Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Кипрійний чай: як працює бізнес, якому допомагають карпатські знахарі

Опубліковано

На мальовничих схилах українських Карпат розташувалась унікальна рослина – кипрій. І з нього роблять іван-чай, який є корисною альтернативою чорному чаю, адже не містить кофеїну. Виготовляє кипрійний чай бренд MOL’FAR, який наслідує давні традиції мольфарів. Сьогодні виробник популярний по всій Україні та планує вийти на експорт, щоб об’єднати українців по всьому світу та довести, що наша країна – не тільки про борщ з салом.

Євгеній Гончаренко

Євгеній Гончаренко

Співзасновник бренду MOL’FAR

Навчався в Інституті туризму Федерації профспілок України. Є власником компанії, яка займається дистрибуцією мікродобрив. Закінчив бізнес-школу МІМ (Міжнародний Інститут Менеджменту). Після чого заснував власний бренд виробництва кипрійного чаю MOL’FAR.

Тонус без кофеїну

Наш чай – це альтернатива чорному чаю, але це не класичний іван-чай та не просто трав’яний збір. На схилах Карпат росте кипрій вузьколистий. Саме з нього ми створюємо наш продукт, який ми збираємо в екологічно-чистому регіоні і тут же виготовляємо.

Кипрій є унікальною рослиною. Він першим оселяється на лісових вирубках чи згарищах. Створює затінок, під яким збирається волога і починають рости інші рослини. Для людини кипрій також має величезну користь, насамперед, завдяки високому вмісту вітаміну С, якого в кипрію значно більше, ніж у лимоні. Тому рослина дуже корисна для імунітету, а також для виведення токсинів з організму і нормалізації травлення.

Головна відмінність кипрійного чаю від традиційних – це відсутність кофеїну. Але завдяки флавоноїдам (природні фенольні сполуки) має позитивний та довготривалий тонізуючий ефект. Саме тому такий напій можна пити і вагітним, і дітям.

Кипрій є основою нашого чаю. До нього ми додаємо лист малини, м’яту, цвіт липи, чебрець, сухофрукти. Всього виготовляємо 7 різних видів чаю.

Наслідуємо традиції мольфарства

Ми хотіли зробити наш кипрійний чай на основі давніх традиційних рецептів, але осучаснили процеси виробництва. Саме тому народилась назва та філософія бренду. Ми наслідуємо традицію мольфарства – мінімалізм та життя в гармонії з навколишнім середовищем. І це така основа нашого світосприйняття. Мольфари (карпатські знахарі) завжди жили якомога далі від людей і ближче до природи. Вони працювали з травами і вміли використовувати дари природи на благо. Таким чином ми продовжуємо їх справу, працюючи з травами на основі традиційних рецептів. Ми хочемо донести та адаптувати ці древні знання у сучасному світі.

Навіть наш логотип – це символ мольфарів. Мольфа завжди була головним атрибутом мольфара, яким могла стати будь-яка річ, створена власноруч. Тобто мольфар міг намалювати щось, знайти перо птаха чи камінь, вирізьбити якусь річ.

В продукції MOL’FAR використали елемент мольфарськой традиції і створили авторську Мольфа з використанням солярної символіки, тобто символів сонця.

На мольфі вони вирізали спеціальні знаки, у які закладали магічну дію. Мольфар створює власну мольфу свідомо – закладає в неї світлою думкою та молитвою сакральний зміст. Відтоді вона слугувала помічником мольфара у його добрих справах.

6 етапів виробництва кипрійного чаю

У нас повністю екологічне та відповідальне виробництво, яке дозволяє зберегти природну силу складових чаю з моменту збору до моменту заварювання. Наш чай має шість етапів виробництва.

По перше, збір чайного листу. Кипрій зацвітає в середині червня. На його збори у гори вирушають невеликі групи працівників, щоб не затоптувати галявини. Важливо збирати так, щоб не пошкодити рослину і кипрій виріс наступного року. Тому ми акуратно збиваємо листя з середньої частини і не шкодимо саму квітку. Максимально збирали 7,5 тонн листя за сезон.

Кипрій купуємо у місцевого населення за 15 гривень за кілограм. Ми оголошуємо про те, що розпочинається сезон і наймаємо людей. Але є величезна проблема в тому, що саме у потрібний для нас час багато місцевих їдуть на заробітки за кордон.

Територія збору кипрію

По-друге, підв’ялення. Лист повинен позбутись надмірної вологи, але не пересохнути. Збірне листя ми розкладаємо у сушарні, де воно стає підв’яленим та еластичним.

По-третє, ферментація. Це чи не найважливіший етап у виробництві чаю. Саме від результату ферментації залежить міцність та аромат напою.

По-четверте, окислення. Ми скручуємо листок на спеціалізованому обладнанні (листокрутці), після чого він пускає сік і починається процес бродіння та окислення. Від бродіння з’являється фруктово-спиртовий запах.

По-п’яте, прожарювання. Після всіх процесів, коли сировина отримала відповідний колір та запах, ми закладаємо лист в сушку на прожарку.

По-шосте, фасування. Готовий чай MOL’FAR міксується за авторськими рецептами наших технологів, та фасується у крафтове упакування.

Читайте також: Мосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції

Крафтове упакування виготовлене з екологічних та етичних (що швидко розкладаються) матеріалів — мінімальна кількість фарби, не містить клею, поліетилену чи поліпропілену.

Екокрамниця нам відмовила, а GoodWine прийняв

Кипрійний чай продається в Сільпо, GoodWine, мережі магазинів “Рукавичка”, а також деяких локальних магазинах. А ще замовлення можна зробити на сайті.

Коштує коробочка чаю 98 гривень, а з ягодами і сухофруктами – 108 гривень

Як тільки ми запустили виробництво, то пішли в екокрамницю, щоб у них був представлений наш чай. У них раз на два тижні засідає асортиментний комітет, проте нас вони водили за ніс два місяці, категорично відмовлялись говорити і змушували чекати письмової відповіді. Так, лист отримали, де було сказано “Для карпатського чаю ви надто дорогі”. Ми розвернулись і пішли в GoodWine і за кілька місяців ми вже стояли на полицях цього магазину. Після цього я завжди кажу, що це був останній час, коли кипрійний чай MOL’FAR стукав у чиїсь двері. Решта клієнтів приходили до нас самі. І Сільпо також.

До речі, у GoodWine ми опинились через рік після запуску. Ми чітко знали, до якого фахівця потрібно звертатись. Продакт-менеджер GoodWine Дмитро Філімонов є чемпіоном із заварювання чаю. Він спробував наш продукт і сказав, що це кращий кипрійний чай.

Облаштували виробництво у карпатському селі

Ми довго шукали приміщення під фабрику. Спочатку хотіли самостійно побудувати виробництво, але зрозуміли, що на це піде дуже багато часу і ми втратимо сезон. Згодом знайшли ділянку 23 сотки з недобудованою спорудою, яка була накритою, але без вікон.  Зробили там все відповідно до вимог HACCP, тобто Системи якості управління безпечністю харчових продуктів. Ми відремонтували приміщення і встановили професійне обладнання для ферментації, окислення і прожарювання чайного листа. Сьогодні на фабриці працює 4 людини.

Ми одразу розуміли, що і продукція, і сам процес повинні відповідати міжнародним стандартам органічного виробництва. Тому тепер маємо сертифікат Оrganic Standart.

Сьогодні бізнес ще не окупився повністю. На сьогодні, ми вклали у нього близько 3,5 млн гривень. До того, як займатись чаєм, я мав і маю власну компанію, яка займається дистрибуцією мікродобрив. Вона і “прогодувала” MOL’FAR на початку.

Читайте також: “У нас п’ють чай, який збирають монашки”. Як працює єдина в Україні монастирська кав’ярня

Я закінчив бізнес-школу і разом зі своїм партнером Олесею заснував виробництво кипрійного чаю. Ми хотіли зайнятись саме таким бізнесом, бо вважали його світлим і позитивним. Бачили і бачимо перспективу. І вже переросли свої сподівання. Я можу сміливо заявити, що серед інших виробників кипрійного чаю, ми є найкращими.

Плануємо виходити на експорт

Ми неодноразово представляли свій продукт на міжнародній виставці органічних харчових продуктів BIOFACH у Нюрнберзі.

Цієї осені маємо план – вийти на експорт. Вже є запити з Лондону. Хоча ми б хотіли розпочати з Канади, адже там є багато українців. І це є нашою глобальною метою – об’єднати їх. Вже відправляли зразки чаю на експорт і сподіваємось, що скоро MOL’FAR буде на полицях закордонних магазинів.

21.07.2020

Суспільство

Запустили екологічне шоу, яке дбає про психічне здоров’я українців

Опубліковано

В Україні запустили екологічне ранкове шоу, яке дбає про психічне здоров’я слухачів.

Від медитацій у прямому ефірі до психологічної освіти — такий формат вигадали Радіо Аристократи, аби слухачі мали змогу спокійно розпочати свій день, без зайвого стресу та переповненої стрічки новин.

Головний ведучий програми та співзасновник радіо Данило Хомутовський підбирає ідеальний плейлист, знайомить аудиторію з музичними новинками та надихаючими діячами з усієї країни та поза її межами, доповнюючи програму цікавими рубриками.

“Ранок — це особливий час. Початок нового дня, нового життя. Ми завжди дуже уважно ставилися до ранку тут на Аристократах. Наразі хочеться проактивно піклуватися про ментальне і фізичне здоров’я наших слухачів. Сьогодні нескінченна кількість інформації тисне на нас. З усіх боків ми оточені повідомленнями, новинами, фактами, думками — все це віднімає багато ресурсу. Ми з командою щоранку створюємо енергію, якою ви можете користуватись. Щотижня проводимо консультації з психологами й психотерапевтами аби створювати якомога більш екологічний контент для ментального здоров’я наших слухачів”, — поділився Данило.

Який формат?

Кожен ефір поділяється на Easy Morning та Drive Morning з відповідним настроєм і треками. Easy Morning – м’яке пробудження, супроводжене щоденною короткою тематичною медитацією, звуками природи та рубрикою про ментальне здоров’я спільно з Інститутом Когнітивного Моделювання та їх платформою tellme.com.ua. ЇЇ ведучий Спартак Суббота двічі на тиждень (щосереди та п’ятниці) присвячує по 15 хвилин психологічній освіті, допомагаючи кожному краще себе зрозуміти та пояснити різні ментальні особливості, притаманні людям.

Drive Morning — музичні новинки, зустрічі з гостями та вже культова Ранкова Порка (музична рубрика, де відверто коментують надіслані на радіо музичні треки). Кожен випуск Ранкової Порки тепер проводиться за участі відомих гостей — не тільки музикантів, а і письменників, блогерів, артистів та інших діячів культури. Таким чином Аристократи перетворили класичну музичну Порку на більш неупереджену та непередбачувану.  

Читайте також: Про життя, бізнес, секс та творчість: 9 українських подкастів на будь-який смак

В цьому сезоні Ранку з Аристократами серед гостей вже були Яся Кравченко, Коля Серга, Марк Куцевалов, Роман Бахарєв, Фагот, Руслана Писанка, навіть мама Аліни Паш та багато інших.

Де і коли схухати Ранок з Аристократами можна слухати з понеділка по п’ятницю з 8 до 10 ранку у прямому ефірі на aristocrats.fm або пізніше у подкастах на зручній для вас платформі: Apple Podcasts, Google Podcasts.

Фото: Радіо Аристократи

Читати далі

Суспільство

На Житомирщині запрацювала нова амбулаторія з житлом для лікаря

Опубліковано

На Житомирщині у с.Підлуби збудували новеньку медамбулаторію на 1-2 лікаря з житлом та службовим автомобілем. Про це повідомляє пресслужба облдержадміністрації.

Будівництво амбулаторії, розпочате ще у 2018 році, завершено в рамках реалізації у 2020 році програми “Велике будівництво”.

Проєктом було передбачено будівництво одноповерхової будівлі загальною площею 320,0 м кв. Житлова зона (житлові кімнати, кухня їдальня, гардеробна, санвузли, душові). Зона для надання первинної медичної допомоги (кабінети лікарів, процедурна, кабінет щеплень, аптечний пункт, реєстратура).

За інформацією Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА, загальна кошторисна вартість амбулаторії складає 8 млн 949 тис. 665 грн.

Наразі усі будівельні роботи завершені, включаючи внутрішнє та зовнішнє опорядження, облаштування інженерних мереж та благоустрій території. Амбулаторію оснащено меблями та медичним обладнанням.

Нагадаємо, в Одесі запрацювала амбулаторія сімейної медицини №7 Центру первинної медико-санітарної допомоги

Фото: oda.zht.gov.ua

Читати далі

Суспільство

На Одещині встановлюють станції моніторингу забруднення повітря

Опубліковано

На Одещині запустили проект зі встановлення в регіоні станцій моніторингу забруднення повітря. Про це повідомив у фейсбуці голова ОДА Максим Куций.

Як він зазначив, першу станцію розташували в смт Нові Біляри Лиманського району — поруч з портом Южний, Одеським припортовим заводом та декількома потужними підприємствами. 

“Це ідеальне місце, аби побачити, як промисловість впливає на повітря, яким ми дихаємо”, – зауважив Максим Куций.

Читайте також: У Львові встановлять пост моніторингу якості повітря

До кінця року планується встановити ще один такий апарат у селі Олександрівка. Там також багато питань щодо якості повітря, адже поруч знаходиться порт Чорноморську.

Далі систему посилить мобільна лабораторія. Окрім забруднення повітря, вона дозволить спостерігати за станом ґрунтів та води. В ОДА наголосили, що такий підхід дозволить отримувати неупереджені дані та оперативно реагувати на забруднення.

Фото: facebook.com/maksymkutsyi/posts

Читати далі

Суспільство

Показали новий яскравий садочок у Вінниці (ФОТО)

Опубліковано

Ще один новий садочок будують для маленьких вінничан. Про це повідомив міський голова Сергій Моргунов.

“Завершується будівництво закладу на 6 груп  по вулиці Ватутіна. Це дасть можливість забезпечити місцями в садочку дошкільнят цього мікрорайону”, – написав мер у фейсбуці.

Як зазначається, садочок “Дивосвіт” – результат співпраці з бізнесом: коли інвестор будує, а муніципалітет коштом бюджету облаштовує садочок усім необхідним за сучасними стандартами. Завдяки такій практиці у Вінниці з’явилося 4 нові дитсадки за останні 5 років.

Наразі у приміщенні садочку тривають внутрішні роботи.  А здати новий садочок в експлуатацію передбачено до кінця року.

Нагадаємо, відкрився новий дитячий садок № 168 на масиві Відрадний у Солом’янському районі Києва.

Фото: facebook.com/SAMorgunov

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.