

Суспільство
«Вітаємо! Ви виграли автівку, подробиці – за лінком». Знайомі з правилами кібербезпеки? Час перевірити свої знання (ТЕСТ)
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
«Друзі, якщо я писав вам із проханням позичити кошти, – не ведіться, це шахраї», – знайоме повідомлення? Сторінки в соціальних мережах стають ласою ціллю для шахраїв, які мріють підзаробити за чужий рахунок. На щастя, ми маємо не лише проблему, а й дієве рішення – правила кібербезпеки, здатні захистити від будь-яких пасток. Та наскільки добре ви з ними знайомі? Перевірте свої знання у новому тесті від ШоТам, а після цього – спробуйте врятувати від шахраїв ціле ОСББ.
1. Почнемо з теорії. Що з переліченого не належить до правил кібербезпеки?

Саме так, і двофакторна аутентифікація, і складні паролі, і своєчасне резервне копіювання даних – це базові правила кібербезпеки, яких варто дотримуватися. Але й це ще не все. Так само слід вчасно оновлювати програмне забезпечення, блокувати доступ до своїх гаджетів і користуватися антивірусом.
2. Гаразд, а знаєте, що таке «фішинг»?
На жаль, фішинг – це не риболовля і навіть не сервіс із паролями. Це спосіб змусити неуважних користувачів самостійно передати власні конфіденційні дані шахраям, наприклад, через листи чи повідомлення з посиланнями на підроблені ресурси та сервіси. Приклад такого посилання: facebook.payment.website.com. У цьому випадку сайт website.com не має жодного стосунку до соцмережі, а отже, введені там логін і пароль від вашої сторінки дістануться звичайним шахраям.
3. Добре. А що з цього може використовуватися під час двофакторної аутентифікації?

Фактично ми говоримо про другий фактор перевірки, щоб упізнати користувача. А тому для цього підійдуть і біометричні дані (відбиток пальця чи зображення обличчя), і код, надісланий на телефон чи пошту. Головне – це захистить ваш акаунт від шахраїв та не дозволить їм скористатися вашими даними.
4. Хм. Можливо, знаєте, навіщо потрібен VPN?

VPN – це технологія, що допомагає зберегти в таємниці вашу онлайн-активність та підвищити рівень безпеки у мережі. Зокрема, такі програми приховують вашу IP-адресу. Утім до вибору застосунку радимо ставитися уважно: під виглядом VPN може поширюватися шкідливе програмне забезпечення. А ось сидіти в заблокованих на території України російських соцмережах категорично не радимо. Адже йдеться не лише про кібербезпеку, а й про інформаційну гігієну.
5. Гаразд, перейдемо до практики. Ви реєструєте нову сторінку в соціальній мережі. Який із цих паролів оберете?

Реєструючись в умовному фейсбуці, ви маєте подбати, аби ваша сторінка не потрапила до рук зловмисників. Але просто ігнорувати всі підозрілі посилання – замало. Слід встановити складний і довгий пароль із малими, великими та спеціальними символами. Пам’ятайте, що довша комбінація – то складніше буде зламати ваш акаунт.
6. Чудово, але попереду – реєстрація в твіттері. Можливо, використаємо той самий пароль? Так буде зручніше. До того ж ми вже знаємо, що він надійний.
Керуйтеся одним простим правилом: кожний акаунт повинен мати окремий пароль. Адже якщо шахраї зламають, скажімо, вашу фейсбук-сторінку, то дані для входу можуть потрапити в публічний доступ. А тому цілком можливо, що після фейсбуку вам доведеться попрощатися ще й зі сторінками у твіттері, інстаграмі та на улюбленому стрімінговому сервісі.
7. Уявімо, що ви встановили на телефон застосунок із погодою, аж раптом він вимагає низку дозволів для подальшої роботи. Що з цього залишимо?

Поміркуймо логічно: який із цих доступів дійсно потрібен застосунку з прогнозом погоди? Звісно ж, геолокація. Та навіщо програмі мати доступ до ваших світлин, контактів чи інших персональних даних? Погодьтеся, виглядає щонайменше дивно. А тому щоразу, коли якийсь застосунок просить про зайві дозволи – сміливо відмовляйте. Зрештою, програма здатна попередити вас про дощ і без номера сусідки.
8. Щойно в телеграмі вам написав хороший знайомий. Він потрапив у скрутну ситуацію і благає позичити 2000 грн до вечора. Ваші дії?

Халепа може трапитися з будь-ким, і цілком можливо, що знайомому дійсно потрібна допомога. Але навіть якщо йдеться про кращого друга – перевірте, чи не потрапила його сторінка до рук шахраїв. Ви можете зателефонувати людині, запропонувати відеовиклик або особисту зустріч, щоб позичити кошти готівкою. Не переказуйте гроші, допоки не переконаєтеся, що спілкуєтеся саме з тією людиною.
9. Під час обіду вам телефонують колеги: потрібно терміново підписати електронний документ. На щастя, ноутбук у вас із собою, ще й ловить відкриту мережу Wi-Fi PuzataHata11. Підписуємо?

Відкрита мережа Wi-Fi завжди ризикована для користувача. Хакери можуть називати точки іменами відомих закладів в надії заманити необачних юзерів та отримати доступ до їхнього трафіку. Через мережу зловмисники можуть перехопити те, що користувач передає на сайт – особливо, якщо такий сайт не використовує захищене з’єднання HTTPS. Що ж робити? Для конфіденційних операцій обирайте мобільний інтернет. А VPN може стати додатковим захистом, але не чарівною пігулкою проти хакерів.
10. Поки ми проходили цей тест, ваш ноутбук вже втретє нагадав про оновлення операційної системи. Може, нарешті оновимося?
Насправді оновлюватися варто одразу, щойно з’явилася «свіжіша» версія операційної системи. Це не вплине на швидкість роботи пристрою, а подекуди – навіть покращить її. Та головне – завдяки оновленню ви подбаєте про кібербезпеку. Адже використання вразливостей у ПЗ – один із видів атак на пристрої та програми. Тому розробники їх постійно шукають та усувають, випускаючи нові версії програм.
Поділіться своїми результатами:
Онлайн-гру розроблено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Баварія передала МВС України пакет гуманітарної допомоги, до якого увійшли зокрема 30 автомобілів та генератори.
Про це повідомили на сайті МВС.
Державне міністерство внутрішніх справ Баварії передало системі МВС України пакет гуманітарної допомоги, до якого увійшли 30 автомобілів, генератори, мотопомпи й комунікаційне обладнання.
«Вся ця техніка буде розподілена в системі внутрішніх справ: для прикордонників, нацгвардійців, поліцейських. Сподіваємось, що ця допомога – не остання. Це для нас велика потужна підтримка», – наголосив заступник міністра внутрішніх справ Василь Тетеря.
Читайте також: Чи потрібен досвід, аби відкрити власну ферму? Історія молочного бізнесу з Харківщини, що працює за 50 кілометрів від кордону з росією
Нагадаємо, Полтавщина отримала понад 60 генераторів від міжнародних партнерів.
До того ж Україна отримала від міжнародних партнерів 508 акумуляторів Tesla Powerwall для соціальної та критичної інфраструктури.
Фото: mvs.gov.ua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
В Обласному клінічному центрі нейрохірургії та неврології (ОКЦНН) виконали першу в Ужгороді трансплантацію серця від посмертної донорки.
Про це повідомили на сайті ОКЦНН.
«Щойно наші лікарі констатували смерть мозку 44-річної пацієнтки, а її родичі дали дозвіл на забір органів для трансплантації, ми сконтактували із лікарями Першого територіального медичного об’єднання м. Львова», – йдеться в повідомленні.
Читайте також: Як обернути усі свої вміння на допомогу країні? Дружина ветерана з Волині лікує людей з фронту через коней, етнічний одяг та психологію
Зазначається, що лікарі прибули в ОКЦНН разом із реципієнтом, якому відразу й пересадили серце донорки.
Окрім серця придатними до трансплантації були також печінка та нирки, які відвезли для пересадки до Львова. Забір органів та сама трансплантація тривала близько 6 годин.
Нагадаємо, київські лікарі вдруге пересадили печінку пацієнту і врятували йому життя – це перший такий успішний досвід українських лікарів.
Крім того, військовому, який був за крок до ампутації, врятували обидві ноги. Після реабілітації він планує повернутися на фронт.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Національному заповіднику «Софія Київська» презентували сучасний переклад Біблії українською мовою з девтероканонічними книгами Українського Біблійного Товариства. Захід відбувся 28 вересня.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури та інформаційної політики України.
У представленні кульмінаційної багатолітньої праці перекладачів редакторів, мовознавців, вітчизняних та закордонних вчених-біблеїстів взяли участь глави та настоятелі церков православного, католицького та протестантського спрямування та інші гості.
Зазначається, що така подія – ще одна нагода для вірян висловити вдячність Богові за захист України в умовах повномасштабної агресивної війни, розв’язаної російською федерацією, а також об’єднатись у молитві про захисників, про збереження українського народу та настання миру.
Читайте також: Не дубляжем єдиним, або На що ще варто звернути увагу в законопроєкті №9432

«Моє серце і всі ваші переповнені невимовною радістю. Адже ми чекали цього 25 років, чверть століття. Можливо це і не так довго, але мірою людського життя – це вже ціле покоління. Попередні переклади також не робилися швидко, тому що це фундаментальна праця, яка повинна бути сприйнята всіма церквами, релігійними організаціями. Повинна пройти певна рецепція. Це мав бути справжній переклад, щоб ним користувалися, читали й надихалися», – розповів Блаженніший митрополит Київський і всієї України, настоятель Православної церкви України Епіфаній.

Здійснення сучасного перекладу Біблії українською мовою було одним із основних завдань Українського Біблійного Товариства від моменту його заснування. Всі попередні переклади були здійснені задовго до того і були важко зрозумілі для сучасного покоління.

Українське Біблійне Товариство — міжконфесійна християнська організація, метою якої є переклад, друкування та розповсюдження Біблії українською мовою й мовами нацменшин, що проживають на території України. До складу Товариства входять 21 провідна українська церква православного, католицького та протестантського віросповідання і Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України.

Нагадаємо, в Україні презентували рукописну Біблію, яку створили 30 тис. українців.
Також ми повідомляли, що презентували гастрономічну книгу «Україна. Їжа та історія»: доступна онлайн.
Фото: mcip.gov.ua.