Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Львівська майстерня мила: Про воду з Трускавця, запуск у кризу та конкуренцію з закордонною косметикою

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Добродії ШоТам – це наші читачі, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Якісна косметика коштує дуже дорого. Принаймні так думають люди, які порівнюють натуральну закордонну продукцію з тим, що пропонують в Україні на поличках магазинів. А якщо ми вам скажемо, що органічні екозасоби для догляду можна придбати не дорожче ніж за 80 гривень і вони нічим не поступаються за якістю? «Львівська майстерня мила» вже сім років тішить своїх клієнтів унікальною косметикою, яку варять на карпатській джерельній воді. Мило, маски, скраби з чебрецем чи корицею проходять ретельне тестування, перш ніж потрапити на полиці крамнички. Засновниця Марія Соболєва починала свій бізнес з потреби знайти ідеальні засоби догляду для її доньки з чутливою шкірою.

Марія Соболєва
Марія Соболєва

засновниця Львівської майстерні мила, де виготовляють органічну екологічну косметику
Працювала на державній службі, менеджеркою, а згодом і топменеджеркою. Має дві освіти: економічну та держслужбовиці

Познайомилася з милом заради доньки

Мені завжди хотілося мати власну справу, однак ніколи не було якоїсь конкретної ідеї. Спершу я працювала на державній службі, потім була менеджеркою, а згодом і топменеджеркою — і так аж до декрету, тобто до 35 років. Коли у мене народилася донька Анастасія, я помітила, що звичайне мило викликає у неї дивну реакцію. Дитина не хотіла митися, капризувала, кричала. Процедура гігієни щодня була для неї найбільш неприємною подією, тому дуже уважно підбирали засоби догляду. Коли вона почала самостійно розмовляти, то казала, що від деякого мила їй пече. І тоді я зрозуміла, що користуватися звичайним милом доньці некомфортно —  у неї дуже чутлива шкіра.

Мені як матері довелося вивчити багато інформації стосовно мила: як воно виготовляється, з яких складників, чим відрізняється органічне від неорганічного тощо. Хотілося самостійно створити для неї мило, яке точно влаштує її шкіру. Я почала експериментувати вдома, варила своє перше мило з календулою, сіллю, лавандою, вівсянкою, кавою, косметичною глиною. Базову інформацію я знаходила в інтернеті, потім вже почала шукати людей, які цим займаються. Насправді дуже багато хто не хоче ділитися цим мистецтвом, на Youtube замало корисного контенту на цю тему. Тобто, по суті, всі перші експерименти були зроблені просто вдома на кухні, в баняках.

Косметика з хімією не дає шкірі дихати

Користуватися органічною косметикою потрібно не лише людям з чутливою шкірою. Це така ж обов’язкова частина здорового свідомого життя, як і правильне харчування та вживання чистої води. Шкіра — це наш другий дихальний орган після легенів. Через неї ми отримуємо значну частину того, що нам необхідно для нормально життя. Милом і гігієнічними засобами ми користуємося щоденно. Магазинна дешева косметика переважно на 80% складається з синтетичних елементів, а ще містить стабілізатори та емульгатори. Їх додають для того, що вона довше тримала аромат та запах, не засихала, не тріскалася. І все це потрапляє на нашу шкіру й не дає їй змоги дихати. Від цього в нас з’являється перевтома, понижений тонус. Природний продукт цього всього не робить.

Фото: facebook.com/lviv.soap.manufacture

Органічною косметикою має користуватися кожен. Просто ті, в кого алергія на якісь компоненти мила чи хто має чутливу шкіру, швидше розуміють важливість натуральності. Їхня шкіра сигналізує про те, що їй щось не подобається. Інші люди лише з часом за станом свого організму можуть зрозуміти, що причина їхнього поганого самопочуття може бути у косметиці, яка стоїть на поличці. Надзвичайно важливо оточувати себе органічним, екологічним продуктом, і цю позицію мають підтримувати всі люди, яким на себе не байдуже.

Рідні відмовляли від запуску бізнесу в період кризи

Коли я зробила перші експериментальні версії мила, які підійшли моїй доньці, я продовжила вчитися далі. Все, що робила, почала дарувати своїм знайомим. І через деякий час я почала отримувати хороші відгуки, що комусь мило підійшло для інтимної гігієни, комусь як шампунь для волосся, іншим для чутливої та сухої шкіри. Тоді мені стало зрозуміло, що це хобі можна перетворити на бізнес, бо є попит на мило органічної роботи. У 2014 році я прорахувала собі бізнес-план і почала думати, як запускатися.

Але рідні почали мене відмовляти, бо все це було в період Революції гідності. Мені казали, що це нікому не буде потрібно, що у людей немає грошей навіть на ковбасу. Ризик був і в тому, що почав стрімко зростати долар: спершу з 8 до 12 гривень, а потім до 20 й більше. Я ж уже на той момент налаштувалася, взяла кредит на закупівлю складових косметики, позичила кошти у знайомих. Це все було на межі провалу, але я ризикнула — і не пошкодувала.

На свою майстерню тоді коштів не було, тому все виготовляла самостійно вдома, варила в сотейнику. Перша банка лугу (основний складовий мила, переважно — гідрооксид натрію) в мене лопнула в руках. Всюди в інтернеті є інформація, що потрібно робити водяну баню. А я ж собі подумала: «Нащо то так серйозно все?». Але коли луг розчиняється в воді, температура дуже підіймається, майже до кипіння. Я не постраждала, адже була в рукавичках і масці. Але до технології почала ставитися серйозніше. А вже десь через пів року, коли почала розуміти, що на мій продукт є попит, подала документи для реєстрації торгової марки й почала шукати приміщення.

Мило з чебрецем та маски з какао масла

Сьогодні нашу продукцію можна придбати як на сайті, так і в магазині у Львові на вулиці Братів Рогатинців, 30/1. Ми працюємо щодня без вихідних, з 11:00 до 22:00. Наша лінійка косметики покриває все — від очищення до догляду — для жінок, чоловіків, дітей і немовлят. У нас дуже великий каталог мила: для рук, обличчя, інтимної гігієни. Є й специфічні для тих, у кого чутлива шкіра чи алергія. Частенько клієнти купують мило з попелом, глинами, м’ятою, чебрецем, цитрусовими, корицею. Ще в нас є мило з вугіллям, пивом і шоколадом. 

По суті, я намагаюся робити мило з усього того, що є на кухні. Якщо щось годиться для їжі,  тоді й в косметиці не зашкодить. Що стосується пива, то його вплив давно відомий у контексті росту волосся, до того ж хміль має цінні мікроелементи. А ось активоване вугілля — це як сорбент, підсилювач очищення. Також у нас можна придбати шампуні, скраби для обличчя і тіла, креми на основі масел у плиточках та банках, маски на основі кокосового і какао масел. Маємо ще й такі спа-суміші для релаксу в ванній на основі солей, косметичної глини, трав і квітів.

Всі ціни у нас не перевищують 80 гривень, щоб кожен міг дозволити собі якісну косметику, яка б не била по кишені. Найдешевша продукція в нас коштує 10 гривень. Це такі мініатюрки готельного типу на один раз: мильця, твердий крем, морська сіль. Найдорожче коштують тверді шампуні, колагенові маски для волосся, бальзами — до 80 гривень за 100-150 грам.

Органічне мило варимо на джерельній воді 

Я сама родом із місць, де теча карпатська джерельна вода зі Східниці й Трускавця. І коли їду на вихідних до родини, то набираю там воду й везу до Львова. Я дуже люблю джерела карпатської чистої води. Ця вода має свою цінність, унікальні мікроелементи, енергетику. А ще вона краще й довше зберігає свої корисні властивості. Джерельна вода є в кожному елементі косметики у різних кількостях — це обов’язковий елемент.

Виготовлення косметики й продаж відбувається в одному місці. Це з самого початку було частиною моєї концепції. Хотілося, щоб люди бачили, як воно робиться, де, з чого. Тобто, щоб це була буквально така кухня, на якій щось колотиться, і можна побачити, що саме. Це дає можливість людині довіряти продукту, бачити підтвердження того, що він є органічним, що до нього не додають жодних синтетичних складників.

Фото: facebook.com/lviv.soap.manufacture

Зараз у нас загалом працюють вісім людей у двох майстернях: у Львові та на Прикарпатті. Працівників відбирали дуже скрупульозно, адже для того, щоб варити косметику, потрібно емоційно включатися у процес. Фахівець має відчувати, що і навіщо він робить. Спочатку запрошували до себе знайомих, до яких була довіра. Потім вже вони когось радили. Жодного разу мені не доводилося шукати працівника в інтернеті. Я навчаю їх, як правильно все треба робити, контролюю процес. І зараз ті, хто в нас працюють, це дуже ідейні й екосвідомі люди. І під час локдауну, хоча вони все одно отримували зарплату, просилися працювати, бо дуже скучили за миловарінням.

Конкуруємо з закордонною косметикою 

Половина наших клієнтів — постійні. Вони вже роками користуються нашою косметикою, просять зайти до крамнички своїх друзів, коли ті заїжджають до Львова. Та й самі не пропускають можливість завітати й подивитися на оновлення в асортименті. Інша половина — це туристи або люди, які купують набори на подарунок. Їм не соромно за нашу косметику, адже вона не просто недорога, але й дійсно якісна.

До нас приходили дівчата, які казали, що раніше користувалися лише дорогою французькою, ізраїльською та німецькою косметикою, бо від іншої в них на шкірі постійно з’являються акне. І коли їм порадили нашу продукцію, вони не вірили, що вона зможе конкурувати. Але, ви знаєте, вони справді повертаються знову й знову. І подразнення зникло, і прищі сходять. А в кого було інтенсивне потовиділення, допомагає наша пудра для ванни на білій глині. Клієнтки бувають шоковані, коли дізнаються, що у складі їхнього улюбленого щоденного догляду, купленого у нас, — звичайна вівсянка з усією її поживною цінністю.

Читайте також: Відроджуємо дух ремісництва. Як любов до крафту перетворилася на виробництво свічок

Багато клієнтів приїжджають до нас із Греції, Польщі, Білорусії. Хтось був купив і повіз у Канаду, бо знайомі попросили. Ми плануємо виходити на закордонний ринок, тому що люди просять. Дуже важливо, щоб Україну знали не лише за смачний борщ, а й за супер якісну косметику. А ще у нас є корпоративні клієнти. Нашу продукцію замовляють для барбер-шопів, а також президентських люксів у готелях. Наприклад, виготовляємо мило для готелю Kavalier Boutique у Львові та ще одного на Закарпатті. Але виробництво в нас не масове, це все ж таки крафтова продукція.

Головна умова — щоб косметика підійшла доньці

Тестуємо косметику, в першу чергу, на собі. Все на собі пробує моя донька, якій зараз 13 років. Вона дуже світленька, і в неї шкіра швидко реагує на всі подразники. Настя користується, а потім каже, подобається їй чи ні, чи відчуває якийсь дискомфорт. Якщо так, тоді ми доопрацьовуємо. Також все пробую і я. У нас вдома взагалі немає жодної іншої косметики. І коли мені говорять компліменти: «Ви маєте такий хороший вигляд у свої 43», то я чудово знаю, чия це заслуга. Я не годую свою шкіру аби чим. Я сама ж своя рекламна кампанія.

Марія Соболєва з донькою

А ще в нас є фокус-групи по кільканадцять людей з різною шкірою: комбінованою, сухою, жирною, чутливою, проблемною. Перед тим, як баночка з чимось потрапляє на полиці крамниці, ми віддаємо її тестувальникам. Вони користуються нею щонайменше 2-3 місяці, потім ще пів року я дивлюся на фіксацію результату. Люди час від часу поповнюються, бо для них це можливість безкоштовно користуватися хорошою косметикою. А ще в нас є такі термошафи, куди ми кладемо продукцію й спостерігаємо, що з нею відбувається через місяць, як вона тримається, чи не змінюється її колір, форма, запах.

Безкоштовно вчимо діток варити мило

Важливою для нас є також і соціальна складова бізнесу. Ми щотижня проводимо різні благодійні майстер-класи для дітей учасників бойових дій, сиріт, дітей з малозабезпечених сімей і з порушеннями розвитку. Я завжди знала, що ми будемо це робити, тому що для мене особисто це було потрібно. Я сама в 16 років залишилась без батьків, тому розумію, як важко дитині, яка не має підтримки від близьких родичів. І хоча я знала, що на це будуть витрати, я їх одразу передбачала і прорахувала.

Зараз ми розробляємо лінійку догляду для тварин, бо дуже багато клієнтів про це просять. Плануємо масштабуватися, переробляємо сайт, робимо нові фотографії. Коли наші клієнти пропонують якісь ідеї, ми одразу ж беремо їх у роботу, пробуємо і тестуємо. По суті, вже немає нічого такого, що б ми не могли зробити з ринку косметології. Більше залежить від менталітету людей, наскільки вони готові переходити винятково на органіку. Попит на екопродукцію дійсно зростає з 2014 року, але цей ріст все ще повільний. Ми б хотіли, щоб кожен українець та українка могли собі дозволити дійсно якісний продукт, не витрачаючи на це значну частину своїх коштів, і розуміли, навіщо їм це потрібно. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі