Суспільство
Найвидатніший хірург ХІХ ст. Микола Скліфосовський був родом з Одеси (ВІДЕО)
Прізвище легендарного хірурга Скліфосовського знають всі. Щоправда, більшість вважає його «русскім», бо самі росіяни всюди так говорять. Але насправді геніальний лікар народився на території невизнаного нині Придністровʼя, а виріс, жив і помер в Україні!
Про видатного лікаря Миколу Скліфосовського, успіхи та роль України в його житті — нове відео ШоТам!
Легендарний хірург Скліфосовський, якого росіяни називають «русскім», насправді виріс, жив і помер в Україні. Микола Скліфосовський — один з найвидатніших хірургів XIX століття.
Він першим запровадив у московських лікарнях поняття стерильності та дезінфекції, підняв рівень медицини в імперії до європейського, утім, життя його родини перетворили на пекло. У часи революції зґвалтували його доньку, а дружину зарубали лопатами…
Народився у Херсонській губернії
Скліфосовський народився у 1836 під Дубоссарами: тоді — Херсонська губернія, нині — невизнане Придністров’я. Є припущення, що його справжнім прізвищем було Скліфос. Через спалах епідемії холери батько був змушений віддати Миколу до одеського притулку.
Незабаром тато захворів та помер, а Микола лишився в сиротинці й вирішив, що стане лікарем. Після закінчення одеської гімназії поїхав навчатися до москви, опісля повернувся до Одеси. Працював там земським лікарем, а потім очолив хірургічне відділення в міській лікарні.
Читайте також: «Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій
У 1866 поїхав за кордон по досвід. Працював у Британії, Німеччині. А у Франції познайомився з роботами видатного хірурга Лістера. Лістер першим обґрунтував необхідність стерилізації хірургічних інструментів, а Микола взяв це до уваги.
Став військовим лікарем на фронті
Попереду була низка воєн: Австро-прусська, Балканська, Російсько-турецька. Скліфосовський пішов лікарем на фронт. Інколи оперував по кілька діб безперестану. Через його руки пройшли понад 10 тисяч поранених, а відсоток тих, хто став на ноги, був неймовірно високим.
Після воєн Микола очолив стару занедбану клініку в москві, яку за короткий термін перетворив на один з найкращих лікувальних закладів Європи. Він сприяв масовому введенню в хірургію антисептиків, чим вивів операції на якісно інший рівень.
Надбання у медицині
Скліфосовський першим у світі застосував розчин кокаїну для знеболення. А також власноруч сконструював апарат, завдяки якому під час операції підтримувався наркоз. Уперше запропонував проводити оперативні лікування раку щелеп і язика, шлунка, мозкових гриж.
Скліфосовський став відомий у всьому світі, а його лікарню відвідували видатні вчені та медики. Попри популярність, Микола був скромною людиною та не любив галасу навколо себе.
На пенсію поїхав на Полтавщину
У старості, шукаючи спокійного життя, оселився в садибі неподалік Полтави. В останні роки життя переживав тяжку хворобу — мозковий інсульт.
Попри це, займався на Полтавщині громадською та благодійною діяльністю. Побудував власним коштом сільську школу та сад, де діти займалися садівництвом. У 1904 році Скліфосовський помер, навіть не підозрюючи, яке майбутнє спіткає його родину. Його поховали неподалік від місця Полтавської битви.
Уже після смерті лікаря під час революції в його маєток на Полтавщині увірвалися невідомі. Одні джерела стверджують, що це були «червоні», інші — що «махновці» під керівництвом командира Бібіка. Всередині вони побачили портрет Скліфосовського у формі царської армії.
Читайте також: «Я не хочу бути унікальним лікарем». Харківський онколог розвиває новітні методи лікування на Прикарпатті
Озлоблені, вони зґвалтували й повісили вниз головою одну з доньок лікаря Тамару. А її матір, дружину Миколи Софію, революціонери зарубали лопатами. Лише онучкам Скліфосовського Надії та Ользі вдалося врятуватися, виїхавши за кордон. Надбання Миколи Скліфосовського й досі рятують життя пацієнтів.
Перед головним корпусом Полтавської обласної лікарні стоїть пам’ятник геніальному лікарю. А частиною полтавського дендропарку є Тамарин ліс, названий на честь його доньки.
Нагадаємо, український хірург здійснив першу у світі пересадку нирки.
Також дивіться відео, як українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном.
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»
Суспільство

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Що досліджували науковці
Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.
Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.
«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.
Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».



Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).
Фото: Юрій Шепета, НАНЦ
Суспільство

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.
Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.
«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.
У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.
Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя
Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.
«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.
Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю