Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Чоловіча ягода” з Запоріжжя: як працює найбільший у світі кизиловий сад

Опубліковано

Для багатьох кизил асоціюється з Кавказом чи Молдовою, або ж з Кримом. І мало хто знає, що найбільший кизиловий сад у світі площею 15 га знаходиться у Запорізькій області. Як таке можливо?! Там же холодно! – запитаєте ви.

Бізнесмен Сергій Ольшанський знайшов вихід, як вирощувати теплолюбну рослину у широтах Запорізької області, і зараз збирає вже 20 тонн врожаю на рік. Кизилові смаколики, які виробляє Сергій під торговою маркою Famberry, купують по всій Україні у супермаркетах NOVUS, Ашан, Good Wine, VARUS, а куштують навіть американці та німці. 

Сергій Ольшанський

Власник кизилового саду в Запорізькій області.

Має дві освіти: технік-металург та педагог-спеціаліст з основ підприємництва. У 2010-2017 рр. був керівником фермерського господарства “Токмацьке 2010”. А зараз. вже п’ять років займається вирощуванням кизилу. 

Для охорони саду використовуємо …САЛО

Коли ми тільки починали,  то зіштовхнулись з багатьма складнощами.  Наприклад, майже рік отримувати дозвіл на проведення мережі, щоб організувати крапельне зрощення.

Та й важко було знайти хорошого спеціаліста, ще й в селі. Ніхто не знав про кизил нічого і що з ним робити. Та все ж таки вдалось знайти чоловіка, який зараз відповідає за сад.

Звісно, поставили й охорону, бо злодіїв, які хочуть викопати дерева, багато. Та у нас є ще й лісові злодії – зайці, які травмують саджанці. Тому ми завели собак для охорони, але зайці вже вивчили, де сидить собака і довжину її ланцюга, тому не бояться. Але ми знайшли вихід і прочитали про народний метод від зайців – мазати дерева старим салом. А зайця смак сала зовсім не подобається.

Коли наступає період цвітіння кизилу ми проводимо екскурсії по нашому саду, щоб люди могли більше познайомитись з цією культурою”. 

Кизил замість збиткового саду

Кизиловий сад – це наш сімейний бізнес, яким ми займаємось ще з 2013 року. У мене був старий сад у Запорізькій області, де росли черешня, вишня, слива. Але це не приносило великого прибутку. Тож, довелось думати, що робити з садом і як його розвивати.

Якось я подумав про кизил і дізнався, що в Україні ніхто не вирощує цю культуру у промислових масштабах.

Для вирощування вибрали цю ягоду ще й тому, що вона надзвичайно корисна. Наприклад, кизил містить багато мікроелементів, магнію, амінокислот, органічних кислот. Вживання цієї ягоди підвищує імунітет, добре впливає на шлунково-кишковий тракт, нормалізує кров’яний тиск, рівень цукру в крові. А головним плюсом вирощування кизилу є те, що він не потребує хімічної обробки, бо не піддається шкідникам.

У нас низька культура споживання кизилу, але ми вже п’ять років намагаємось це розвивати, знайомити людей через сайт, соціальні мережі та інші заходи. І бачимо, що попит зростає.

“Директор саду” – його єдиний працівник

Кизил вирощуємо по системі Organic Standard Ltd, яка сертифікує органічну продукцію для ринку Європейського Союзу та Швейцарії. Тобто для обробки саду не використовуємо ніяких шкідливих речовин, лише органічні добрива.

Та й особливого догляду сад не потребує. У нас є лише один кваліфікований агроном Сергій Богомол, я називаю його “директор саду”. Він займається санітарною обрізкою, прибирає засохлі гілочки. Щоб покосити траву чи пополоти – долучаємо трактористів. А для збору врожаю наймаємо місцеве населення. Цього року у нас було 25 працівників.

Можемо збирати до 1000 тонн на рік

Я зацікавився, чи можна вирощувати кизил в Запорізькій області, адже тут клімат холодніший, порівняно, наприклад, з Кавказом. Але згодом дізнався, що є садові сорти ягоди, які чудово ростуть навіть у центральній Україні. Садовий кизил відрізняється від дикорослого тим, що він має більш великі ягоди, співвідношення кісточки до м’якоті всього 10-11%. Має високу врожайність ягід і морозостійкість.

Ми закупили саджанці в Криму, викорчували старий сад, який не оброблявся вже 25-30 років. Нашу ділянку курує Світлана Клименко – доктор біологічних наук. Вона допомагає консультаціями з агротехніки і є автором всіх наших сортів кизилу.

На 14 га землі висадили відразу 10, 5 тисяч дерев. До того ж, кизил у саду висаджений за схемою 3х4 метри: 830 дерев на 1 гектар. Загущену схему обрали спеціально, щоб отримати інтенсивний сад.

Ми є найбільшим кизиловим садом у світі. До речі, зараз ми займаємось тим, щоб увійти в книгу національних рекордів. А згодом будемо думати, як підтвердити себе на світовому рівні. 

Також ми зробили ставок для поливу, щоб вода йшла не прямо з свердловини, а відстоювалась. Організували крапельне зрошення, причому систему зрошення купували українського виробництва донецького заводу “Факел”. 

У серпні зібрали врожай – 20 тонн кизилу. Та це не наші межі. Проектна потужність саду – 1000 тонн на рік. Початкові інвестиції у створення кизилового саду склали близько 2 млн грн.

З кизилу робимо і варення, і наливку

Після збору врожаю ми реалізовуємо продукцію під торговою маркою Famberry. 

Цього року поставляли свіжий кизил в мережі супермаркетів NOVUS, Ашан, Good Wine, VARUS. Частково ягоду переробляємо і робимо варення, джеми, пастилу, соуси. Те, що не обробляємо, то заморожуємо в шоковій камері і зберігаємо при температурі мінус 18.

Кизил з саду ми продаємо 50 гривень за кілограм, заморожений – 75 грн за  кілограм, а варення – 64 грн.

В основі майже всіх продуктів Famberry – кизилове пюре. Для його виробництва придбали спеціальну машину швейцарського виробництва. Обладнання встановлене на дніпровському заводі, який виробляє для нас продукцію.

Крім ягід, кизил дає ще й додаткову продукцію – кісточки можна використовувати при виробництві косметичних засобів. Ми розробили олію з кісточок, зараз її аналізують і вивчають застосування в ліках і бадах. Листя кизилу також можна використовувати. Робимо вино і наливку для себе, виходить дуже цікавий смак.

Поки ми навчились вирощувати, навчились переробляти тепер навчаємось продавати.

Джеми, варення, пастилу ТМ Famberry вже пробували в Японії, США, Німеччині. Але поки відправляли лише невеликі палети. 
Проблема в тому, що за кордоном ніхто не розуміє, що це таке. Іноземці куштують, їм подобається, питають, а коли кажеш, що це кизил – ніхто про цю ягоду і не чув. Але будемо розвиватись і потроху виходити на зовнішні ринки.

Ми працюємо і розвиваємось. Та й ця справа є по-справжньому сімейною, якою потім займатимуться і онуки, бо кизил плодоносить до 100 років.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі