Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Поціловані вогнем: як луцький майстер створює середньовічні щити та обладунки

Опубліковано

Сучасні лицарі – це не тільки мрії дівчат про красеня на білому коні. Лицарство і відвага завжди були у крові нашого народу, саме тому сьогодні середньовічні бої набирають неабияку популярність. Українські майстри теж не пасуть задніх – вони не тільки вміють вишивати чи ткати, а й створювати обладунки та щити вікінгів. Один з таких умільців – Сергій Шмідт. Чоловік сам займався середньовічними боями понад 10 років, але після травми взявся за відкриття власної ковальні “Руда Борода”. Сьогодні ці лицарські щити купують в усьому світу, а сам майстер надихається ковальським інструментом, якому 700 років!

<em>Сергій Шмідт</em>

Сергій Шмідт

Коваль, за освітою художник

Родом з Луцька. Навчався у  Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки. З 14 років займався лицарськими боями, був чемпіоном в боях “21 на 21” у 2016 році. Після отримання травми покинув спорт і почав займатись куванням середньовічних щитів та обладунків. 

Моє прізвище перекладається як “коваль”

Ковальство, певне, у мене в крові, бо навіть прізвище Шмідт з німецької перекладається як “коваль”. Пристрасть до вогню була у мене ще з самого дитинства, але зараз це вже переросло у бізнес. Колись у підвалі я знайшов два мішки з вугіллям і запропонував батьку спробувати. Ми швидко зібрали горно і взялись кувати. Спочатку нічого не виходило – я просто викинув заготовку. Але потім дістав її і зрозумів, що можна щось і підправити.

Зараз я займаюсь виготовленням середньовічного декору – щитів, шестоперів, стріл, обладунків тощо. Чому саме така ніша? Бо я ще у 14 років захопився лицарськими боями і на свій день народження записався в один з клубів. Тоді мені потрібен був щит і я зробив його сам. Потім мій виріб побачили знайомі і собі захотіли. І після цього я почав рухатися саме у цьому напрямку.

Лицарські турніри сьогодні дуже популярні як в Україні, так і світі. А українські бійці є одними з найсильніших. Кілька років тому вони зайняли перше місце у бої “21 на 21”. І кожного року беруть призові місця. Цим спортом займаються навіть дівчата, вони, до речі, теж часто замовляють у нас обладунки. Колись у лицарських боях не було розподілення за статтю чи за вагою. Всі бились однаково. От я (60 кілограмів) міг вийти проти здорового дядька, який важив 120 кілограмів. Частіше за все він перемагав, а мене просто викидав, бо я був надто легкий.

Я займався боями понад 10 років, але травма коліна не дала продовжити. У цьому спорті це найпоширеніша травма, бо ти на собі носиш 40-кілограмовий обладунок. Можна не обережно впасти і нашкодити собі. Тому зі спортом я зав’язав, але захоплення лицарськими боями не покинув.

Купили 700-річне тесло, яке знайшли на городі

Особливістю нашого бренду є те, що всі вироби зроблені із вторсировини. Це значно економить кошти. Ми купуємо матеріал на складах металолому, або беремо якісь залишки з радянських часів. Крім того, щоб переплавити метал – затрачається купа енергії і вугілля, що погано впливає на екологію. А ми використовуємо вторсировину і це є нашим вкладом в екологію.

Ми вдихаємо у метал нове життя та знайомимо людей з минулим та традиціями предків-ковалів. У нас є тесло, якому аж 700 років. Колись люди викопали інструмент у себе на городі, і потім ми його викупили. І саме завдяки цьому теслу ми розуміємо, як виготовляли вироби наші предки. От у 19 столітті була величезний дефіцит металу, і тому люди його берегли і переробляли старий. А ще всі їх вироби дуже акуратні і точні, тому ми теж наслідуємо їх дбайливе ставлення до матеріалу.

Ми передивились дуже багато виробів в інтернеті та музеях, надихаємось історичними аналогами, які і намагаємось відтворювати. Немає ніякої технології, навіть приблизну форму не створюємо. Просто, коли ти дивишся на метал ти вже розумієш, що і як з нього вийде.

Вироби з металу мають особливу енергетику. Ми навіть не шліфуємо їх, бо нас від цього не пре. Коли ти бачиш річ, на якій є сліди кування, то розумієш, наскільки вона особлива, автентична, зі своєю душею. Вогонь передає унікальний малюнок, який неможливо повторити. А коли всі вироби шліфовані, блискучі, то виглядає просто як штампування, яке і так вам можуть привезти з Китаю.

Щит – це ідентифікація бійця

Основна спеціалізація нашої роботи – це лицарські щити. Вони мають бути міцними, бо від цього залежить безпека бійця і легкими, бо ним потрібно захищатись. Це має буту зручна та надійна зброя. Зазвичай ми шукаємо національні орнаменти давніх часів і саме їх зображуємо на щитах. Хтось просить щось конкретне, наприклад, символіку клубу. Щит – це ідентифікація бійця. Бувають бої 1 на 1, 5 на 5, 16 на 16, 21 на 21. Саме тому, коли багато людей біля тебе в бою, ти маєш розуміти, де твій боєць, а де ні. Тому малюнок, як і сам щит є дуже важливим.

Інколи люди замовляють обладунки, як у відомих лицарів, або щити, які просто характерні для різного періоду.

Замовляють як монгольські щити, так і європейські. Останні – трикутні чи павеза (прямокутні щити, які зазвичай використовувались піхотою в 14-16 ст., – Ред. ). Трикутні щити робились з дерева, адже у ті часи була поширена стрільба з луку та арбалета.

Монгольські щити були круглими, їх виготовляли, зазвичай, з лози,і  переплетали ниткою. Лозу використовували, щоб щабля противника могла застрягнути у самому щиті.

Наших виробів немає тільки в Африці

Нашу продукцію купують люди, які займаються середньовічними боями. Крім того, багато закладів намагаються зробити інтер’єр саме у такому стилі. Тому ще робимо підсвічники, ложки, ножі, амулети зі слов’янськими і скандинавськими символами. Ми робили декор для двох львівських ресторанів. В одному з них гостям пропонують сучасні інструменти і ковані, але  гості обирають другий варіант. Люди хочуть відчути та побувати у минулому.

Багато людей купує просто на подарунок. Зазвичай замовляють підсвічники і канделябри. Колись один чоловік, побачивши підсвічники, замовив одразу три – жінці, мамі, тещі. Каже, що якщо хтось побачить в іншої такий виріб, то образиться.

Підсвічники від “Руда Борода”

А ще наші обладунки купували і для фільмів – “Застава” і “Король Данило”. Щоправда, останній був провальним, але наші середньовічні вироби були присутні. Я тішусь, що у фільмах намагаються показувати наше історичне минуле, щоб у людей не було перекрученої уяви. От наприклад, кажуть, що лицар міг осідлати коня тільки за допомогою крану чи те, що вікінги носили рогаті шоломи – це дурниці все.

Наші обладунки та мечі полюбили і за кордоном – США, Канада, Чілі, Китай, Японія, Австралія, Європа. Тільки до Африки ще не добрались. Лицарські бої популярні у всьому світі, а наші щити любителі цього спорту часто бачили на фестивалях і турнірах.

“Щити від Серьоги” – це ти?

От над чим, а над назвою майстерні я думав довго. В голову йшли варіанти англійською і латиницею – не звучало. А от у мого знайомого була майстерня, де він виготовляв обладунки –  “Ковані вироби від Гришки”. І я подумав, що дам назву “Щити від Серьоги”, а потім якось зміню. Проте через рік я їхав в компанії на фестиваль у Тустань. У мене з собою був щит і раптом дівчина звернулась до мене: “Класний щит. “Щити від Серьоги” – це ти?

І після цієї розмови я зрозумів, що пізно змінювати назву, якщо навіть дівчата знають, що таке “Щити від Серьоги”. Але згодом соціальна мережа, де була основна сторінка нашої майстерні, закрилась і ми перейшли у Фейсбук.

Я обмірковував, що б оригінального вигадати і назва “Руда Борода” прийшла сама. Якщо подивитись на мене, то очевидно, чому так.

Майстри і кілька хвилин не протримались на роботі

Наша майстерня – це наш домашній гараж. Сьогодні я працюю разом з батьком, який допомагає кувати після роботи. Інколи і дружина працює. Така у нас сімейна команда. Раніше у мене був ще один майстер, але він пішов на іншу роботу, де запропонували зарплату вдвічі більшу, ніж ми.

Кадровий голод зараз величезний. Я вже дуже довго не можу знайти майстрів. Були такі, що працювали кілька днів, і ті, хто і пару годин не протримався. Розумієте, ковальство – це не те, чим ти сьогодні займаєшся, а завтра ні.І по людині одразу видно, підходить їй така робота чи ні. Ковальством потрібно горіти. І ця справа варта того, щоб присвятити їй все життя.

30.06.2020

Суспільство

На Луганщині влаштували перформанс задля збереження будівлі 1908 року

Опубліковано

Новий відеопроєкт від найвпливовішої промо-групи Східної України SHUM.Rave звертає увагу на збереження історичної пам’ятки. Центром арт-перформансу стала споруда, збудована сто років тому бельгійським промисловцем Ернестом Сольве, що перебуває під наглядом міжнародних організацій.

Про це пише Nachasi.com.

Щороку велика кількість історичних споруд занепадають, Донбаський регіон не є виключенням. Однак на думку засновника промо-групи SHUM.Rave Євгена Скрипника схід має всі шанси стати новим туристичним напрямком України.

Читайте такожКавовий острівець інклюзії. Як у Вінниці люди з інвалідністю займаються бізнесом

Саме тому він разом з київською формацією DJBuro та креативною агенцією Creative Beast створили відеопроєкт, аби звернути увагу до цієї частини країни.

Ключовим елементом арт-проєкту стала будівля у стилі неоготики побудована в Лисичанську бельгійським промисловцем Ернестом Сольве в 1908 році. А головним завданням організаторів — бажання перетворити архітектурне насліддя, що знаходиться під охороною міжнародних організацій та включена у список номінантів Belgian Heritage Abroad Award, у культурний центр.

Діджеєм, що музично доповнив проєкт, став засновник формації DJBuro Влад Фісун. Минулого року він зробив стрім з об’єкта «Градирня» Чорнобильської АЕС, який побачили глядачі понад 40 країн.

Читайте такожМіжнародний день людей з інвалідністю: як активісти Доступно.UA роблять міста та заклади доступними

Будівлю лікарні вже обнесли реставраційним парканом. Луганська обласна державна адміністрація провела опитування, що місцеві жителі хочуть бачити в цих стінах. Серед варіантів культурний центр, галерея, волонтерський центр та навіть індустріальний музей Донбасу.

Нагадаємо, на Миколаївщині відкрилась унікальна виставка малюнків вогнем.

Як ми писали раніше, Сумське подружжя створює унікальних ляльок із дерева.

Усі фото: nachasi.com.

Читати далі

Суспільство

Розпочалось будівництво катерів для української прикордонслужби (ФОТО)

Опубліковано

Закладено перші корпуси катерів українським прикордонникам, повідомили у пресслужбі МВС України.

Зазначається, що реалізація українсько-французького рамкового договору з посилення системи морської безпеки та охорони кордону України переходить в практичну площину.

“Корпуси вже готові на 30-50%. За три роки українські прикордонники отримають 20 суден для охорони кордону, операцій спостереження та протидії ДРГ: 5 з них буде виготовлено в Україні”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Кавовий острівець інклюзії. Як у Вінниці люди з інвалідністю займаються бізнесом

Нині сторони фактично переходять до практичної роботи з будівництва катерів, які вкрай потрібні Морській охороні для забезпечення інтересів держави і суспільства на морі у Азово-Чорноморському басейні. Очікується, що вже на початку весни 2021 року група українських експертів відбуде у французьке місто Ле-Сабль-д’Олон для забезпечення постійного зворотного зв’язку та безперервності процесу побудови катерів.

Українська та французька сторони обговорюють можливість комплектування майбутніх прикордонних катерів певним обладнанням та іншими засобами, необхідними для охорони морських рубежів. Крім того, обговорюються питання навчання технічного персоналу та команд катерів, технічної підтримки і післяпродажного обслуговування тощо. 

Довідка

22 липня 2020 року у Миколаєві на території суднобудівно-судноремонтного заводу «Нібулон» підписано контракт щодо реалізації українсько-французького проєкту посилення системи морської безпеки та охорони кордону України. 

У рамках реалізації проєкту Україна отримає сучасні катери для захисту державного кордону, здобуде сучасні технології в будівництві кораблів. Що в подальшому дозволить  самостійно обслуговувати корабельно-катерний склад та розвивати власне виробництво.

Читайте також: Міжнародний день людей з інвалідністю: як активісти Доступно.UA роблять міста та заклади доступними

Загалом  проєкт передбачає протягом трьох років будівництво і отримання Держприкордонслужбою України 20 найсучасніших патрульних катерів, чверть з замовлення буде виконано вітчизняним суднобудівним підприємством за французькими технологіями. Французька компанія ОСЕА обрала українським партнером суднобудівне підприємство «Нібулон».

Нагадаємо, Військово-Морські Сили відпрацювали управління корабельними групами.

Як ми повідомляли раніше, Київський завод відремонтував чотири прогулянкові кораблі.

Усі фото: mvs.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

В Україні створили електросамокат із датчиками попередження аварійних ситуацій

Опубліковано

Платформа Bolt представила новий електросамокат четвертого покоління, створений на базі інноваційного апаратного і програмного забезпечення. Завдяки цьому Bolt-4 може стати найбезпечнішою моделлю на ринку прокату електросамокатів.

Про це пише Аutogeek.

Новий електросамокат має покращену конструкцію. Вона забезпечує додаткову стійкість і дає можливість безпечного маневрування, що досягається завдяки низькому центру тяжіння, легкій вазі та високому кліренсу ― відстані між асфальтом і платформою самоката.

Читайте також«Самі собі фест»: як 370 харків’ян організували собі фестиваль без держави та інвесторів

Модель Bolt-4 оснащена датчиками попередження аварійних ситуацій, різких гальмувань і небезпечних рухів. Голосові оповіщення дають користувачеві підказки і попереджають пішоходів про можливу небезпеку, що знизить ризик нещасних випадків. У разі потреби команда Bolt також зможе оперативно відреагувати на ситуацію.

Bolt-4 був повністю розроблений спеціалістами компанії Bolt, яка безпосередньо відповідає за виробництво і постачання комплектувальних деталей для цієї моделі. Компанія вже подала заявку на видачу патенту на дизайн електросамоката і унікальне рішення по заміні акумуляторів.

Читайте такожЯк вінницькі школярі рятують місто від сміття

Електросамокат нового покоління Bolt-4 прослужить до 60 місяців. Важливо також відзначити, що ця модель повністю придатна до вторинної переробки. Виробництво такого мікротранспорта здійснюватиметься в рамках довгострокової стратегії «Green Plan» щодо зниження екологічного сліду компанії і транспортної галузі загалом. Раніше компанія Bolt оголосила про свої плани до кінця 2020 року вилучити з атмосфери більше вуглекислого газу, ніж в неї потрапляє при виробництві та експлуатації електросамокатів Bolt.

Bolt пропонує сервіс із прокату електротранспорту в 45 містах 15 країн Європи. У 2021 році компанія планує запустити прокат електросамокатів і електровелосипедів у понад 100 містах Європи.

Нагадаємо, у Києві запустили прокат самокатів Scroll.

Як ми повідомляли раніше, у Львові запустили оренду електросамокатів.

Усі фото: autogeek.com.ua.

Читати далі

Суспільство

Котлету по-київськи внесли до меню японської мережі магазинів

Опубліковано

Японська мережа цілодобових магазинів Mini Stop з 4 грудня продаватиме українську «котлету по-київськи».

Про це пише Укрінформ з посиланням на пресреліз мережі Mini Stop.

«З 4 грудня AT “Mini Stop” продаватиме традиційну українську страву, котлету по-київськи, адаптовану для зручного куштування, у наших крамницях Mini Stop в Японії”, — йдеться в повідомленні.

Читайте також«Непустир»: як у Добропіллі мешканці перетворили звалище на публічний простір

Інформується, що під час купівлі українського смаколика японці зможуть прочитати на пакуванні таке: “Це страва східноєвропейської країни Україна (столиця – Київ). Ця котлета – обсмажене куряче філе, в яке загорнуте вершкове масло”.

Посол України в Японії Сергій Корсунський висловив подяку компанії за цю новину.

Читайте такожЯк вінницькі школярі рятують місто від сміття

“Дякуємо Mini Stop за те, що ви створили можливість для японців скуштувати українську смакоту. Завдяки вам усім українська культура поширюється в Японії. Дякую!”, — написав посол.

Нагадаємо, показали рецепти, за якими українці готували 100 років тому.

Як ми повідомляли раніше, українка популяризує національну кухню в Америці.

Усі фото: ministop.co.jp.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.