Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Прикарпатті селяни заробляють у молочному кооперативі. Як їм це вдалось?

Опубліковано

Жителі села Чесники, що на Прикарпатті, заробляють на молоці чималі гроші. А все завдяки кооперативу “Еком”, який створив Олег Журавінський ще 8 років тому. Чоловік об’єднав 43 мешканців з двох сіл у молочний кооператив, де займаються виготовленням сирів за власною рецептурою. Жителі перетворили стару молочарню на сучасну ферму та навіть створили власний бренд “Чесниківський сир”. Члени кооперативу задоволені, адже тепер мають можливість збувати молоко не за копійки, а отримувати пристойну зарплату. 

Олег Журавінський

Олег Журавінський

Засновник кооперативу “Еком”

Навіщо чесниківцям кооператив

У людей, які мають корову, є величезна проблема — збути молоко. Селянам просто нікуди здавати надоєні літри. Можна везти у місто на базар, але то і дорого, і довго. От у нас є вчителька в селі, яка має корову. Вона не має можливості кудись їхати, а молока залишається багато. До того ж більшість людей, у яких ще залишились корови, похилого віку і вони просто не в змозі збувати продукцію. На молокозаводи здавати не вигідно, бо там платять просто смішні гроші за молоко.

Читайте також: Буковинський кооператив продає дикорослі гриби по всьому світу. Як їм це вдалось?

Наш кооператив розв’язує цю проблему. Люди доять корів, а я щодня їжджу до них і забираю молоко. Всього пів години часу і вже можна отримати свої гроші. Погодьтесь, це краще ніж їхати на базар, цілий день там стояти та в результаті нічого не продати.

Зараз я купую молоко по 11 гривень за літр. Кожного ранку я їду до усіх членів кооперативу у селі в Чесниках та сусідньому селі Лучинці і збираю молоко. На місці перевіряю його якість і кислотність за допомогою спеціального аналізатора. Кожного тижня селяни отримують гроші за здане молоко. А в кінці року на свято Святого Миколая всі члени кооперативу мають додаткову оплату. Це вже така традиція.

Коли ми тільки починали, то до нас приєдналось десь п’ятеро людей. Зараз у нас вже є 43 членів кооперативу. Люди побачили вигоду у такій співпраці і ми вже 8 років успішно працюємо.

Виграли грант на обладнання 

У 2012 я повернуся з Польщі і тоді мав розмову з головою сільської ради. Він підійшов до мене з ідеєю створити молочний кооператив. Я тоді був фактично без роботи і погодився. На той час у селі був один виробничий кооператив, але молоко у населення вони не брали, бо мали власну молочну ферму. Тому наш кооператив розв’язував проблеми селян.

Коли ми запустили кооператив, то дізнались про програму від Західноукраїнського ресурсного центру. Вони проводили конкурс проєктів серед організацій з різними ідеями — від молочного кооперативу до хлібопекарні. Ми написали проєкт і виграли грант, який витратили на покупку пастеризатора. Завдяки ЗУРЦ ми зареєстрували торгову марку для реалізації сиру “Чесниківський сир”.

Читайте також: “Чоловіча ягода” з Запоріжжя: як працює найбільший у світі кизиловий сад

Кооператив ми створили на місці старої молочарні. Спочатку зробили ремонт в одній кімнаті, а згодом добудували, розчистили територію старого пасовища від чагарників та засіяли травою. Все зробили за власні кошти. Зараз ми маємо пересувну доїльну установку, електропастуха та свердловину, щоб напувати корів. Люди не ганяють додому корів — вони знаходяться весь час на пасовищі. Господарі приходять подоїти, а потім частину молока забирають в сім’ю, а іншу частину — здають у кооператив.

Також ми взяли участь у держпрограмі та отримали холодильні установки та часткову компенсацію на придбання автомобіля для доставки молока. Ми подаємо заявки у всі можливі фонди, де можна виграти грант на розвиток кооперативу.

Що робити, коли молока стало забагато

Як тільки ми створили кооператив, то люди здавали десь 40 літрів молока на день. Але зараз об’єми збільшились до 400 літрів. Четверо членів кооперативу створили сімейні ферми, тримають по 5-10 корів. Вони також це зробили завдяки спеціальним програмам. Тому молока багато.

Тоді ми задумались: а що ж робити з такою кількістю? Вирішили виготовляти тверді сири. Звісно, ми як і раніше пастеризуємо молоко і реалізуємо сметану, вершки та знежирений сир. Але тепер з’явився новий продукт. Коли є попит, то робимо більше сиру, коли немає — переходимо на сметану. Кожного дня по-різному. На тиждень можемо зробити десь 50-60 кг сиру.

За грантові кошти облаштували сироварню. Всю продукцію робимо вдвох з дружиною, а потім реалізуємо. Багато хто сам приїжджає до нас на сироварню за продукцією. У місцевому кооперативному магазині є відділ, де теж можна придбати і сир, і молоко, і сметану. А ще я часто беру участь в ярмарках, які проходять у великих обласних містах: Івано-Франківську, Львові.

Також ми створили власний сайт і сторінку у Фейсбуці. Тому замовляють сири з різних куточків України, а ми вже відправляємо поштою.

Швейцарський сировар жестами навчив робити сир

Я почав вивчати основи сироваріння. Але результати власних експериментів мене не радували, тому я почав шукати експерта і знайшов його аж у Швейцарії Сировар Норберт Буррі спочатку приїжджав до України на волонтерських засадах, а тепер він регулярно відвідує молочний кооператив та надає фахові консультації. Норберт 20 років займався сироварінням, а тепер допомагає різним підприємцям у світі своїми порадами. Щоб запросити його, я звернувся до місії швейцарських експертів, яка надає подібні послуги за різними напрямками.

Читайте також: Сирний бізнес на останні 300 гривень. Історія сироварні “Скажи Cheese”

Саме Норберт навчив мене варити сир і поділився своїми рецептами. За його технологією я і зараз створюю продукт. Сировар приїжджав у Чесниківці вже десь 25 разів. У листопаді мав приїхати теж, але карантин трохи зіпсував наші плани. У нас є величезна проблема – мовний бар’єр. Норберт говорить німецькою, а мої знання цієї мови мінімальні. Коли було складно, то я запрошував перекладача. А так спілкувались мовою жестів.

Олег Журавінський разом з родиною на презентації Чесниківського сиру

Зараз ми виготовляємо один сорт сиру, який нагадує гауду (голландський твердий сир), але з чесниківським присмаком. Так, це однакова технологія виготовлення, але ж у нас інший клімат, інші корови. Тому і смак ексклюзивний. Сир має різні терміни дозрівання – один, два і чотири тижні. І в асортименті є класичний, молодий та витриманий сир. А ще ми додаємо насіння чорного кмину, або, як кажуть тут, чорнушку.

Відроджуємо туризм у селі

Вже 6 років наш молочний кооператив має торгову марку “Чесниківський сир”. На логотипі бренду ми зобразили місцеву пам’ятку архітектури XVI-XVII століття – Михайлівську церкву. Саме завдяки цьому храму наше село є досить відомим. Тому сюди часто приїжджають туристи з екскурсіями.

Читайте також: Крокодили, страуси та буйволи: топ незвичайних українських ферм, які варто відвідати кожному

Туристи захоплюються селом, а місцеві жителі не помічають, у якій красі живуть. Під час екскурсій разом з місцевими виробниками робимо дегустацію сирів та олій.

У нашому селі можна справді гарно відпочити, адже тут просто неймовірні краєвиди. Навколо ліс, свіже повітря, гарна природа. Та ще й місцеву натуральну продукцію можна скуштувати. Ми охоче приймаємо туристів і навіть зробили на сироварні приміщення, де можна ночувати.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі