Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

За партою в 50+. Як Університет третього віку вчить пенсіонерів цифровій грамотності

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Пенсіонери часто почуваються самотніми та нікому, крім сім’ї, не потрібними. Вважають, що їм залишилося лише дожити свій вік, і що все найцікавіше у їхньому житті вже далеко позаду. Щоб допомогти таким людям рухатися в ногу з часом і знайти нове заняття, у Києві відкрили соціальне підприємство «Університет третього віку “Європейський”». Фахівці навчають їх цифрової грамотності: користуватися кредитними картками та соцмережами, відкривати депозити, дивитися фільми онлайн. Вже 40 учасників здобули нові знання, а деякі навіть розпочали свій бізнес.

Віктор Тиркало,
Віктор Тиркало,

Засновник соціального підприємства «Університет третього віку “Європейський”»

Підприємець, член громадської ради у Дніпровській райдержадміністрації в Києві, викладає у бізнес-школах, проводить тренінги для підприємців малого бізнесу

Бабусі готові диджиталізуватися

Зараз є багато людей старшого віку, які хочуть розібратися у всіх сучасних штучках. Я багато разів звертав увагу, що у відділеннях банку, котрий видає пенсії, щомісяця 18-19 числа утворюються величезні черги до каси. Хоча по місту стоять термінали, оплату через них за комунальні платежі можуть зробити лише деякі пенсіонери. Хоча всі вони могли б платити з дому через мобільні додатки. Коли ми людям показували, як це робити, то вони були здивовані, що це не складно. Рутинна робота лише в одноразовому налаштуванні цих платежів — згодом вони самі підтягуються, тільки потрібно вказувати суму.

Серед людей передпенсійного і пенсійного віку є бухгалтери, юристи, адвокати, колишні чиновники. Ринок праці їм більше нічого не пропонує. Ми вчимо їх, що можна створити своє мікропідприємство, бути корисними для суспільства і заробляти гроші додатково до пенсії. Тому ми знайшли людей 50+, які готові шукати можливості самореалізації та спілкуватися з однодумцями. А не сидіти вдома і, як кажуть, потихеньку деградувати.

Знайомимо пенсіонерів з картками та соцмережами

Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна займає одне з перших місць у світі стосовно депресії, особливо серед людей пенсійного віку. На думку експертів, навчання — це один із найкращих способів для профілактики цього захворювання. Воно допомагає їм крокувати в ногу з часом, тренувати пам’ять і розвивати інтелект. Своїм проєктом ми покращуємо освіту дорослих, створюємо для них співпрацю з реальними секторами ринку та адаптовуємо їх до цифрового світу. 

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Наш університет «Європейський» розташований у Києві, на вулиці Великій Васильківській 57/3. Проводимо тренінги за трьома напрямками: фінансова грамотність, комп’ютерна та ІТ грамотність та особистісний розвиток людини та самозайнятість. Зокрема, навчаємо людей володіти комп’ютером та смартфоном, користуватися банківськими картками, проводити платежі, купувати щось в інтернет-магазинах, спілкуватися у соціальних мережах.

Ми вже навчили три групи, загалом це приблизно 40 людей. Найстаршому учаснику на момент навчання було 76 років. У середньому вчаться в нас пенсіонери 55-65 років. У нас були індивідуальні заняття. Учасники після карантину ще отримають задуманий нами кінцевий продукт — допомогу у створенні мікробізнесу. Переважно це стосуватиметься підприємців другої та третьої групи. Дистанційно все це проводити досить складно для пенсіонерів. Хоча зараз ми працюємо над створенням формату змішаної системи освіти, щоб частину інформації подавати людям онлайн.

Коли пенсіонери тільки приходять до нас, то більшість із них дуже сумніваються в тому, що зрозуміють всі ці гаджети. Розповідали, що просили близьких пояснити їм, як ними користуватися, однак у тих не вистачало терпіння. Але, відверто кажучи, віра у свої сили у них з’являється дуже швидко. Наші викладачі їм кілька разів показують, як і що робити, і вони слухняно все повторюють. 

Не обов’язково працювати на когось

Все свідоме життя я займаюся бізнес-освітою, викладаю у спеціалізованих школах і проводжу тренінги для мікропідприємців. Після навчання в університетах людям видають дипломи, і в цілому в них вибудувана одна стратегія — дорожче продати комусь свою «робочу силу». Інакшими словами, знайти десь роботу, а з неї вийти на кар’єру. Я ж прихильник іншої концепції: створювати середній клас в Україні через формат самозайнятості, тобто робота на себе.

Віктор Тиркало бере участь у проєкті SELab із підготовки соціальних підприємців

У 2019 році я потрапив на проєкт SELab із підготовки соціальних підприємців, успішно пройшов кількамісячне навчання і захистив свою проєктну роботу про бізнес-освіту для людей «срібного віку» — 50+. Незадовго після цього моя ідея перетворилася на проєкт «Університет третього віку “Європейський”». Я спілкувався з багатьма подібними вишами, й там є хороші гуртки крою та шиття, танців, мистецтва, але саме елементу бізнес-освіти серед них немає. У цьому і є наша особливість. Наш університет як соціальне підприємство ввійшов до «Каталогу соціальних підприємств України». Паралельно ми ще маємо два проєкти, де викладаємо підприємництво для учасників від 19 та 38 років.

Й от як бізнес-тренер я переконую громадян, що вони мають вибір, чи працювати їм на когось, і можуть започаткувати власну справу. Підтримую створення відкритого демократичного суспільства, коли людина самостійно забезпечує перші два щаблі піраміди Абрахама Маслоу: потреби фізіологічні та безпеки. Тобто, їй не потрібно когось про щось просити, шукати допомогу — вона повинна сподіватися лише на себе, на свої професійні якості, зв’язки, стан здоров’я. І, відповідно, все це берегти та розвивати.

Сертифікат SELab «Бізнес освіта 50+»

Фільми онлайн та позики без відсотків

Реклама проєкту нам була не потрібна. Діяло «сарафанне радіо»: учасники один одному розповідали, що в нас не просто теоретичні лекції про те, що змінилось у світі. Навпаки, наші фахівці дуже терпеливо навчають цих людей конкретним професійним навичкам, які їм потрібні в житті. Зокрема, ми знайомили їх з освітніми платформами Prometheus, Laba, «Освіторія», Coursera. Уявіть їхнє здивування, що не обов’язково потім буде платити за додаткове навчання, якщо вони опанують цифрову грамотність.

Також учасники відкрили для себе величезний світ кінофільмів. Бабусі й дідусі від внуків чули, що можна дивитися фільми не тільки тоді, коли вони транслюються по телевізору. Але можливості опанувати техніку в них не було. Тобто, ми розвиваємо у них навички, які необхідні не тільки для ведення бізнесу, а й для загальної соціалізації.

Читайте також: ЖЕК у смартфоні: як діджитал-платформа вирішує побутові проблеми українців

У блоці фінансова грамотність ми навчаємо, як правильно оформлювати депозити, в якій валюті, на які терміни. Як брати позики, розповідаємо про електронні гаманці, про що не знає навіть багато молоді. Більшість людей вважають, що банки видають кредити лише під відсотки. Насправді ж можна брати позики не невеликі терміни та віддавати назад ту ж суму. Ми вчимо їх, як з користю залучати ці кошти у свої бізнеси та мати можливість таким чином отримати пасивний дохід.

Освіту пенсіонерів спонсорують діти

Для старту проєкту нам потрібно було 385 тисяч гривень на перші шість місяців роботи. Частково ми їх отримали як донати від людей, які були готові допомогти. Основна частина — це самофінансування, тобто учасники самі оплачують своє навчання. Вартість навчання становить від 380 до 650 гривень, хоча вона не повністю покриває всі витрати. У приблизно 80 відсотках за бізнес-освіту платили діти пенсіонерів, які не могли самостійно «диджиталізувати» своїх батьків.

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Окрім мене, викладає в нашому університеті фінансовий консультант Андрій Малецький, котрий все життя займається цифровою грамотністю. Також він навчає просування бізнесу у соцмережах. Є педагогинею в нас і професійна бухгалтерка Тетяна Лобунець, котра має ступінь кандидатки економічних наук. Вона навчає учасників створювати ФОП, розповідає про всі шляхи реєстрації мікробізнесу. Також ми запрошуємо наших партнерів із різних бізнесів час від часу проводити тренінги, ділитися досвідом.

Колишні «слухачі» університету — вже бізнесмени

Одна з наших випускниць Наталя Покотило створила мережу магазинів «Наш фермер» із класною бізнес-моделлю. Вони працюють у трьох будинках житлових комплексів і продають екологічну фермерську продукцію. Також успішним став проєкт FoodEx від брата з сестрою Світлани та Сергія Котенків. Це виготовлення і доставлення екоїжі у замороженому форматі. Вони вже працюють за кордоном, мають свої підрозділи у різних містах України.

Мережа магазинів «Наш фермер», створена Наталією Покотило випускницею проєкту «Підприємництво 38+» програми «Підприємництво для всіх»

Колишніх наших «слухачів» університету та проєктів Програми «Підприємництво для всіх», які досягли успіху у бізнесі, ми будемо запрошувати до майбутніх учасників університету «Європейський». Для людей важливо розуміти, що ось цей підприємець раніше сидів тут, за їхньою партою. Вони розповідатимуть, яким чином сформувалося їхнє підприємство, з чого вони починали, як розвивали тощо. Говоритимуть про різні нюанси, як от санстанція, податкова інспекція, рекет. Ми домовилися, що вони будуть відверті й допомагатимуть у створення мікробізнесів.

Майбутнім підприємцям — приємний бонус

Нам вдалося повністю захопити пенсіонерів вірою в те, що попри свій вік вони можуть розвиватися та відкривати свою справу. Буквально з третього заняття в університеті «Європейський» у них вже загоряються очі. Вони настільки педантичні, зацікавлені, замотивовані, що це просто фантастика. Хоча не всі завершували навчання. Деякі учасники після кількох занять розуміли, що це не зовсім їхнє, і йшли без потреби платити за решту навчання. Навіть якщо лише одиниці стають мегауспішними підприємцями, учасники отримують неоціненну користь від навчання. Вони знайомляться зі світом сучасних технологій та можуть використовувати здобуті навичками у своєму житті.

Випускники програми проєктів «Підприємництво для всіх»

Кінцева ідея нашого підприємства у тому, що після карантину учасників, які започаткують свою справу, ми візьмемо на довічне обслуговування. Їм допомагатиме наш бухгалтер, маркетолог та програміст, щоб кожному підприємцю не довелося наймали собі цих фахівців у команду. Вони здаватимуть за них звітність, проводитимуть банківське обслуговування рахунків тощо.

Людям «срібного віку», які думають, що не зможуть опанувати цифрові навички, варто побороти вій страх. Вони можуть прийти до нас, подивитися на тренерів, поспілкуватися з учасниками проєкту. Наша програма складена спеціально для пенсіонерів, тож жодних складнощів не має виникати. Завжди потрібно з чогось починати. А далі вже вирішувати: цікаво воно вам чи ні.​

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Львові будують перший в Україні акустичний концертний зал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Львові заклали капсулу будівництва першого акустичного концертного залу в Україні.

Про це повідомили у Львівській обласній державній адміністрації.

Зал буде розташований у приміщенні Львівського державного музичного ліцею ім. Соломії Крушельницької, що на вул. Зеленій, 10.

Зал буде двоповерховим, у ньому розміститься 260-290 глядачів. Для його облаштування проведуть реконструкцію навчального корпусу та гаража з додатковою прибудовою та надбудовою.

«В Україні є небагато концертних залів, всі вони збудовані 150-200 років тому. Проте саме акустичного концертного залу немає. У чому полягає акустика? У тому, що коли музиканти виступатимуть на сцені, ця акустика заповнить кожен куточок залу», – пояснив директор Львівського державного музичного ліцею ім. Крушельницької Лев Закопець.

Читайте такожЯк відкрити бізнес у 18 років? Історія студентки з Івано-Франківська, яка в розпал пандемії почала готувати корисні смаколики

Проект розробила ще у 2019 році. Кошторисна вартість державного інвестиційного проекту – 43,8 млн грн. Концертний зал планують збудувати до кінця 2022 року.

Нагадаємо, у Києві на Оболоні повністю відремонтували аварійний дитсадок.

Фото: loda.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Як наші Сили спецоперацій тренуються на міжнародних маневрах Combined Resolve 16 (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Один із підрозділів Сил спеціальних операцій України приймає участь в багатонаціональних навчаннях «Combined Resolve 16», повідомили на фейсбук-сторінці Командування Сил спеціальних операцій ЗС України.

Відповідно до сценарію навчань група від Сил спеціальних операцій ЗС України відбула в район виконання спеціальних дій за допомогою двох вертольотів UH-60 Black Hawk, які водночас прикривала пара гелікоптерів AH-64 Apache.

Українські спецпризначенці виконають низку тактико-спеціальних дій в інтересах сил #BLUFOR. Разом з операторами ССО ЗС України участь в «Combined Resolve 16» беруть литовські та американські спецпризначенці.

Читайте такожЗі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

Планування та загальне керівництво діями всіх підрозділів спеціальних операцій на цих навчаннях здійснюють українські офіцери.

Нагадаємо, на Херсонщині відбулися навчання протитанкових резервів.

Як ми повідомляли раніше, винищувачі України відпрацювали пуски керованих ракет Р-73.

Фото: facebook.com/usofcom.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Києві на Оболоні повністю відремонтували аварійний дитсадок (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Києві на вулиці Прирічній повністю оновили дитячий садок №661, булівля якого перебувала в аварійному стані.

Про це повідомили у пресслужбі КМДА.

Оновлений садок уже працює. На сьогодні його відвідують 180 дітей. Потужність закладу – 14 груп, 250 місць. Будівля, зведена понад 40 років тому, була в аварійному стані. У 2018 році ми почали тут здійснювати роботи з капітального оновлення.

Читайте такожЗі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

Зокрема, у закладі утеплили фасад, замінили вікна, відремонтували покрівлю, внутрішні приміщення: спортивну та музичну зали, харчоблок та пральню.

Встановили пожежну сигналізацію. Збудували літній басейн, стадіон зі штучним покриттям, встановили нові дитячі ігрові майданчики, тіньові навіси, баскетбольний майданчик. У дитячий садок закупили сучасні меблі, технологічне, ігрове, спортивне обладнання.

Читайте також: Яскраві фасади, підлога з підігрівом, сонячні батареї: як виглядає новенький дитсадок на Одещині (ВІДЕО)

Також у дошкільному навчально-виховному закладі працюють три групи для дітей із затримкою психологічного розвитку.

Нагадаємо, на Київщині цього року збудували з нуля 5 дитячих садків.

Фото: kyivcity.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі