Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Вітаємо! Ви виграли автівку, подробиці – за лінком». Знайомі з правилами кібербезпеки? Час перевірити свої знання (ТЕСТ)

Опубліковано

«Друзі, якщо я писав вам із проханням позичити кошти, – не ведіться, це шахраї», – знайоме повідомлення? Сторінки в соціальних мережах стають ласою ціллю для шахраїв, які мріють підзаробити за чужий рахунок. На щастя, ми маємо не лише проблему, а й дієве рішення – правила кібербезпеки, здатні захистити від будь-яких пасток. Та наскільки добре ви з ними знайомі? Перевірте свої знання у новому тесті від ШоТам, а після цього – спробуйте врятувати від шахраїв ціле ОСББ.

1. Почнемо з теорії. Що з переліченого не належить до правил кібербезпеки?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Саме так, і двофакторна аутентифікація, і складні паролі, і своєчасне резервне копіювання даних – це базові правила кібербезпеки, яких варто дотримуватися. Але й це ще не все. Так само слід вчасно оновлювати програмне забезпечення, блокувати доступ до своїх гаджетів і користуватися антивірусом.

2. Гаразд, а знаєте, що таке «фішинг»?

Правильно! Неправильно!

На жаль, фішинг – це не риболовля і навіть не сервіс із паролями. Це спосіб змусити неуважних користувачів самостійно передати власні конфіденційні дані шахраям, наприклад, через листи чи повідомлення з посиланнями на підроблені ресурси та сервіси. Приклад такого посилання: facebook.payment.website.com. У цьому випадку сайт website.com не має жодного стосунку до соцмережі, а отже, введені там логін і пароль від вашої сторінки дістануться звичайним шахраям.

3. Добре. А що з цього може використовуватися під час двофакторної аутентифікації?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Фактично ми говоримо про другий фактор перевірки, щоб упізнати користувача. А тому для цього підійдуть і біометричні дані (відбиток пальця чи зображення обличчя), і код, надісланий на телефон чи пошту. Головне – це захистить ваш акаунт від шахраїв та не дозволить їм скористатися вашими даними.

4. Хм. Можливо, знаєте, навіщо потрібен VPN?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

VPN – це технологія, що допомагає зберегти в таємниці вашу онлайн-активність та підвищити рівень безпеки у мережі. Зокрема, такі програми приховують вашу IP-адресу. Утім до вибору застосунку радимо ставитися уважно: під виглядом VPN може поширюватися шкідливе програмне забезпечення. А ось сидіти в заблокованих на території України російських соцмережах категорично не радимо. Адже йдеться не лише про кібербезпеку, а й про інформаційну гігієну.

5. Гаразд, перейдемо до практики. Ви реєструєте нову сторінку в соціальній мережі. Який із цих паролів оберете?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Реєструючись в умовному фейсбуці, ви маєте подбати, аби ваша сторінка не потрапила до рук зловмисників. Але просто ігнорувати всі підозрілі посилання – замало. Слід встановити складний і довгий пароль із малими, великими та спеціальними символами. Пам’ятайте, що довша комбінація – то складніше буде зламати ваш акаунт.

6. Чудово, але попереду – реєстрація в твіттері. Можливо, використаємо той самий пароль? Так буде зручніше. До того ж ми вже знаємо, що він надійний.

Правильно! Неправильно!

Керуйтеся одним простим правилом: кожний акаунт повинен мати окремий пароль. Адже якщо шахраї зламають, скажімо, вашу фейсбук-сторінку, то дані для входу можуть потрапити в публічний доступ. А тому цілком можливо, що після фейсбуку вам доведеться попрощатися ще й зі сторінками у твіттері, інстаграмі та на улюбленому стрімінговому сервісі.

7. Уявімо, що ви встановили на телефон застосунок із погодою, аж раптом він вимагає низку дозволів для подальшої роботи. Що з цього залишимо?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Поміркуймо логічно: який із цих доступів дійсно потрібен застосунку з прогнозом погоди? Звісно ж, геолокація. Та навіщо програмі мати доступ до ваших світлин, контактів чи інших персональних даних? Погодьтеся, виглядає щонайменше дивно. А тому щоразу, коли якийсь застосунок просить про зайві дозволи – сміливо відмовляйте. Зрештою, програма здатна попередити вас про дощ і без номера сусідки.

8. Щойно в телеграмі вам написав хороший знайомий. Він потрапив у скрутну ситуацію і благає позичити 2000 грн до вечора. Ваші дії?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Халепа може трапитися з будь-ким, і цілком можливо, що знайомому дійсно потрібна допомога. Але навіть якщо йдеться про кращого друга – перевірте, чи не потрапила його сторінка до рук шахраїв. Ви можете зателефонувати людині, запропонувати відеовиклик або особисту зустріч, щоб позичити кошти готівкою. Не переказуйте гроші, допоки не переконаєтеся, що спілкуєтеся саме з тією людиною.

9. Під час обіду вам телефонують колеги: потрібно терміново підписати електронний документ. На щастя, ноутбук у вас із собою, ще й ловить відкриту мережу Wi-Fi PuzataHata11. Підписуємо?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Відкрита мережа Wi-Fi завжди ризикована для користувача. Хакери можуть називати точки іменами відомих закладів в надії заманити необачних юзерів та отримати доступ до їхнього трафіку. Через мережу зловмисники можуть перехопити те, що користувач передає на сайт – особливо, якщо такий сайт не використовує захищене з’єднання HTTPS. Що ж робити? Для конфіденційних операцій обирайте мобільний інтернет. А VPN може стати додатковим захистом, але не чарівною пігулкою проти хакерів.

10. Поки ми проходили цей тест, ваш ноутбук вже втретє нагадав про оновлення операційної системи. Може, нарешті оновимося?

Правильно! Неправильно!

Насправді оновлюватися варто одразу, щойно з’явилася «свіжіша» версія операційної системи. Це не вплине на швидкість роботи пристрою, а подекуди – навіть покращить її. Та головне – завдяки оновленню ви подбаєте про кібербезпеку. Адже використання вразливостей у ПЗ – один із видів атак на пристрої та програми. Тому розробники їх постійно шукають та усувають, випускаючи нові версії програм.

Знайомі з правилами кібербезпеки? Що ж, час перевірити свої знання (ТЕСТ)
Йой, схоже, вам час встановити складніші паролі й нарешті увімкнути двофакторну аутентифікацію. Подбайте про свою безпеку в мережі та поділіться основними правилами з близькими. А якщо вам сподобався такий формат, ШоТам має дещо цікавіше – нову онлайн-гру, у якій ви можете врятувати ОСББ від кібернебезпеки. Спробуємо? Посилання – нижче.
Здається, на вашому акаунті вже увімкнена двофакторна аутентифікація, а підозрілі посилання на електронній пошті не мають жодних шансів. Так, деякі запитання виявилися надто складними, проте тепер зловмисники мають ще менше шансів. Що далі? Спробуйте врятувати від кібернебезпеки ціле ОСББ! Посилання – нижче.
Халепа, схоже, ми натрапили на справжніх знавців кібербезпеки! Зізнавайтеся, цей тест виявився занадто простим для вас? Що ж, а чи зможете ви застосувати ці знання на практиці? Спробуйте врятувати від кібернебезпеки ціле ОСББ! Посилання – нижче.

Поділіться своїми результатами:

Онлайн-гру розроблено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США.

Врятуй ОСББ від кібернебезпеки: нова онлайн-гра від ШоТам.

Суспільство

Як виглядала головна вулиця столиці в 1960-х: архівне відео

Опубліковано

Київ 1960-х років мав зовсім інший ритм життя, який залишився в архівних фото та відео, що часто з’являються в мережі.

Одне з таких відео було знайдено на YouTube, і воно допомагає нам заглибитися в атмосферу того часу.

У 1960-х роках Київ переживав значне прискорення урбанізації, що призвело до зростання чисельності населення. Це десятиліття ознаменувалося активним розвитком міської інфраструктури, зокрема освітньої та культурної. У місті відкривалися нові вищі навчальні заклади, театри, що сприяло збагаченню культурного життя киян.

Читати також: BlackSeaTribe анонсував уніформу для працівників Одеського музею

Архітектура

Житлова забудова 1950-1960-х років характеризувалася широким застосуванням п’ятиповерхових будинків, що можна побачити на багатьох архівних кадрах. Протягом 1960-1980-х років, попри тенденцію до масового будівництва невисокої якості, з’являлися окремі приклади модерністської архітектури, які робили внесок у формування культурного образу міського простору.

Нагадаємо, що в застосунку «Мрія» зʼявився особистий сайт.

Читати далі

Суспільство

У Запорізькій області планують побудувати пʼять підземних шкіл

Опубліковано

Запорізька обласна військова адміністрація (ОВА) вже анонсувала початок будівництва першої підземної школи в регіоні. Загалом планується звести п’ять таких закладів.

Про це повідомляє Запорізька ОВА.

фото: Запорізька ОВА

Про проєкт

Очільник Запорізької ОВА Іван Федоров зазначив, що глобальна мета цього проєкту — дати можливість 50 тисячам учнів повернутися до офлайн-навчання.

«Уже розпочато будівництво підземних шкіл на п’яти локаціях у Запорізькій області. Наша глобальна мета, щоб 50 тисяч учнів на території регіону змогли вийти в новому навчальному році в освітній процес офлайн», — заявив Іван Федоров.

Будівництво розпочалося півтора тижня тому. Школи будуть розташовані на глибині 6,5 метрів, що забезпечить безпеку учнів під час навчання. Крім безпеки, значна увага буде приділена дизайну майбутніх шкіл.

«Він має бути інтерактивним, щоб діти хотіли сюди приходити», — додав Федоров.

Читати також: Міноборони запускає чат-бот «Армія+» для швидкої консультації військових

Деталі

Директорка Січового колегіуму Валентина Єршова розповіла, що у її навчальному закладі навчається майже 400 учнів, і приблизно половина з них здобуває освіту дистанційно. Підземна школа дасть змогу дітям повернутися до офлайн-навчання.

Планується, що перша підземна школа відчинить свої двері для учнів уже цього навчального року, а навчання проводитиметься у дві зміни.

Переваги підземних шкіл:

  • Безпека: Розташування на глибині 6,5 метрів забезпечить захист учнів.
  • Інтерактивний дизайн: Спеціально розроблений інтер’єр стимулюватиме бажання дітей відвідувати школу.
  • Повернення до офлайн-навчання: Можливість для тисяч дітей знову навчатися у класах, а не дистанційно.

Нашадаємо, що Рада прийняла закон про «клуб білого бізнесу»: що він передбачає.

Також ми повідомляли, що в Україні збережуть допомогу для ВПО: що про це відомо.

Фото: Запорізька ОВА

Читати далі

Суспільство

BlackSeaTribe анонсував уніформу для працівників Одеського музею

Опубліковано

Український бренд одягу BlackSeaTribe спільно з Одеським музеєм східного і західного мистецтва представили нову уніформу для наглядальниць залів.

Про це повідомили у Facebook музею.

Про уніформу

Уніформа виготовлена з якісної джинсової тканини та прикрашена фірмовим логотипом музею. Дизайн костюму поєднує класичний стиль: світлий верх та темний низ, що забезпечує елегантний та професійний вигляд.

Читати також: Україна здобула історичне золото на чемпіонаті Європи з водного спорту

«Колаборація має на меті нагадати про важливість підтримки українських культурних установ, які попри війну продовжують функціонувати», – зазначили у команді проекту. Ця ініціатива підкреслює значення збереження та розвитку культурних інституцій в складні часи.

Нова уніформа створена спеціально до сторіччя Одеського музею східного і західного мистецтва, підкреслюючи важливість цієї події та надаючи урочистого вигляду працівницям музею.

Нагадаємо, що Міноборони повідомило, скільки українців отримали е-військовий квиток через «Резерв+».

Фото: Одеський музей східного і західного мистецтва

Читати далі