

Економіка і бізнес
Найдорожчий сир – з ослячого молока: директор училища про те, як створити ферму віслюків
Усі продукти, які можна взяти від цієї тварини, ціняться, якщо знайти канали збуту. За літр молока ослиці у Європі просять аж 58 євро, за мило – більше 100 євро, за сир – 1 280 євро, за м’ясо – від 600 доларів за кіло.
Читайте також: Переселенка з Луганщини створила власний бренд дизайнерського одягу
Чи можливо і чи треба взагалі організовувати ослячу ферму? З розмови з Василем Романцовим, директором училища, ясно: справа прибуткова, але неоднозначна.
“Усе почалось з п’ятьох віслюків”
Василь Романцов директорствує в Заболотненському професійному училищі № 31, що на Вінничині, із 1982 року. Окрім ослячої ферми, в училищі є лайки, ведмеді, борсуки і купа інших тварин. Але, звісно, найбільша увага відвідувачів зазвичай прикута до огородженої для 30 ослиць та 12 віслюків (не рахуючи малят) території.
Читайте також: Як відкрити кав’ярню і не прогоріти. Інструкція від власника, що не вмів варити каву
Василь Романцов грошей з відвідувачів не бере, ще й пригощає ослячим молоком безкоштовно.

Стадо утворилось у 2010 році з чотирьох ослиць та одного ослика, привезених Василем Романцовим з Турції. Далі додалось кілька тварин з іранської та болгарської генеалогічних ліній (генеалогічна лінія охоплює все потомство кількох поколінь тварини-родоначальника лінії – авт.).
То була моя давня мрія з тих самих пір, як я чотирирічним хлоп’ям у 1953 році побачив, як із допомогою десь ста підвод з осликами старообрядці гатили річку Мурафа, – розповідає Василь Романцов.
Потім у 2003 році у Франції напився молока з ослячої ферми і вирішив створити власну.
Догляд за віслюками
Їдять віслюки все те ж саме, що й свійська худоба: влітку – траву з пасовиськ, взимку – сіно та прикорм на кшталт яблук. Ну і бублики їдять – це добро тварин привчили їсти в училищі.
Василь Романцов розповідає, що дорослий віслюк їсть 250 кілограм сіна та півкіло зернових за 180 днів холодних днів.
Читайте також: Налагодити діалог з містянами через… фестиваль. Досвід URBAN FEST Druzhkivka
Середня тривалість життя віслюка у природних умовах – 30 років. У домашніх – більша чи не вдвічі, каже Василь Романцов.

Вагітними ослиці ходять 12-13 місяців,а молока дають за об’ємами приблизно як кози – 3-5 літрів на день. Проте молоко цих тварин набагато жирніше – 11,6% жирності. Окрім надзвичайної поживності воно має ще і цілющі властивості, каже Романцов. Його рекомендують пити людям із захворюваннями кісток, легень для одужання після перенесених гострих хронічних захворювань тощо.
Осляча ферма як бізнес. Кілька “Але”
Цінною є вовна та навіть перегній зі стійла віслюка.
Але створити молочну ферму буде недешево – Василь Романцов каже, віслюки вважаються схильними до моногамії. Отже, кожній статево зрілій ослиці, за його словами, потрібен один віслюк.
Враховуючи, що в Європі тільки ціни на ослят починаються від 1,5 тисяч євро, ціла молочна ферма буде дорогим задоволенням.
Читайте також: Як перетворити закинутий кооперативний сад на акціонерне товариство. Досвід села Адамівка
А проте Василь Романцов каже – в училищі зараз якраз виставили на продаж двох малят мало не за “подарунковими” цінами: осличку за 14 тисяч гривень і віслючка за 12 тисяч.

Ще один привід замислитись про вигідність – той факт, що багато молока від ослиці не отримаєш. Принаймні, в перші 10 місяців життя її малюка увесь надій буде йти на його відгодівлю.
Залишків нема – через кожні півтори години ослиця годує маля молоком, – розповідає з усмішкою Василь Романцов.
Плани на виробництво мила та сиру
Зараз у стаді доїться 10 самиць, і молока виходить десь 30 літрів на добу. Скоро кількість молока збільшиться, бо народиться ще кілька осленят.

Сиру та мила зараз з молока ослиці виробляють небагато, розповідає Романцов. Але воно наразі продається під грецьким косметичним брендом – та і потрібно на один стограмовий кусень аж 10 літрів цінного молока, розповідає Василь Романцов.
Не патентуємо власну марку, бо потужності у нас поки незначні. Поки що виробляємо усю продукцію з метою навчання
Технологію виготовлення мила привезли з Франції, де добре налагоджена співпраця з навчальними закладами.
Стажування наших учнів у Франції дало можливість освоїти технологію виробництва косметичного мила з додаванням ослячого молока.
У перспективі директор училища хоче збільшити молочне стадо до 50 самиць і налагодити виробництво мила та сиру.
Економіка і бізнес

У ресторанах Києва та Київської області McDonald’s упродовж 25 та 26 березня запускає ранкове меню.
Про це повідомили у компанії.
Раніше ми писали, що з 13 березня ранкове меню додали у закладах Львова, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Яремче та Ковеля.
Упродовж березня сніданки повертатимуть в усіх ресторанах, окрім тих, що розташовані у східних областях, в Полтаві, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Кропивницькому та Олександрії. У компанії пояснюють, що це пов’язано з повітряними тривогами та операційними складнощами.
Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка McDonald’s
Економіка і бізнес

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.
Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових
«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.
Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.
Фото: Pixabay
Економіка і бізнес

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.
Про це повідомили у студії boardova.
Сюжет гри
Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».
У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.
У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей
Цінність гри для людей з-за кордону
«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.
Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.
«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.
Зміни у новому виданні
Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:
- «Зима»;
- «Місцини» (із пам’ятками України);
- «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).
Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.
Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.
Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).
Фото: студія boardova