Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Онлайн-консультації та допомога бійцям. Як лікарі з громадської організації INgenius тримають медичний фронт

Опубліковано

Що покласти до тривожної аптечки, чи страшні нам хімічні атаки та як користуватися джгутами – під час війни такі знання можуть допомоги вижити. Бути впевненим, що інформація на важливі теми перевірена, можна, якщо читати її на платформі INgenius. Шість років тому ця громадська організація першою почала перекладати іноземні медичні статті українською та пропагувати доказову медицину.

Зараз INgenius тримає свій фронт – медично-інформаційний. Киянка, яка заснувала платформу, керує командую прямо зі США – попри значну різницю в часі. Серед іншого, організація пропонує безкоштовні онлайн-консультації з лікарями та навчає реабілітологів, які працюють із пораненими бійцям.

Іванка Небор

Українська лікарка, нині навчається у США на дослідницькій позиції для лікарів. Засновниця і президентка платформи для розвитку медицини та науки в Україні INgenius

Професія лікарки завжди здавалася мені романтичною

В Україні, на відміну від усього розвинутого світу, ми вимушені обирати спеціальність приблизно в років 15-16. У цьому віці я взагалі не була впевнена, чи хочу повʼязати своє життя з медициною. Пам’ятаю, з-поміж усього класу, тобто серед майже 30 учнів, я одна захотіла бути лікаркою. У мене це спадкове: мама – невропатологиня, а тато – токсиколог. Я з дитинства слухала їхні розмови про пацієнтів і час від часу бувала в них на роботі. Ця професія завжди здавалася мені дуже романтичною. 

Я закінчила Національний медичний університет імені О. О. Богомольця в Києві та пройшла інтернатуру за спеціальністю отоларингологія. Потім вступила на аспірантуру в Інститут отоларингології, рік працювала у відділенні ендоскопічної хірургії носа. Коли я вже була на інтернатурі – у 24-річному віці – зрозуміла всю повноту цієї професії. І далі продовжую занурюватися в медицину, особливо в хірургію. Так я стала єдиною хірургинею у сімʼї.

Здобуваю досвід лікарки-науковиці у США 

Взагалі я родом із Києва. Зараз там перебувають мої батьки та сім’я. Я ж після аспірантури на кілька місяців поїхала у США на стажування. Це була стипендіальна програма, під час якої я працювала в кадавер-лабораторії. Ми проводили різні хірургічні дослідження. І там я знайшла програму, на якій перебуваю і зараз. Це позиція для лікарів в області дослідження. Перебуваю на цій посаді вже два роки, успішно склала медичні екзамени та отримала сертифікацію.

Фото: Ivanka Nebor / Facebook

У майбутньому хотіла б стати професійною хірургинею в області отоларингології. Для цього хочу пройти навчання в найкращих місцях світу, зокрема, в США та Канаді. Такі програми, як була у мене, дозволяють зрозуміти, як пишеться дослідження у певній спеціальності, та допомагають побудувати сильне резюме. І це теж важливо, адже медицина в сучасному світі все одно так чи інакше йде поруч із наукою. Мені важливий цей досвід, і він цінується у всіх розвинених країнах світу.

Мені казали, що наука не звучатиме українською 

Організацію Ingenius я заснувала у 2016 році, коли ще була студенткою шостого курсу. У той момент ще не був закритим «ВКонтакте». Там публікували багато професійних статей на медичну тематику та різні переклади доказової медицини. Але все це було російською мовою, а українською не було жодного професійного контенту для молоді. А я відчувала, що це потрібно студентам, інтернам і молодим лікарям.

Читайте також: «Допомагаємо українським родинам». Як психологиня з Донеччини створила центр для дітей з аутизмом у Польщі

Пам’ятаю, коли все це створювала, деякі люди мені казали: «Ти це робиш даремно. Нікому українською мовою не буде цікаво те, що можна вже і так прочитати російською. Зараз все гуглиться російською, і ти просто не зможеш із цим конкурувати».

Людям «зайшов» наш формат

Я порадилася зі своїм другом Михайлом Сидоренком, який, до речі, з початком повномасштабної війни став медиком у столичному батальйоні тероборони, а потім записався у ЗСУ і вже зараз захищає Україну. І ми тоді вирішили: якщо не буде фідбеку від людей, і всім це буде нецікаво, то закриємо організацію. Михайло взявся за створення дизайну та бренду, а я була організаторкою всього іншого. У нас склався ідеальний тандем для старту. Тоді, у 2016 році до нас приєднався лікар Павло Гавалко з Дніпра, який організовував багато подій для медиків, зокрема тренінги з невідкладної допомоги. 

І насправді вже в перші місяці після запуску INgenius ми отримали велику хвилю цікавості від людей. Їм подобалося, що ми робимо це в цікавому, новому форматі, статті подаємо якісно, з крутим дизайном. «Вау, невже у нас сучасна медицина говоритиме українською?», – чула коментарі. Ми почали писати й говорити про доказову медицину, і воно якось потягнуло за собою новий рух від молодих лікарів.

До нового етапу війни все працювало як годинник

Відтак ми почали влаштовувати зустрічі в хабах для молодих медиків. Одразу вирішили, що лектори обовʼязково мають говорити або українською, або англійською. І тут, звісно, були складнощі. Та й формат INgenius поважні спікери не дуже розуміли, питали: «А чому в хабі, а не в університеті?». Ми ж хотіли осучаснити нашу сферу і просто тиснули свою лінію.

Фото: INgenius / Facebook

Вже через три роки існування платформи ми побачили, що в Україні більшає схожих активностей для медиків. Студенти з різних вишів почали створювати подібні організації й теж писати українською. Подавати в такий спосіб інформацію з доказовою медициною стало популярно, і ми цьому дуже раді.

Загалом уся команда INgenius – це молоді лікарі. На початку нас було пʼятеро, а зараз – 35. Маємо чітко розподілену структуру: автори аналітичних статей, перекладачі протоколів, команда соцмереж, організатори заходів. Нас переважно читають лікарі, деякі статті також доступні для пацієнтів. До повномасштабної війни все працювало як годинник, попри те, що роботу команди я контролюю зі США з семигодинним розривом у часі.

Частина команди INgenius пішла в тероборону

Коли у мережі почала зʼявлятися інформація про можливе повномасштабне вторгнення РФ, ми до останнього в це не вірили. І все ж у відповідь на такі новини незадовго до війни вирішили провести тренінг із невідкладної медичної допомоги. Дату проведення запланували на 24 лютого.

Зрозуміло, що цього дня все скасувалося. Кілька людей із команди одразу пішли медиками у ТРО, хтось почав працювати у лікарнях 24/7, і жили там по кілька днів. Також були люди, які стали волонтерами й почали допомагати збирати гуманітарну допомогу з лікарень. В основному, та частина команди, яка була в цей час за кордоном або на західній Україні, стала основою для підтримки роботи організації у перші дні війни.

Фото: INgenius / Facebook

Ми одразу зрозуміли, що треба переформатуватися – змінювати теми публікацій. Ми почали писати статті про першу медичну допомогу, використання джгутів, збір аптечки в домашніх умовах, хімічні атаки. Також готували більш соціальні публікації – зокрема про те, чому потрібно виключати російських лікарів із професійних спільнот. Насправді ми швидко організувалися, кожен відповідав за певний напрямок роботи.  

Дали змогу людям консультуватися з лікарями прямо зі сховищ

Перший проєкт, який ми запустили, – телеконсультації. Ми побачили, що багатьом людям, які були вимушені евакуюватися до інших областей, стало складніше отримувати необхідну медичну допомогу. Особливо тим, хто днями переховується у бомбосховищах. А переселенці, які виїхали за кордон, зіштовхувалися з нерозумінням локальної системи та мовним бар’єром. У мережі люди масово шукали номери лікарів різних спеціальностей, щоб проконсультуватися бодай телефоном.

Ми це спростили: зібрали в одній табличці контакти медиків, які під час війни поводять безкоштовні онлайн-консультації. Той, хто потребує допомоги, просто шукає у списку необхідного спеціаліста та пише йому або телефонує. Зі мною як з ЛОРом у соцмережах звʼязувалися багато пацієнтів. І це класно, що я дистанційно можу бути корисною. Ми також зробили можливість для лікарів самостійно подавати заявки. Тобто вони просто пишуть нам: «Я готовий консультувати онлайн, ось мої контакти». І ми вносимо їх до бази. Нині для зручності ми розробляємо окрему сторінку на нашому сайті.

Фото: INgenius / Facebook

Зараз у базі є приблизно 800 лікарів різних спеціальностей – від психологів до хірургів-офтальмологів. З ними можна проконсультуватися з різних питань. Наприклад, зі мною переважно говорили про загострення отитів і гайморитів, травми слухової перетинки внаслідок шуму. Деякі мої друзі та знайомі також вносили свої контакти в цю базу й консультували пацієнтів. Це означає, що наш проєкт працює. Як ця база діятиме після війни – говорити поки зарано.

Допомагаємо реабілітувати наших захисників

Зараз разом з фондом IREX ми готуємо протоколи лікування та сучасні опитувальники для реабілітологів, які будуть займатися з пораненими бійцями. Зі сходу України на захід перевозитимуть військових, яким ампутували кінцівки. Там із ними працюватимуть наші реабілітологи. Для медиків цього профілю збиратимемо рекомендації на основі найсучасніших даних доказової медицини. А ще будемо записувати або перекладати українською для них відеолекції з американськими фахівцями.

Фото: Олександр Мазуренко / Львівська міська рада

Також готуємо статті про бездоказові препарати, на які не варто витрачати гроші людям, які займаються гуманітарною допомогою. Адже нам розповідати, що лікарі з різних областей надсилають до волонтерських організацій списки дорогих препаратів, які не мають доказової дії. І це велика проблема. З наукової точки зору ми маємо право писати аналітику, в якій вивчаємо дані щодо ефективності певних препаратів чи методів дослідження. І той факт, що доказова медицина дозволяє економити статки, вже є доконаним.

У Telegram-каналі ми постійно публікуємо корисні можливості для українських студентів і лікарів. Зокрема, деякі університети вже відкривають програми, що дозволяють пройти стажування в різних країнах світу – США, Японії, Польщі тощо. Це актуально, наприклад, тим, хто на тлі війни не може закінчити інтернатуру.

Буквально нещодавно ми також зібрали 4 100 підписів від українських лікарів до петиції, яку надішлемо в американську організацію ECFMG. У ній ми закликаємо заборонити російським лікарям проходити сертифікацію та приїжджати на різні навчальні програми. Також ми надіслали листи до різних професійних організацій щодо заборони проведення будь-яких конференцій у росії або з російськими організаторами.

Тримаємо свій фронт і віримо в перемогу 

Фактично все, що ми робили ці шість років, продовжуємо робити й зараз. Головна мета ­– розвивати українське медичне суспільство – у нас не змінилася. Ми завжди фокусувалися на тому, аби наша професійна спільнота лікувала пацієнтів, відповідно до принципів доказової медицини. І ми продовжуємо це пропагувати. Просто трішки змінили теми, тому що цього вимагає реальність.

Думаю, після війни ми будемо продовжувати нашу діяльність, як і раніше. Наша робота стане ще більш потрібною, адже розбудова та реформування країни стане темою номер один для всіх. Головне зараз, щоб ми перемогли. А далі, думаю, люди будуть дуже вмотивовані, готові навчатися, більше тиснути на те, щоб Україна рухалася на Захід, а не залишалася в якомусь пострадянському просторі. Якщо Україна буде успішно розвиватися економічно, то саме на медицину чекає найбільша хвиля позитивних змін. Я доволі оптимістична і думаю, що за нашим новим поколінням світле майбутнє. 

INgenius тримає медичний фронт, а ШоТам – інформаційний. Підтримай нашу боротьбу донатом.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі