

Суспільство
Митрополит Епіфаній ініціював відновлення храму на Чернігівщині, збудованого Іваном Мазепою
Храм Покрови Богородиці у селі Дігтярівка Чернігівської області, який звів гетьман Іван Мазепа та де він міг укласти союз зі Швецією, відреставрують.
Про це повідомив митрополит Епіфаній у фейсбуці.
«Пам’ять про Івана Мазепу, його меценатську діяльність, внесок в історію нашого народу, церкви, соціальне, культурне та релігійне життя тогочасної України буде жити ще дуже довго. Бо, незважаючи на шалені потуги Росії поставити на ньому клеймо «зрадника», піддати через політичні мотиви анафемі, «забути» про його благодіяння в Україні та в усьому християнському світі, – правду не сховати», – наголосив митрополит.
Про храм
Храм Покрови Богородиці у селі Дігтярівка має неоціненне значення. Його було збудовано у 1708 році на замовлення і коштом гетьмана Івана Мазепи. Саме тут гетьман молився за Україну перед історичною зустріччю з королем Швеції Карлом ХІІ, і саме тут була підписана угода, що мала допомогти реалізувати військово-політичний проект Івана Мазепи, метою якого був вихід з-під протекторату Московії та утворення на українських землях незалежної держави.
Митрополит відзначив, що тоді, на знак пошани та величі тієї історичної події шведський король подарував для цього храму чавунні плити для підлоги з гравіруванням «К ХІІ». Але після битви під Полтавою історію цього храму, як і чудотворної Дігтярівської ікони Матері Божої, за наказом російського царя Петра І намагалися переписати.
Читайте також: Монах-блогер Падре Серж: як священник на Тернопільщині підкорив YouTube
«На жаль, не зберігся оригінал цієї унікальної ікони, яка була оздоблена в коштовні шати і на якій було зображено Богородицю з Богонемовлям, зодягненими в український одяг. Але церква тоді встояла. Пережила вона і громадянську війну, і розкуркулення, і Другу світову. А от у 60-х роках минулого століття місцеві комуністи піддали її руйнуванню: пошкодили східну, вівтарну й західну частини храму та скинули куполи. Вже у наші дні, завдяки старанням небайдужих українців тут, в Україні, а також українців зі США та Канади вдалося розпочати відбудову та реставрацію цієї унікальної церкви. Втім, на превеликий жаль, з початком російської агресії 2014 року фінансування і відновлювальна робота були зупинені», – йдеться у повідомленні.

Про Івана Мазепу
Іван Мазепа – потужна постать в історії Української держави, надзвичайно освічена людина, видатний державний діяч, який незмінно тримав гетьманську булаву впродовж майже 22 років, талановитий дипломат, меценат і благодійник.
За його гетьманування постали численні храми, до спорудження яких він долучався власними коштами, а також церковні школи, де діти з бідних родин навчалися безкоштовно. Понад чотири десятки збудованих, реставрованих та оздоблених храмів, численні коштовні подарунки (серед яких і Пересопницьке Євангеліє, на якому нині присягають українські президенти), чимало церковних дзвонів, які збереглися й до наших днів.
Мазепині дари не лише в Україні, а також у храмах Гробу Господнього та Воскресіння Христового в Єрусалимі, у православних соборах Палестини, Сирії, Стамбула, на Афоні. Так, єдиний примірник православного Євангелія арабською мовою, виданого коштом Мазепи, зберігається в Центральній бібліотеці Румунської академії.
«Ми розпочинаємо проект, мета якого впродовж найближчих кількох років завершити відбудову цього унікального храму, щоби повернути Україні справжню архітектурну перлину, відродити духовну святиню та символ прагнення великого гетьмана ще 313 років тому відійти від згубного російського протекторату і обрати для нашої держави інший вектор розвитку – вільний, європейський. Нехай Господь допомагає нам в справі відновлення святині та збереженні нашої правдивої історії», – написав митроплит.
Читайте також: Не митець, а мисткиня. Сім українських феміністичних брендів
Нагадаємо, в Андріївській церкві виконали одну із найвідоміших колядок.
Читайте також, як дзвонар Михайлівського собору врятував людей під час Майдану.
Як ми повідомляли раніше, на Київщині відновили козацький храм.
Головне фото: vdome.ua.
Суспільство

Філіп Котлер перевернув світове уявлення про маркетинг і вписав себе в історію. Його книжки розлітаються по світу, а студенти завдяки його знанням опановують навчальні дисципліни. Та чи знаєте ви, що цей маркетолог — син українців?
ШоТам дослідили його біографію та розповідають, як Філіп став батьком сучасного маркетингу.
Емігранти, що шукали кращої долі у Штатах
Філіп Котлер народився в 1931 році в Чикаго, США, але з Україною його пов’язують батьки — Моріс Котлер (Котляревський) і Бетті Бубар. Різні джерела подають місця їхнього народження по-різному: начебто обоє були з Чернігівської області, або ж батько з Ніжина, а мама з Бердичева.
Але факт лишається таким, що двоє молодих мігрантів у 1917 році шукали кращої долі за океаном, а врешті знайшли одне одного, створили сім’ю та дали життя майбутньому цілої галузі. Крім Філіпа, у Бетті та Моріса народжуються ще двоє синів. Котлер пригадує, що тато хотів, аби всі троє стали атлетами, але в жодного спортивна кар’єра не склалася. Пізніше батько таки сказав, що пишається своїми синами, попри те, що ті обрали інші шляхи. Молодший Ніл став професором і дослідником політичних наук, середній Мілтон — бізнесменом, а найстарший нащадок Котляревських зробив величезний вклад у маркетинг як галузь.
Кар’єра та перша книжка для студентів
Філіп Котлер ще з дитинства думав, яку професію йому обрати. Хлопчик любив читати і фантазував про своє майбутнє, приміряючи різні кар’єрні ролі.
«У дитинстві, коли чув про людину, яка зробила щось цікаве, одразу ж теж хотів цим займатися. Коли читав статтю про астронавта, хотів ним стати. Про Ейнштейна — хотів бути вченим і математиком. Коли ознайомився з біографією Лінкольна, мріяв потрапити у світ політики», — пригадує Філіп Котлер свої ранні роки.
Але його вибір зупинився на економіці, тож магістерський ступінь він отримав у Чиказькому університеті, а докторський — у Массачусетському технологічному. Потім почав викладати, і написав першу книжку саме для занять зі студентами — «Менеджмент маркетингу. Аналіз, планування та контроль» (1967). Але вона вийшла за межі класу та стала бестселером — її переклали на понад 25 мов. На зараз у Філіпа Котлера вийшло вже близько 100 книжок.
Зробити світ кращим
У чому ж полягає основна ідея економіста та чому його вважають «батьком» сучасного маркетингу? За Котлером, маркетинг — це спосіб не просто продати товар чи послугу, а задовольнити потребу споживача й показати свої цінності.
«Хороша компанія пропонує відмінні продукти та послуги. Чудова компанія також це пропонує, але ще й прагне зробити світ кращим місцем», — писав науковець.
Тож дослідник запевняє, що бізнес мусить мати місію та дбати не тільки про прибуток, адже світ змінюється, а з ним і маркетинг.
«Мій вчитель Мілтон Фрідмен висловлював ідею: коли ви хочете виміряти успіх, вам треба мати одиницю прибутку. І якщо це є, то не хвилюйтеся про все інше. Але тепер все змінилося. Ми маємо практикувати сталість, і, на щастя, зараз компанії намагаються відновити ресурси, використати їх повторно, позбутися сміття», — казав Філіп Котлер під час лекції проєкту ReІnforceUA від Бізнес-школи МІМ.
У 2010 році він створив Всесвітній маркетинговий саміт (World Marketing Summit) — незалежну організацію зі штаб-квартирою в Торонто, що прагне завдяки маркетингу створити кращий світ для майбутніх поколінь.
Котлер та Україна
94-річний Філіп Котлер пам’ятає про своє українське коріння, хоч і народився в Штатах. У 2006 році він отримав звання Почесного доктора НаУКМА та прочитав у Могилянці лекцію.
А у 2022 році науковець висловив підтримку нашій державі та виступив з безоплатною онлайн-лекцією:
«Коли почалась війна проти вашої країни, я сподівався, що всі великі країни світу, як-то Індія та Китай, підтримають Україну. І був дуже розчарований, коли цього не сталося — вони захотіли бути нейтральними. Але також Сполучені Штати Америки та інші союзники мають вести переговори, в яких вони зробили недостатньо. Вони мають публічно говорити з тими країнами про те, що робить зараз росія».
Фото обкладинки: Branding Mag
Суспільство

У Києві на станції метро «Вокзальна» задля покращення доступності 18 червня почали монтувати пандуси на сходах при вході та виході.
Про це повідомили в КМДА.
Першу конструкцію вже встановили вночі 18 червня. Завершити монтаж другого пандуса планують до кінця тижня. Роботи виконують у нічний час, щоб не заважати пасажирам. У КМДА зазначили, що всі пандуси відповідають сучасним будівельним нормам і вимогам безбар’єрності.
Також в адміністрації нагадали про можливість замовити супровід для пасажирів з інвалідністю та інших маломобільних груп. Для цього слід зателефонувати за номером (044) 238-55-11, бажано за годину до поїздки, і повідомити час та маршрут. У травні такою послугою скористалися майже 950 пасажирів.


Нагадаємо, що під час поетичного вечора з Жаданом у Києві зібрали пів мільйона гривень для «Хартії» (ФОТО).
Раніше ми писали, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).
Фото: сайт КМДА
Суспільство

У Львові з’явився новий простір для ветеранів, молоді та всієї громади — муніципальний тир «Стрільниця». Його відкрили 17 червня в будівлі колишнього стрілецького товариства.
Про це повідомили в Міністерстві молоді та спорту.
Це перший в Україні простір, що поєднує спортивну підготовку, допомогу ветеранам та навчання молоді. «Стрільниця» вже стала частиною спільноти UNBROKEN.
У хабі облаштували сучасний 50-метровий тир, також тут є центр для молоді, де вчать надавати першу допомогу, збирати й розбирати зброю та стріляти з лазерної та пневматичної зброї.
Читайте також: У Львові відкриють перший в Україні центр для постраждалих від полону та тортур
Для ветеранів облаштували окрему зону з бібліотекою, кав’ярнею, кардіозалою і простором для зустрічей. А на даху створили місце для стрільби з лука, занять йогою та тренінгів.
Усі приміщення зробили доступними для людей з інвалідністю: є ліфт до даху, зручні санвузли, душові кабіни та підіймач для крісел колісних.





Нагадаємо, що у Львові запускають проєкт з адаптивної стрільби з лука для людей із порушеннями зору.
Фото: сайт Львської міської ради