Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Рівненщині створили п’ять нових туристичних маршрутів давніми городищами

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На Рівненщині популяризують давні городища часів Русі шляхом створення туристичних маршрутів «Міста Погориння» і вже розробили 5 нових туристичних маршрутів.

Про це ШоТам повідомили організатори проєкту.

Проєкт реалізується у межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму. Більшість городищ є пам’ятками археології, проте сьогодні вони потерпають від людської діяльності (розорювання земель, пограбування чорними копачами, забудова), а тому потребують захисту та збереження.

Зазначається, що громади, на території яких розташовані городища, досить часто недооцінюють їхнє важливе історико-культурне значення та туристичний потенціал.

Що таке городища?


Городища – це залишки давніх укріплень часів Русі, що відповідали потребам кругової оборони та були оточені земляними валами з ровами. Городища будувалися переважно у важкодоступних місцях – на високих мисах та останцях.  Збереглися до нашого часу у вигляді високих пагорбів різної величини, з яких відкриваються красиві краєвиди.

Погорина або Погоринські міста  – городища та територія навколо них, що  знаходилися у басейні річки Горинь та які неодноразово згадувались у літописах. Саме Погоринські міста у давнину маркували кордон між Київським та Волинським князівствами. Археолог Богдан Прищепа у своїй монографії «Погоринські міста в Х-ХІІІ ст.» описав 99 давньоруських городищ на Рівненщині.

Під час реалізації проєкту та розробки туристичних маршрутів «Міста Погориння», ключовими атракціями маршрутів обрано 18 давніх городищ Рівненщини: Басівкутське, Башинське, Білівське, Білокриницьке, Варковицьке, Глинське, Глинківське, Горбаківське, Гощанське, Грушвицьке,  Дорогобузьке, Жорнівське, Кунинське перше, Кунинське друге, Новомильське, Хотинське, Шпанівське та Ясининицьке.

Про туристичні маршрути «Міста Погориння»

Туристичні маршрути для велосипедних/пішохідних прогулянок прокладено другорядними дорогами та стежками. Подорожувати ними зможуть туристи різного рівня підготовки: від початківців до досвідчених мандрівників, адже створено маршрути різної протяжності: від 50 км – Хотинський до 101 км – Гощанський. Для сімейних подорожей туристи зможуть скористатися автомобільними треками, які також розроблено у межах проєкту «Міста Погориння».

Читайте такожЛижі-водоходи та кепка для незрячих. Шість найцікавіших винаходів українців цього року

Кожен туристичний маршрут бере свій початок у Рівному від Басівкутського городища та парку історичної реконструкції «Оствиця». Окрім давніх городищ мандрівники можуть відвідати понад 80 цікавих локацій: пам’ятки архітектури та природні джерела, заказники та заповідні урочища.

Подорожувати розробленими маршрутами буде доволі зручно, адже усі вони ознаковані табличними знаками згідно з вимогами ДСТУ 7450, а поблизу городищ розміщені інформаційні щити проєкту «Міста Погориння».

Маршрут №618. Хотинське городище

Пролягає через місто Рівне, екостежку, ботанічний заказник «Вишнева гора» та поєднує три городища.

Маршрут пролягає трьома давніми городищами: Басівкутське, Хотинське та Шпанівське, насичений цікавими атракціями, оглядовими майданчиками, місцями для відпочинку, природними урочищами та заказниками з красивими краєвидами та унікальною рослинністю.

Значна частина маршруту № 618 «Міста Погориння. Хотинське городище» пролягає територією міста Рівне, що дозволить мандрівникам познайомитись із сучасним та історичним містом: Басівкутським городищем, парком історичної реконструкції «Оствиця», озером Басів Кут та Меморіалом Слави, дитячою залізницею та мозаїчними скульптурами рівненського гідропарку.

Читайте такожЗбираємося в гори. Шість українських виробників туристичного спорядження

Маршрут прокладено безпечними другорядними дорогами, Валериною екостежкою та спеціально облаштованою велодоріжкою вздовж дороги Зозів-Шпанів, що робить цей маршрут доступним для сімейних велопрогулянок і відпочинку з дітьми.

Переважна частина маршруту пролягає рівнинною територією з невеликими підйомами та спусками й підходить для пересування велосипедом або пішки. Дорожнє покриття маршруту різнопланове: асфальт, ґрунтові польові та лісові стежки.


Маршрут №619. Гощанське городище

Радіальний 101 км маршрут високого рівня складності, що пролягає дорогами другорядного значення Рівненської області.

Найдовший та найскладніший велосипедний маршрут, що підходить для досвідчених велосипедистів. Включає найбільшу кількість давніх городищ: Басівкутське, Башинське, Гощанське, Горбаківське, Дорогобузьке, Білокриницьке та Глинківське.

Читайте також«Це був поклик, який я відчув». Історія єдиного в Україні каное-майстра, який просуває нову культуру

Під час мандрівки окрім давніх городищ турист має змогу відвідати архаїчний млин-вітряк (с.Красносілля) та водяний млин ХІХ ст. (смт.Гоща), садибу Ленкевичів-Валевських та один з найстаріших парків України XVIII ст. (смт.Гоща), руїни каплиці-костелу Задемських (с. Симонів), вікові дерева – Башинський дуб (с.Башине) та залишки Угілецької тополі (с.Угільці), заказник «Агатівка» та Колоденський ентомологічний заказник.

Надзвичайно мальовничими є ділянки маршруту, які проходять вздовж Горині. На шляху чимало водойм, річок та джерел. Дорожнє покриття маршруту – переважно ґрунтові стежки та асфальтована дорога.

Маршрут №620. Кунинське городище

Радіальний 85 км маршрут високого рівня складності, що дозволить відчути максимальний драйв від катання на велосипеді, адже містить кілька крутих підйомів та спусків.

Маршрут насичений цікавими локаціями: пам’ятками археології (Басівкутське, Новомильське, Кунинське перше та Кунинське друге городищами), заказниками (Кунинська дача, Корнинський, Коршівський) та заповідними урочищами (Спасівське, Дівоча гора), пам’ятками архітектури (руїни палацу у с.Урвенна, костелу та замку у с.Тайкури) та популярними туристичними локаціями ( лавандове поле у с.Уїздці, джерело св.Миколая у с. Гільча Перша).

Читайте також«Це моя свобода». Історія Христини Стефінів, яка опанувала ДЦП та стала топ-тренеркою з комунікації

Незабутнє враження від подорожі залишить ділянка на 31 кілометрі дистанції, адже подолати крутий підйом у селі Кунин – під силу тільки тренованим велосипедистам. Дорожнє покриття маршруту включає як асфальтовані дороги, так і ґрунтові стежки. Вагома частина маршруту пролягає дорогами з грейдерним покриттям.

Маршрут №621. Варковицьке городище

Радіальний маршрут середнього рівня складності. Переважна частина маршруту пролягає рівнинною територією з невеликими підйомами та спусками.

Туристичний маршрут № 621 «Міста Погориння. Варковицьке городище» поєднує п’ять давніх городищ: Басівкутське, Грушвицьке, Жорнівське, Варковицьке та Глинське. Під час мандрівки, окрім давніх городищ, побачите залишки чеської архітектури початку ХХ століття: Римо-католицький костел святого Вацлава (с.Грушвиця Перша), чеське пожежне депо (с.Дібрівка) та залишки чеського пивоварного заводу Шмоліка (с.Глинськ).

Читайте такожПіч з дровами й ліс навколо. Як «Хата-Майстерня» в селі на Прикарпатті рятує людей від міського шуму

На маршруті рекомендуємо відвідати Грушвицький ентомологічний заказник, гору Топір, урочище Ляхівщина. На шляху чимало водойм, річок та джерел, де можна набрати води та покупатися. Дорожнє покриття маршруту переважно ґрунтове та асфальтоване, проте зустрічаються і ділянки, що викладені бруківкою.

Маршрут №622. Білівське городище

Радіальний маршрут середнього рівня складності з незначним набором висот. Подорож маршрутом дозволить максимально відчути історію часів Давньої Русі, адже у парку історичної реконструкції Оствиця та культурно-археологічному центрі Пересопниця можна побачити відтворені давньоруські помешкання, одяг, посуд та укріплення давньоруських часів, покататися на реконструйованих човнах та човнах-довбанках.

Читайте такожРечі, що побували на Евересті та в Антарктиді. Як бренд Turbat виводить Україну на світовий ринок туристичного спорядження

На маршруті відвідаєте три давні городища: Басівкутське, Білівське та Ясининицьке. Досить цікавою туристичною локацією на цьому маршруті є Новожуківське замчисько з красивими краєвидами на ставки. А любителям цікавих світлин варто відвідати (особливо навесні) бузковий тунель у с.Дядьковичі. Маршрут проходить другорядними дорогами, а дорожнє покриття – ґрунтове та асфальтоване (з короткими ділянками бруківки).

Для промоції проєкту «Міста Погориння» створено зручний двомовний сайт mp.ostvytsya.com.ua, де можна звантажити треки для мандрівок велосипедом та автомобілем, ознайомитися з описами п’яти маршрутів, переглянути фото та відео матеріали з городищ та інших туристичних локацій, що розташовані на маршрутах.

Нагадаємо, на Рівненщині розробили туристичний сайт про «Поліську Січ».

Як ми повідомляли раніше, у Киргизькому національному музеї з’явився перший україномовний аудіогід.

Підтримай ШоТам

Суспільство

Україна підписала меморандум із Apple про перепис населення

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Міністерство цифрової трансформації підписало меморандум про взаєморозуміння з американською компанією Apple.

Про це у твіттері повідомив глава держави.

Зазначається, що Україна стане другою країною у світі, яка проведе перепис населення у співпраці з Apple.

Відзначимо, що перший і поки останній перепис у незалежній Україні відбувся у 2001 році. Тоді нарахували 48,457 млн українців.

Наголошується, що цифровізація є безумовним пріоритетом Української держави.

Першою країною, яка провела перепис за підтримки Apple були США. Як це зроблять в Україні ще невідомо, у США Apple надала більшу частину техніки в оренду на кілька тижнів

Читайте також5G та зміна ДНК. Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди? (ТЕСТ)

Apple – американська корпорація, яка виробляє персональні та планшетні комп’ютери, аудіоплеєри, смартфони та програмне забезпечення. Компанію вважають одним із піонерів у галузі персональних комп’ютерів та сучасних багатозадачних операційних систем із графічним інтерфейсом. Штаб-квартира Apple розташована в Купертіно (штат Каліфорнія, США). У червні 2021 року Apple відкрила офіційне представництво в Україні.

Нагадаємо, вперше в Україні проведуть сільськогосподарський перепис.

Фото: slovoidilo.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Катери «Фастів» та «Суми» вперше вийшли в море в Україні

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Патрульні катери «Фастів» та «Суми», що прибули зі США для посилення Військово-морських сил України, пройшли ходові випробування в Одесі.

Про це пише Мілітарний.

За інформацією, спочатку із Практичної гавані порту вийшов катер «Суми», за кілька хвилин до нього приєднався і «Фастів».

У районі мису Великий Фонтан обидва катери Військово-морських сил України провели ходові випробування, а також відпрацьовували маневрування та інші завдання.

За даними журналістів, катери розігнали до швидкості 30 вузлів. Також повідомляється, що катер «Суми» деякий час йшов на швидкості 26 вузлів.

Читайте такожДесять українських фільмів про війну на Донбасі, які варто переглянути кожному

Випробування завершилися через три години, приблизно об 11:10 «Фастів» та «Суми» зайшли до бази ВМС України «Південь».

Відзначимо, тиждень тому в Одесі два українські патрульні катери типу Island, які були доставлені зі США, зняли з вантажного корабля Ocean Grand та спустили на воду.

Нагадаємо, у Миколаєві після ремонту спустили на воду розвідувальний корабель і санітарний катер.

Фото: Думская.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

#ЩедрийВівторок. Як українські діти долучаються до благодійності та допомагають іншим

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Здавалося б, робити добрі справи, допомагати та змінювати світ на краще можуть здебільшого дорослі, адже для цього потрібні досвід, знання та можливості. Та благодійність — не завжди про це. Для добрих справ також важливі людяність, здатність ділитися й підтримувати інших. І діти мають усі необхідні навички, аби творити добрі справи та впливати на розвиток культури благодійності на рівні з дорослими. Разом із командою «Щедрого вівторка» розповідаємо, як працює дитяча благодійність в Україні.

30 листопада відзначають Всесвітній день добрих справ — #ЩедрийВівторок, який об’єднує людей, організації та бізнес навколо благодійності. Окремою рушійною силою в рамках Щедрого Вівторка є діти та молодь, тому ініціатива #ЩедрийВівторокДіти займає неабияку роль в глобальному русі добрих справ.

Як це працює за кордоном?

Часом діти й підлітки можуть змінювати світ на краще у більших масштабах, аніж здається дорослим. Адже вони мають більше ентузіазму та віри у власні сили. Усі ми пам’ятаємо шведську екоактивістку Ґрету Тунберг, відому протестами за збереження клімату. Та це не єдиний приклад дитячої небайдужості до природи.

Наприклад, 8-річна Марі Копені написала листа тодішньому президенту США Бараку Обамі про кризу води у Флінті. Після цього він особисто прилетів, аби зрозуміти проблему та допомогти. Наступного року дівчинка знялася у відео для Маршу клімату, заявивши: «Я виходжу заради питної води». У 2019 році вона започаткувала #WednesdaysForWater, щосереди підвищуючи обізнаність про місця, де потрібна чиста вода. Також Марі співпрацює з компанією з фільтрації води, щоб доставити фільтри до громад, які не мають доступу до потрібного ресурсу.

Читайте також: Подарунки, що прямують на Донбас. Як «Олені Святого Миколая» втілюють мрії дітей з прифронтових сіл та містечок

Цей приклад змушує повірити: наша небайдужість може змінити світ на краще. Зважаючи на активність серед дітей, у 2020 році було започатковано ініціативу #GivingTuesdaySpark, що розвиває культуру благодійності серед дітей. Вона також представлена в Україні як #ЩедрийВівторокДіти, в рамках якої рух «Щедрий вівторок» заохочує молоде покоління до добрих справ.

Допомагають онкохворим та рятують тварин. Досвід України

Ми знаємо безліч випадків, коли діти намагаються брати приклад з батьків та прагнуть робити добро для інших. Так 9-річна Поліна вирішила допомагати мамі з благодійною книгарнею «ДієСлово». Тепер дівчинка разом із волонтерами продає книги, а виручені кошти йдуть на добрі справи — зараз «ДієСлово» передає їх Центру для онкохворих дітей «Дача».

Поліна допомагає мамі з благодійною книгарнею «ДієСлово».

А інколи бажання робити добрі справи з’являється після того, як ми самі отримали допомогу. Так сталося з 14-річною Юлею, яка сьогодні є благодійницею фонду «Запорука». Ще в дуже ранньому віці дівчинка почала боротьбу з раком та перемогла хворобу. А сьогодні Юля допомагає дітям, які також борються з онкологією. Дівчинка організовує благодійні шкільні ярмарки, долає благодійні марафони та передає подарунки до дитячих будинків.

Також діти можуть стати донорами. Наприклад, 9-річна Наталя Межирицька долучилася до ініціативи Hair For Share. Проєкт направлений на виготовлення перук для онкохворих дітей. Почувши від мами про ініціативу, Наталя одразу ж захотіла долучитися. «Важко наважитися було мені, а не Наталі», — поділилася Мар’яна Кащак, мати юної благодійниці.

Читайте також: Шукає добро на війні. Як радянський дисидент Анатолій Лютюк почав волонтерити на Донбасі, та до чого тут казки

Допомагати можна й через спорт. Кілька років тому Степан, якому зараз 12 років, брав участь у благодійному марафоні на користь Центру «Джерело». Хлопцю вдалося долучити всіх своїх знайомих та зібрати 5000 гривень для дітей з інвалідністю на платформі dobro.ua. Зараз родина Степана займається допомогою сім’ям у складних життєвих обставинах і збирає для них необхідні речі.

Степан приєднався до благодійного забігу, а в школі допомагає збирати подарунки для пацієнтів дитячого онкологічного відділення.

Навчальний заклад хлопця розташований біля Національного інституту раку. Це гімназія №179 у Києві. Цьогоріч у закладі у Щедрий Вівторок учні збирають подарунки для юних пацієнтів, які проходять процедури у дитячому відділенні інституту раку. Це різноманітні сувеніри, іграшки, книжки, блокноти – усе те, що може підтримати дітей в проходити неприємні процедури.  Акцію «Скриня хоробрості» багато років поспіль організовує благодійний фонд «Запорука», який з 2008 року допомагає важкохворим дітям-пацієнтам онколікарень національного та регіонального рівня.

Марія допомагає тваринам, яким пощастило з вулиці потрапити до притулку.

А ось 11-річна Марія разом із родиною вже два роки допомагає притулку для тварин «Сіріус». Вони привозять для чотирилапих необхідні речі та гуляють із песиками у спеціальному вольєрі. Такі прогулянки допомагають собакам соціалізуватися, подолати свої страхи, відновити довіру до людей, а також вільно та щасливо бігати з іншими тваринами. Крім того, цього літа сім’я взяла цуценя з притулку, а до Щедрого Вівторка Марія запросила до «Сіріусу» своїх однокласників.

Такі історії переконують нас у тому, що ініціатива #ЩедрийВівторокДіти — важлива та корисна. Вона дає дітям ще більше можливостей для розвитку культури благодійності та укорінення звички робити добрі справи.

«Ми завжди вірили та розповідали, що #ЩедрийВівторок для всіх: і дорослих, і малих. Нас щиро зворушує кількість та креативність дитячих акцій, які не стільки про гроші, а швидше про залученість та любов допомагати. У 2018 році до Щедрого Вівторка долучилось майже 200, шкіл, а вже минулого року їх було понад 450. Це доводить — дитяча благодійність потрібна та є вагомою складовою у побудові культури благодійності», — розповідає координаторка #ЩедрийВівторок Любов Раїнчук.

Читайте також: «Ніхто не очікував, що монахині відкриють бізнес». Як черниці з Івано-Франківщини запустили успішну власну справу

Кожна дитина в Україні може робити безліч цікавих і корисних справ. Для цього не потрібно великих статків — лише щире бажання і трохи часу. І, звісно, робити добрі справи та допомагати іншим можна і потрібно не лише раз на рік. Тому команда #ЩедрийВівторок підготувала перелік ідей, доступних для кожного:

  • віддати свої одяг, іграшки, книжки до благодійної організації;
  • взяти участь у шкільному ярмарку, виставивши на продаж власні роботи чи кондитерські вироби, а зібрані кошти перерахувати благодійним фондам;
  • організувати концерт для збору коштів;
  • організувати шкільний благодійний забіг або спортивні змагання зі школярами, вчителями та навіть батьками;
  • ініціювати допомогу безпритульним тваринам, адже взимку вони як ніколи потребують нашої уваги;
  • писати листи чи дарувати сувеніри людям похилого віку — кілька добрих слів стануть радістю для адресата;
  • розповідати про свої добрі справи іншим та писати про це у соцмережах. Гасло Щедрого Вівторка — «Добро має звучати голосно!» — не безпідставне, адже дитяча благодійна діяльність обов’язково надихне інших зробити щось хороше.

Долучайтеся до благодійності, показуйте це дитині, розповідайте про свої дії та пояснюйте, чому ви це робите. Саме в ранньому віці розвиваються емпатія, співчуття та милосердя. Якщо добрі вчинки робити змалечку, благодійність стане звичкою та усталеною нормою.  І пам’ятайте, що будь-яке добро починається з небайдужості та бажання допомогти.

Команда #ЩедрийВівторок ❤️

Підтримай ШоТам

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 годину тому

#ЩедрийВівторок. Як українські діти долучаються до благодійності та допомагають іншим

Здавалося б, робити добрі справи, допомагати та змінювати світ на краще можуть здебільшого дорослі, адже...

Суспільство3 дні тому

«Ніхто не очікував, що монахині відкриють бізнес». Як черниці з Івано-Франківщини запустили успішну власну справу

Колись вона уявляла монастир місцем, де лише моляться. Тому довго не наважувалася прийти до нього....

Суспільство4 дні тому

Шукає добро на війні. Як радянський дисидент Анатолій Лютюк почав волонтерити на Донбасі, та до чого тут казки

Дисидент та художник Анатолій Лютюк переїхав до Естонії понад 40 років тому. Після боротьби з...

Суспільство6 днів тому

«Нас вважали диваками, а ми хотіли свободи». Історія родинної екоферми «Лиманська коза» на Херсонщині

Залишити місто та створити екоферму з виробництвом сиру – це не було планом, але стало...

Спорт1 тиждень тому

«Перш за все, я спортсмен». Як двірник із Херсона у 49 років став чемпіоном світу з джиу-джитсу

Двірник став чемпіоном світу. Або ж чемпіон світу працює двірником? Це історія про 49-річного херсонця,...