Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Основи бухобліку. Що потрібно знати підприємцю

Опубліковано

Співвласник компанії Е.С.Консалтинг Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців і про те, на що власнику підприємства варто звернути увагу

Олександра Томашевська
Олександра Томашевська

Співвласник компанії Е.С.Консалтинг, експертка з податкового законодавства

Баланс підприємства – це відкрита книга для фахівця. Переглянувши цей документ, про підприємство можна сказати все – добрий чи поганий у нього фінансовий стан, на що варто звернути увагу. Він являє собою звіт, який складається з двох частин.

Перша називається баланс, друга – звіт про фінансові результати, який узагальнює діяльність підприємства за певний період. Баланс можна скласти за місяць, за квартал або за рік. Сформувати його можна в будь-який момент, на необхідну власнику будь-яку дату і подивитися, як зараз у підприємства йдуть справи.

З яких частин складається баланс підприємства?

У кожного підприємства є активи і пасиви. Існує метод бухгалтерського обліку – метод подвійного запису. На перший погляд, це нагадує китайську грамоту. Який актив, який пасив, що таке подвійний запис? Насправді, всі ці показники вміщаються в одній табличці, яку потрібно просто запам’ятати. Активи, які вказуються в одній колонці, відповідають на питання «що»? Пасиви – на питання «звідки»? Це, звичайно, спрощений підхід до врахування, але він дозволяє отримати базову інформацію, а це – дуже непогано.

Що таке активи?

Активи балансу складаються з трьох частин. У першій частині вказано дороге майно, як правило, нерухомість або автотранспорт. У другій частині прописуються існуючі запаси. Це можуть бути товари, матеріали, іншими словами все те, що швидко можна перетворити в гроші. Активи, про які ми говоримо, використовуються не так довго, як ті, які вказуються в першій частині. У третій частині прописується заборгованість перед компанією.

Що таке пасиви?

Пасиви розповідають про джерела походження того, що можна побачити в активах. Щоб краще дізнатися про те, що відбувається в компанії, краще намалювати одну табличку, де лівий стовпчик і три підпункти – це активи, а праві і відповідно теж три стовпці – пасиви. І тут з’являється термін подвійного запису, суть якого – показати, що у мене з’явилося і звідки воно взялося.

Баланс можна скласти за місяць, за квартал або за рік. Сформувати його можна в будь-який момент, на необхідну власнику будь-яку дату і подивитися, як зараз у підприємства йдуть справи

В першу частину пасивів (в табличці нумеруємо четвертим, оскільки перші три були відведені під активи) – це власний капітал. Що таке власний капітал? Коли власник відкриває свою справу, він бере кошти з сейфа і вкладає їх в бізнес. Так у підприємства з’являється капітал, який відображається в пасиві балансу. Наступна (п’ята в табличці) частина – це довгострокова заборгованість. У шостій частині теж вказується заборгованість, наприклад, можна прописати борги із зарплати. Заповнивши всі дані, виходить табличка з шести частин – це і баланс.

Що таке Форма-2?

У кожного підприємства є показники, які видно тільки в динаміці. Це статті доходів і витрат. Трохи нижче, під табличкою балансу, малюється «хвостик» – Форма-2. Це так званий звіт про фінансові результати. Тут все ще простіше.

У сьомій частині ми вказуємо доходи від різних видів діяльності, а восьмий і дев’ятий присвячені витратам. Ось так виглядає вся система обліку. «Якщо ви збираєтесь вивчити план доходів та витрат, потрібно вивчити ці дев’ять позицій. Далі можна займатися деталізацією і поглиблювати кожен розділ. Але загальна картина виглядає приблизно так », – говорить Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців.

Читайте також: Адвокати — але від економіки. Як економісти рятують компанії від космічних штрафів і хочуть “автоматизувати” бухгалтерів

Бухгалтерський облік можна вести в цифрах, тобто в грошах. Існує і так звана аналітика. Подвійний запис важливий, оскільки він не дозволяє щось втратити, оскільки всі показники необхідно фіксувати.

Можете навести приклад?

Уявімо, що підприємець відкрив свій бізнес і вніс до статутного капіталу 100 тис. грн. Виходить, що у компанії 100 тис. грн пасивів і 100 тис. грн активів на рахунку (ці кошти зайшли в компанію і стали її активом).

Бізнесмен купує тонну яблук за 100 тис. грн. Що відбувається? На рахунку у компанії більше грошей немає, вони були витрачені на яблука. Тобто у другій частині активів, де запаси, потрібно вказати яблука. У цьому рядку прописуємо не тільки грошовий показник, але і натуральний. Товари можуть зазначатися в штуках, тоннах і кілограмах. Якщо, наприклад, у компанії зіпсується 100 кг яблук, то можна відразу вказати збиток, прив’язаний до кілограмів і грошей. Існуюча система обліку дозволяє це робити.

Дуже часто перед бухгалтером виникає складність – як ідентифікувати операцію. Наприклад, компанія придбала диван. Для одного підприємства диван – це основний засіб, який він буде експлуатувати, тобто використовувати його для прийому клієнтів. Тому інформацію про нього потрібно внести в першу частину активів. Але якщо компанія займається виробництвом диванів, то інформація про нього потрапить туди ж, куди і яблука – в другу частину активів. Тому що його, як товар, планується продати. Один і той же об’єкт може по-різному ідентифікуватися, оскільки у одного товару може бути різні призначення.

Повертаємося до яблук. Що я роблю з ними? Продаю своєму партнеру за 150 тис. грн і тепер він повинен розплатитися за поставку. Ця інформація фіксується в третьому розділі активів. Коли він заплатить, в розділ доходи (7 розділ), у Формі-2 з’явиться інформація про доходи – 150 тис. грн. Витрати – це 100 тис. грн., за які були куплені яблука, тож фінансовий результат компанії складає 50 тис. грн. «Уявіть, що бізнес зупинився, і на цьому етапі формуємо баланс. Чистий прибуток, тобто наші 50 тис грн., переноситься в пасиви, в четвертий розділ. Тому що чистий прибуток – це власний капітал компанії», – говорить Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців.

Навіщо баланс власнику компанії?

Власнику компанії інформації у балансі достатньо, щоб зрозуміти, що відбувається з бізнесом. Якщо уявити, що в яблука вклали не 100 тис. грн, а 10 млн грн., однак компанія не може розрахуватися за поставку, оскільки вони не продані. Цю інформацію потрібно вказати в шостому розділі (третій розділ пасивів), і це означатиме, що у компанії є зобов’язання заплатити за яблука і всі кошти – в товарі. Значить, компанія ледве зводить кінці з кінцями. Власнику потрібно подумати про те, навіщо компанія придбала таку кількість продукції і куди її продати, щоб вийти в нуль і погасити борги. Повна інформація дає можливість приймати рішення.

Суспільство

Укрпошта запустила ролики про торгівлю на інтернет-майданчиках

Опубліковано

Укрпошта та Програма USAID запустили серію освітніх роликів про можливості торгівлі на міжнародних інтернет-майданчиках: Amazon, ETSY, Shopify та eBay.

Про це повідомили у пресслужбі Укрпошти.  

Освітній курс складається з 5 блоків навчальних відео та коротких довідників. У самих відео герої, які вже відкрили власну справу, коротко розказують про відкриття нового магазину на світових майданчиках онлайн торгівлі. Курс доступний онлайн для всіх охочих в рамках E-Export school від Укрпошти. Ініціатори впевнені, що він стане дорожньою картою для малих підприємців у розвитку власної справи за кордоном і допоможе українцям розпочати або масштабувати свій бізнес на світових ринках.

Про курс

Перший блок курсу стосується відомого маркетплейсу ETSY для хендмейдерів з усього світу. Наразі там представлені тисячі українських підприємців, а Україна входить в першу десятку ринків за кількістю виставлених товарів – більше 1 млн одиниць.

Не менш цікавими для потенційних експортерів будуть і наступні частини відеокурсу про Amazon,  Shopify, Ebay та особливості просування товарів у соціальних мережах. Ролики виходитимуть щотижня протягом наступного місяця на YouTube каналі Укрпошти.

Читайте такожВ дитинстві будував літаки за селом: як робітник на авіазаводі став командиром літака в місіях ООН

Навчальний курс є продовженням проєкту «Електронна комерція в дії», який спрямований на допомогу українським мікро та малим підприємствам (МСП) вийти на міжнародні ринки.

Читайте такожКомбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити

Нагадаємо, Україна увійшла в топ-30 найкращих пошт світу.

Як ми повідомляли раніше, у Херсоні презентували нові поштові марки на найвищому маяку України.

Головне фото: tech.informator.ua.

Читати далі

Суспільство

Відремонтували міст для руху між Донеччиною й Запоріжжям (ФОТО)

Опубліковано

Завершено капітальний ремонт мосту на км 132+045 автомобільної дороги Н-15 Запоріжжя – Донецьк, яка є основною магістраллю для забезпечення руху транспорту між двома областями. 

Про це повідомили у пресслужбі Донецької облдержадміністрації.

Зазначається, що ремонт забезпечив підвищення пропускної спроможності споруди, рівень безпеки та комфортності руху, удосконалив транспортно-експлуатаційний стан проїзної частини.

Читайте такожВ дитинстві будував літаки за селом: як робітник на авіазаводі став командиром літака в місіях ООН

Крім того, виконано демонтаж мостового полотна мосту, заміна збірних тротуарних блоків на монолітні тротуари; ремонт опор; влаштування монолітної накладної плити; водовідведення з покриття дороги.

Також влаштовано металеве бар’єрне огородження та нанесено дорожню розмітку.

Читайте такожКомбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити

Довжина споруди складає 51,2 погонних метри.

Нагадаємо, Укравтодор оновлює дорогу з Житомира до Чернівців у трьох областях.

Як ми повідомляли раніше, дорожнім рухом у Києві керуватиме «штучний інтелект».

Усі фото: dn.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому встановлять незвичний інтерактивний атракціон

Опубліковано

У центрі Хмельницького відкриють інтерактивний атракціон, за допомогою якого можна буде побачити розвиток міста та його архітектурних пам’яток у просторі й часі.

Про пише Укрінформ

Зазначається, що це буде модульний мобільний павільйон, оснащений сучасним комп’ютером з 3D-моделлю міста Хмельницького, а точніше – 3D-візуалізацією процесу виникнення і становлення міста, з можливістю детального перегляду об’єктів історико-культурної спадщини, зокрема тих, що вже не існують.

Модульний кіоск із сенсорним терміналом обіцяють розмістити біля кінотеатру ім. Т. Шевченка з вільним доступом для усіх охочих.

Читайте такожВ дитинстві будував літаки за селом: як робітник на авіазаводі став командиром літака в місіях ООН

Ініціатива дасть змогу побачити етапи розбудови міста, появу нових районів, приєднання селищ, зміну русел річок, прокладання залізниці тощо.

“У так званій “Машині часу” можна подивитися на те, як розвивалося місто, як воно росло, які райони в які часи розбудовувалися. Крім цього, можна детальніше роздивитися 3D-моделі 16 визначних споруд. Деякі з них на сьогодні втрачено, деякі перебудовано, і ці моменти можна буде відслідкувати”, – пояснюють розробники.

Читайте такожКомбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити

Нагадаємо, у столичний інноваційний парк UNIT.City інвестують 70 мільйонів доларів.

Як ми повідомляли раніше, Хмельницький музей виграв 300 тисяч гривень на ребрендинг.

Головне фото: ukrinform.ua.

Читати далі

Суспільство

В унікальному музеї на Харківщині зберігають 200-річні зразки паперу: чим цікава експозиція

Опубліковано

Дізнатися історію виробництва паперу та побачити екотехнології переробки можна в Музеї паперу, що у Змієві на Харківщині.

Що відомо про музей?

«Музей паперу», що розташовується на Зміївській паперовій фабриці працює вже два роки. Будівлі музею понад 125 років та побудована вона з унікальної маркованої цегли.

Музей був створений задля того, щоб поділитися із суспільством знаннями про розвиток паперової галузі від давнини до сьогодення,  розповісти про процеси виробництва та екотехнології, що використовуються в сучасному Світі та зокрема на Фабриці в Змійові.

Які експонати?

У музеї зібрані експонати – верстати й обладнання поліграфічної та видавничої справи. Завдяки підтримці волонтерів та меценатів там накопичився великий експозиційний ряд зразків паперу та виробів з нього. Вік деяких об’єктів сягає понад 200 років. Але головними музейними експонатами є унікальні верстати, на яких створювався папір на початку XX століття.

Зважаючи на те, що папір на фабриці виготовляється здебільшого із вторсировини, а будівля опалюється завдяки використанню альтернативного джерела енергії (соняшникове лушпиння), її суспільний меседж полягає в поширенні ідеї збереження довкілля та екологічного ставлення до виробництва.

Читайте також: В Україні створять віртуальний хаб музеїв авіації

Екскурсії

Основна цільова аудиторія – школярі України, представники освітніх та просвітницьких організацій. Для відвідувачів музею проводяться реальні та віртуальні екскурсії приміщенням музею, приміщеннями лабораторіями, де створюється екопапір та виробничими цехами.

Програма екскурсій складається з декількох складових: – демонстрація експозицій – верстатів, обладнання поліграфічної та видавничої справи, зразків паперу, які наочно показують еволюцію процесу виробництва паперу від найпримітивніших до сучасних високотехнологічних та екологічних способів; – екскурсії лабораторією, де створюються зразки екопаперу для виробництва дитячих книжок та шкільних підручників; – віртуальні екскурсії котельнею, де створюється екопальне для опалення приміщень фабрики та музею.  

Музей працює безкоштовно для відвідувачів безкоштовно.

Що відомо про фабрику?

Зміївська паперова фабрика — це підприємство целюлозно-паперової промисловості в Змієві Харківської області.

Заснована у 1893 році.

Це єдине в Україні підприємство з переробки композитної упаковки типу Tetra Pak. Зокрема, на фабриці функціонує обладнання, яке переробляє упаковки Tetra Pak та іншу вторсировину. З переробленої вторсировини виготовляють крафтовий папір та папір для книжок. Зразки продукції з вторсировини зберігаються в музеї.

Фото: facebook.com/paper.museum.zbf

Читати далі
Суспільство50 хв. тому

Укрпошта запустила ролики про торгівлю на інтернет-майданчиках

Суспільство2 години тому

Відремонтували міст для руху між Донеччиною й Запоріжжям (ФОТО)

Суспільство3 години тому

У Хмельницькому встановлять незвичний інтерактивний атракціон

Економіка4 години тому

На Кіровоградщині запрацює лінія з виробництва комбікормів

Економіка5 години тому

На Рівненській АЕС зведуть потужний обчислювальний центр

Економіка6 години тому

ЗАЗ випустить новий автобус за європейським стандартом екологічності

Суспільство6 години тому

В унікальному музеї на Харківщині зберігають 200-річні зразки паперу: чим цікава експозиція

Технології7 години тому

У Харкові запрацювала нова послуга для автомобілістів: деталі

Технології7 години тому

Українці розробляють робота для збору ягід

Технології8 години тому

Український безпілотний авіакомплекс “Лелека-100” проходить держвипробування

Технології8 години тому

У Запоріжжі впроваджують е-квиток у громадському транспорті: скільки встановили валідаторів

Суспільство9 години тому

У київському лісопарку оновили дві зони відпочинку (ФОТО)

Економіка9 години тому

Визначили підрядника на будівництво 29,5 км дороги з Києва до Дніпра

Технології10 години тому

На дахах багатоповерхівок Одеси встановлюють сонячні панелі (ФОТО)

Економіка10 години тому

На тернопільському сміттєзвалищі добуватимуть «зелену» електроенергію

Суспільство2 тижні тому

Львівський дизайнер створює красу зі сміття (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Українці переробляють кавові стаканчики на устілки (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Як українець автостопом доїхав до станції академіка Вернадського і чим там займався (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Майстер з Кіровоградщини створив повністю екологічний перший український веломобіль (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як киянин почав виробляти сидр і перетворив хобі на успішний бізнес

Суспільство3 тижні тому

Як українка заснувала бізнес через суперечку з чоловіком (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як український бізнес піклується про країну (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

У дитячу лікарню Львова завітали супергерої (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Бабуся влаштовує пенсіонерів на роботу нянями (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Два товариші на Львівщині випустили лінійку різнокольорових томатних соків (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як волонтер самотужки перетворив село на казку (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як зробити бізнес на фрешах з… пшениці (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як священник сам пече хліб і роздає нужденним (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Обираємо пальта від українських виробників (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як український пенсіонер продав майно і став яхтсменом (ВІДЕО)

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.