Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Не тільки пиво: як на Опіллі виробляють натуральні олії

Опубліковано

Ця дівчина надихнулась відео та статтями ШоТам і сама вирішила заснувати бізнес. Роксолана Росоловська разом з батьками переїхала з Києва у село Чесники, де створила сімейне виробництво олій холодного тиснення “Опільські олії”. Лляна, кунжутна та ще 5 видів олій є на 100% натуральними та допомагають підняти імунітет. А спонукало зайнятись саме таким бізнесом родину Росоловських те, що вони прагнули покращити власне здоров’я.

Галина, Михайло, Роксолана Росоловські

Галина, Михайло, Роксолана Росоловські

Сім’я Росоловських переїхала в село Чесники, де і відкрила приватний бізнес. Галина Росоловська за освітою юрист і довгий час працювала у Верховній Раді України. Михайло Росоловський – військовий, був мобілізований в АТО у 2014 році. Роксолана Росоловська є директором європейського офісу туристичної компанії. Саме вона стала рушієм до того, щоб разом з батьками заснувати власний бізнес.

Лікували батька оліями і… вони допомогли

Наш сімейний бізнес розпочався з того, що ми хотіли самі бути здоровими, але не вживаючи хімічних ліків, а завдяки натуральним продуктам. Мій батько був мобілізований в АТО і коли повернувся, то зіштовхнувся з величезною кількістю хвороб шлунково-кишечного тракту. Ми витратили дуже багато коштів на лікування, але воно не дало ніякого результату. І тоді вирішили спробувати лікування природними засобами, одними з яких були саме рослинні олії. Почали шукати місця, де можна було б придбати. Але в одній з аптек зіштовхнулись з тим, що лляна олія має строк придатності 2 роки. Про яку натуральність може йти мова? Для довшого зберігання такі олії насичують консервантами та стабілізаторами, а це не корисно для здоров’я.

Читайте також: Кипрійний чай: як працює бізнес, якому допомагають карпатські знахарі

Тоді вирішили, чому б самим не спробувати? Хотілось робити те, що допоможе людям бути здоровими. Більше пів року ми вивчали методи тиснення олій, перечитали багато медичної літератури, спілкувались з виробниками та лікарями. І минулого року я закупила необхідне обладнання і ми почали тиснути самі олії. І вже через тиждень ми побачили значні покращення у здоров’ї батька.

Сім’я Росоловських

Зараз наше виробництво зосереджене у селі Чесники. Мої батьки звідси родом, але проживали в Києві. Мама повернулась сюди, щоб доглядати за бабцею, яка була дуже хвора. І батько теж приїхав вже сюди з війни. Батьки самі не хотіли сидіти без діла на пенсії, тому започаткували цю справу. І ми робимо це з душею, бо хочемо робити людей здорові.

Місія – оздоровити націю

Я дуже часто подорожую завдяки своїй роботі і бачу те, наскільки відрізняється тривалість життя. От у Німеччині 92-річна бабця ще планує на який курорт вона поїде наступного року. А у нас люди дуже рідко навіть доживають до такого віку. Ми коли переїхали в село, то побачили наскільки це райське місце: чиста джерельна вода, неймовірна природа, свіже повітря. Але чоловіки живуть, в середньому, 62 роки, жінки довше, але мають купу хронічних хвороб. Як би це пафосно не звучало, але ми хочемо оздоровити націю. І вже бачимо позитивні зміни як у своєму самопочутті, так і самопочутті клієнтів.

Читайте також: Вино родом з Біблії: як українці створюють сікеру та що це таке?

Нам телефонують і розказують, що після прийому олії проходить печія, перестає мучити виразка і закрепи. Звичайно, покупцям розповідаємо, що перед тим як купити, потрібно поспілкуватись з лікарем.

Важливо зрозуміти, олія – не панацея від усього. Але це такий перший та суттєвий крок, який допоможе організму налагодити роботу та позбутись хронічних хвороб.

Яку олію виготовляють?

Зараз ми випускаємо 7 видів олій: лляну, гірчичну, гарбузову, з волоського горіха, конопляну, з розторопші та кунжутну. Кожна з них має свої корисні властивості та допомагає при різних проблемах зі здоров’ям.

Фото: facebook.com/opilskioil
  • Лляна олія. Саме з цієї олії ми і починали свій бізнес. Це рослинний риб’ячий жир. Омега-3 у лляній олії удвічі більше, ніж у риб’ячому жирі. А ще її називають жіночою, бо вона може нормалізувати гормональний фон.
  • Олія з волоського горіха. У складі олії з волоського горіха є вітаміни А, Е, С, К, F, Р і група В. За вмістом вітаміну Е олія лідирує серед інших. У продукті міститься Коензим Q10, який є антиоксидантом. Ця олія допомагає зміцнити судити, зменшує рівень холестерину, знімає подразнення, нормалізує цукор у крові, підтримує роботу суглобів.
  • Гірчична олія. Раніше її подавали лише до столів вельмож, а звичайні люди могли про неї тільки мріяти. Її називають “тепло, що лікує”, адже при нанесенні на шкірі – починає сильно гріти. І це корисно для старших людей. Крім того, гірчична олія підвищує еластичність судин, покращує зір та допомагає циркуляції крові.
  • Олія з розторопші. Це справжній порятунок для тих, хто має проблеми з печінкою. До нас звертаються люди, які раніше ходили в аптеку, як на роботу. Кажуть, що олія допомогла. Розторопша підсилює утворення жовчі та прискорює її виведення, нормалізуючи тим самим процеси травлення та обмін речовин.
  • Конопляна олія. Це рекордсмен за вмістом кальцію: близько 1500 міліграм на 100 г. Більше, ніж в сирі. Достатньо приймати 1 ст.л кунжутної олії тричі на день, щоб зміцнювати  кістки, нігті, відновлювати зубну емаль.
  • Кунжутна олія. А цю олію часто купують жінки, які хочуть схуднути, б вона втамовує голод і бажання з’їсти щось калорійне. 
  • Гарбузова олія. Цей продукт корисний при лікуванні бронхіту і застудах. Особливо для дітей. Але випити хоча б чайну ложку олії змусити малечу дуже тяжко. Тому ми вигадали смаколик – морозиво з гарбузовою олією і шротом (клітковина, яка залишається в насінні після тиснення олії, – Ред.). І дітям подобається. У нас і ресторани хочуть замовляти після карантину гарбузову олію, бо здивовані, які страви з неї можна готувати.

Сировина і виробництво

При виробництві найважливішим є чистота насіння – мінімум 99,9%. Довго шукали якісних постачальників в Україні, які правильно зберігають насіння і мають всі сертифікати якості. Зараз все насіння купуємо саме у нас – лише кунжутне в Індії. Також важливий і рік. Бо на ринку можна купити багато, наприклад, насіння розторопші, якому два роки. Але воно вже має велике кислотне число. Зі старого насіння ніколи не буде хорошої олії. А ми просто не маємо права робити неякісний продукт.

Зараз ми маємо невеличке виробництво, але в орендованому приміщенні. Плануємо на території свого маєтку побудувати сучасне виробництво, тому зараз співпрацюємо з відділом стандартизації та торгово-промисловою палатою. Нам ще немає року, але потроху розвиваємось.

Читайте також: Втекли з міста: як родина заснувала етнохату та відроджує традиції в селі на Одещині

Наша олія лише холодного тиснення, адже тільки такий продукт зберігає корисні властивості. Я купила прес у Німеччині. Технологія виробництва дуже проста – чисте сухе насіння тиснемо під пресом, так і отримуємо олію. Весь продукт ми переливаємо у темні пляшки, які не пропускають ультрафіолетове світло. Зберігатись олії можуть 60 діб. Після тиснення залишається шрот від насіння, який ми також продаємо, адже він багатий на клітковину і також корисний для здоров’я.

Чіа vs Льон

Ми насправді захоплені лляною олією. От за кордоном пропагують оливкову і ми за тим женемось. Але ось у нас тут під носом росте унікальна рослина, яка містить стільки корисних речовин. Зараз популярно виставити в Інстаграм сніданок – пудинг з чіа. Але ж льон є набагато кориснішим. Ну, ніхто ж не виставить у сторіс, що він їсть кашу з льону. Проте. ця рослина є дешевшою в рази, ніж славнозвісне чіа. Лляна олія коштує 80 гривень. Це середня ціна на всі олії.

Але українці цього не цінують. Нам було складно навіть знайти якісний льон, бо весь він їде за кордон.

Не їдьте на заробітки – вертайтесь в село!

Ми намагаємось більше розказувати про свою продукцію – до карантину часто їздили на виставки, а клієнти у нас є по всій Україні.

І хоч ми і знаходимось ось тут, у невеликому селі, але хочемо його розвивати. У нас є унікальна церква 19 століття, куди почали водити екскурсії. Туристи захоплюються селом, а місцеві жителі не помічають, у якій красі живуть. Під час екскурсій разом з місцевим сироваром робимо дегустацію олій та сирів.

Підтримаємо флешмоб #МандруйУкраїною та запрошуємо відвідати мальовниче село опільського краю – Чесники Рогатинського…

Geplaatst door Опільські олії op Donderdag 9 juli 2020

Ми дуже хочемо мотивувати людей відроджувати Україну, а не їхати на заробітки. Я хочу надихнути українців, що ось я повернулась в село і хочу щось робити. І ви робіть. Не обов’язково їхати за кордон шукати кращого життя, а можна бути в селі, прославляти свій край та ще й виготовляти якісний продукт.

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі