

Суспільство
Про відбудову та права людини. Docudays UA та «Радіо Сковорода» запустили подкаст RIGHTS NOW!
Docudays UA та «Радіо Сковорода» запустили подкаст RIGHTS NOW!. Це записи п’ятьох подій правозахисної програми RIGHTS NOW! та проєкту «Архів війни», що відбулися під час 20-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.
Про це повідомляє ШоТам.
Епізоди подкасту Rights Now! виходитимуть що два тижні на всіх цифрових платформах (SoundCloud, Spotify, Google та Apple podcasts). У них експерти/-ки поговорять про права людини під час війни, зокрема про відбудову країни та справедливе покарання воєнних злочинців.
Перший аудіозапис розмови «Відновлення після поранень: як військові долають бюрократію» вже доступний для прослуховування. Гості події – засновники/-ці громадської організації, яка захищає права військових, «Принцип»: військовослужбовець та адвокат Масі Найєм, правозахисниця Любов Галан, а також військова медикиня Аліна Михайлова. Експерти/-ки розмірковують, як мінімізувати бюрократичні процедури та зробити ефективною взаємодію військових із державою.
У наступному епізоді, «Психологічний самозахист: чому важливо жартувати про війну», журналіст Євген Павлюковський обговорює з мінометником ЗСУ і соціологом Олександром Шульгою та політичною психологинею Світланою Чуніхіною те, як жарти можуть бути способом психологічного самозахисту.
Третім епізодом подкасту є розмова «Голоси України: як говорити про війну, аби світ розумів». У ній журналістка Наталка Гуменюк, американський документаліст Том Дженнінгс, воєнний кореспондент і лауреат Пулітцерівської премії Мстислав Чернов, а також режисер Роман Любий, розказують про свій досвід донесення правди про війну в Україні за кордоном. Модерує розмову проєктна менеджерка «Архіву війни» Марія Бучельнікова.
Читайте також: «Вітаємо! Ви виграли автівку, подробиці – за лінком». Знайомі з правилами кібербезпеки? Час перевірити свої знання (ТЕСТ)
Про покарання воєнних злочинців та важливість називати речі своїми іменами йдеться в епізоді «Конфлікт, війна, геноцид? Що напишуть про російську агресію підручники з історії?». Журналіст «Українського радіо» Роман Коляда веде діалог із керівником Департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту Офісу Генпрокурора Юрієм Бєлоусовим та юридичним директором ГО «Truth Hounds», Дмитром Ковалем.
Завершиться подкаст розмовою про «Відбудову України: як зробити громади комфортними для всіх». У ній юристка зі спеціалізацією в урбаністиці Олена Купіна, урбаністка Дарина Пирогова та активістка Уляна Джурляк дають практичні поради, як мешканці та мешканки за допомогою інструментів громадського контролю можуть долучитися до відбудови своїх населених пунктів. А модерує розмову комунікаційниця Анастасія Куриленко.
Довідка
Правозахисна програма RIGHTS NOW! щорічно відбувається в межах кінофестивалю Docudays UA. Це майданчик для обговорення актуальних питань правозахисниками /-цями, представниками/-цями держави та громадського сектору та незалежними експерт(к)ами. «Архів війни» – проєкт ГО «Докудейз» та Infoscope, який збирає та каталогізує цифрові матеріали про велику війну.
Нагадаємо, для українців запустили онлайн-платформу безоплатної правової допомоги.
Фото: надане ШоТам
Суспільство

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.
Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
Історія хлопця
Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.
Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.
Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)
Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.
Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine
Суспільство

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.
Про це повідомили в компанії.
Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.
Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.
Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.
Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)



Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.
Фото: «Укрпошта»
Суспільство

Фандрейзингова платформа UNITED24 отримала анонімний благодійний внесок у мільйон доларів США. Кошти направлять на гуманітарне розмінування в межах кампанії «Крок за кроком», що охоплює три області України.
Про це повідомили в UNITED24.
Цей донат став одним із найбільших приватних внесків на розмінування з початку повномасштабного вторгнення. Загалом UNITED24 вже зібрала понад 1,4 мільярда гривень на цей напрям, з яких понад 64% надійшло з США.
Мета поточного збору — 1,5 мільйона доларів. Кошти підуть на очищення таких об’єктів:
- Високопільська лікарня (Херсонська область);
- Феневицьке та Макарівське лісництва (Київська область);
- школа, садок, парк та дитячі майданчики в селі Гракове (Харківська область), яке після деокупації виявилося замінованим на 90%.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.
Фото обкладинки: сайт Міноборони