Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

На Волині працівниця селищної ради ініціювала реформу, яку підтримали в Міністерстві культури. Як їй це вдалося

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Завідувачка сектору культури, молоді, спорту та туризму в невеликій Любешівській громаді на Волині Ольга Оласюк взялася за реформу культури. 

«Сучасні культурно-мистецькі заходи — це те, чого прагне наша громада. І ми працюємо над тим, щоб це втілити, — каже жінка.

Разом з командою Ольга створила план реорганізації заходів і звернулася до Міністерства культури. Її робота стала в Україні прецедентом, який привернув увагу Мінкульту й Комітету Верховної Ради.

ШоТам запитали в Ольги та її колег, чого вже вдалося досягти. 

Ольга Оласюк

завідувачка сектору культури, молоді, спорту та туризму Управління гуманітарної політики Любешівської селищної ради.

Вирішили залучити молодь до культурних заходів

Я завжди вірила, що ми можемо змінювати світ навколо нас — хай маленькими кроками, але відчутними. За освітою я викладачка соціально-педагогічних дисциплін, і 12 років працювала з дітьми із соціально незахищених сімей. Моя робота завжди була про турботу й розвиток, але мене не покидала думка, що цей вплив може бути значно ширший, якщо займатися ним на рівні громади.

Молодь Любешівської громади, яка долучилася до Молодіжної ради. Фото: сайт громади

Ще в навчальному закладі я помітила, що діти з вразливих категорій часто залишаються «за бортом» активного життя. Їм потрібна підтримка та можливість розкрити свої таланти. Ми з колегами вирішили, що потрібно залучати їх до культурних заходів, створювати простір, де вони зможуть розвиватися та знаходити підтримку. Але я хотіла робити це масштабніше, ніж дозволяла школа.

Дослідили, чого хоче молодь громади

Коли у 2019 році оголосили конкурс на посаду головного спеціаліста у відділі культури, молоді, спорту й туризму Любешівської селищної ради, я зрозуміла — це мій шанс. Подала документи, успішно пройшла конкурс і почала працювати. За рік мене призначили завідувачкою відділу.

Одним з найбільших досягнень для мене стала Молодіжна рада, яку ми створили у 2023 році. До неї увійшли 37 активних молодих людей, які готові не тільки висловлювати свої ідеї, а й писати проєкти та брати участь у їхньому втіленні. Учасники збираються, обговорюють проблеми, діляться думками, і це дуже нас радує.

Наступним викликом стало напрацювання стратегії розвитку молоді. Завдяки співпраці з експертами проєкту «ІМПУЛЬС», який реалізується за підтримки  Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», ми провели глибоке дослідження потреб нашої молоді.

Одним з головних завдань було створення місцевої програми підтримки молоді Любешівської громади. Фото: сайт громади

162 людини віком від 14 до 35 років заповнили анкету. У результаті ми визначили декілька головних напрямків стратегії — від національно-патріотичного виховання до розвитку молодіжної інфраструктури. 

Мріють реформувати старі клуби у творчі простори

У нашій громаді є 28 клубів і будинків культури, 7 з них не працюють. Колись це були осередки життя, де люди зустрічалися, спілкувалися, танцювали. Але, на жаль,заклади потребують ремонту й осучаснення. 

Місцевий клуб у Любешівській громаді потребує капітального ремонту. Фото: ШоТам

Ми прагнемо створювати сучасні творчі простори, які будуть притягувати людей різного віку. Це мають бути місця, де кожен зможе проявити свої таланти, навчитися чогось нового, знайти однодумців або просто подивитися фільми. 

Тетяна Смокович

начальниця управління гуманітарної політики Любешівської селищної ради.

Від радянщини до сучасних осередків

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» — наш надійний партнер з 2021 року. Завдяки його підтримці ми відкрили STEM-лабораторію, облаштували харчоблок у лікарні, отримали генератори та медичне обладнання. У 2023 році натомість розпочали співпрацю у сфері культури. До нас приїхала експертка Людмила Колісник, і разом з Ольгою Оласюк провела дослідження, щоб зрозуміти, як у нашій громаді працюють культурні заклади.

У Любешівському ліцеї презентували STEM-лабораторію від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Це сучасний навчальний простір, оснащений обладнанням для вивчення природничих наук, технологій, інженерії та математики. Фото: сайт громади

Ольга стала рушійною силою цих змін. Саме завдяки її наполегливості вдалося організувати робочу групу, розробити проєкт реформи та розпочати діалог з Мінкультом. Але відповіді нас розчарували — у міністерстві посилалися на застарілі закони 1998 року. 

Тоді ми звернулися по підтримку до Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Завдяки цьому в липні організували виїзний комітет Верховної Ради, де наш голова сільради порушив проблему оновлення закладів культури. У жовтні під час Брифінгу мерів у Києві питання підняли знову, і Міністерство висловило готовність слухати нас та працювати разом. Наразі вони вже готують відповідні зміни.

Ми хочемо змінити формат роботи наших закладів культури. Від радянщини потрібно переходити до сучасних осередків. Сподіваємося, що зміни на законодавчому рівні дадуть нам можливість це реалізувати.

Валентина Лоса

директорка центру культури та дозвілля Любешівської селищної ради.

Наша мета — зробити культурні послуги доступними й цікавими для всіх

З Ольгою Оласюк ми почали працювати навесні 2024 року. Відтоді зробили багато: переглянули роботу клубів, поспілкувалися з працівниками, розібралися, що їм болить. Найбільше проблем було з господарською частиною: старі будівлі, відсутність ремонту, нестача обладнання. І, звісно, брак людей — молодь не дуже хоче йти в культуру, і це велика біда.

Але ми не здаємося. Наша мета — зробити культурні послуги доступними й цікавими для всіх. У нас є команда, яка цим живе та хоче не просто зберегти те, що є, а й розвивати щось нове. У нас є велика віра в те, що поєднання народних традицій із сучасними форматами може стати крутою ідеєю, яка зачепить і дорослих, і молодь.

Засідання Молодіжної ради, обговорення планів на 2025 рік. Фото: сайт громади

У таких ініціативах є душа

Експертка Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» розповіла нам про проєкти, які реалізували в інших громадах. Це стало для нас великим натхненням — наприклад, ми почали працювати з приватною колекцією старовинного одягу однієї з місцевих жительок. У таких ініціативах є душа, а найголовніше — це зацікавило молодь: вони долучаються, допомагають.

Ми впевнені, що можемо зробити культуру цікавою й сучасною, адже це не лише про минуле, а й про те, як ми бачимо себе сьогодні та ким хочемо стати завтра. 

Культура

Британський музикант випустив трек про звільненого з полону Максима Буткевича (ВІДЕО)

Опубліковано

Британський музикант Лемез Ловас випустив пісню Call Me Maks («Називай мене Макс») про звільненого з полону журналіста та правозахисника Максима Буткевича. Композицію створили в межах кампанії The Stronger We Become, спрямованої на звільнення українських військових та цивільних, які перебувають у російській неволі

Про це повідомили в ініціативі.

Історія створення пісні

Максим Буткевич став до лав ЗСУ після початку повномасштабного вторгнення. Через кілька місяців він потрапив у полон. Чоловіка утримували на окупованій Луганщині та засудили до 13 років позбавлення волі за сфабрикованою справою.

Лемез та Максим уперше зустрілися в 2003 році в Лондоні, коли останній працював журналістом у BBC World Service Radio в українському відділі. Тоді музикант керував гуртом Oi Va Voi. Коли Макс у 2006 році поїхав з Лондона, друзі продовжили стежити за роботою одне одного в інтернеті.

«Одного дня я побачив, що його акаунти в соціальних мережах зникли і зв’язався з нашою подругою Світланою, щоб запитати, чи не знає вона, що відбувається. Через кілька днів вона мені розповіла: Макса схопили. В шоці я запитав її, що ми можемо зробити. Вона відповіла: “Робіть те, що вмієте”. Ми познайомилися завдяки музиці, тож я спробував написати щось на основі його особистості, його мужності, його улюблених гуртів. Це була найважча річ, яку я коли-небудь намагався написати. Минали місяці, а новини про Макса ставали дедалі гіршими, і той факт, що я не міг закінчити цю пісню, сильно тиснув на мене. Перші два куплети вийшли за день: останній, що описує його життя у в’язниці, зайняв понад 6 місяців», — розповів Лемез.

Співавторами треку стали такі музиканти:

  • Юрій Гуржи (RotFront, Жадан/Гуржи);
  • продюсер SneakyBeats (Jem);
  • гітарист Тома Велхема (Thirteen Senses);
  • вокалістка Майї Джеймс (Kyoto Jazz Massive, Mark De Clive Lowe).

Завдяки співпраці пісню вдалося завершити у жовтні 2024 року. Того ж місяця у межах обміну полоненими Максима Буткевича звільнили після двох років і чотирьох місяців у неволі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

«Тепер я збираюся всім серцем і всіма силами долучитися до боротьби за тих, хто досі перебуває в полоні, за моїх побратимів і посестер, яких я змушений був залишити. Вони не покинуті, ми визволимо їх якнайшвидше, їм це дуже потрібно, і їхнім родинам це потрібно. Тому третя частина пісні також дуже, дуже доречна. Дуже багато людей в Україні, сім’ї та друзі наших військовополонених і цивільних, які потрапили в полон, чекають цього».

Що відомо про кампанію

The Stronger We Become — медіаарт кампанія, яку проводять у співпраці з українськими правозахисними організаціями ZMINA та «Медійна ініціатива за права людини». Кампанію запустили на підтримку родин військовополонених та цивільних осіб, яких утримують у російських в’язницях всупереч нормам міжнародного гуманітарного права.

Нагадаємо, що розробники гри Machinarium передадуть увесь тижневий прибуток на підтримку України.

Фото: «Медійна ініціатива за права людини»

Читати далі

Культура

Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Опубліковано

Ukraїner та громадська організація PR Army випустили відеопроєкт «Позбутись непокірних. Як росіяни витісняли кримських татар». Документальний фільм розкриває історію передумов та наслідків окупації Криму та депортацію кримських татар.

Про це повідомили у команді проєкту.

Творці фільму використали унікальні кадри Криму та кримських татар, які збирали з різних архівів. Завдяки цим фото у стрічці можна побачити маловідомий образ справжнього Криму до депортації.

У роботі передусім звертають увагу на етнокультурний аспект:

  • як знищували ідентичність кримськотатарського народу;
  • як трансформували Крим;
  • як руйнували культуру півострова;
  • як експлуатували його ресурси тощо.

Читайте також: «Крим — це Україна»: берлінський дизайнер Франк Вільде створив новий образ

«Візуальну частину доповнюють голоси очевидців — цитати тих, хто пережив депортацію, які звучать у ключових моментах проєкту. Завершальним акцентом стали вірші, що надають матеріалу особливого емоційного забарвлення»‚ — написали автори стрічки.

Наприкінці фільму вперше звучить кримськотатарською мовою перекладений відомий вірш Лілі Буджурової «Коли ми повернемося».

Відео: ютуб-канал Ukraїner

Генеральна Асамблея ООН 27 березня 2014 року підтримала територіальну цілісність України, визнавши Крим і Севастополь її невіддільними частинами. Тоді за цю резолюцію проголосували 100 країн-членів ООН зі 194. Ukraїner та PR Army випустили свій проєкт до річниці цієї події.

Довідка

PR Army — незалежна українська неприбуткова організація, яка займається підвищенням обізнаності про російсько-українську війну та зміцненням іміджу України у світі. Її створили після повномасштабного вторгнення росії у 2022 році. Головна місія PR Army — допомогти Україні перемогти в інформаційній війни проти рф.

Ukraїner — це спільнота та організація, яка діє з 2016 року та досліджує Україну. Команда проєкту розповідає історії про Україну самим українцям, а також транслює їх у світ завдяки перекладам десятками мов.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Ukraїner

Читати далі

Культура

У Львові відкриють рік Молодіжної столиці Європи: програма події

Опубліковано

5 квітня у Львові на !FESTrepublic відбудеться відкриття року Молодіжної столиці Європи 2025. Під час події виступатимуть Василь Байдак, Тарас Чмут, NAZVA, OTOY та O.TORVALD та інші.

Про це повідомили організатори з мережі «ТВОРИ!».

Виступи спікерів

На відкритті відбудуться публічні виступи українців із різних сфер. Вони поділяться своїми думками та баченням щодо ролі молоді у формуванні державної політики, розвитку інституту репутації, силу громадянського суспільства тощо.

До відкриття долучаться такі спікери:

  • Василь Байдак;
  • Тарас Чмут;
  • Богдан Кротевич;
  • Роман Кравець;
  • Меланія Подоляк;
  • Олександр Нотевський та інші.

Наприкінці заходу організатори запланували вечірній концерт за участі NAZVA, OTOY та O.TORVALD.

Детальніше про події під час відкриття можна дізнатися за посиланням.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Спеціальні формати на відкритті

Упродовж дня відвідувачі зможуть долучитися до спеціальних форматів, зокрема:

  • «Сходинка» від «Креативної Практики» — доповіді про натхнення, дизайн і креатив;
  • спеціальний випуск шоу «Хто з нас?» ютуб-проєкту «Жаба Гадюка» з Володимиром Андрєєвим та Женею Галичем;
  • «Інтерестінг Інгліш» — ютуб-проєкт про англійську мову з ведучим Дімкою Носовим та запрошеними гостями;
  • спідфрендинг — формат коротких знайомств між учасниками з різних міст і країн;
  • воркшоп «Подача та реалізація грантових проєктів» у межах ініціативи EU4Youth IV.

Також під час події працюватиме маркет українських брендів SundayBazzar. 20% з кожної покупки перекажуть на підтримку «МолоФонду» Львова для втілення молодіжних ініціатив.

Як долучитися

Участь у відкритті безплатна, однак необхідно заповнити форму для попередньої реєстрації за посиланням. Захід відбудеться 5 квітня з 11:00 у Львові на !FESTrepublic.

Довідка

Львів отримав статус Молодіжної столиці Європи у 2022 році. Зараз він прийматиме гостей з різних країн Європи як 17-й переможець цього конкурсу. Титул надає місту міжнародне визнання, нові партнерства та можливості для молоді.

«Рік Молодіжної столиці Європи — це унікальна можливість показати світові нашу круту молодь, яка сьогодні надихає хоробрістю, креативністю і жагою до життя! Це шанс знайти нових друзів і партнерів для спільних справ у бізнесі, науці та волонтерстві. А ще — можливість навчитися тому, чого ми не знаємо, у наших колег з країн ЄС та поділитись нашим досвідом. Сьогодні бути українцем — це круто!» — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

 У 2018 році Львів здобув статус Молодіжної столиці України, після чого в місті відкрили нові молодіжні центри, створили мережу «ТВОРИ!» і провели всеукраїнські фестивалі та конференції, зокрема «Молодвіж» та «Дизаріум».

Організатори події

Відкриття організовує мережа «ТВОРИ!» Львівської міської ради за підтримки ЮНІСЕФ, фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW, проєкту «EU4Youth IV: залучення та розширення можливостей молоді», що співфінансує Євросоюз та BMZ і виконує GIZ, та фінансової підтримки KredoBank.

Нагадаємо, що Київ подав заявку на приєднання до Мережі креативних міст ЮНЕСКО.

Раніше ми писали, що Львів пройшов у фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030».

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі