Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Серед клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

Опубліковано

Кожного місяця близько 300 українських сокир та молотів для вікінгів відправляється в Європу, Америку та навіть Австралію. Бренд Ancient Smithy вже більш як чотири роки підкорює українських та закордонних любителів ексклюзиву. Тут створюють унікальні сокири як у вікінгів чи улюблених героїв відеоігор. Всі вироби – повністю ручна робота, а деякі ковалі займаються цим ремеслом вже в четвертому поколінні. Та спочатку засновник бренду Михайло Пересунько скептично поставився до ідеї кувати сокири. А зараз серед клієнтів AncientSmithy є навіть співробітники NASA та НАТО. 

Михайло Пересунько

Михайло Пересунько

За освітою інженер-конструктор. Навчався в Київському національному політехнічному інституті. Працював продакт-менеджером в українській IT-компанії, а також мав бізнес із ремонту й продажу комп’ютерної техніки. Чотири роки тому заснував власний бренд Ancient Smithy з виробництва кованих сокир. 

Спочатку скептично сприйняв ідею продавати сокири

Після університету я працював інженером-конструктором, але зрозумів, що там грошей не заробиш. Тому почав займатись продажем комп’ютерної техніки, а згодом відкрив і сервісний центр. Бізнес йшов добре до 2014 року, поки не обвалився курс і мої гривневі доходи стали мізерними. Тому я вирішив піти в IT і влаштувався в одну компанію на посаду продакт-менеджера. Але паралельно з цим намагався створити власний бізнес. 

Десь 5 років тому знайомий розповів мені, що є така популярна тема хендмейд-товарів, які можна продавати по всьому світу завдяки маркетплейсам. Тоді я подумав, що було б круто і собі щось таке робити. Адже працюючи в IT-компанії, я часто проводив перемовини з американцями, вмів домовлятись з іноземцями. Ще один знайомий підкинув ідею продавати ножі ручної роботи. Я знайшов майстра і так почався цей бізнес. Як виявилось, такою справою займаються дуже мало людей в Україні. А якщо і є, то ціни на ножі набагато вищі, ніж в Європі. Ніж може коштувати $350-500, але матеріали використовують не найкращі. 

Продажі йшли дуже повільно. Я вже перестав працювати з тим майстром, бо він вирішив прокачати власний бізнес. Знайшов ще одного коваля, але той займався вже не ножами, а сокирами. Тоді я подумав, кому вони взагалі потрібні ті сокири. Та все ж таки вирішив спробувати. Я розробляв дизайн, а коваль займався виробництвом. І зрозумів, що ця ніша не зайнята, а товар дуже зацікавив іноземців. Запустивши бізнес, я продовжував працювати в IT-компанії, адже прибуток від продажу сокир почав отримувати тільки через три роки. 

Працюємо з професійними майстрами і застосовуємо давні техніки кування

Зараз ми робимо сокири будь-якого стилю. Це можуть бути сокири як у вікінгів, або улюблених комп’ютерних героїв. Також робимо молоти і професійні ковальські інструменти. В основному я працюю над дизайном, а майстри виконують роботу. Але вони також можуть вигадувати дизайн свого виробу і якщо продажі пішли, то майстри отримують за це премію. Зараз з нами працює 15 людей, але коли дуже багато замовлень чи святкові дні, то залучаємо майстрів на аутсорсі. 

Читайте також: Поціловані вогнем: як луцький майстер створює середньовічні щити та обладунки

Наше виробництво зосереджене у різних областях, але основне в Івано-Франківську. Ковальство розвинене по всіх Україні, але саме на Заході найбільше майстрів займаються цим ремеслом. Наші вироби – це ексклюзивна робота. Ми використовуємо і давні техніки ковальства, наприклад, вільного кування, коли при створенні виробу не використовуємо жодної форми. Тому і набираємо в команду хлопців, які є професіоналами своєї справи. Ми забезпечуємо їм гідну оплату праці, але при цьому вимагаємо ідеальну роботу. Кожен майстер має свою унікальність. У нас є хлопці, які є ковалями в четвертому поколінні. У когось предок кував підкови під час другої світової війни, хтось займався викладанням цього ремесла. 

На пошук майстрів знадобилось чимало часу. Ці люди трохи далекі від інтернету, тому спрацювало сарафанне радіо. Десь вони виклали свій товар на ОЛХ, мені сподобалось і я запросив на роботу. Вся проблема в тому, що багато людей займаються ковальством, але в багатьох немає цієї деталізації та педантичності. Нам дуже важливо, щоб людина працювала акуратно і була прискіплива до кожної деталі. Крім того, у нас кожен фахівець своєї справи – одні займаються тільки металом, а інші створюють ручки для сокир і працюють з деревом. Також є спеціалісти, які працюють зі шкірою. 

Українські сокири по всьому світу, а серед клієнтів НАТО і NASA

Коли я починав свій бізнес, то одразу виклав перші товари на американському маркетплейсі Etsy. Перше замовлення ми чекали десь 2-3 місяці. Та це й не дивно, магазин новий, відгуків немає, а це дуже важливо для таких платформ.І перше замовлення у нас було проблемне, бо клієнтка через проблеми з поштою чекала три місяці. Але вона була дуже задоволена якістю, тому залишила позитивний відгук. 

Та згодом ситуація значно покращилась, особливо під час пандемії. Люди почали робити онлайн-замовлення, а хендмейд-товари мали попит. Ми виставляли не тільки на Etsy, а й на eBay та Amazon. Серед наших клієнтів дуже багато жінок, які купують подарунок для чоловіків. Зазвичай вони просять зробити якесь оригінальне гравіювання. Також колись було замовлення 12 сокир для 12 свідків на весіллі. А ще є люди, які колекціонують такі вироби і купують у нас кожну нову модель. Наш сокири вже поїхали по всьому світу – в Америку, Європу, Японію, Корею та навіть Австралію. В місяць відправляємо десь 300 замовлень, але тільки 5-7% з них – по Україні. Можливо через ціну, бо середній чек на наші сокири 300 доларів. Але це ексклюзивна та унікальна ручна робота, яка варта цих коштів. 

Третій рік постіль наші сокири замовляють спецпідрозділи НАТО. Вони проводять різні фестивалі, а сокири є нагородою. Також замовляв астронавт НАSA і шведська компанія, яка робить електрокари. Дуже часто сокири замовляють як призовий фонд на різних фестивалях, або на подарунок військовим, які виходять на пенсію. Клієнтів зараз багато. Тільки на одному магазині маємо майже 2000 відгуків. 

Кожна сокира повинна пройти перевірку

Щоб наш товар можна було відправляти за кордон, потрібно пройти перевірку Міністерства внутрішніх справ. Ножі та сокири можуть належати до холодної зброї. Тому на кожну модель ми повинні отримати сертифікацію. У МВС є спеціальні лабораторії, де проводять тести товару. І є норми, які збереглись ще напевно з 60-х років. Наприклад, сокира не повинна перерубувати дошку, бо інакше вважається холодною зброєю. А якщо вона схожа на бойову, то таке не пропускають. Навіть вимірюють всі параметри і якщо є якісь мінімальні розбіжності, то можуть не прийняти. Доводиться інколи переробляти документи. Але це дурниці, бо ніде у світі такого немає, а ми платимо за кожну сертифікацію. 

Зазвичай перевірка проходить швидко, але якщо у МВС велике завантаження, то може і місяць тривати. Втрата часу та грошей. 

Читайте також: Зроблено в Україні: як український бренд створює унікальні ремені і відновлює традиції гуцулів

Але ще не було таких випадків, коли б ми не отримали сертифікацію. З ножами значна складніша ситуація, ніж з сокирами, бо там ще більше перевірок. А ми перша компанія, яка має такі документи. 

Про плагіат і конкуренцію

Наша компанія постійно розвивається, намагаємось вигадувати нові дизайни, та якісь фішки. Тому у цій ніші є третіми у світі. Якщо раніше сокирами займалось не багато майстрів, то зараз конкуренція на міжнародному ринку виросла в рази. А все тому, що на ринок вийшли пакистанці. Раніше у них були певні обмеження продавати товари на американських маркетплейсах, а зараз вони навчились обходити ці обмеження. І тепер я часто помічаю, що крадуть наші фото і видають за свої. Можуть навіть взяти фото зі мною і наклеїти свій логотип. Людина купує, а отримує підробку. І їх вироби поганої якості, бо якщо використовуємо метал У7 чи У8, то вони найдешевшу. Метал такої якості швидко заржавіє і затупиться. 

Ми працюємо чесно, компанія зареєстрована в Україні, і продаємо та відправляємо з України. А вони реєструють компанію в Англії чи Франції, а відправляють з Пакистану. Люди не розуміють, думають що купили товар в себе локально, а насправді їх просто обдурили. Нам часто люди пишуть, подивіться, ваші вироби в інших магазинах представлені. 

Щоб захистити свою інтелектуальну власність ми зареєстрували торгову марку в США, а також патент на наш вироби та унікальний дизайн. Також намагаємось блокувати таких недобросовісних продавців. Також бачили. що деякі інстаграм-магазини крадуть наші фото. Їх також блокуємо, а якщо це якась велика компанія, то можемо навіть судитись. 

Читайте також: «На газ і гальма тиснуть руками». Як луцька майстерня переобладнує авто для людей на візку

Але є й ті з ким приємно конкурувати. Наприклад шведська компанія, яка працює понад 100 років. Вони роблять круті вироби і я на них рівняюсь. Також у нас в Харкові є компанія, яка робить хороший товар. Але вони продаються тільки за кордоном. Ми ж зараз плануємо розвиватись і в Україні, щоб відсоток продажів на внутрішньому ринку був значно більший, ніж 5%. Хочемо, щоб наші люди підтримували вітчизняного виробника. 

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі