Суспільство
Назвали 10 кращих фото пам’яток України 2022 року
Обрали 10 найкращих світлин культурної спадщини України за результатами української частини міжнародного конкурсу «Вікі любить пам’ятки».
Про це йдеться на сайті фотоконкурсу.
Зазначається, що 2022-го року учасники та учасниці конкурсу завантажили для Вікіпедії майже 14 тисяч зображень памʼяток культури України, із них експертне журі обрало 10 переможців.
У 2022 році українська частина конкурсу проходила з 1 до 31 жовтня. За кількістю світлин Україна посіла четверте місце серед 39 країн-учасниць.
У звʼязку з воєнним станом в Україні, участь у конкурсі могли брати лише фотографії, що були зняті до 23 лютого 2022 року включно. Таке обмеження встановили організатори, щоб не наражати учасників на небезпеку, а конкурсні світлини не відображали сучасного стану памʼяток і не могли випадково розкрити інформацію, що може зашкодити національній безпеці.
Читайте також: Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»
«Конкурсні списки “Вікі любить пам’ятки” у Вікіпедії залишаються найбільшою відкритою базою офіційних об’єктів нерухомої культурної спадщини України. Зараз ці списки налічують понад 95 тисяч позицій. За 10 років конкурсу в Україні вдалося отримати у вільному доступі майже 366 тисяч фотографій 39,6 тисяч українських памʼяток. Документування нашої культурної спадщини є як ніколи актуальним під час повномасштабної війни, коли памʼятки культури та архітектури України постійно перебувають під загрозою знищення», — зазначив член організаційного комітету конкурсу, голова Правління ГО «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко.
У 2022 році національні переможці вперше не брали участі у міжнародному етапі конкурсу «Вікі любить пам’ятки», адже всупереч запиту українського організаційного комітету міжнародні організатори допустили до міжнародного оцінювання світлини пам’яток культурної спадщини з Росії.
Результати конкурсу
Найкращою світлиною «Вікі любить пам’ятки» у 2022 році стала фотографія Сергія Орлика із зображенням «японського» манежу Деркульського кінного заводу у селі Данилівка Луганської області. Також ця робота отримала перемогу у номінації «Найкраще фото Луганської області» та відзнаку «Якісне фото маловідомої пам’ятки» від ГО «Україна Інкогніта».
Срібним призером конкурсу стала світлина Сергія Рижкова із зображенням Червоногородського замку у селі Нирків Тернопільської області. Ця ж робота перемогла у номінації «Найкраще фото Тернопільської області».
Бронзову відзнаку конкурсу посіло зображення каплиці Боїмів у Львові, авторства Вадима Постернака. Це ж фото відзначили як «Найкраще фото Львівської області».
На четвертому місці — зображення будинку Польського магістрату у Кам’янці-Подільському авторства Андрія Чуяшенка. Цей знімок також став «Найкращим фото Хмельницької області» за балами журі.
Пʼяту позицію зайняла світлина теж авторства Андрія Чуяшенка із зображенням замку Даниловичів у селищі міського типу Олесько Львівської області.
Шосте місце у зображення Тринітарського костьолу та дзвіниці у Кам’янці-Подільському авторства Сергія Зиська.
На сьомому місці робота Юрія Петруняка із зображенням палацу у Підгірцях Львівської області.
Восьме місце позицію зайняло зображення замку князів Острозьких-Любомирських у Дубні авторства Олександра Харвата. Ця ж робота перемогла у номінації «Найкраще фото Рівненської області».
Девʼяте місце у світлини Олександра Мальона із зображенням церква Усікновення голови Іоанна Предтечі у селі Іванове. Цей знімок також став «Найкращим фото Одеської області».
Заключним призером конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2022 стала ще одна фотографія авторства Сергія Рижкова із зображенням театру опери та балету імені Соломії Крушельницької у Львові.
Про конкурс
«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — найбільший у світі фотоконкурс пам’яток культурної спадщини для ілюстрування Вікіпедії. Він зародився у Нідерландах в 2010 році, а в Україні цей щорічно конкурс проводиться починаючи з 2012 року.
Переможців конкурсу 2021 року можна переглянути за посиланням.
Нагадаємо, Вікіпедія проводить акцію з написання статей про знищені та пошкоджені пам’ятки України.
Фото: wlm.org.ua.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі