Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Рівненщині створили п’ять нових туристичних маршрутів давніми городищами

Опубліковано

На Рівненщині популяризують давні городища часів Русі шляхом створення туристичних маршрутів «Міста Погориння» і вже розробили 5 нових туристичних маршрутів.

Про це ШоТам повідомили організатори проєкту.

Проєкт реалізується у межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму. Більшість городищ є пам’ятками археології, проте сьогодні вони потерпають від людської діяльності (розорювання земель, пограбування чорними копачами, забудова), а тому потребують захисту та збереження.

Зазначається, що громади, на території яких розташовані городища, досить часто недооцінюють їхнє важливе історико-культурне значення та туристичний потенціал.

Що таке городища?


Городища – це залишки давніх укріплень часів Русі, що відповідали потребам кругової оборони та були оточені земляними валами з ровами. Городища будувалися переважно у важкодоступних місцях – на високих мисах та останцях.  Збереглися до нашого часу у вигляді високих пагорбів різної величини, з яких відкриваються красиві краєвиди.

Погорина або Погоринські міста  – городища та територія навколо них, що  знаходилися у басейні річки Горинь та які неодноразово згадувались у літописах. Саме Погоринські міста у давнину маркували кордон між Київським та Волинським князівствами. Археолог Богдан Прищепа у своїй монографії «Погоринські міста в Х-ХІІІ ст.» описав 99 давньоруських городищ на Рівненщині.

Під час реалізації проєкту та розробки туристичних маршрутів «Міста Погориння», ключовими атракціями маршрутів обрано 18 давніх городищ Рівненщини: Басівкутське, Башинське, Білівське, Білокриницьке, Варковицьке, Глинське, Глинківське, Горбаківське, Гощанське, Грушвицьке,  Дорогобузьке, Жорнівське, Кунинське перше, Кунинське друге, Новомильське, Хотинське, Шпанівське та Ясининицьке.

Про туристичні маршрути «Міста Погориння»

Туристичні маршрути для велосипедних/пішохідних прогулянок прокладено другорядними дорогами та стежками. Подорожувати ними зможуть туристи різного рівня підготовки: від початківців до досвідчених мандрівників, адже створено маршрути різної протяжності: від 50 км – Хотинський до 101 км – Гощанський. Для сімейних подорожей туристи зможуть скористатися автомобільними треками, які також розроблено у межах проєкту «Міста Погориння».

Читайте такожЛижі-водоходи та кепка для незрячих. Шість найцікавіших винаходів українців цього року

Кожен туристичний маршрут бере свій початок у Рівному від Басівкутського городища та парку історичної реконструкції «Оствиця». Окрім давніх городищ мандрівники можуть відвідати понад 80 цікавих локацій: пам’ятки архітектури та природні джерела, заказники та заповідні урочища.

Подорожувати розробленими маршрутами буде доволі зручно, адже усі вони ознаковані табличними знаками згідно з вимогами ДСТУ 7450, а поблизу городищ розміщені інформаційні щити проєкту «Міста Погориння».

Маршрут №618. Хотинське городище

Пролягає через місто Рівне, екостежку, ботанічний заказник «Вишнева гора» та поєднує три городища.

Маршрут пролягає трьома давніми городищами: Басівкутське, Хотинське та Шпанівське, насичений цікавими атракціями, оглядовими майданчиками, місцями для відпочинку, природними урочищами та заказниками з красивими краєвидами та унікальною рослинністю.

Значна частина маршруту № 618 «Міста Погориння. Хотинське городище» пролягає територією міста Рівне, що дозволить мандрівникам познайомитись із сучасним та історичним містом: Басівкутським городищем, парком історичної реконструкції «Оствиця», озером Басів Кут та Меморіалом Слави, дитячою залізницею та мозаїчними скульптурами рівненського гідропарку.

Читайте такожЗбираємося в гори. Шість українських виробників туристичного спорядження

Маршрут прокладено безпечними другорядними дорогами, Валериною екостежкою та спеціально облаштованою велодоріжкою вздовж дороги Зозів-Шпанів, що робить цей маршрут доступним для сімейних велопрогулянок і відпочинку з дітьми.

Переважна частина маршруту пролягає рівнинною територією з невеликими підйомами та спусками й підходить для пересування велосипедом або пішки. Дорожнє покриття маршруту різнопланове: асфальт, ґрунтові польові та лісові стежки.


Маршрут №619. Гощанське городище

Радіальний 101 км маршрут високого рівня складності, що пролягає дорогами другорядного значення Рівненської області.

Найдовший та найскладніший велосипедний маршрут, що підходить для досвідчених велосипедистів. Включає найбільшу кількість давніх городищ: Басівкутське, Башинське, Гощанське, Горбаківське, Дорогобузьке, Білокриницьке та Глинківське.

Читайте також«Це був поклик, який я відчув». Історія єдиного в Україні каное-майстра, який просуває нову культуру

Під час мандрівки окрім давніх городищ турист має змогу відвідати архаїчний млин-вітряк (с.Красносілля) та водяний млин ХІХ ст. (смт.Гоща), садибу Ленкевичів-Валевських та один з найстаріших парків України XVIII ст. (смт.Гоща), руїни каплиці-костелу Задемських (с. Симонів), вікові дерева – Башинський дуб (с.Башине) та залишки Угілецької тополі (с.Угільці), заказник «Агатівка» та Колоденський ентомологічний заказник.

Надзвичайно мальовничими є ділянки маршруту, які проходять вздовж Горині. На шляху чимало водойм, річок та джерел. Дорожнє покриття маршруту – переважно ґрунтові стежки та асфальтована дорога.

Маршрут №620. Кунинське городище

Радіальний 85 км маршрут високого рівня складності, що дозволить відчути максимальний драйв від катання на велосипеді, адже містить кілька крутих підйомів та спусків.

Маршрут насичений цікавими локаціями: пам’ятками археології (Басівкутське, Новомильське, Кунинське перше та Кунинське друге городищами), заказниками (Кунинська дача, Корнинський, Коршівський) та заповідними урочищами (Спасівське, Дівоча гора), пам’ятками архітектури (руїни палацу у с.Урвенна, костелу та замку у с.Тайкури) та популярними туристичними локаціями ( лавандове поле у с.Уїздці, джерело св.Миколая у с. Гільча Перша).

Читайте також«Це моя свобода». Історія Христини Стефінів, яка опанувала ДЦП та стала топ-тренеркою з комунікації

Незабутнє враження від подорожі залишить ділянка на 31 кілометрі дистанції, адже подолати крутий підйом у селі Кунин – під силу тільки тренованим велосипедистам. Дорожнє покриття маршруту включає як асфальтовані дороги, так і ґрунтові стежки. Вагома частина маршруту пролягає дорогами з грейдерним покриттям.

Маршрут №621. Варковицьке городище

Радіальний маршрут середнього рівня складності. Переважна частина маршруту пролягає рівнинною територією з невеликими підйомами та спусками.

Туристичний маршрут № 621 «Міста Погориння. Варковицьке городище» поєднує п’ять давніх городищ: Басівкутське, Грушвицьке, Жорнівське, Варковицьке та Глинське. Під час мандрівки, окрім давніх городищ, побачите залишки чеської архітектури початку ХХ століття: Римо-католицький костел святого Вацлава (с.Грушвиця Перша), чеське пожежне депо (с.Дібрівка) та залишки чеського пивоварного заводу Шмоліка (с.Глинськ).

Читайте такожПіч з дровами й ліс навколо. Як «Хата-Майстерня» в селі на Прикарпатті рятує людей від міського шуму

На маршруті рекомендуємо відвідати Грушвицький ентомологічний заказник, гору Топір, урочище Ляхівщина. На шляху чимало водойм, річок та джерел, де можна набрати води та покупатися. Дорожнє покриття маршруту переважно ґрунтове та асфальтоване, проте зустрічаються і ділянки, що викладені бруківкою.

Маршрут №622. Білівське городище

Радіальний маршрут середнього рівня складності з незначним набором висот. Подорож маршрутом дозволить максимально відчути історію часів Давньої Русі, адже у парку історичної реконструкції Оствиця та культурно-археологічному центрі Пересопниця можна побачити відтворені давньоруські помешкання, одяг, посуд та укріплення давньоруських часів, покататися на реконструйованих човнах та човнах-довбанках.

Читайте такожРечі, що побували на Евересті та в Антарктиді. Як бренд Turbat виводить Україну на світовий ринок туристичного спорядження

На маршруті відвідаєте три давні городища: Басівкутське, Білівське та Ясининицьке. Досить цікавою туристичною локацією на цьому маршруті є Новожуківське замчисько з красивими краєвидами на ставки. А любителям цікавих світлин варто відвідати (особливо навесні) бузковий тунель у с.Дядьковичі. Маршрут проходить другорядними дорогами, а дорожнє покриття – ґрунтове та асфальтоване (з короткими ділянками бруківки).

Для промоції проєкту «Міста Погориння» створено зручний двомовний сайт mp.ostvytsya.com.ua, де можна звантажити треки для мандрівок велосипедом та автомобілем, ознайомитися з описами п’яти маршрутів, переглянути фото та відео матеріали з городищ та інших туристичних локацій, що розташовані на маршрутах.

Нагадаємо, на Рівненщині розробили туристичний сайт про «Поліську Січ».

Як ми повідомляли раніше, у Киргизькому національному музеї з’явився перший україномовний аудіогід.

Суспільство

UAnimals презентував нову колекцію одягу зі свійськими тваринами

Опубліковано

Благодійний магазин Animalism by UAnimals представив нову колекцію одягу, присвячену дитинству. Колекція під назвою «Краще пізно, ніж ніколи» включає футболки, кепки, дощовики, прикраси, сорочки, сумки та інші предмети.

Про це повідомляє animalism.shop

На одязі зображені домашні тварини, такі як корова, коза, кінь, вівця, гусак і курка, які могли бути частиною нашого дитинства. UAnimals прагнуть нагадати, що всі тварини потребують захисту та турботи.

«Малими ми часто знаходилися серед природи та тварин, які були важливою частиною нашого дитячого життя. І сьогодні наша місія – зберегти все живе для наступних поколінь», – каже керівниця Animalism Елеонора Ханіна.

Читайте також: У застосунку Резерв+ вже згенеровано 200 тисяч військово-облікових документів

До презентації колекції долучилися українські актори та акторки, зокрема Оксана Жданова, Олександр Соколов, Поліна Снісаренко, Наталія Бабенко. Придбати речі з нової колекції можна за посиланням, а всі кошти з продажу підуть до благодійного фонду UAnimals на допомогу тваринам, що постраждали від війни.

Нагадаємо, в Івано-Франківську стартував Шекспірівський фестиваль.

Фото: UAnimals

Читати далі

Суспільство

10 фактів про старослов’янське свято Купала: захищаємось від русалок та плетемо вінки

Опубліковано

Івана Купала — стародавнє слов’янське свято, яке раніше святкували 7 липня. Тепер же його відзначатимуть у ніч на 24 червня. Це свято, пов’язане з літнім сонцестоянням, має язичницьке походження. Свято Івана Купала, відоме на території сучасної України ще з давніх часів, зберегло багато цікавих традицій, які переплітаються з древніми обрядами та віруваннями наших предків.

Щоб глибше зануритися в історію українського народу та дізнатися більше про Івана Купала, ШоТам зробив добірку цікавих фактів про це свято. Доречі, наші предки до приходу християнства називали це свято просто Купала, і тільки пізніше церква “додала” туди приставку “Івана”, на честь Іоана Предтечі.

Факт 1. Ворожіння на судженого

За повір’ями, в яку сторону попливе вінок, звідти потрібно чекати на судженого. Супроводжувалися розваги купальськими піснями, в яких оспівували дівчачі мрії про одруження, кохання.

Факт 2. Цвітіння папороті

Цікавим повір’ям у слов’ян було те, що один раз на рік, в ніч проти Івана Купала, квітне папороть. Міфічна квітка начебто могла наділити того, хто її зірвав, вмінням бачити приховані скарби, розуміти мову тварин, ставати невидимим. Тому хлопці часто вирушали на пошуки квітки папороті.

Факт 3. Не лише Івана Купала

Івана Купала — не єдина назва свята. В різних областях України його називали по-різному: Сонцекрес, Купайло. За часів Київської Русі також була дуже популярною назва Крес.

Факт 4. Вінки зцілюють

Існувало переконання, що вінки володіють лікувальними властивостями, а трави, з яких їх плели, здатні зцілити будь-яку хворобу. Найпоширеніше для плетіння вінків використовували папороть, ожину, барвінок і базилік.

Читайте також: 10 українських фільмів, які були заборонені в СРСР: історична правда на кадрах плівки

Факт 5. Є покровителі кохання

Основними персонажами Івана Купала, за слов’янськими традиціями, були покровитель кохання і продовження роду Купало та богиня, яка символізує зиму та приносить холод і недуги, Мара (Марена).

Факт 6. Кропива – захист від русалок

Також вважалося, що 7 липня навіть кропива має цілющі властивості. Тому на Полтавщині існувала традиція кидати її у водойму, щоб захиститися від русалок.

Факт 7. Прокидаються мавки, русалки та нечисть

Слов’яни в давнину вірили, що в ніч проти Івана Купала оживає різна нечисть, тому дуже важливо остерігатися витівок будинкових, мавок, русалок тощо.

Факт 8. Стрибають через вогонь закохані

Молодь на Івана Купала стрибає через вогнище. Закохані, взявшись за руки, парами перестрибують через полум’я. За повір’ям, якщо під час стрибка їхні руки не розімкнуться, в майбутньому на них чекає міцний шлюб.

Факт 9. Роблять опудало

Згідно з традиціями, молодь створювала опудала головних персонажів свята з зелені, квітів і гілок. “Марену” при цьому завжди топили у воді або спалювали, що символізувало перемогу добра над злом.

Факт 10. Багаття розпалюють після заходу сонця

Купальське багаття завжди запалювали тільки “живим полум’ям”, яке добували тертям. Це робили обов’язково після заходу сонця і ретельно стежили, щоб вогонь горів до самого світанку.

Факт 11. Святкували три тисячі років тому

Під час археологічних розкопок в Україні було виявлено свідчення про те, що свято Івана Купала святкували на території сучасної держави понад три тисячі років тому.

Факт 12. Спалювати старе

Українці спалювали в багатті поламані або старі знаряддя праці. Вважалося, що це вбереже від злих духів, відьом.

Нагадаємо, в Івано-Франківську стартував Шекспірівський фестиваль.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

Мешканці якого міста країни найбільше задоволені напрямком його розвитку — муніципальне опитування IRI

Опубліковано

Муніципальне опитування IRI виокремило групу обласних центрів, більшість населення яких вважають, що їх міста розвиваються у правильному напрямку.

Зокрема, 73% вінничан вважають, що їхнє місто розвивається в правильному напрямку, що є найвищим показником підтримки серед усіх обласних центрів країни (окрім окупованих територій та Херсону).

Такий результат Вінниця отримала за даними нового муніципального опитування Міжнародного республіканського інституту (IRI), оприлюдненого в червні.

Другу та третю позиції за правильністю напрямку розвитку міста зайняли Хмельницький і Харків з показниками 63% і 62% відповідно. Далі, згідно з даними опитування IRI, йдуть Черкаси, Чернігів, Луцьк, Тернопіль, Івано-Франківськ, Львів і Кропивницький — в цих містах від 60% до 51% опитаних мешканців вважають, що їхні міста розвиваються у правильному напрямку.

Одне із питань в рамках 9-го всеукраїнського муніципального опитування IRI (Фото: Дані: скріншот із результатів муніципального опитування IRI)

Читайте також: Як виглядало найбільше озеро у Києві в середині ХХ століття: архівне фото

Менше задоволених лише у Сумах, Миколаєві, Запоріжжі та Полтаві – від 41% до 29%.

У минулорічному опитуванні IRI в середньому по всіх містах-учасниках дослідження ця доля була рекордно високою та склала 59%. Нині ж сукупний показник відчутно впав — до 49%, і це приблизно відповідає результату, який був до повномасштабного вторгнення.

«Така сама ситуація з оцінкою бачення майбутнього країни, — пояснює Любомир Мисів, заступник директора Соціологічної групи Рейтинг, яка проводила для IRI опитування. — Відбулася певна корекція наших очікувань».

За його оцінками, ще один рік повномасштабного вторгнення ніби «отвережує» суспільство — люди адаптуються і дедалі більше усвідомлюють, що швидко війна не закінчиться.

Вже дев’яте Муніципальне опитування IRI було проведене Соціологічною групою Рейтинг за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У 2024-му воно охопило всі обласні центри країни, окрім окупованих регіонів та Херсону, який стоїть майже на лінії фронту. Респондентами стали 16,8 тис. мешканців великих міст.

Нагадаємо, на Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів.

Фото: Alamy via Reuters

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство1 тиждень тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

Суспільство2 тижні тому

Квітучий папір: як бізнес із Київщини змінює правила та вчить інші компанії екологічності

Питаннями екології Артем та Ганна почали цікавитися кілька років тому, поступово дійшли до сортування сміття....

РЕКЛАМА: