

Суспільство
Що приготувати на новорічний стіл? 8 смачних рецептів від українських фудблогерів
Щороку господині з трепетом складають новорічне меню, перечитуючи сотні рецептів в інтернеті та згадуючи сімейні кулінарні традиції. ШоТам підібрали для вас страви за рецептами українських фудблогерів. Смачна курка з пряними яблуками, незвичайне пюре за 100-річними традиціями, салати для веганів та для тих, хто дотримується правильного харчування, паштет з апельсиновим маслом та ароматне арахісове печиво на десерт. Обіцяємо, ваше новорічне меню точно запам’ятається гостям. Головне, не з’їсти все до свята.
Святкове курча від Alonka Good
Instagram-блогерка з Черкас Олена Гудзенко щодня радує своїх читачів цікавинками про кулінарію. Дівчина має понад 25 тис. підписників, а також написала та видала шість книжок з власними рецептами.
Тут можна знайти смаколики для поціновувачів солоденького – панна котта, брауні, різноманітні вершкові тістечка, а також вишукані м’ясні страви – телятина у сметані, медові реберця, смажена картопля з беконом, тощо.

До новорічного столу у пригоді буде курка з пряними яблуками в кориці та картоплею з розмарином.
Інгредієнти:
- 1 курча;
- 2 яблука;
- 4-5 картоплин;
- 0,5 кг солі;
- 1 ч.л кориці меленої;
- 1 ч.л меду або коричневого цукру;
- спеції: розмарин або тим’ян, перець, паприка, часник, трави;
- оливкова олія.
Яблука нарізати невеликими кубиками, посипати корицею та цукром або медом на вибір. Курку промити та просушити паперовими рушниками, начинити яблуками. Зверху посипати її спеціями на свій смак. Наприклад, сухий часник, копчена паприка, свіжий тим’ян, кориця, італійські трави та перець. Закріпити начинку зубочистками, ніжки зв’язати ниткою, для крилець зробити надрізи під шкіркою і заховати їхні краї туди, щоб курка виглядало естетично. Підготувати форму для запікання, викласти на неї шар солі, розмістити по центру курку, а з боків половинки митої картоплі з розмарином та оливковою олією. Випікати у духовці при 200°C з розрахунку 35-40 хв на 1 кг курки.
Де знайти інші рецепти: Alonka_good
Страви з історією від Євгена Клопотенка
Переможця проєкту МайстерШеф Євгена Клопотенка називають українським Джеймі Олівером. Кухар сміливо заявляє, що олів’є – це не його традиція, тому він відмовився від цього, здавалось би, незамінного салату ще 10 років тому.
Тож, блогер склав авторське новорічне меню 2021 року, з яким можна ознайомитись на його сайті. Це і закуска з печеним буряком, оселедцем та копченою грушею, і грибний паштет, і салат з запеченою капустою та куркою, і верещака – реберця у квасі, і спотикач – українська настоянка. Замінити тривіальне пюре кулінар пропонує товчанкою – картопля з квасолею та маком, яку готували українці ще 100 років тому.

Інгредієнти:
- 3-4 картоплі;
- ½ склянки квасолі;
- 1 лавровий лист;
- 2 горошки духмяного перцю;
- 3 ст. л. маку;
- 50 г вершкового масла;
- сіль та перець на смак.
Окремо відварити картоплю та квасолю до готовності. Рідину з картоплі перелити в іншу місткість. Потім змішати картоплю, квасолю, мак та вершкове масло. Розтовкти все до однорідності та додати рідину з картоплі, аби отримати бажану консистенцію.
Де знайти інші рецепти: klopotenko.com
Веганське карпачо від Picante Cooking
Сайт Picante Cooking – це кулінарний блог українки Вікторії Попін. Вікторія – дружина, мати, юрист міжнародного права, а на дозвіллі – кулінар. Нещодавно жінка випустила власну книгу “Знаю, що споживаю”, у якій зібрано понад 100 авторських рецептів. Рецепти у блозі Вікторії доступні трьома мовами – українською, польською та російською.

Серед цікавинок до новорічного меню – карпачо з буряка з руколою та сиром Фета.
Інгредієнти:
- 2 запечених у духовці буряка;
- 100 г руколи;
- ¼ граната, знадобляться лише зернята;
- 100 г сиру Фета;
- 2 ст. л. зернят соняшника;
- 2 ст. л. гранатової меляси (сироп);
- чорний свіжозмелений перець;
- 3 ст. л. оливкової олії.
Запечений буряк очистити, нарізати тонкими скибочками, викласти в один шар на велику тарілку. На сухій пательні обсмажити зерна соняшника, трішки підсоливши. Інгредієнти для заправки – гранатову мелясу та оливкову олію – змішати.
Читайте також: Черкаський абсент та тернопільський віскі. П’ять крафтових алкогольних напоїв від українських виробників
Додати до заправки руколу та гранат, добре вимішати. Викласти руколу з гранатом на буряк на центр тарілки, зверху розподілити розім’ятий сир Фета. Посипати салат зернятами, приправити чорним перцем й додатково полити двома ложками гранатової меляси.
Де знайти інші рецепти: Picante Cooking
“Правильний” салат з блогом Катрусина кухня
У блозі Катрусина кухня зібрано чимало рецептів української і не тільки кухні – від різноманітних гарнірів, до тортів, супів та пляцок. Сайт наповнений лайфхаками про сервірування столу, корисними порадами про правильне харчування та кулінарними підказками.

Серед різноманіття майонезних страв на новорічному столі, поціновувачі здорового харчування точно оцінять легкий салат з тунцем та авокадо.
Інгредієнти:
- 1 авокадо;
- листя салату;
- 300 г помідорів чері;
- 2 банки консервованого тунця;
- 300 г огірка;
- лимонний сік;
- 2-3 ст. л. оливкової олії;
- сіль, перець;
- спеції на смак;
Промити та нарвати листя салату. Огірки та авокадо нарізати кубиками, помідори чері розрізати навпіл. Злити з консервованого тунця рідину, а самого тунця розібрати на шматочки. Усі інгредієнти викласти на тарілку: салатне листя, помідори, огірки, авокадо і шматочки тунця.
В окремій ємності змішати заправку – оливкову олію, лимонний сік, трохи перцю і солі, можна додати подрібнену зелень (наприклад, кінзу). Заправити салат і добре перемішати.
Де знайти інші рецепти: Катрусина кухня
Рулетики з печеного перцю від львівського блогу Cook with me at home
Львів’янка Вікторія Ісаєнко веде свій блог в Instagram, де ділиться з читачами незвичайними рецептами, здавалось би, традиційних страв. Серед рецептів Вікторії можна знайти питний борщ, пиріг з грушами та блакитним сиром, котлету по-київськи з перепелиним яйцем та багато інших варіацій страв.

Смачним доповненням у новорічне меню можуть стати рулети з печеного перцю.
Інгредієнти:
- 4 солодких перчини;
- 180-200 г твердого сиру;
- 2-3 ст. л. майонезу;
- 3 зубчики часника;
- зелень (кріп, петрушка) на смак;
- сіль, перець на смак;
- листя салату, бальзамік, оливкова олія – за бажанням.
Перець для цього рецепту слід обирати широкий та м‘ясистий. Спершу варто запекти його у духовці до готовності, час від часу перевертаючи. Готовий перець очистити від хвостика, насіння і шкірки, нарізати вздовж, щоб вийшли широкі стрічки. Для начинки змішати перетертий сир, майонез, зелень, спеції, часник. Викладаючи начинку на край стрічки перцю, згорнути його рулетиком, закріпити зубочисткою, викласти на тарілку. За бажанням можна полити оливковою олією і бальзаміком.
Де знайти інші рецепти: Cook_with_me_at_home
Бик на новорічному столі від First Culinary Ukraine
First Culinary Ukraine – це перший кулінарний україномовний канал на Youtube. Звичайна родина зі Львова готує страви домашньої кухні, просто і без викрутасів. На каналі вже понад 770 рецептів домашніх страв, а слідкує за родиною понад 145 тисяч підписників.
Читайте також: Гречаний хліб, вареники і гранола. Сім незвичайних страв з гречки
Серед цікавинок, які доповнять новорічне меню, на каналі вже з’явився салат Бичок, оформлений як символ 2021 року.
Інгредієнти:
- 300 г курячого філе, відвареного у підсоленій воді;
- 1 яблуко;
- 3 варених яйця;
- 150 г твердого сиру;
- 2 ківі;
- ½ лимона;
- 100 г корейської моркви;
- майонез;
- скибка чорного хліба;
- кілька оливок;
- сир чедер для декору.
Спочатку слід підготувати інгредієнти. На великій тертці натерти куряче філе, білки яєць, яблуко. На дрібній – твердий сир та жовтки. Ківі нарізати напівкільцями, а корейську моркву подрібнити. Яблука збризнути лимонним соком, аби вони не почорніли. Потім потрібно викласти все шарами у формі голови бичка у такій послідовності: курка, ківі, білок, яблука, сир, корейська морква. Кожен шар перемастити майонезом.
Аби прикрасити салат, варто сформувати носик бичка з жовтків, змазати майонезом, щоб добре трималось, та викласти натертий сир чедер. З кілець оливок зробити очі та ніздрі, а зі скибочки лимона – кільце. Для вушок та рогів використати чорний хліб.
Де знайти інші рецепти: First Culinary Ukraine
Неординарні поєднання у рецептах від Ivanna Plikhtiak
Українська фудблогер Іванна Пліхтяк радує своїх читачів щоденними рецептами та якісним фотоконтеном, від перегляду якого потечуть слинки. За її кулінарними цікавинками вже слідкують 64 тис. підписників. До новорічних свят дівчина пропонує приготувати страву з родзинкою – печінковий паштет з апельсиновим маслом.

Інгредієнти:
- 600 г курячої печінки;
- 2 цибулі;
- 2 моркви;
- 2 ст. л. цукру;
- гілочка розмарину;
- 2 гілочки чебрецю;
- 120 мл коньяку або віскі;
- 150 мл вершків;
- ½ ст. л. сушеного часнику;
- ½ ст. л . солодкої паприки;
- ½ ст. л. перцю;
- 1 ч.л. солі.
- Для масла:
- 1 апельсин;
- 2ст. л. цукру;
- 250 г масла;
- апельсиновий сік;
- 300 мл води.
На вершковому маслі обсмажити цибулю, додати моркву і тушкувати 10 хвилин. Додати цукор, почекати поки він карамелізується. Додати печінку, розмарин, чебрець, перець, часник, солодку паприку і злегка обсмажити, поки печінка не посвітлішає. Влити алкоголь і випарювати 2-3 хвилини. Потім додати вершки і тушити під кришкою до готовності. В кінці посолити і збити блендером до однорідної маси. Розкласти паштет по формочках.
Читайте також: Готуємо на карантині. 5 смачних та простих страв від українських шеф-кухарів
Для апельсинового масла дрібно нарізати цедру апельсина (тільки помаранчеву частину), з м’якоті вижати сік. У сотейнику з’єднати цедру, цукор, апельсиновий сік і воду. Варити, допоки вся рідина не випариться. Цедра має стати прозорою, а сік почне карамелізуватись. Додати масло, зачекати, поки воно розтане. Полити готовою сумішшю паштет і поставити його в холодильник на 12 годин.
Де знайти інші рецепти: Ivanna_Plikhtiak
Смаколики на десерт з блогу Anastasia Pryshlyak
Ще одна львів’янка Анастасія Пришляк пропонує у своєму блозі досить небанальні рецепти, ділиться кухонними лайфхаками, міфами та фактами про їжу та алкоголь. Сторінка дівчини – скарбниця для любителів солоденького. Тут є безліч рецептів смаколиків – від домашніх сінабонів і до апельсинового бізе чи плетінки з нутеллою.

Жодне новорічне меню не обходиться без солоденького. Тому не десерт пропонуємо просте у приготування арахісове печиво від Анастасії.
Інгредієнти:
- 120 г борошна;
- 130 г арахісової пасти;
- 50 мл води;
- 50 г цукру;
- 8 г розпушувача тіста.
Арахісову пасту потрібно змішати з цукром, додати воду, борошно та розпушувач. Гарно вимішати масу та покласти у холодильник на 15-20 хв. Потім сформувати печиво, викласти його на форму та запікати у розігрітій до 170°C духовці 15 хвилин.
Де знайти інші рецепти: Anastasia_pryshlyak
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub