Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

«Літаючу тарілку» на Либідській збережуть — забудову зупинили

Опубліковано

Міський голова Києва Віталій Кличко підтримав петицію, в якій мешканці столиці просили не вбудовувати в ТРЦ Ocean Mall «Тарілку», аби зберегти пам’ятку. 

Про це повідомляє Департамент охорони культурної спадщини КМДА.

Яке значення має «Літаюча тарілка»

«Літаюча тарілка» — це концертна зала Українського інституту науково-технічної та економічної інформації МОН України. Архітектурний ансамбль збудували в 1971 році за проєктом Флоріана Юр’єва і Льва Новикова. Споруда належить до другої хвилі радянського модернізму. У жовтні 2020 року Мінкульт присвоїв будівлі статус  памʼятки архітектури місцевого значення. Незадовго після цього автор «Тарілки» Флоріан Юрʼєв помер.

Читайте також: В Ірпені відновлюють багатоповерхівки, що постраждали під час боїв на Київщині

Передісторія 

У листопаді 2024 року Київрада передала «Літаючу тарілку» під забудову  ТРЦ Ocean Mall. У січні 2025-го основне будівництво вже завершили, і новобудова поглинула «Тарілку».

Активіст Анатолій Погорілий написав петицію, в якій наголосив, що збереження цього об’єкту архітурної спадщини Києва є першочерговою ціллю міського голови. Більше шести тисяч людей підписали документ для розгляду. Також пам’яткоохоронець Дмитро Перов наголошував, що станом на 3 січня, попри зібрані підписи, забудову не зупинили. 

Наразі КМДА відреагувала. Департамент охорони культурної спадщини зобов’язав забудовників припинити роботи в зоні пам’ятки та надати на погодження науково-проєктну документацію для можливих змін.

Нагадуємо, що Київський будинок письменників збираються відбудовувати: що планують робити.

Фото обкладинки: SaveKyivModernism

Культура

Нацбанк випустив монети у пам’ять про письменників «Розстріляного відродження»

Опубліковано

Нацбанк випустив перші монети з серії «Розстріляне відродження». Ними вшанують пам’ять про Миколу Хвильового та Юліана Шпола — письменників, знищених радянським режимом за любов до України.

Про це повідомили в Нацбанку.

Дві нові монети з серії «Розстріляне відродження» презентував голова Нацбанку Андрій Пишний під час міжнародної конференції у Києві. У заході також взяла участь команда фільму «Будинок “Слово”. Нескінчений роман».

«Ми вшановуємо пам’ять про митців Розстріляного відродження, щоб повертати сучасності знання про визначних українців… Це — совість української інтелігенції, серце тієї епохи, коли слово було зброєю, а ідея, на жаль, вироком», — сказав Андрій Пишний.

До виступу також долучився режисер фільму Тарас Томенко:

«Ці монети — як вистріли крізь мовчання. Вони нагадують нам, що кожне забуте ім’я — це розірвана нитка нашої культури».

Презентацію провели на дев’ятій щорічній конференції «Економічна та фінансова інтеграція у світі збурень та фрагментації», яку організували центробанки України та Польщі.

Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)

Про монети

Пам’ятні монети випустили номіналом по 5 гривень. Вони виготовлені з нейзильберу, мають кольоровий друк і рифлений гурт. Тираж кожної — до 75 тисяч штук.

На аверсі обох монет є напис «СЛОВО», де у літерах зобразили парость озимої пшениці, а «О» прострелена й тече кров як символ знищеної культури. На реверсі монети Хвильового — його портрет у пастці кам’яних плит, що символізує репресії. На монеті Шпола — стилізований портрет митця, побитий плямами корозії і забуття, але не втрачений остаточно.

Придбати монети можна з 20 червня 2025 року на сайті НБУ та в банках-дистриб’юторах.

Нагадуємо, що в Україні створюють перший жіночий екіпаж для перехоплення безпілотників.

Фото: фейсбук-сторінка Нацбанку

Читати далі

Культура

Українська піаністка отримала культурну премію у Швеції з рук королеви Сільвії (ФОТО)

Опубліковано

Українська піаністка та директорка Українського інституту у Швеції Наталія Пасічник стала лавреаткою престижної культурної премії Асоціації друзів митців. Нагороду їй особисто вручила королева Сільвія під час урочистої церемонії за участі представників шведської королівської родини.

Про це повідомили в Українському інституту у Швеції, передає «Укрінформ».

Голова правління Асоціації Ганс Ділен наголосив, що Наталія Пасічник поширює українську культуру через свою мистецьку діяльність. Він зазначив, що сьогодні це є надважливою місією — будувати культурні зв’язки між Швецією та Україною.

«Я вдячна за це визнання й увагу до промоції української культури – і, зокрема, української музики – у Швеції. Сьогодні – не час святкувань, але на часі ще раз нагадати про потребу України бути почутою, мати підтримку світу, говорити про існування окремої, глибокої, багатої та інтегрованої у європейський контекст української культури»‚ — сказала Наталія Пасічник.

Читайте також: Семикласниця з Тернополя здобула «золото» на міжнародному конкурсі пісні в Польщі

Премію щорічно вручають діячам, які зробили внесок у культурне життя Швеції. Асоціація друзів митців створили у 1937 році, вона має на меті підтримку гуманітарних наук і мистецтва. Її багаторічним головою був принц Євген — відомий меценат і художник із династії Бернадоттів.

Про Наталію Пасічник

Наталія Пасічник — видатна українська піаністка, яка вже 30 років проживає у Швеції. У 2014 та 2022 роках шведський журнал класичної музики OPUS magazine вносив її до списку найвпливовіших культурних діячів країни. Її талант та внесок у культуру отримали широке визнання як у Швеції, так і на міжнародному рівні.

Читайте також: Американський музикант Brother Hill виступив перед бійцями 3-ї ОШБр на передовій

Фото: Lars Edelholm, Fredrik Jönsson.

Нагадаємо, що у 2024 році Наталя Пасічник отримала премію Global Music Awards.

Фото обкладинки: сайт «Українське радіо»

Читати далі

Культура

Переможниця PinchukArtCentre 2025 передасть 400 тисяч грн премії на армію

Опубліковано

Леся Васильченко здобула головну премію PinchukArtCentre 2025. Грошовий приз розміром 400 тисяч гривень мисткиня пообіцяла передати на благодійні внески та допомогу армії.

Про це повідомили на сторінці музею та в NV.

Художниця Васильченко також автоматично стала номінанткою на міжнародну нагороду Future Generation Art Prize. Першу спеціальну премію від артцентру здобула Катерина Алійник, а другу — Євген Коршунов.

Читайте також: «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі»

На нагородженні також вручили спеціальну позаконкурсну відзнаку Вероніці Кожушко. Харківська художниця подала заявку на участь у конкурсі, проте загинула 30 серпня 2024 року внаслідок російського бомбового удару по Харкову.

Нагадуємо, що український фонд «Бібліотечна країна» нагородили британською премією.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка PinchukArtCentre

Читати далі

Шопочитати