Суспільство
Оперний співак змінив фрак на робу і рятує будівлю ХІХ ст. на Прикарпатті (ВІДЕО)
Соліст Національної опери України Микола Губчук у Коломиї рятує архітектурну пам’ятку —будівлю польського гімнастичного товариства «Сокіл», зведену 1895 року.
Про порятунок легендарного «Сокола» розповідає ШоТам.
Він об’їздив увесь світ і збирав повні зали у Відні та Гонконзі, а нині рятує історичну будівлю у Коломиї та запрошує туди світових зірок.
Уже півроку оперний співак Микола Губчук легко змінює метелик і фрак на робу й рукавиці. Разом із дружиною Микола евакуювався з Гостомеля на Франківщину.
«Почалися обстріли, висадка десанту в Гостомелі. І це все летіло над нашою хатою: гелікоптери, літаки. Їх збивали. Падало це все у нас у лісі, це було дуже страшно», — згадує оперний співак Микола Губчук.
У Коломиї почав волонтерити та разом з іншими митцями рятувати місцеву легенду. Це будівля польського гімнастичного товариства «Сокіл», зведена 1895 року.
Багато років будинок стояв пусткою та почав руйнуватися. Зайшовши сюди, Микола заспівав гімн України і був вражений акустикою залу.
«Потім я заспівав ще «Ніч яка місячна» – народну пісню українську. І я відчув, яка тут акустика феноменальна! І я кажу: «Мар’янко, тут треба давати концерти!». І тут: «Філармонія! Філармонія! Давайте робити філармонію!», — Микола Губчук, оперний співак.
Разом митці, волонтери та мерія взялися до роботи. Лише зі сцени вивезли понад 10 причепів сміття. Насамперед відновили залу та почали давати благодійні концерти. Зібрали понад 100 тисяч гривень для 10-ї бригади «едельвейсів».
Микола Губчук став художнім керівником «Сокола» й запрошує сюди світових зірок.
«Він нам допомагає втілювати в життя ті мрії, про які півроку тому не міг ніхто й подумати. За півроку діяльності Коломийської малої філармонії у нас з’явилося багато друзів: від Луганської філармонії і до австрійського диригента, композитора Курта Шмідта та японки Хінамі Йоко», — Мар’яна Кодіна, в.о. начальника управління культури і туризму Коломийської міськради.
Читайте також: Підтримати своїх. Це 20 українських бізнесів, що допомагають ЗСУ та переселенцям
Ще один подарунок для Коломиї – живе виконання гімну на ратуші. Щодня о 12-й годині над містом лунає баритон, що його знає весь світ.
«Виконання гімну на ратуші стало дуже відомою подією не тільки в Коломиї, а й за її межами, люди приїжджали уже на гімн спеціально. Приїздили із Франківська, із Надвірної, з Косова, щоб послухати», — Микола Губчук, оперний співак.
Микола з колегами жартують, що скоро поїдуть у тур Перемоги ратушами України.
Нагадаємо, дві подруги з Харкова власноруч облаштували 50 будинків для переселенців.
Також ШоТам повідомляв, як на Буковині громада облаштувала Будинок художника для переселенців.
Суспільство

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.
Про це повідомили в компанії.
На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:
- Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
- Шаганський маяк, що на Одещині;
- Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
- Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».
Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.


Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide