Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Вітаємо! Ви виграли автівку, подробиці – за лінком». Знайомі з правилами кібербезпеки? Час перевірити свої знання (ТЕСТ)

Опубліковано

«Друзі, якщо я писав вам із проханням позичити кошти, – не ведіться, це шахраї», – знайоме повідомлення? Сторінки в соціальних мережах стають ласою ціллю для шахраїв, які мріють підзаробити за чужий рахунок. На щастя, ми маємо не лише проблему, а й дієве рішення – правила кібербезпеки, здатні захистити від будь-яких пасток. Та наскільки добре ви з ними знайомі? Перевірте свої знання у новому тесті від ШоТам, а після цього – спробуйте врятувати від шахраїв ціле ОСББ.

1. Почнемо з теорії. Що з переліченого не належить до правил кібербезпеки?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Саме так, і двофакторна аутентифікація, і складні паролі, і своєчасне резервне копіювання даних – це базові правила кібербезпеки, яких варто дотримуватися. Але й це ще не все. Так само слід вчасно оновлювати програмне забезпечення, блокувати доступ до своїх гаджетів і користуватися антивірусом.

2. Гаразд, а знаєте, що таке «фішинг»?

Правильно! Неправильно!

На жаль, фішинг – це не риболовля і навіть не сервіс із паролями. Це спосіб змусити неуважних користувачів самостійно передати власні конфіденційні дані шахраям, наприклад, через листи чи повідомлення з посиланнями на підроблені ресурси та сервіси. Приклад такого посилання: facebook.payment.website.com. У цьому випадку сайт website.com не має жодного стосунку до соцмережі, а отже, введені там логін і пароль від вашої сторінки дістануться звичайним шахраям.

3. Добре. А що з цього може використовуватися під час двофакторної аутентифікації?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Фактично ми говоримо про другий фактор перевірки, щоб упізнати користувача. А тому для цього підійдуть і біометричні дані (відбиток пальця чи зображення обличчя), і код, надісланий на телефон чи пошту. Головне – це захистить ваш акаунт від шахраїв та не дозволить їм скористатися вашими даними.

4. Хм. Можливо, знаєте, навіщо потрібен VPN?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

VPN – це технологія, що допомагає зберегти в таємниці вашу онлайн-активність та підвищити рівень безпеки у мережі. Зокрема, такі програми приховують вашу IP-адресу. Утім до вибору застосунку радимо ставитися уважно: під виглядом VPN може поширюватися шкідливе програмне забезпечення. А ось сидіти в заблокованих на території України російських соцмережах категорично не радимо. Адже йдеться не лише про кібербезпеку, а й про інформаційну гігієну.

5. Гаразд, перейдемо до практики. Ви реєструєте нову сторінку в соціальній мережі. Який із цих паролів оберете?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Реєструючись в умовному фейсбуці, ви маєте подбати, аби ваша сторінка не потрапила до рук зловмисників. Але просто ігнорувати всі підозрілі посилання – замало. Слід встановити складний і довгий пароль із малими, великими та спеціальними символами. Пам’ятайте, що довша комбінація – то складніше буде зламати ваш акаунт.

6. Чудово, але попереду – реєстрація в твіттері. Можливо, використаємо той самий пароль? Так буде зручніше. До того ж ми вже знаємо, що він надійний.

Правильно! Неправильно!

Керуйтеся одним простим правилом: кожний акаунт повинен мати окремий пароль. Адже якщо шахраї зламають, скажімо, вашу фейсбук-сторінку, то дані для входу можуть потрапити в публічний доступ. А тому цілком можливо, що після фейсбуку вам доведеться попрощатися ще й зі сторінками у твіттері, інстаграмі та на улюбленому стрімінговому сервісі.

7. Уявімо, що ви встановили на телефон застосунок із погодою, аж раптом він вимагає низку дозволів для подальшої роботи. Що з цього залишимо?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Поміркуймо логічно: який із цих доступів дійсно потрібен застосунку з прогнозом погоди? Звісно ж, геолокація. Та навіщо програмі мати доступ до ваших світлин, контактів чи інших персональних даних? Погодьтеся, виглядає щонайменше дивно. А тому щоразу, коли якийсь застосунок просить про зайві дозволи – сміливо відмовляйте. Зрештою, програма здатна попередити вас про дощ і без номера сусідки.

8. Щойно в телеграмі вам написав хороший знайомий. Він потрапив у скрутну ситуацію і благає позичити 2000 грн до вечора. Ваші дії?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Халепа може трапитися з будь-ким, і цілком можливо, що знайомому дійсно потрібна допомога. Але навіть якщо йдеться про кращого друга – перевірте, чи не потрапила його сторінка до рук шахраїв. Ви можете зателефонувати людині, запропонувати відеовиклик або особисту зустріч, щоб позичити кошти готівкою. Не переказуйте гроші, допоки не переконаєтеся, що спілкуєтеся саме з тією людиною.

9. Під час обіду вам телефонують колеги: потрібно терміново підписати електронний документ. На щастя, ноутбук у вас із собою, ще й ловить відкриту мережу Wi-Fi PuzataHata11. Підписуємо?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Відкрита мережа Wi-Fi завжди ризикована для користувача. Хакери можуть називати точки іменами відомих закладів в надії заманити необачних юзерів та отримати доступ до їхнього трафіку. Через мережу зловмисники можуть перехопити те, що користувач передає на сайт – особливо, якщо такий сайт не використовує захищене з’єднання HTTPS. Що ж робити? Для конфіденційних операцій обирайте мобільний інтернет. А VPN може стати додатковим захистом, але не чарівною пігулкою проти хакерів.

10. Поки ми проходили цей тест, ваш ноутбук вже втретє нагадав про оновлення операційної системи. Може, нарешті оновимося?

Правильно! Неправильно!

Насправді оновлюватися варто одразу, щойно з’явилася «свіжіша» версія операційної системи. Це не вплине на швидкість роботи пристрою, а подекуди – навіть покращить її. Та головне – завдяки оновленню ви подбаєте про кібербезпеку. Адже використання вразливостей у ПЗ – один із видів атак на пристрої та програми. Тому розробники їх постійно шукають та усувають, випускаючи нові версії програм.

Знайомі з правилами кібербезпеки? Що ж, час перевірити свої знання (ТЕСТ)
Йой, схоже, вам час встановити складніші паролі й нарешті увімкнути двофакторну аутентифікацію. Подбайте про свою безпеку в мережі та поділіться основними правилами з близькими. А якщо вам сподобався такий формат, ШоТам має дещо цікавіше – нову онлайн-гру, у якій ви можете врятувати ОСББ від кібернебезпеки. Спробуємо? Посилання – нижче.
Здається, на вашому акаунті вже увімкнена двофакторна аутентифікація, а підозрілі посилання на електронній пошті не мають жодних шансів. Так, деякі запитання виявилися надто складними, проте тепер зловмисники мають ще менше шансів. Що далі? Спробуйте врятувати від кібернебезпеки ціле ОСББ! Посилання – нижче.
Халепа, схоже, ми натрапили на справжніх знавців кібербезпеки! Зізнавайтеся, цей тест виявився занадто простим для вас? Що ж, а чи зможете ви застосувати ці знання на практиці? Спробуйте врятувати від кібернебезпеки ціле ОСББ! Посилання – нижче.

Поділіться своїми результатами:

Онлайн-гру розроблено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США.

Врятуй ОСББ від кібернебезпеки: нова онлайн-гра від ШоТам.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі