось посадити, познайомитись із каченятами які живуть на ставку.
 • Велопрограма – Поганяємо у велоквесті по Подолу та навколо
 • Культурний менеджмент – найкращий курс із культурного менеджменту це взяти і робити. Тож погнали робити фест разом.
 • Фестивальний кемп – Ну який фестиваль без кемпу! А ще буде вогонь і гітарка, і це в центрі міста, і своє сцена біля кемпу.

Як долучитися до створення парку?

Щоб долучитися до організації парку потрібно пройти за посиланням і заповнити форму.

Можна допомогти під час толоки, збору підписів чи стати волонтером проєкту або запропонувати іншу допомогу.

Про парк

Поділ був центровим місцем з 9 століття. Тут завжди панувало різноманіття. Це багатонаціональний та мультикультурний район, зовні схожий на культурний П’ємонт, або острівець, де оселився креативний клас.

Парк Юрковиця з часом стане улюбленим парком Подолу та знатним місцем для зустрічей світанків, заходів, прогулянок на природі.

Нагадаємо, на Івано-Франківщині влаштовують фестиваль дельтапланеризму.

Усі фото: station.kosmostabir.org.

Читати далі

Суспільство

Документальну стрічку «Жива ватра» про життя вівчарів виклали онлайн

Опубліковано

Український документальний фільм Остапа Костюка «Жива ватра» виклали у відкритий доступ.

Про це повідомили у пресслужбі Держкіно.

Зазначається, що стрічка режисера та сценариста Остапа Костюка «Жива ватра» – це мистецький документальний фільм про життя вівчарів українських Карпат та долю традиційного ремесла на тлі сучасних змін, який став підсумком 10-річного дослідження режисером гуцульської культури.

Сюжет кінокартини

Події картини розгортаються в Карпатах, де живуть троє чоловіків різних поколінь:

 

 • 82-річний Іван самотньо проводить старість й готується до смерті,
 • 10-річний Іванко розпочинає життя з чистого листа у школі-інтернаті в райцентрі,
 • 39-річний Василь займається тваринним господарством. Та навесні всі троє піднімуться в гори.

Читайте також: Зручна та стильна: сім українських брендів базової нижньої білизни

Живою ватрою називали вогонь, який не згасав впродовж 4-місячного полонинського сезону і служив оберегом гірського вівчарства. Стародавній обряд запалювання «живої ватри» здійснювався на Гуцульщині до середини XX століття.

Автори фільму

Режисер та сценарист – Остап Костюк, оператори-постановники – Олександр Поздняков та Микита Кузьменко, композитор – Алла Загайкевич, продюсери – Геннадій Кофман, Данило Вулицький, Ольга Бесхмельниціна.

Картину створено ДП «Національна кінематека України» за підтримки Держкіно. Загальна вартість виробництва фільму – 1 млн 199 тис. 400 грн (100% державної фінансової підтримки).

Читайте також“Так” українському кіно! Як працює онлайн-кінотеатр Takflix

Нагадаємо, українську пригодницьку стрічку «Іван Сила» виклали онлайн.

Як ми повідомляли раніше, німецький фонд став копродюсером української стрічки «Редакція».

Усі фото: usfa.gov.ua.

Читати далі