Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«На газ і гальма тиснуть руками». Як луцька майстерня переобладнує авто для людей на візку

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Добродії ШоТам – це наші читачі, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Валентин Шабунін після аварії змушений був сісти на візок. Все життя він їздив на авто, але трагедія стала серйозною перешкодою. Але він не розгубився — і переобладнав машину на ручне керування. А згодом почав робити це й для інших. Його автомайстерня «Поршень» у Луцьку вже понад шість років дає шанс на кермування людям з інвалідністю. На педалі в таких авто тиснуть не ногами, а руками. Його клієнти перестають відчувати себе обмеженими, адже можуть йти працювати у службу таксі та самостійно їздити на роботу.

Валентин Шабунін
Валентин Шабунін

Власник соціального проєкту Автомайстерня «Поршень» у Луцьку, засновник громадської організації «Автомобільний клуб інвалідів Поршень Волині»
Раніше працював на млині інженером-механіком транспортного відділу у Луцьку, має дві вищі освіти: педагог вищої школи та інженер-механік автомобільного будівництва

Людина на візку теж може керувати автомобілем

Я працював у Луцьку інженером-механіком транспортного відділу на млині. Потім переганяв вантажні автомобілі, доки не потрапив в аварію у 2007 році. Як наслідок — зламав хребет, отримав інвалідність, ноги перестали працювати і я сів на візок. Перший час, звичайно, була сильна депресія. Я не знав, що робити. Коли трішки відновився, захотів сісти за автомобіль. Але виникла потреба переобладнати його на ручне керування. Я приїжджав на своєму «Запорожцю» до кількох станцій технічного обслуговування у Луцьку. Та скрізь розводити руками, мовляв, ремонтуємо лише іномарки. Я їм сказав, що якщо ви таку просту машину не можете відремонтувати, то й іномарку я б на ремонт до вас не віддав. І тоді зрозумів, що я не один, хто хоче переобладнати авто, але не має такої можливості. То чому б не зайнятися цим самостійно?

Автомобіль на ручному керуванні відрізняється тим, що там усе управляється руками. Це універсальний пристрій, який вмонтовують у підлогу. Достатньо просто потягнути важіль на себе для прискорення або натиснути для гальмування. Натомість у звичайному керуванні водії ногами натискають на педалі. Якщо машина має механічну коробку передач, то однією рукою людина вижимає зчеплення, а іншою тисне на газ і гальмо. А якщо автівка автоматична — то це просто газ і гальмо на одному важелі. Це ідеальне рішення для людей, у яких відмовили ноги. Вони звикають керувати за допомогою рук і далі собі живуть повноцінним життям: мають можливість працювати у сфері таксі, їздити на роботу тощо. І вже людина не відчуває себе у чомусь обмеженою.

Фото: suspilne.media

Знімаємо приміщення за гривню на рік

Спершу я пробував переобладнувати авто для друзів і знайомих у 2012-му. Просто під’їжджав до когось і на асфальті лазив довкола машини і ремонтував, де не міг, допомагали товариші. Але попит зростав, і вже почали звертатися незнайомі люди. І тоді я подумав, що можна було б створити свій соціальний автоклуб, де самому працювати та допомагати людям. Мерія тоді підтримала мою ідею, допомогла знайти приміщення. Мені його місто надає за символічну плату — 1 гривню в рік. Приміщення у Луцьку мені дали прямо в центрі — на вулиці Ковельській, 8. Для людей на візку тут зробили спеціальний доступний в’їзд. Надали тоді ще підіймача, матеріали, інструменти та зробили ремонт. Зараз допомагають з оновленням інструментів, бо вони — не вічні, й з часом ламаються.

На цьому місці я у 2014 році створив автоклуб «Поршень». Це не є бізнес-проєктом, де реально можна заробляти мільйони. Це допомога людям з інвалідністю, добра справа, яка водночас допомагає і мені триматися плаву. Бо ми розуміємо, що вони не є дуже багатими, але мають автомобілі, на яких їм треба їздити. Тому ціни на встановлення ручного керування дуже лояльні. Я беру кошти винятково за витратні матеріали, плачу токарю за роботу та комунальні платежі. А вже якщо людина хоче, то може й трохи зверху віддячити. У мене є товариші, які як волонтери допомагають з тим, з чим я не справляюся. Наприклад, підіймають машину, скидають колеса, розбирають сидіння, роблять заміри тощо.

Фото: pershyj.com

Наша автівка з ручним керуванням поїхала до США

Переобладнання авто дійсно має шалений попит. До нас приїжджали вже з усіх регіонів України, навіть встановили одне ручне керування для тих, хто їздить у США. Знайомі поїхали туди на навчання і на постійне місце проживання, але там лише громадяни Америки отримують переобладнані автомобілі. А для тих, хто просто приїхав туди, це коштує дуже дорого. Так от, вони придбали автівку, і в нас встановлювали. Залишилися задоволені.

Від початку цього року ми вже переобладнали щонайменше 16 автомобілів. Пам’ятаю, приїхав колись один чоловік. Він все життя працював на лісництві, аж поки не впав з крана і зламав хребет. Коли відновився, пробував бути кранівником, але не зміг їздити на авто. Зробив у нас ручне керування, і життя в нього почалося знову. Почав перевозити людей, які займаються бізнесом. Згодом пішов у службу таксі. Зараз їздить, вже дві машини встиг змінити: одну продав — купив новішу, а зараз придбав ще ліпшу. І чоловік зараз відчуває себе повноцінним, має багато клієнтів, які вже напряму йому дзвонять. І він себе почуває дуже щасливим, що комусь потрібен, робить добру справу і має можливість заробляти на хліб.

Читайте також: Панорамні вікна й сонячні батареї. Як архітектор Алекс Валентіров створив дитсадок, якому дивується світ

Нещодавно до нас звернулися з Академії внутрішніх справ у Києві. У них є велика автошкола, і їм дали завдання зробити для навчання людей автомобілі з ручним керуванням. Тепер ми працюємо з ними, одну машину вже зробили їм, ще дві мають привезти. Інструктор буде сидіти збоку, а людина, у якої не працюють ноги, зможе спокійно вчитися їздити.

Хочемо, аби «Поршень» став автошколою

Вартість переобладнання авто, якщо це механічна коробка, коштує від 4500 до 5000 гривень, залежно від обсягу робіт. Якщо це вантажівка, то буде трохи дорожче, адже потрібно більше матеріалу. Переобладнання автоматичної коробки передач коштує від 3500 до 4000 гривень. Якщо людина зробила у нас ручне керування, а потім вирішила через певний час продати цей автомобіль, проблем не буде. Ми робимо нове керування без пошкоджень для автомобіля, яке ставиться окремо. Тобто, його можна зняти за 15 хвилин, і не буде помітно, що воно там було. Ба більше, в такому авто люди можуть одразу і педалями користуватися, і керувати руками. Ми робимо універсально, тому одне іншому не заважає.

Фото: www.facebook.com/shabunya.v

Для охочих переобладнати своє авто потрібно зв’язатися зі мною наперед і домовитися про час. Виготовлення та встановлення ручного кермування на авто з коробкою автомат — це 3-4 дні, в з механічною — 4-5 днів. Якщо людина раніше не їздила з ручним керуванням, то я сідаю за кермо, вона збоку, і ми вивозимо машину за місто. Дорогою я все розповідаю, показую, як що працює. Ми взагалі в планах хочемо створити автошколу на базі автоклубу, зараз узгоджуємо це з міською радою. Наприклад, у Львові є автошкола для людей з інвалідністю, але не всім зручно так далеко їхати. В нас багато місцевих, хто хоче вчитися. Теорію вони можуть проходити у звичайній автошколі, а ми вже можемо їх навчати практично. У мене є дві вищі освіти (викладач вищої школи та інженер-механік автомобільного будівництва) та необхідний стаж роботи. Тому зараз працюємо у цьому напрямку.

З візком життя не закінчується 

В Україні більше немає автомайстерень, які працюють як соціальний проєкт. А от як бізнес — є. Наприклад, у Миколаєві ставлять ручне керування, але в них ціни кусаються — приблизно 1000 доларів за таку послугу. У нас же можна все зробити значно дешевше. Для мене ця справа — одне задоволення. Те, що я на візку, не заважає мені переобладнувати автомобілі. Я у візку дружину знайшов, у ньому ж одружився, маю двох доньок. Я адаптувався до життя, спокійно працюю. Хочу, щоб інші люди з інвалідністю також не були обмежені.

Фото: www.facebook.com/shabunya.v

Ще з планів — домовитися з міською радою, щоб в організацію мені дали двох людей: зварювальника і слюсаря. Зарплату їм мають сплачувати з коштів міста. Адже поки що я працюю сам, хіба що, як я казав, допомагають товариші. Бо на візку не всюди можна добратися в автомобілі. А хочеться якось розвиватися, мати можливість допомогти все більшій кількості людей. Адже про нас дізнаються, попит росте, і потрібно думати над розширенням функціоналу.

Суспільство

Бойова група К2 знищила ворожий блокпост на напрямку Соледар-Сіверськ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Бойова група К2 із 54-ї окремої механізованої бригади ЗСУ знищила блокпост російських окупантів на напрямку Соледар-Сіверськ.

Відео опублікували на ютуб-каналі підрозділу.

Зазначається, що на приціл нічному екіпажу важких ударних дронів натрапив блокпост окупантів на одній з асфальтованих доріг.

Ранкова аеророзвідка виявила місця потенційного скупчення та найкращі для нанесення ураження місця, що дозволило вночі успішно та якісно виконати свою роботу.

«Командиром екіпажу був заступник командира батальйону Оскар, а за пультом досвідчений пілот – Лейла», — йдеться у повідомленні.

Читайте також: «В укритті танцюємо під пісню про пса Патрона чи як Венздей Аддамс». Дружина військового з Тернопільщини допомагає дітям пережити війну

Про К2 54 ОМБр

Розвідувальна бойова група К2 належить до 54-ї окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи — це з’єднання механізованих військ України, що підпорядковане оперативному командуванню «Схід». З 6 травня 2020 року бригада має почесну назву на честь Івана Мазепи — українського військового, політичного і державного діяча.

Нагадаємо, дрони-камікадзе бойової групи К2 знищили ворожі камери.

Також дрон-камікадзе бойової групи К2 спалив ворожий танк.

Окрім того, аеророзвідники бойової групи К2 захопили ворожу рацію за допомогою дрона та змогли скористатися оперативною інформацією окупантів.

Фото: скриншот із відео.

Читати далі

Суспільство

Теплий одяг для військових. Шість брендів, на які варто звернути увагу

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Як показує досвід, закривати питання зимової форми для військових треба одразу після закінчення попередньої зими. Якщо ж ви все ще шукаєте таку продукцію – ми звузили для вас ці пошуки. Пропонуємо пʼять українських брендів, які якісно одягнуть у тепленьке наших захисників.

Бренд військового одягу «M-TAC»

Бренд народився у 2014 році та працює вже понад девʼять років. Його створив киянин Олександр Карасьов разом із партнеркою. З невеликого магазину бренд виріс в одного з найпопулярніших в Україні. В одязі M-TAC на публіці неодноразово бачили президента Володимира Зеленського та головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

Вироби від «M-TAC» проходили різні випробування військовослужбовцями. Їх можна використовувати як у міських умовах, так і в екстремальних реаліях.

Світлина із соцмереж магазину

Термобілизна – важлива складова асортименту цього бренду. Тут вона представлена у різних варіаціях. За комплект із реглана та легінсів треба буде віддати трохи більш як тисячу гривень. Маскувальний зимовий костюм вартує 1300 гривень, а шарфи труби – до ста гривень. А ще радимо звернути увагу на широкий асортимент верхнього одягу.

Армійський магазин «Агресор»

Це інтернет-магазин, товар якого базується у Києві. Компанія стверджує, що нині має один із найбільших асортиментів в Україні всесвітньовідомих торгових марок, які спеціалізуються на виробництві військового одягу та спорядження. Фундаментальне правило компанії: «Ми не продаємо те, що вам не підходить». Тому роблять акцент на деталізованій консультації покупців із вибору кольору, розміру, функціоналу, якості армійського товару.

Якщо говорити про одяг, то тут ви можете закрити всі потреби бійці. Флісові светри, худі, головні убори, шарфи та шемаги, комплекти уніформи, термобілизна, жилети, поло, тактичні рукавички, балаклави, штани, шкарпетки тощо. Зручно, що представлені окремі розділи з тактичними штанами у певних кольорах: зелений (олива), пісочний (койот), чорний, синій, чорний і камуфляжний. В магазині, до речі, гарний вибір військового взуття, яке добре зігріватиме ноги взимку.

Світлина із соцмереж магазину

«Агресор» активно готується до продажів напередодні зими. Нещодавно в їхньому інстаграмі зʼявився допис про флісову шапку ціною 240 грн. Вартість флісових курток стартує від 1350 грн, а зимові рукаці в середньому вартують 500-600 гривень за пару.

BEZET – бренд millitary одягу

Цей столичний бренд зʼявився у 2016 році. Його засновники пообіцяли собі, що не будуть сліпо слідувати трендам та працювати на конвеєр, випускаючи однотипний одяг без ідеї та душі. Вони придумали свій стиль якісного тактичного одягу для військових на кожен день. У 2019 році бренд розширився до маркетплейса.

З початку повномасштабного вторгнення компанія часто проводить різні збори на ЗСУ. Торік на Київщині згорів склад BEZET, і компанії довелося все відновлювати. До речі, у середині вересня бренд запустив великий розіграш: 25 переможців зможуть закупитися у магазині на 2000 гривень. До кінця жовтня ще можна долучитися.

Світлина із соцмереж магазину

Що важливо – тут ви знайдете широкий асортимент тактичного одягу для військовослужбовиць. Приміром, флісову жіночу кофту можна придбати приблизно за півтори тисячі гривень, а штани карго – ближче до двох тисяч гривень.

Онлайн магазин тактичного одягу «Bayraktar Tactical»

Цей чернівецький магазин раніше працював тільки з гуртовими клієнтами. З початку повномасштабного вторгнення його засновники почали активно  співпрацювати з волонтерами та почули від них, що є багато поодиноких запитів на різні потреби для бійців. Тому вирішили зробити так, аби кожен мав змогу закупити все, що йому потрібно. Компанія вказує, що відсоток від продажів «іде» на потреби ЗСУ. Фото закупленої допомоги можна побачити в їхньому інстаграмі.

Нині бренд закриває різні потреби клієнтів завдяки широкому асортименту продукції. Займаються пошиттям одягу з якісної тканини, яка чудово пасує для комфортного одягу та спорядження.

Світлина із соцмереж магазину

В останньому дописі компанія представила комплект із теплих куртки та штанів із наколінниками, пошитого з тканини рипстоп. Матеріал добре зберігає тепло та не пропускає повітря. Ціна комплекту – 4499 грн. Тактичну фліску можна купити за тисячу гривень, а штани – за півтори тисячі.

UAForm: мілітарі та спецодяг

Де варто пошукати тепленьке тактичне взуття, то це в цього бренду. Компанія базується у Хмельницькому і закриває військові потреби, а також пропонує одяг для активного відпочинку та спорту. Бренд переконує, що практично весь асортимент їхньої продукції завжди є в наявності. Також пропонують гуртові ціни.

Світлина із соцмереж магазину

Тут ви зокрема знайдете тактичне взуття: берці, кросівки, черевики на будь-який сезон. Наприклад, завищені берці Safari, виготовлені з високоякісного нубуку комбінованим з водонепроникною тканиною, вартують 2990 грн.

А ще тут можна підібрати теплі мілітарі штани. Серед останніх пропозицій в інстаграмі – штани з 13 функціональними кишенями, утеплені флісовою підкладкою. Вони пошиті з тканини рипстоп, стійкої до розривів. Придбати їх можна за 2 890 грн.

Читати далі

Суспільство

Компанія Baykar інвестує в Україну $100 млн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Турецька компанія Baykar, яка виробляє бойові безпілотники Bayraktar TB2, інвестує 100 мільйонів доларів у три проєкти в Україні.

Про це заявив генеральний директор Baykar Халук Байрактар на Форумі оборонних індустрій в Києві, цитує його Укрінформ.

«У нас в Україні три основні інвестиції. Одна з них – завод. Потім у нас є сервісний центр, а також головний офіс тут… Це інвестиція, яка становить близько 100 мільйонів доларів, і процес уже пішов. Будівництво вже розпочато. На його завершення знадобиться близько 1,5 року. Ми плануємо, щоб тут працювало мінімум 300 людей», — сказав він.

Байрактар наголосив, що це виробництво буде самодостатнім, екологічним та взаємовигідним, оскільки Україна має унікальні технології з виробництва двигунів, а турецька сторона — безпілотники, на яких встановлюють ці двигуни.

«Перед нами стоять також деякі виклики. Це ланцюжок постачання, пошук і розвиток людського капіталу через вплив війни та нормативне середовище, особливо ті правила, які підтримуватимуть ці інвестиції», — сказав він.

Читайте також: «В укритті танцюємо під пісню про пса Патрона чи як Венздей Аддамс». Дружина військового з Тернопільщини допомагає дітям пережити війну

За словами Байрактара, нинішня війна стала війною безпілотників, і Україна має в ній деяку перевагу, зокрема завдяки використанню різних типів апаратів, хоч це і складно реалізувати. Особливо важливим за таких умов є зворотний звʼязок у використанні технологій від військових. Саме тому “байрактари”, які застосовуються в Україні, були обладнані низкою унікальних систем.

Гендиректор Baykar наголосив на підтримці України.

«Ми тут не для того, щоб максимізувати наші доходи чи прибутки. Ми тут, щоб максимально підтримати вас. Ми поважаємо вашу боротьбу за свободу і незалежність, за збереження вашого суверенітету», — сказав Байрактар.

Нагадаємо, компанія Baykar побудує в Україні сервісний центр з ремонту безпілотників.

Також компанія Baykar отримала дозволи від Туреччини на виробництво БПЛА в Україні.

Фото: Baykar.

Читати далі