Суспільство
Найвидатніший хірург ХІХ ст. Микола Скліфосовський був родом з Одеси (ВІДЕО)
Прізвище легендарного хірурга Скліфосовського знають всі. Щоправда, більшість вважає його «русскім», бо самі росіяни всюди так говорять. Але насправді геніальний лікар народився на території невизнаного нині Придністровʼя, а виріс, жив і помер в Україні!
Про видатного лікаря Миколу Скліфосовського, успіхи та роль України в його житті — нове відео ШоТам!
Легендарний хірург Скліфосовський, якого росіяни називають «русскім», насправді виріс, жив і помер в Україні. Микола Скліфосовський — один з найвидатніших хірургів XIX століття.
Він першим запровадив у московських лікарнях поняття стерильності та дезінфекції, підняв рівень медицини в імперії до європейського, утім, життя його родини перетворили на пекло. У часи революції зґвалтували його доньку, а дружину зарубали лопатами…
Народився у Херсонській губернії
Скліфосовський народився у 1836 під Дубоссарами: тоді — Херсонська губернія, нині — невизнане Придністров’я. Є припущення, що його справжнім прізвищем було Скліфос. Через спалах епідемії холери батько був змушений віддати Миколу до одеського притулку.
Незабаром тато захворів та помер, а Микола лишився в сиротинці й вирішив, що стане лікарем. Після закінчення одеської гімназії поїхав навчатися до москви, опісля повернувся до Одеси. Працював там земським лікарем, а потім очолив хірургічне відділення в міській лікарні.
Читайте також: «Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій
У 1866 поїхав за кордон по досвід. Працював у Британії, Німеччині. А у Франції познайомився з роботами видатного хірурга Лістера. Лістер першим обґрунтував необхідність стерилізації хірургічних інструментів, а Микола взяв це до уваги.
Став військовим лікарем на фронті
Попереду була низка воєн: Австро-прусська, Балканська, Російсько-турецька. Скліфосовський пішов лікарем на фронт. Інколи оперував по кілька діб безперестану. Через його руки пройшли понад 10 тисяч поранених, а відсоток тих, хто став на ноги, був неймовірно високим.
Після воєн Микола очолив стару занедбану клініку в москві, яку за короткий термін перетворив на один з найкращих лікувальних закладів Європи. Він сприяв масовому введенню в хірургію антисептиків, чим вивів операції на якісно інший рівень.
Надбання у медицині
Скліфосовський першим у світі застосував розчин кокаїну для знеболення. А також власноруч сконструював апарат, завдяки якому під час операції підтримувався наркоз. Уперше запропонував проводити оперативні лікування раку щелеп і язика, шлунка, мозкових гриж.
Скліфосовський став відомий у всьому світі, а його лікарню відвідували видатні вчені та медики. Попри популярність, Микола був скромною людиною та не любив галасу навколо себе.
На пенсію поїхав на Полтавщину
У старості, шукаючи спокійного життя, оселився в садибі неподалік Полтави. В останні роки життя переживав тяжку хворобу — мозковий інсульт.
Попри це, займався на Полтавщині громадською та благодійною діяльністю. Побудував власним коштом сільську школу та сад, де діти займалися садівництвом. У 1904 році Скліфосовський помер, навіть не підозрюючи, яке майбутнє спіткає його родину. Його поховали неподалік від місця Полтавської битви.
Уже після смерті лікаря під час революції в його маєток на Полтавщині увірвалися невідомі. Одні джерела стверджують, що це були «червоні», інші — що «махновці» під керівництвом командира Бібіка. Всередині вони побачили портрет Скліфосовського у формі царської армії.
Читайте також: «Я не хочу бути унікальним лікарем». Харківський онколог розвиває новітні методи лікування на Прикарпатті
Озлоблені, вони зґвалтували й повісили вниз головою одну з доньок лікаря Тамару. А її матір, дружину Миколи Софію, революціонери зарубали лопатами. Лише онучкам Скліфосовського Надії та Ользі вдалося врятуватися, виїхавши за кордон. Надбання Миколи Скліфосовського й досі рятують життя пацієнтів.
Перед головним корпусом Полтавської обласної лікарні стоїть пам’ятник геніальному лікарю. А частиною полтавського дендропарку є Тамарин ліс, названий на честь його доньки.
Нагадаємо, український хірург здійснив першу у світі пересадку нирки.
Також дивіться відео, як українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі