Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Знищити звалища шин і зберегти екологію. Як це вдасться амбітному стартапу Ecotyre

Опубліковано

Їх небезпечно спалювати, складно правильно утилізувати і просто неприпустимо купами залишати на звалищах. Автомобільні шини – це серйозна екологічна проблема і для світу, і для України зокрема.

А, між іншим, в Україні ми або нагромаджуємо покришки тоннами на полігонах і звалищах, де вони щедро виділяють токсичні сполуки у землю та грунтові води навколо. Або спалюємо, і тоді кожна тонна шин все-одно потрапляє у навколишнє середовище – у вигляді 250 кг сажі і 450 кг токсичних газів.

На цьому моменті ми починаємо розповідати вам про команду хлопців, які взялись за вирішення проблеми. Команда Ecotyre винайшла спосіб, як зберегти всю використану шину, відправивши її без залишку на повторну переробку.  

Назар Халавка

Директор з розвитку Ecotyre 

Юрій Товстопят

CEO Ecotyre 

Будь-який стартап повинен вирішувати якусь проблему. Ми, наприклад, взялись розібратись з утилізацією шин. 

Зараз у світі переробляють покришки так: або дроблять разом з металом у шредерах, або просто спалюють, тим самим збільшуючи об’єм викидів в атмосферу. 

Ми вирішили підійти до цієї проблем з точки зору сучасних трендів – тобто циркулярної економіки. 

Це означає, що сировину можна було б повторно використовувати в майбутньому.

Головним нашим завданням було придумати, як зробити так, щоби подати покришку на початок лінії, а на виході одразу ж отримати матеріал, придатний для виготовлення нової покришки. 

Наша команда близько 10 років працювала над цим питанням. І прийшла до рішення – нагрівання металу у шинах за допомогою електромагнітних хвиль, за принципом роботи мікрохвильовки. 

Сама по собі технологія, яку ми використовуємо, вже була доступна. 

Шина після розділу на частини перед подрібненням. Метал на цьому етапі уже виокремлений. Фото: Ecotyre

Взагалі, з її допомогою можна переробляти неоднорідні матеріали: розщеплювати на окремі елементи електричні кабелі, випарувати воду з вологого дерева. 

Зараз наш винахід виглядає як ціла переробна лінія, яка може вміститись у два-три дванадцятиметрових контейнери. 

До того етапу, на якому Ecotyre знаходиться зараз, ми дійшли приблизно за останній рік. А до того працювали над удосконаленням технології та патентами. 

Як це працює

Покришка складається з гуми (75-85 %), високоякісної сталі з протектора(15-25 %) та невеликого відсотка інших добавок.

Метал, по суті, і робить покришку такою міцною. 

Коли шина потрапляє на нашу лінію, то в процесі переробки розділяється без подрібнення на складові: метал, гуму, гумотекстиль.

Індуктор за принципом мікрохвильовки нагріває метал до тої межі, коли резина, яка його оточує, починає обуглюватись. Нагрітий до високої температури, метал автоматично витягується з шини із допомогою спецпристрою на сортувальній лінії. 

В процесі переробки виділяється невелика кількість газів, які можна закачувати в балони і продавати. 

Врешті-решт на виході отримуємо чисту гуму без металевих домішок, яка тут же подрібнюється. І нарешті кінцевий етап – це перетворення чистої гуми на гранули, яка є сировиною на нових товарів, що містять гуму. 

Що інноваційного в лінії?

Це сам індуктор, який є ключовим елементом лінії переробки. Наразі пропускна здатність складає близько однієї тонни на годину і ми хочемо її довести до двох тонн на годину, шляхом подальших удосконалень.

Окремо індуктор не буде продаватись, оскільки його важливо інтегрувати в існуючі лінії переробки, тому ми націлені на виробництво саме цілих ліній власного виробництва.

Переваги перед конкурентами

Значна перевага лінії – це її мобільність. Ви можете з нею заїхати на полігон  і прямо на місці переробляти шини. Інші наші переваги – відносна доступність та чистота продукції на виході. Лінію ми плануємо продавати за 1,5 мільйони євро, що дешевше за найближчого конкурента французьку компанію MTB. 

Вони роблять схоже обладнання – також мобільне і в контейнерах. Їх лінії коштують більше 2 мільйонів євро. При цьому, їх технологія переробки – стандартна: спочатку дроблення, а потім процес розділення металу та текстилю.

За такого підходу важко досягти високої чистоти кінцевої продукції: і відділений метал, і гума, і текстиль все-одно міститимуть домішки одне одного. 

Наше ж завдання – отримати максимально чисту гуму, змінивши процес переробки, спершу розділивши шину і лише потім подробивши. 

З клієнтами проблем немає

Ми їздимо по світу і розповідаємо про нашу технологію, “обростаємо” партнерами та менторами. 

Клієнтів також багато. Нещодавно підписали меморандум з компанією з Південно-Африканської Республіки про придбання трьох ліній на суму 5 мільйонів євро, але поки будемо їх збирати і тестувати. 

Назар Халавка презентує проект Ecotyre на національному етапі міжнародного конкурсу ClimateLaunchPad

Вже після Нового року приймемо рішення, з ким з інвесторів працюватимемо. Зараз є зацікавленість у співпраці з Австралією, Німеччиною.

Перші зразки ліній плануємо збирати саме в Україні, але для використання в інших державах, оскільки темою переробки шин тут цікавляться мало.

Наша мета – створити компанію з виробництва обладнання, продаж якого приносить не лише прибуток, а і користь навколишньому середовищу. 

Суспільство

Як у Білозірській громаді повернули за парти понад 600 учнів (ВІДЕО)

Опубліковано

У Білозірській громаді на Черкащині стару шкільну котельню перетворили на безпечне укриття, і тепер понад 600 дітей знову можуть повернутися за парти. Як задля спільної мети у звичайному українському селі об’єдналися батьки, вчителі та сільська рада, дивіться в новому випуску ШоТам!

Однокласники Микола і Дарина бачилися в зумі два роки. А тепер можуть проводити лабораторні дослідження та спілкуватися з учителями офлайн. Адже у Білозірській громаді на Черкащині стару котельню переробили на сучасне укриття.

Дев’ятикласники Микола та Дарина навчалися в одній школі та були хорошими друзями. Але спочатку їх розділив ковід, а потім – повномасштабне вторгнення. 2 роки заняття у дітей проходили онлайн.

“Навчатися дистанційно – це важко, тому що ми ввесь час проводили вдома та не бачили своїх друзів”, – ділиться дев’ятикласник Микола.

Читайте також: Глиняні стіни та сучасна техніка. У Мринській громаді волонтери та місцеві відновили сторічну школу-мазанку

Крім того, дітям було складно самостійно засвоювати нову інформацію. А проводити лабораторні з біології та хімії – просто неможливо.

“І батьки і педагоги розуміли, що два роки дистанційки – це не показник якісної освіти”, – каже директорка школи.

Ходити у місцеву школу діти не могли, бо там не було бомбосховища.

“Ідея мати своє укриття у нас виникла рік тому. Спочатку це була ідея батьків та колективу”, – ділиться директорка.

Місце під укриття знайшли швидко – переобладнали стару котельню. Спочатку батьки прибирали старе вугілля та штукатурили стіни. А коли зрозуміли, що треба залучати професіоналів – звернулися до сільської ради. Там знайшли підрядників і зробили проєкт. А з місцевого бюджету виділили майже 1 000 000 гривень. Тепер Микола і Дарина та понад 600 дітей повернулися у стіни школи.

А на довгий час тривоги для дітей та вчителів є вода та їжа. У громаді вже відкрили 5 укриттів для закладів освіти та культури. Це завдяки злагодженій роботі батьків, вчителів та ОМС.

Нагадаємо, українська військово-медична академія розпочала навчання для слухачів «Офіцерського курсу».

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому прикордонники організовують благодійний забіг: як зареєструватися

Опубліковано

27 квітня у Хмельницьку прикордонники організовують благодійний забіг “Сталевий кордон”. Мета забігу зібрати кошти на придбання портативного радіоелектронного засобу протидії безпілотним апаратам (РЕБ) для підрозділу прикордонників.

Про це повідомляє Хмельницька ОВА.

Забіг розпочнеться о 12:00 на перехресті Старокостянтинівського шосе та вулиці Прибузької, для дорослих дистанція три кілометри, а для дітей 500 метрів.

Читайте також: Анонсували проєкт, який буде вчити ветеранів писати та ставити п’єси в театрі

Також учасники благодійного забігу отримають медалі у вигляді гільзи з гравіюванням або дрона з гільзою.

“А кожен учасник дитячої категорії отримає стартовий пакет, що містить дитячу медаль та багато приємних сюрпризів!”, – повідомили в ОВА.

Для того, щоби стати учасником забігу необхідно зареєструватися за посиланням.

Нагадаємо, раніше ми пояснювали, як ветерану безоплатно здобути нову професію або спеціальність.

Фото: Хмельницька ОВА

Читати далі

Суспільство

У застосунку Signal запущено інформативний чат-бот для військовослужбовців та членів їхніх родин

Опубліковано

Створено інформаційний чат-бот у застосунку Signal для військовослужбовців та членів їхніх сімей за номером +380631087206. Наразі цей застосунок працює у тестовому режимі.

Про це повідомляють Сили територіальної оборони ЗСУ.

Чат-бот містить інформацію, яка була зібрана шляхом аналізу діючої нормативно-правової бази командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України, а також аналізу сотень звернень військовослужбовців та їхніх родин.

Читайте також: Як ветерану безоплатно здобути нову професію або спеціальність?

Крім того, користувачі чат-бота можуть залишити свої повідомлення, які будуть оброблені відповідно до чинного законодавства України, повідомили в командуванні.

Довідково: з 26.02.2022 року в командуванні Сил територіальної оборони ЗСУ успішно функціонує гаряча лінія, яка інформує, консультує та опрацьовує звернення від військовослужбовців та членів їхніх родин. Лінія працює щоденно з 08:00 до 20:00 за номером 0 800 507 028.

Нагадаємо, Україна взяла участь у кібернавчанні НАТО.

Фото: АрміяІнфо

Читати далі