Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Мистецтво об’єднує: нові досвіди та відкриття на артрезиденції «ЄС — Україна»

Партнерський матеріал

Опубліковано

16-24 вересня в Ужгороді пройшла артрезиденція «ЄС — Україна: стійкий взаємозв’язок, єдина спадщина, спільне майбутнє», у якій взяли участь 20 митців з України, Німеччини, Бельгії, Румунії, Латвії та Литви. Під час резиденції вони створили мистецькі проєкти, які 22 вересня презентували на виставці в артпросторі «Ліс».

Мистецький діалог про спільні цінності України та ЄС

Артрезиденція — фінальна частина проєкту культурного обміну, організованого за підтримки Євросоюзу. У його межах митці з України та ЄС відвідали Київ, Львів, Берлін і Потсдам та взяли участь у мистецьких подіях та обговореннях, що стосуються культурної дипломатії. Створені ними під час артрезиденції роботи вчергове підкреслили ЄС та Україна мають спільну спадщину та спільне майбутнє. 

Україна належала до європейського культурного простору багато століть. Українські митці творили в контекстах і тенденціях Заходу та досягали успіху за кордоном. «Залізна стіна» СРСР обмежила цей взаємообмін, однак після здобуття незалежності Україна отримала змогу повернутися у звичне середовище.  

«Задумуючи артрезиденцію, ми хотіли, щоб учасники поділилися своїм баченням культурних зв’язків України з країнами ЄС. Але коли ми побачили фінальні роботи, вкотре переконалися, що основні людські цінності, які ми також називаємо європейськими цінностями, є універсальними для всіх — незалежно від того, народилася людина у Харкові, Брюсселі, Сумах, Берліні чи Вільнюсі», каже радниця з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні Вікторія Давидова.

Даніель Лоаґар на тлі своєї інсталяції «Boxes of Humanity / Шухляди суспільства». Фото: Михайло Мельниченко

Про сам проєкт, роботу з митцями та рух українського мистецтва на захід розповіли кураторка артрезиденції Тетяна Домненко, модераторка Анна Верещака та мисткиня Олена Куліш.

Читайте також: В Україні оголосили грант на культурні проєкти: хто може взяти учась та які умови

Занурення в контексти й творчі обʼєднання  

Протягом семи днів митці співпрацювали, навчалися одне в одного та обмінювалися досвідом. А проведення артрезиденції в Україні допомогло учасникам з Євросоюзу глибше зануритися в місцеві контексти.

«Митці з країн ЄС дуже цікавляться тим, що відбувається в Україні, і деякі речі для них досі незрозумілі. Під час артрезиденції ми мали змогу говорити з ними, пояснювати щось — наприклад, тему радянського мистецтва. Митцям поза контекстом складно зрозуміти, чому для України це таке болюче питання, а тут ми могли пояснити їм напряму», — розповідає мисткиня Олена Куліш.

В Ужгороді учасники не лише працювали над індивідуальними роботами, а й брали участь у проєктах колег.

«Не памʼятаю, хто перший обʼєднався з іншими митцями для роботи, але після цього всі учасники почали співпрацювати. Це навіть не було умовою проєкту — колаборації з’являлися самі собою», — розповідає кураторка артрезиденції Тетяна Домненко.

Олена Куліш біля серії колажів «Мій дім, твій дім». Фото: Михайло Мельниченко

Наприклад, у проєкті Олени Куліш «Мій дім, твій дім» взяли участь одразу семеро митців:  Дідьє Шьорен, Артур Де Корт, Олександра Клод, Юлія Берковіца, Вікторія Телетьєн, Вікторія Тарабан та Валентина Романова. У своїх колажах мисткиня використала їхні зображення та роздуми про дім.

«Я хотіла показати, що дім — це те, що має для нас значення. Неважливо, звідки ми, чи маємо фізично цей дім, чи ми подорожуємо. Але цінність дому для нас є спільною», — підсумовує авторка. Цей проєкт також підкреслює бачення Європи як своєрідного дому, де разом ми будуємо спільне майбутнє.

Поєднання сенсів, підходів і практик

Попри належність до спільного європейського простору, в ідеях та підходах митців з України і ЄС є відмінності, що й показала артрезиденція.

«У країнах ЄС митці дуже вільні. Вони звикли, що немає кордонів, і для них це норма, тому вони хочуть, щоб так було скрізь. А нам нинішні умови й минуле іноді диктують інші правила. І під час артрезиденції ми мали змогу донести, що також хочемо бути вільними, але й прагнемо зберегти своє», — пояснює Олена Куліш.

Частина виставки. Фото: Михайло Мельниченко

Під час проєкту митці працювали в одній майстерні, ділилися знаннями й мережувалися. 

«Думаю, митці з ЄС свідомо чи несвідомо надихнули українських учасників бути відкритішими. Деякі із них мають свої галереї та пропонували українцям виставляти свої роботи там. Або ділилися можливостями для митців в інших країнах. Це про те, щоб розвивати звʼязки, робити своє мистецтво видимим не лише в Україні, а й за її межами», — додає Тетяна Домненко. 

Як Україні зміцнювати позиції на культурній мапі Європи 

«Українське мистецтво має свої особливості. Так, ми більш закриті та, можливо, небагатослівні, ніж митці з ЄС. Але це особливість нашої школи», — коментує модераторка артрезиденції Анна Верещака.  

За останні 2,5 роки український контекст став привертати більше уваги в країнах ЄС — не в останню чергу завдяки митцям, які виїхали за кордон через війну. Вони несуть українські досвіди та перспективу в загальноєвропейський культурний простір, однак працювати ще є над чим.

Артур Де Корт і проєкт «MetEuro. Єдина мережа столиць Європи». Фото: Михайло Мельниченко

«Нам потрібно ставати глибшими. Концептуальне мистецтво передбачає масив сенсів, який виражений так, що може зрозуміти й дитина. У нас цієї глибини іноді бракує, а таке відразу помічають», — додає Анна Верещака.

На думку модераторки артподії, це лише питання часу, коли український мистецький ринок стане достатньо потужним, аби бути широко представленим у країнах ЄС. А для цього критично важливим є налагодження комунікації та співпраці між митцями. Артрезиденція в Ужгороді довела — така взаємодія є ефективною і здатна посилювати звʼязки між Україною та Євросоюзом.

Артрезиденція є частиною проєкту «Культурна дипломатія: ЄС — Україна», що фінансується Представництвом Європейського Союзу в Україні.

Авторка: Богдана Смуток

Фото обкладинки: Михайло Мельниченко

Коментарі

Культура

Національна опера України відправилася у тур містами США уперше з часів незалежності

Опубліковано

З 8 по 30 жовтня Національна опера Україні імені Тараса Шевченка виступить у 16 містах Сполучених штатів Америки. Це перший тур по США після проголошення незалежності.

Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ.

Частину доходу від заходів спрямують на підтримку українських сімей, які постраждали від війни.

Читайте також: Студент із Львівщини став чемпіоном світу з кікбоксингу

Фото: телеграм-канал МЗС

«Цей проєкт демонструє, як українське мистецтво може об’єднувати наші нації, незважаючи на виклики, які ми сьогодні переживаємо», — написали в МЗС.

Тур проходить в партнерстві з Українським ансамблем танцю «Шумка» з Канади.

Деталі про вистави та квитки можна знайти за посиланням.

Нагадаємо, що у Литві виставили картини Марії Примаченко «Дарую тобі сонячне мистецтво».

Фото: телеграм-канал МЗС

Коментарі

Читати далі

Культура

На кінофестивалі у Польщі представлять вісім українських фільмів: які саме

Опубліковано

З 11 по 20 жовтня проходить 40-й Варшавський міжнародний кінофестиваль. Програма фестивалю включає 139 фільмів, серед яких 84 повнометражних та 55 короткометражних стрічок.

Про це повідомили у Державному агенстві з питань кіно.

Українські стрічки на фестивалі

Цього року в програмі представили вісім українських фільмів, серед яких:

  • «Сентиментальна подорож до планети Параджанова» режисера Тараса Томенка;
  • «Буча» режисера Станіслава Тіунова;
  • «Сімейний альбом» режисерки Марини Ткачук;
  • «Реал» режисера Олега Сенцова;
  • «Озброєні піснею» режисера Раяна Сміта;
  • «Клич журавлів» режисерки Лори Уорнер;
  • «Донька» режисера Єгора Олесова;
  • «Воєнний кореспондент» режисера Бенжаміна Тучека.
Варшавський 40.8
Фото: Держкіно

Інші фільми на фестивалі

Фестиваль відкрився показом фільму «Kulej. All that Glitters Isn’t Gold» польського режисера Ксаверія Жулавського, що розповідає історію польського боксера Єжи Кулея.

Читайте також: У Києві відреставрували іконостас, створений у 1658–1667 роках (ФОТО)

Варшавський 40.7
Фото: Держкіно

У рамках фестивалю на глядачів чекають шість конкурсних секцій, серед яких: Міжнародний конкурс, Конкурс документального кіно та Конкурс короткометражних фільмів.

Нагадаємо, що український фільм «Деміург» здобув головну нагороду на кінофестивалі в Естонії.

Фото: Держкіно

Коментарі

Читати далі

Культура

У Кам’янець-Подільському пройде фестиваль Магдебурзького права: програма

Опубліковано

У Кам’янець-Подільському 19 та 20 жовтня проведуть фестиваль Магдебурзького права. Під час нього будуть дискусії про самоврядування та лицарські турніри.

Про це повідомили у міській раді Кам’янця-Подільського.

Захід буде присвячений історії та сучасності самоврядування та відбудеться на площі Польський ринок.

«Фестиваль обіцяє бути насиченим, цікавим та інформативним! Долучайтеся до обговорення важливих питань та насолоджуйтесь атмосферою Кам’янця-Подільського», — написали у міській раді.

Програма на 19 жовтня, субота

  • 11:00 — 15:30 агрофорум «Перспективи агро-переробки»;
  • 11:00 — 15:30 прем’єра фільму «Легенди міста на камені»;
  • 11:00 — 18:00 «Подільська кухня»;
  • 11:00 — 19:00 ремісничий та крафтовий ярмарок;
  • 11:00 — 19:00 фуд корт та фотозони;
  • 13:00 — 18:00 сімейні та дитячі розваги;
  • 13:00 — 17:00 лицарські турніри;
  • 15:00 — 18.00 панельна дискусія «Магдебурзьке право вчора — самоврядування сьогодні»;
  • 15:00 — 18:30 концертно-фольклорна програма культури місцевих народів;
  • 19:00 — театралізоване вогняне шоу.

Читайте також: У Києві відреставрували іконостас, створений у 1658–1667 роках (ФОТО)

Програма на 20 жовтня, неділя

  • 11:00 — 17:00 прем’єра фільму «Легенди міста на камені»;
  • 11:00 — 19:00 ремісничий та крафтовий ярмарок;
  • 11:00 — 19:00 фуд корт та фотозони;
  • 13:00 — 17:00 лицарські турніри;
  • 13:00 — 18:00 сімейні та дитячі розваги;
  • 14:00 — 16:30 перегони на тачках;
  • 18:00 — театралізоване вогняне шоу.

Проєкт реалізують за фінансової підтримки Європейської комісії у межах програми «Мери за економічне зростання». Фестиваль організовує Кам’янець-Подільська міська рада у співпраці з Центром «ЕЙДОС».

Нагадаємо, що у Литві виставили картини Марії Примаченко «Дарую тобі сонячне мистецтво».

Фото: Екскурсії Кам’янець-Подільський

Коментарі

Читати далі