Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Опубліковано

Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію колись забутих і покинутих сіл. Ба більше — диджиталізують сільські бібліотеки та нищать радянські пожитки, які століттями відбирали в нас можливість творити власну культуру. «Смарт Простір» у Козельщині став прикладом успішного перетворення занедбаної бібліотеки в новий коворкінг. 

Як село може стати осередком культурного й інноваційного розвитку? Чому важливо відкривати культурні простори в громадах? Як стати прикладом для інших і створити європейський хаб у селі? Про це розповіла для ШоТам директорка Смарт Простору Наталія Баришпольська.

Громадам потрібні простори для саморозвитку

«Смарт Простір» — це відреставрована й оновлена бібліотека в селищі Козельщина Полтавської областіі. Головною метою його створення було стати прикладом для інших громад — прикладом того, що в маленьких регіонах є аудиторія, є запит на створення інтелектуальних і культурних осередків, які потрібно розвивати для місцевого населення. Саморозвиток громади — цю ідею три роки тому засновник простору, підприємець та меценат Микола Сушко заклав у створення в рідному селищі унікального громадського культурно-освітнього центру. 

Спочатку була ідея створити щось на кшталт літературного кафе, де можна, наприклад, за горням кави взяти в руки книжку під час зустрічі з друзями. Але якщо зробити таке кафе в селищі, де в самому центрі стоїть стара бібліотека, що на той час уже була занедбана, то вона просто «помре», бо не витримає конкуренції. Тоді ми вирішили перетворити цю бібліотеку на сучасне місце, де можна буде посмакувати запашною кавою, почитати топові українські книги, пройти навчання в комп’ютерному класі. А головне — це буде безкоштовно для всіх відвідувачів.

Коли наш фонд тільки зайшов у регіон, ми побачили стару радянську районну бібліотеку. Вона була в занедбаному стані, у неї був дуже застарілий книжковий фонд. Ми розуміли, що для створення чогось нового, для розвитку регіону, необхідне повне оновлення. Найголовніше — ми маємо наповнити цей простір, який колись стояв як припала пилюкою книгозбірня, сенсами.

Необхідно відроджувати культуру в селах 

Звісно, коли в нас виникла ідея створити такий простір у Козельщині, то запиту на це не існувало — люди не чекали, що стара бібліотека має перетворитися на якийсь там громадський простір. Безперечно, люди читали книжки, але вибір був невеликий. Малі регіони, в яких дефіцит культурних подій, не можна сказати «змушені», але зіштовхуються з тим, що з розваг особливо молодь обирає, вибачте, наливайки та посиденьки з пляшкою алкоголю. У нас була ідея створити щось інше, що зможе замінити, повністю витіснити таке дозвілля.

З великих міст здається, що в селах немає аудиторії, немає запиту, але в нас постійно відбуваються події для дітей і дорослих. Це навчання, лекції, виставки, ігри, й наші зали повні. Культура, знання, виховання молоді в ігровій формі — все це повертає життя маленьким містам. Тепер тут чи не щодня вирує життя, бо люди отримали змогу мати у своєму селищі дозвілля.  

У «Смарт Просторі» діє кілька напрямків навчання. На постійній основі — гуртки з англійської мови, шахів, математичний клуб Остроградського. Короткотривалі курси — навчання для дорослих та підлітків історії українського мистецтва, домедичної допомоги, пілотування агродронами, «Шукачі» — курс для підлітків з основних soft skills, програмування для підлітків, курс із SMM окремо для підлітків і дорослих. У планах цього літа запустити другий курс із домедичної допомоги, а восени — базовий курс з історії України для дорослих. 

Крім цього, у нас проходять заняття з йоги. Також у нас є можливість займатися скандинавською ходьбою, бо в просторі завжди можна взяти для цього палиці. Ще є безкоштовний прокат велосипедів (але з обмеженням 14+) — він має попит у сімей з дітьми для спільних прогулянок на вихідних. 

Люди наповнюють бібліотеку життям

У просторі працюють ті самі бібліотекарі, які були там до реконструкції. Для них це теж був розвиток — великий книжковий фонд, івенти, електронний облік. Розвиваються всі. До того ж вони бачать сенс у своїй роботі. Найбільша допомога для нас — це їхня активна участь у тих подіях, які ми організовуємо. Вони й самі проводять свої власні події. 

Одна з можливих проблем розвитку культурних осередків у громадах — відчуття меншовартості. Усі тягнуться до великих міст, і це зрозуміло, але насправді децентралізація інтелектуального й культурного розвитку надасть громаді можливість оживати в цілому. 

Зараз відчувається культурний прорив у нашій країні. Це пов’язано з тим, що, по-перше, Україна стала відома у всьому світі. Зараз ми почали дізнаватися про свою культуру, про свої надбання, про своїх митців. Українська бібліотека у своєму класичному розумінні вже змінюється — вона перетворюється на такі громадські центри, на коворкінги, на великі місця, де проходить життя громади та її жителів.

Ми маємо попит на українську культуру 

У Козельщині ми бачимо, як виріс рівень дискусії жителів з гостями-інтелектуалами, які є постійними відвідувачами нашого простору. Ми бачимо й наш вплив на людей, які приїжджають. Це для них прояв того, що в малих регіонах теж є запит на культуру, на цінності, на розвиток.

Відомі люди, які відвідують Козельщину зараз, приїжджають у простір, зустрічаються з простими людьми, беруть участь не тільки в лекціях і навчанні, але й дискусійних панелях. Люди дійсно почали більше читати: вони цікавляться історією, культурою. Крім того, беруть участь у прикладних тренінгах, які проходять. Ми розуміємо, що побачити результати нашої роботи за рік, два чи навіть п’ять неможливо — має змінитися щонайменше покоління для того, щоб було видно суттєві зміни. І ми до цього готові, бо бачимо, як люди сім’ями зростають у нашому просторі. Приходять батьки з дітьми, й усі займаються різними справами — для кожного є заняття: діти граються, навчаються, проводять час разом, а дорослі читають, відвідують лекції, майстер-класи. 

Ми намагаємося показати людям, що нема сенсу шукати життя в кращому місці — є сенс створювати його самостійно. Ми не даємо, як то кажуть, рибу — ми намагаємося дати вудку для того, щоб люди зрозуміли, що робити кращим свій регіон, свою громаду — це і є розвиток країни.

Повномасштабна війна вплинула на розвиток української культури, бо зараз нам як ніколи потрібна самоідентифікація, розуміння нашої величі, розуміння нашої держави. Без минулого немає майбутнього, і це правда. Треба знати, вивчати свою історію, яка полягає і в культурі, і в мистецтві, і в мові, і в звичаях. Це великий пласт нашої держави.

Для наших читачів доступні найбільш популярні книги

Ми постійно оновлюємо книжкові фонди, до цього долучається громада. Дуже багато зараз виходить бестселерів українською мовою, і кожна культурна людина має бути знайома з сучасною літературою.

Переважно аудиторія нашого простору — це діти та підлітки, але й дорослі, навіть літні люди охоче беруть участь у всіх подіях, які ми організовуємо. Це у великих містах дуже великий вибір подій, івентів, заходів, лекцій, навчання. У селищах і взагалі маленьких містах це не дуже розповсюджене явище. Через це для деяких людей похід на зустріч з якоюсь відомою особистістю, письменником або митцем — це справді подія. Це як сходити в театр родиною в неділю, наприклад. 

До нас приїжджають інтелектуали, митці, історики, письменники, журналісти. Іноді жителі самі просять когось запросити. Вони чекають, я думаю, всіх подій, які відбуваються в нас. Найголовніше, що зараз не тільки жителі громади є постійними відвідувачами, але й приїжджають люди з інших міст, навіть з великих: Полтави, Кременчука, Дніпра, навіть зі Світловодська. 

Ми наповнили бібліотеку соціальними проєктами

А ще в нас є спільний проєкт з українським ПЕН, коли щомісяця до нас із творчими зустрічами приїздять відомі письменники та журналісти. У Смарт Просторі побували Андрій Курков, Сергій Жадан, на жаль, покійний вже Ігор Козловський, Мар’яна Савка, Андрій Любка, Катерина Калитко, Галина Крук, Анатолій Дністровий, Володимир Єрмоленко з Тетяною Огарковою, Ірина Славінська з Юрієм Макаровим, Мирослава Барчук з Дмитром Крапивенком, мистецтвознавиця Діана Клочко й інші. Звісно, найбільші відгуки ми отримували після зустрічей із Сергієм Жаданом, Мирославою Барчук і Віктором Андрієнком. 

Для популяризації читання в нас діють два проєкти. Читацький клуб Смарт Простору (для дорослих) у червні відсвяткував свою першу річницю. До речі, його модераторкою є одна з найкращих літературознавиць в Україні Ганна Улюра. Другий — проєкт для діток «Родинні читання». Він став продовженням ще одного нашого чудового проєкту «Читаємо разом з татом», коли ще до повномасштабного вторгнення щосереди приходив тато зі своїми дітьми та читав казку для наших наймолодших відвідувачів, які збирались у дитячій читальній залі.

У просторі ми ведемо виставкову діяльність — це фотовиставки, презентації місцевих майстрів. Нині нашою чи не найбільшою гордістю є виставка картин українських художників 19-20 століть. Цей проєкт ми створили спільно з Національним художнім музеєм України. Щомісяця ми змінюємо експозицію, щоб охопити якомога більше творів нашої культурної спадщини та познайомити відвідувачів з найвидатнішими митцями. Зараз у просторі представлені репродукції оригінальних робіт українських імпресіоністів. Ми намагалися відтворити атмосферу справжнього музею, тому всі фотокопії надруковані на полотнах. Подивитися на картини зараз приїжджають діти з усіх навколишніх шкіл, де тривають літні табори — для них це ще одна можливість вивчати історію.

Щороку ми проводимо також «Книжкового Миколая», тож у межах цього проєкту до наших дітей приїжджали, зокрема, Андрій Кокотюха, Сашко Дерманський, Катерина Єгорушкіна й інші письменники.

Цієї весни ми провели кілька заходів з медіаграмотності для дорослих, бо це також важлива зараз тема. З цікавою лекцією виступила відома медіаекспертка Оксана Мороз та окремо свою розробку-гру з інформаційної гігієни «НотаЄнота» презентувала Альона Романюк.

Попри війну й часті тривоги, люди йдуть навчатися, здобувати нові навички. Вони цікавляться історією та мистецтвом, не виїжджаючи зі свого маленького селища — це надихає створювати ще більше проєктів для українців, які вирішили наповнювати Україну в її маленьких містах і селах. Наш простір — це вже реалізована модель перетворення старих бібліотек на зручні освітні простори для громад. Робота нашої команди може бути прикладом для відбудови культурної інфраструктури на деокупованих територіях.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі