Суспільство
П’ять маловідомих туристичних місць Півдня України за версією BBC
BBC Україна оприлюднило невідомі туристичні цікаві місця Півдня України, які варто відвідати.
Допоміг виданню з вибором місць краєзнавець і екскурсовод Єгор Сидорович, який досліджує об’єкти на Півдні України.
Він каже, що такі місця можуть працювати як машина часу.
Костел Святих Петра і Павла. Село Степове, Миколаївщина
Напівзруйнована будівля одного із найбільших католицьких храмів Півдня України. Розташований костел на території села Степове, де було поселення Карлсруе, яке заснували німецькі переселенці.
Храм добудували у 1885 році, до цього це була споруда з вапняку та соломи. Нова будівля була у неоготичному стилі, що рідкість для Півдня України, з одного боку, та нетипово для німецької архітектури, з іншого, через велику кількість оздоблення.
Хоча поселення було невеликим, церква вийшла помпезною. В 1890-тих роках там встановили орган.
Радянська авіація за часів Другої світової завдала храму значної шкоди. Тепер там тільки стіни, які щороку руйнуються ще більше.
Миколаївська обсерваторія
Побудована на найвищій точці міста – Спаському пагорбі. Це одна із найстаріших обсерваторій східної Європи, Україна номінувала її до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Читайте також: За партою в 50+. Як Університет третього віку вчить пенсіонерів цифровій грамотності
Обсерваторію побудували в 1821 році за ініціативою адмірала Олексія Грейга для того, аби навчати моряків і офіцерів орієнтуватися за допомогою астрономічних методів.
Першим директором обсерваторії став Карл Кнорре. Тоді йому навіть двадцяти років не було. Кнорре – автор п’ятої сторінки зоряної карти Берлінської академії наук, а за допомогою цієї сторінки було знайдено дві малі планети.
Читайте також: Своя Швейцарія у дворі — як одесит започаткував школу добросусідства
Миколаївська обсерваторія зберегла свою першочергову функцію і працює і зараз як науково-дослідний інститут. В обсерваторії працює музей з колекцією астрономічних приладів.
Палац Курісів. Село Курісове, Одещина
Незвичний маєток наприкінці XVIII століття побудував полковник Іван Куріс, який отримав ці землі за участь у російсько-турецьких війнах. Палац зведений у східному стилі, його фасад має схожість з Палацом Воронцова в Криму.
Є легенда, за якою у родинних склепах біля палацу закопаний скарб, але краєзнавець каже, що це лише міф – під час дослідження цієї території так нічого і не знайшли.
Після революції родина Курісів покинула маєток. Значної руйнації палац зазнав за радянського періоду. Ще більшої – під час пожежі у 1990-му році. Зараз повільними темпами будівлю реставрують, але коли роботи будуть завершені – невідомо.
Зруйнований палац Фальц-Фейнів на Херсонщині
Фальц-Фейни – це відомі німецькі землевласники, промисловці та меценати. Маєток у колишньому селі Гаврилівка побудував брат Фрідріха Фальц-Фейна, засновника заповідника Асканія-Нова.
Нині палац у руїнах, але колись був справжньою перлиною Півдня України.
Двоповерхова будівля поєднувала в собі різні стилі – романтизм, готику й античні мотиви. Перед маєтком був великий фонтан, у якому плавали різні види риб. Навколо розкинувся дендропарк.
Останній барон Фальц-Фейн, Едуард, називав це місце раєм. Згодом Олександр Фальц-Фейн покинув свій палац.
Степові водоспади під селом Козацьке на Херсонщині
Водоспади у степу – це явище, яке здивує багатьох. Вони розташовані біля руїн палацу князя Трубецького. Ці водоспади утворені підземними водами Дніпра.
Князь Трубецький, маєток якого розташований біля цих джерел, вирішив штучно зробити водоспад. Йому хотілося пити каву на балконі цього маєтку і дивитися на водоспади, які красиво виходять в Дніпро.
Кілька років тому біля водоспадів прибрали територію. Поряд з водоспадами є ще кілька туристичних атракцій – чинне Шато Трубецького, руїни маєтку князя, які добре видно, якщо стояти біля водоспадів, і Башта Вітовта – оборонна споруда часів литовського панування.
Кожен з об’єктів – унікальний, і їх варто побачити.
Нагадаємо, на Київщині запрацював портал для мандрівників.
Як ми повідомляли раніше, на Хортиці запрацював єдиний туристичний квиток.
Усі фото: УКРІНФОРМ; bbc.com.
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі
Суспільство
- англійською;
- польською;
- німецькою;
- французькою;
- іспанською.
Коментарі
Суспільство
Біографія фотографа
8 фото, що доводять злочини «совєтів»
- Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Коментарі