Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

За партою в 50+. Як Університет третього віку вчить пенсіонерів цифровій грамотності

Опубліковано

Пенсіонери часто почуваються самотніми та нікому, крім сім’ї, не потрібними. Вважають, що їм залишилося лише дожити свій вік, і що все найцікавіше у їхньому житті вже далеко позаду. Щоб допомогти таким людям рухатися в ногу з часом і знайти нове заняття, у Києві відкрили соціальне підприємство «Університет третього віку “Європейський”». Фахівці навчають їх цифрової грамотності: користуватися кредитними картками та соцмережами, відкривати депозити, дивитися фільми онлайн. Вже 40 учасників здобули нові знання, а деякі навіть розпочали свій бізнес.

Віктор Тиркало,
Віктор Тиркало,

Засновник соціального підприємства «Університет третього віку “Європейський”»

Підприємець, член громадської ради у Дніпровській райдержадміністрації в Києві, викладає у бізнес-школах, проводить тренінги для підприємців малого бізнесу

Бабусі готові диджиталізуватися

Зараз є багато людей старшого віку, які хочуть розібратися у всіх сучасних штучках. Я багато разів звертав увагу, що у відділеннях банку, котрий видає пенсії, щомісяця 18-19 числа утворюються величезні черги до каси. Хоча по місту стоять термінали, оплату через них за комунальні платежі можуть зробити лише деякі пенсіонери. Хоча всі вони могли б платити з дому через мобільні додатки. Коли ми людям показували, як це робити, то вони були здивовані, що це не складно. Рутинна робота лише в одноразовому налаштуванні цих платежів — згодом вони самі підтягуються, тільки потрібно вказувати суму.

Серед людей передпенсійного і пенсійного віку є бухгалтери, юристи, адвокати, колишні чиновники. Ринок праці їм більше нічого не пропонує. Ми вчимо їх, що можна створити своє мікропідприємство, бути корисними для суспільства і заробляти гроші додатково до пенсії. Тому ми знайшли людей 50+, які готові шукати можливості самореалізації та спілкуватися з однодумцями. А не сидіти вдома і, як кажуть, потихеньку деградувати.

Знайомимо пенсіонерів з картками та соцмережами

Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна займає одне з перших місць у світі стосовно депресії, особливо серед людей пенсійного віку. На думку експертів, навчання — це один із найкращих способів для профілактики цього захворювання. Воно допомагає їм крокувати в ногу з часом, тренувати пам’ять і розвивати інтелект. Своїм проєктом ми покращуємо освіту дорослих, створюємо для них співпрацю з реальними секторами ринку та адаптовуємо їх до цифрового світу. 

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Наш університет «Європейський» розташований у Києві, на вулиці Великій Васильківській 57/3. Проводимо тренінги за трьома напрямками: фінансова грамотність, комп’ютерна та ІТ грамотність та особистісний розвиток людини та самозайнятість. Зокрема, навчаємо людей володіти комп’ютером та смартфоном, користуватися банківськими картками, проводити платежі, купувати щось в інтернет-магазинах, спілкуватися у соціальних мережах.

Ми вже навчили три групи, загалом це приблизно 40 людей. Найстаршому учаснику на момент навчання було 76 років. У середньому вчаться в нас пенсіонери 55-65 років. У нас були індивідуальні заняття. Учасники після карантину ще отримають задуманий нами кінцевий продукт — допомогу у створенні мікробізнесу. Переважно це стосуватиметься підприємців другої та третьої групи. Дистанційно все це проводити досить складно для пенсіонерів. Хоча зараз ми працюємо над створенням формату змішаної системи освіти, щоб частину інформації подавати людям онлайн.

Коли пенсіонери тільки приходять до нас, то більшість із них дуже сумніваються в тому, що зрозуміють всі ці гаджети. Розповідали, що просили близьких пояснити їм, як ними користуватися, однак у тих не вистачало терпіння. Але, відверто кажучи, віра у свої сили у них з’являється дуже швидко. Наші викладачі їм кілька разів показують, як і що робити, і вони слухняно все повторюють. 

Не обов’язково працювати на когось

Все свідоме життя я займаюся бізнес-освітою, викладаю у спеціалізованих школах і проводжу тренінги для мікропідприємців. Після навчання в університетах людям видають дипломи, і в цілому в них вибудувана одна стратегія — дорожче продати комусь свою «робочу силу». Інакшими словами, знайти десь роботу, а з неї вийти на кар’єру. Я ж прихильник іншої концепції: створювати середній клас в Україні через формат самозайнятості, тобто робота на себе.

Віктор Тиркало бере участь у проєкті SELab із підготовки соціальних підприємців

У 2019 році я потрапив на проєкт SELab із підготовки соціальних підприємців, успішно пройшов кількамісячне навчання і захистив свою проєктну роботу про бізнес-освіту для людей «срібного віку» — 50+. Незадовго після цього моя ідея перетворилася на проєкт «Університет третього віку “Європейський”». Я спілкувався з багатьма подібними вишами, й там є хороші гуртки крою та шиття, танців, мистецтва, але саме елементу бізнес-освіти серед них немає. У цьому і є наша особливість. Наш університет як соціальне підприємство ввійшов до «Каталогу соціальних підприємств України». Паралельно ми ще маємо два проєкти, де викладаємо підприємництво для учасників від 19 та 38 років.

Й от як бізнес-тренер я переконую громадян, що вони мають вибір, чи працювати їм на когось, і можуть започаткувати власну справу. Підтримую створення відкритого демократичного суспільства, коли людина самостійно забезпечує перші два щаблі піраміди Абрахама Маслоу: потреби фізіологічні та безпеки. Тобто, їй не потрібно когось про щось просити, шукати допомогу — вона повинна сподіватися лише на себе, на свої професійні якості, зв’язки, стан здоров’я. І, відповідно, все це берегти та розвивати.

Сертифікат SELab «Бізнес освіта 50+»

Фільми онлайн та позики без відсотків

Реклама проєкту нам була не потрібна. Діяло «сарафанне радіо»: учасники один одному розповідали, що в нас не просто теоретичні лекції про те, що змінилось у світі. Навпаки, наші фахівці дуже терпеливо навчають цих людей конкретним професійним навичкам, які їм потрібні в житті. Зокрема, ми знайомили їх з освітніми платформами Prometheus, Laba, «Освіторія», Coursera. Уявіть їхнє здивування, що не обов’язково потім буде платити за додаткове навчання, якщо вони опанують цифрову грамотність.

Також учасники відкрили для себе величезний світ кінофільмів. Бабусі й дідусі від внуків чули, що можна дивитися фільми не тільки тоді, коли вони транслюються по телевізору. Але можливості опанувати техніку в них не було. Тобто, ми розвиваємо у них навички, які необхідні не тільки для ведення бізнесу, а й для загальної соціалізації.

Читайте також: ЖЕК у смартфоні: як діджитал-платформа вирішує побутові проблеми українців

У блоці фінансова грамотність ми навчаємо, як правильно оформлювати депозити, в якій валюті, на які терміни. Як брати позики, розповідаємо про електронні гаманці, про що не знає навіть багато молоді. Більшість людей вважають, що банки видають кредити лише під відсотки. Насправді ж можна брати позики не невеликі терміни та віддавати назад ту ж суму. Ми вчимо їх, як з користю залучати ці кошти у свої бізнеси та мати можливість таким чином отримати пасивний дохід.

Освіту пенсіонерів спонсорують діти

Для старту проєкту нам потрібно було 385 тисяч гривень на перші шість місяців роботи. Частково ми їх отримали як донати від людей, які були готові допомогти. Основна частина — це самофінансування, тобто учасники самі оплачують своє навчання. Вартість навчання становить від 380 до 650 гривень, хоча вона не повністю покриває всі витрати. У приблизно 80 відсотках за бізнес-освіту платили діти пенсіонерів, які не могли самостійно «диджиталізувати» своїх батьків.

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Окрім мене, викладає в нашому університеті фінансовий консультант Андрій Малецький, котрий все життя займається цифровою грамотністю. Також він навчає просування бізнесу у соцмережах. Є педагогинею в нас і професійна бухгалтерка Тетяна Лобунець, котра має ступінь кандидатки економічних наук. Вона навчає учасників створювати ФОП, розповідає про всі шляхи реєстрації мікробізнесу. Також ми запрошуємо наших партнерів із різних бізнесів час від часу проводити тренінги, ділитися досвідом.

Колишні «слухачі» університету — вже бізнесмени

Одна з наших випускниць Наталя Покотило створила мережу магазинів «Наш фермер» із класною бізнес-моделлю. Вони працюють у трьох будинках житлових комплексів і продають екологічну фермерську продукцію. Також успішним став проєкт FoodEx від брата з сестрою Світлани та Сергія Котенків. Це виготовлення і доставлення екоїжі у замороженому форматі. Вони вже працюють за кордоном, мають свої підрозділи у різних містах України.

Мережа магазинів «Наш фермер», створена Наталією Покотило випускницею проєкту «Підприємництво 38+» програми «Підприємництво для всіх»

Колишніх наших «слухачів» університету та проєктів Програми «Підприємництво для всіх», які досягли успіху у бізнесі, ми будемо запрошувати до майбутніх учасників університету «Європейський». Для людей важливо розуміти, що ось цей підприємець раніше сидів тут, за їхньою партою. Вони розповідатимуть, яким чином сформувалося їхнє підприємство, з чого вони починали, як розвивали тощо. Говоритимуть про різні нюанси, як от санстанція, податкова інспекція, рекет. Ми домовилися, що вони будуть відверті й допомагатимуть у створення мікробізнесів.

Майбутнім підприємцям — приємний бонус

Нам вдалося повністю захопити пенсіонерів вірою в те, що попри свій вік вони можуть розвиватися та відкривати свою справу. Буквально з третього заняття в університеті «Європейський» у них вже загоряються очі. Вони настільки педантичні, зацікавлені, замотивовані, що це просто фантастика. Хоча не всі завершували навчання. Деякі учасники після кількох занять розуміли, що це не зовсім їхнє, і йшли без потреби платити за решту навчання. Навіть якщо лише одиниці стають мегауспішними підприємцями, учасники отримують неоціненну користь від навчання. Вони знайомляться зі світом сучасних технологій та можуть використовувати здобуті навичками у своєму житті.

Випускники програми проєктів «Підприємництво для всіх»

Кінцева ідея нашого підприємства у тому, що після карантину учасників, які започаткують свою справу, ми візьмемо на довічне обслуговування. Їм допомагатиме наш бухгалтер, маркетолог та програміст, щоб кожному підприємцю не довелося наймали собі цих фахівців у команду. Вони здаватимуть за них звітність, проводитимуть банківське обслуговування рахунків тощо.

Людям «срібного віку», які думають, що не зможуть опанувати цифрові навички, варто побороти вій страх. Вони можуть прийти до нас, подивитися на тренерів, поспілкуватися з учасниками проєкту. Наша програма складена спеціально для пенсіонерів, тож жодних складнощів не має виникати. Завжди потрібно з чогось починати. А далі вже вирішувати: цікаво воно вам чи ні.​

Суспільство

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так, згідно з інформацією МОЗ, станом на січень 2024 року з початку повномасштабної війни понад 70 000 медпрацівників пройшли навчання за програмою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) від Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Разом з Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає про те, як отримати психологічні послуги на первинній ланці. 

Як сімейні лікарі надають психологічну допомогу: приклад Ворзельської амбулаторії

В Україні 865 медзакладів уже надають психологічні послуги в межах проєкту МОЗ «Інтеграція послуги з охорони психічного здоров’я на первинній ланці медичного обслуговування». 

У Ворзельській амбулаторії на Київщині пацієнти та пацієнтки також мають можливість знайти психологічну підтримку в лікарів. Тут щодня приймають 2-3 людей, які звертаються зі скаргами на свій психологічний стан. Найчастіше це ті, що пережили окупацію російськими збройними силами чи постраждали від вибухонебезпечних предметів. 

Пацієнтка чекає на прийом у коридорі Ворзельської амбулаторії. Фото: ШоТам

«Пацієнти(-ки) звертаються не відразу з тим, що можуть сказати про погіршення сну, роздратованість. Вони можуть звертатися з різними ознаками порушення фізичного здоров’я», – розповідає сімейна лікарка Ворзельської амбулаторії Оксана Бруяка.

У медичному закладі сімейний лікар, терапевт чи педіатр може:

  • оцінити психічний стан пацієнта/-ки;
  • надати медичну та психологічну допомогу;
  • виписати ліки;
  • направити на додаткові лабораторні дослідження;
  • скласти план лікування;
  • надати психологічну підтримку членам родини пацієнта/-ки чи тим, хто доглядає за ним/нею;
  • навчити техніки самодопомоги.

Перевірити, чи ваш медичний заклад підписав з НСЗУ пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» на ці послуги, можна за посиланням. 

Лікарі первинної ланки також можуть перенаправити пацієнтів до профільних спеціалістів – психологів чи лікарів-психіатрів.

Лікарі Ворзельської амбулаторії за роботою. Фото: ШоТам

«До Ворзеля приїжджають фахівці-психологи з міжнародної гуманітарної місії «Лікарі світу». Також у нас є лікар-психіатр – він працює в Бучанському консультативно-діагностичному центрі», – розповідає Оксана Бруяка.

Звернутися до сімейного лікаря можна навіть перебуваючи за кордоном

Звернутися до сімейних лікарів за психологічною підтримкою можна й онлайн у лікарнях, які надають послуги дистанційно. 

У Ворзельській амбулаторії є пацієнти(-ки), які мають підписані декларації, але територіально перебувають за кордоном. Такі пацієнти(-ки) отримують психологічну допомогу онлайн або їх перенаправляють до інших фахівців. 

Де ще можна отримати психологічну допомогу

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) в липні 2023 року оприлюднила карту з усіма медзакладами, які надають психологічну та психіатричну допомогу безоплатно. Наразі можна звернутися до понад 12 тисяч лікарів по всій Україні.

Читайте також: Психологічна допомога: чому це важливо та як організувати в громаді

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Читати далі

Суспільство

Розробили інтерактивну мапу книжкової екосистеми України

Опубліковано

Український інститут книги запустив інтерактивну карту книжкової екосистеми України.

Про це повідомили на сайті інституту.

«Набуття звички читання як щоденної практики є вкрай важливим завданням державної політики України, адже це впливатиме не лише на формування читацької грамотності та якість здобуття освіти, а також на розвиток критичного мислення, самореалізацію українців та розвиток людського потенціалу загалом», — ідеться в повідомленні.

Зазначається, що інтерактивна мапа книжкової екосистеми України сприятиме популяризації читання та наблизить книгу до українського читача.

Інтерактивна мапа – це зручний і корисний інструмент, що містить багато інформації про місця та події, які потрібні читацькій аудиторії.

Читайте такожЯк українці рятували Луганську бібліотеку в евакуації

У першому шарі зібрана інформація про книгарні України. Найближчим часом на мапу додадуть шари з літературними музеями та книжковими фестивалями.

На сьогодні на карті відмічено 447 книжкових магазинів, а з самою картою можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, біженка з Київщини відкрила українську бібліотеку в Катовіце.

Також ми розповідали, що у Вінниці відкрили мобільну бібліотеку для неформального навчання молоді і дітей.

Фото: ubi.org.ua.

Читати далі

Суспільство

Uber передав Україні $1 млн на машини швидкої допомоги

Опубліковано

Компанія Uber передала один мільйон доларів на автомобілі екстреної медичної допомоги для України.

Про це в середу, 28 лютого, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

«Неймовірні новини від United24: Uber передали Україні 1 000 000 $ на машини швидкої допомоги. Загалом Uber, а також водії та клієнти компанії з усього світу пожертвували вже понад 4 мільйони доларів США на автомобілі швидкої допомоги», — йдеться у повідомленні.

В United24 відзначили, що завдяки партнеру вже придбали та доставили 49 реанімобілів, які щодня рятують життя.

Читайте також: Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Про Uber

Uber — американська компанія, що створила однойменний мобільний застосунок для пошуку, виклику та оплати таксі або приватних водіїв. Застосунок доступний у більш ніж 200 великих містах в 67 країнах світу. З 30 червня 2016 року сервіс Uber став доступним в Україні.

Про UNITED24

Ініціатива UNITED24 запрацювала 5 травня. Це платформа для збору коштів на допомогу Україні, що надає можливість зробити донейт в один клік із будь-якої країни. Усі кошти надходять на рахунки Національного банку України, закріплені за профільними міністерствами: Міністерством оборони України, Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством інфраструктури України. Станом на 12 січня 2023 року через платформу вдалося зібрати понад 10 мільярдів гривень.

Нагадаємо, Україна отримала 10 «швидких» від уряду Кореї.

Раніше ми повідомляли, що Барбара Стрейзанд передала реанімобіль Вишгороду на Київщині.

Фото: МОЗ України.

Читати далі