Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відроджуємо дух ремісництва. Як любов до крафту перетворилася на виробництво свічок

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Добродії ШоТам – це наші читачі, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

«Львівська свічкова мануфактура» виникла у сім’ї Сидорів як проєкт-мрія. Сімейний затишок і вечері за свічками переросли в ідею власного виробництва. Вже сім років їхню крамницю не можуть оминути любителі крафту та родинного тепла. Зараз це двоповерхова будівля, де гості обирають свічки за келихом вина. Майстерня також має соціальну складову. Раніше вона допомагала жінкам, які опинилися у кризі, а зараз шукає людей, які ще потребують підтримки.

Оксана Сидор,
Оксана Сидор,

Співзасновниця крафтового виробництва «Львівська свічкова мануфактура»
Раніше працювала в івент-агенції свого чоловіка DikArt Creative Marketing, а зараз перебуває у декретній відпустці

Родинне тепло перенесли у бізнес

«Свічка — це більше, ніж світло» — це є девізом нашого виробництва. Це якісь традиції, емоції, тепло, затишок. Ми намагаємося це донести нашим покупцям. Тому що раніше у людей була думка, що свічка — це дуже така сумна тема. Ми досі боремося з цим стереотипом, намагаємося переконати, що це щось більше. І в людей дійсно змінюється сприйняття, вони переважно купують нашу продукцію вже задля домашнього затишку та тепла.

Ми з чоловіком, Андрієм Сидором, є власниками «Львівської свічкової мануфактури» вже сім років. Ми з ним взагалі дуже родинні, маємо трьох діток, обожнюємо посиденьки з вином разом із друзями. Дуже багато подорожуємо, любимо заїжджати в маленькі австрійські містечка, заходити у крафтові майстерні. Вдома маємо купу різних дрібничок, які ми привезли з подорожей або нам їх подарували — всі вони мають для нас важливе значення. Щовечора традиційно ми палимо свічки, також вони є частиною нашого інтер’єру. Під час однієї з поїздок за кордон в Андрія виникла ідея відкрити власну майстерню свічок. Виробництво виникло як проєкт-мрія, першочергово це не була бізнес-ідея.

Перші свічки виготовляли власноруч

Перед запуском проєкту Андрій поїхав навчатися в Нідерланди на професійні курси з виготовлення свічок. Це дало йому хороший старт, адже перш ніж щось починати, треба самому зрозуміти процес. Ми з чоловіком вважаємо, що якщо людина не цікавиться справою, з якої вирішила зробити бізнес, і вона їй не до душі — особливо якщо йдеться про крафт — тоді вона просто інвестор. Вона не зможе розбудувати це, створити справді хорошу річ, адже не буде отримувати задоволення. Це зараз усі дивляться Youtube та роблять свічки, а тоді це було дивним — запускати не просто крамницю свічок, а ціле виробництво. Відповідно, перш ніж починати, він зрозумів, що це за виробництво, і тоді вже розпочав справу. Зараз я теж вже розібралася в цій темі, хоча раніше більше відповідала за менеджмент та організацію процесу.

Ми захотіли створити особливий простір у Львові — місце для розмов при свічках та з келихом вина, для зустрічей з друзями за горнятком кави, для творчості та натхнення, для спогадів та традицій. А ще цей простір ми обов’язково хотіли наповнити світлом свічок ручної роботи, створених із любов’ю. А для особливої атмосфери потрібне особливе місце. І взимку 2013 року воно знайшлося. 

Ми знайшли невеличке приміщення, яке обладнали під крамницю та виробництво. Але з часом нам стало тісно, тому збільшили наш простір. Спочатку свічки виготовляли дві майстрині разом з Андрієм. Одна з них вже мала подібний досвід, іншу ми навчали. Сьогодні у нас працюють три майстрині. В цілому, кожен може прямо вдома виготовити свічку, і для цього по суті потрібні лише парафін і гніт — стрічка або шнур, що використовується для горіння. Однак для того, щоб вона не гасла і пахнула так, як ви забажаєте, потрібно дуже багато експериментувати. 

Відроджуємо дух ремісництва

Своєю мануфактурою ми намагаємося відроджувати дух ремісництва. Всі наші свічки — це майже повністю ручна робота. Хоча у нас і професійне обладнання, воно все одно передбачає повну залученість людини. Ми не хочемо це змінювати, адже це частина нашої концепції. Наприклад, у нас є колекція столових свічок, які майстер робить повністю вручну. Він багато разів занурює гніт у парафін, і так утворюється парафінова свічка. Це старий метод виробництва, але він дуже якісний, адже тоді вона довше горить. Такий спосіб створення виробу — справжня магія.

Ми постійно влаштовуємо різні майстер-класи для дітей та дорослих. Наприклад, наші гості можуть власноруч зробити свічку до різдвяного чи великоднього столу. Таким чином ми вчимо українців робити свічки власноруч, показуємо, як правильно підбирати матеріал, щоб вони могли повторити це вдома. Хоча ми помічаємо, що дуже часто на майстер-класи до нас приходять не для розваги, а щоб підгледіти технологію. Це насправді не дуже приємно, однак все одно всі тонкощі ось так одразу вони не дізнаються.

Кожна справа вимагає майстерності й повного занурення в процес, так і в нас. І гості, які купують свічки, повинні бачити, як ми це робимо. Майстер-класи платні, однак гості потрім отримують свої свічки, а також знижки на нашу продукцію. Адже найкращий подарунок — зроблений своїми руками, а ми якраз допомагаємо виготовити гостю саме таку свічку, яку йому потрібно. 

Думали, що свічка — це легко… і помилилися

Мені спочатку здавалося, що свічку зробити дуже легко — просто потрібен віск, гніт і форма, в яку ви хочете залити. Але насправді є тонкощі підбору самого гноту, вибору бджолиного воску. Це дуже важливо, адже під кінець найголовніше, щоб формована свічка чи канделябр горіли. Всюди потрібен експеримент. Якщо це ароматизована свічка, то потрібно відчути, скільки треба додати запаху, щоб він був збалансований, а не надто різкий. Зазвичай люди купують її для дому задля комфорту, а не щоб вона тиснула на простір.

Окрім ароматів, ми ще експериментуємо з кольорами. Наприклад, коли до нас приходять наречені за свічками для вінчання, то ми спеціально для них декоруємо їх квітами та сухоцвітами, підбираємо ніжні відтінки. Наші гості навіть почали надсилати нам побажання: «Зробіть свічку саме такого кольору для моєї скатертини». Після цього ми розширили палітру наших канделябрових свічок, наша майстриня підбирає для них колір. І потім нам надсилають фото, як ця свічка вже стоїть на скатертині, і це дуже зворушливо.

Основним складником більшості наших свічок є віск рослинного походження. Це натуральний матеріал, абсолютно екологічний та нетоксичний. Свічки з рослинного воску підходять людям, які мають алергію на продукти бджолиної життєдіяльності. А ще такі свічки довго горять та абсолютно не виділяють запаху при горінні.

Знайомимо зі свічками за келихом вина

Ми працюємо з локальним бджолиним воском та імпортованим парафіном. Насправді це велика проблема, тому що дуже важко знайти в  Україні якісні матеріали, необхідні для виготовлення свічок. Ми б хотіли виготовляти річ повністю з українського, однак поки такої можливості немає. Сумно, що до львівської свічки доводиться додавати імпортні складові, як от гніт та аромамасла, бо інакших на ринку немає. 

Нещодавно у колаборації з художниками розробили колекцію «Особлива свічка для особливого Різдва». Наша мета була в тому, щоб ця свічка стояла з року в рік на родинному столі. Вона горить 50 годин, що дозволяє провести з нею багато вечорів. Також маємо продукцію з дуже символічним орнаментом, як от вертеп та зірка. Дуже хочемо, щоб наша свічка стала традиційним елементом на кожному святі.

Сьогодні наша крамниця розташована у Львові на вулиці Музейна, 1. Ця будівля — двоповерхова. На другому поверсі, власне, крамниця свічок і їхнє часткове виробництво, а на першому — кав’ярня та винарня. Це такий спільний простір, в який гості приходять за свічками, а потім сидять на терасі біля свічок, п’ють вино та їдять еклери. Ми дуже хотіли зберегти цю атмосферу, адже вона додає більшого розуміння, що таке свічка. І ця кав’ярня дуже класно доповнює нашу концепцію. Також ми працюємо онлайн, нашу продукцію купують по всій Україні.

В яблуці з корицею — затишок і тепло

Свічка в нас коштує від 70 до 800 гривень. Все залежить від матеріалу, адже працювати з гутним склом чи керамікою — це недешеве задоволення. Також є певні авторські речі, важко навіть їх порівняти з іншою продукцією. І ми хочемо йти до того, щоб все робити авторське у колабораціях із художниками та керамістами. У нас є лімітовані серії, такі як гутне скло. Таких виробів на цілу колекцію може бути лише 300, тому що їх дуже довго автор робить вручну. Може бути тисяча однакових свічок, а може бути й п’ять штук — все залежить від колекції, яку ми випускаємо, та від її специфіки.

Читайте також: Взуття, одяг та халва з конопель: як житомирський майстер відроджує давнє ремесло

В нас є колекція під назвою «Прянощі та трави». Для неї ми підібрали неймовірні аромати, а саму свічку доповнили декором зі спецій та трав. Це додає нереального шарму. Найчастіше гості купують «Яблуневі пахощі» — аромат яблука та кориці. Свічку ми оздобили паличками кориці та сушеним яблуком, і запах справді дуже затишний і теплий. Дуже подобаються покупцям також аромати сандалу, кави та лаванди.

Створюємо романтику не лише в холодну пору

Колись була дуже відчутна сезонність. Осінь, зима — найкращі періоди для продажу свічок, адже у цей час всім хочеться тепла і світла. Також є певні моменти, пов’язані з традиціями свят, як от обов’язковість свічки на різдвяному столі. Але зараз ми бачимо, що людям подобається свічка, і сезонність для нас вже згладжується. Люди почали вечеряти та читати книги при свічках, декорувати ними будинки, тобто в них вже зовсім інше сприйняття цього предмету.

Також ми виготовляємо ароматки — кольорові парафінові пластинки, які ароматизуємо парфумерними оліями з Грассу. Це містечко на півдні Франції, яке славиться своєю парфумерною історією. З різними ароматами можна створити різну атмосферу та налаштувати себе на відповідний настрій. Лаванда знімає стрес, кориця бадьорить, а пачулі допоможе створити романтичну атмосферу.

Підтримували жінок у кризі

Для нас було дуже органічно, що варто додати якусь соціальну часточку у наше виробництво. Раніше у співпраці з громадською організацією «Народна допомога» ми працевлаштували в нашій майстерні жінок із кризового центру.  Через певні обставини вони були змушені виїжджати на заробітки на Захід. Ми ж пропонували їм альтернативу — виготовляти у нас свічки, і кілька жінок дійсно певний час у нас працювали, доки не пішли за власним бажанням. А також ми скеровували певну суму з продажів на підтримку цього центру. 

З 2013 року ми також долучились до благодійної ініціативи «Добра справа», яку започаткувала громадська організація «Етновир». Щороку частину коштів від проданих свічок та проведених майстер-класів під час Великодніх свят ми передаємо їм, а фонд вже скеровує їх на міські благодійні проєкти, як от підтримують «Охматдит». Шукаємо партнерів для нової соціальної складової. Вивчаємо, де є потреба і кому ми могли б бути справді корисними.

Зараз ми з художниками працюємо над новою колекцією з бджолиного воску, який я дуже люблю. Також нещодавно поповнили наше виробництво декорами для свічок та свічниками. Ми з командою мріємо про гарні колаборації, відкриті до ідей і творчих спільних проєктів. Хочемо дійти до того, що з України туристи вивозитимуть нашу класну якісну стильну свічку як сувенір. 

Підтримай ШоТам

Суспільство

У США випробовують український танк Т-84

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Сполучених Штатах Америки на одному з полігонів випробовують український основний бойовий танк Т-84.

Про це пише Мілітарний.

Зазначається, що з огляду на опубліковані світлини перевірялася помітність танка Т-84 у тепловізійний приціл в різних умовах експуатації.

Бойова машина була зафіксована на знімках у кількох ракурсах. У лютому 2021 року, стало відомо, що армія США направила основний бойовий танк Т-84 українського виробництва на полігон Юма, головний випробувальний центр армії.

Читайте також«Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій

Раніше опублікували фотографію танка Т-84, також відомого як модернізована версія Т-80УД, на полігоні Юма в Аризоні.

Український танк «Дрозд» був помічений на майданчику YPG Threat Systems & Target Simulation. Машини використовуються для навчання американських військ і випробувань нових типів зброї.

Про танк

Перший дослідний зразок Т-84 був випущений в 1994 році, і в тому ж році було вирішено побудувати ще кілька машин. Після успішного завершення великої програми випробувань в кінці 1990-х років танк Т-84 поступив на озброєння української армії в 1999 році.

«Дрозд» є першим радянським серійним комплексом активного захисту, створеним в період з 1977 по 1982 років. Ця система була розроблена для захисту від протитанкових керованих ракет і протитанкових гранат. Комплекс використовує радарні датчики міліметрового діапазону на кожній стороні башти танку для виявлення снарядів які наближаються. Він забезпечує максимальне перекриття і захист передньої 60-градусної частини башти.

Нагадаємо, модернізовані українські БТР-4 вперше залучають до міжнародних навчань Combined Resolve.

Фото: mil.in.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Українська компанія Expolight здобула 5 премій на конкурсі світлового дизайну у Лос-Анджелесі

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Українська компанія Expolight стала переможницею всесвітнього конкурсу світлового дизайну LIT Lighting Design Awards 2021 одразу у п’яти номінаціях.

Про це повідомив СЕО компанії Микола Кабулка у фейсбуці.

«Ура! Ми встановили новий рекорд. Український архітектурний світловий дизайн знову звучить на весь світ. Одразу 5 нагород», – написав керівник компанії.

Зазначається, що Всесвітня премія LIT Lighting Design Awards зі штаб-квартирою в Лос-Анджелесі була заснована для визнання зусиль талановитих архітектурно-світлових дизайнерів з усього світу.

Читайте також«Нам просто хотілося жити». Як благодійна організація «100% життя» вже 20 років рятує ВІЛ-позитивних українців

Професійна світова спільнота високо оцінила українські проекти-переможці у таких категоріях:

  • Winners in Hotel and Restaurants Lighting: Budha Bar New York City.

Зазначається, що Buddha-Bar New York на Манхеттені став неймовірним глобальним досвідом для команди.

  • Winners in Heritage Lighting: Синагога в Бабиному Яру

Синагога в Бабиному Яру – найемоційніший проект. Над проектом синагоги в Babyn Yar Holocaust Memorial Center команда працювала з міжнародними фахівцями з країн Європи та Америки. Унікальну синагогу спроектував архітектор Мануель Герц.

  • Winners in Light Art Project: Труби Dnipro Light Flower

Dnipro Light Flowers – проект, яким команда давно загорілася і мріяла майже 5 років. Він не лише втілився, але й виявився оцінений на такому високому рівні.

  • Winners in Exterior Architectural Illumination: БЦ MADISON.

В основі архітектурної концепції БЦ MADISON лежить поєднання елемента фасаду історичної спадщини міста Дніпро та сучасного скляного дизайну.

  • ЖК Saga City Space

Фасад Saga City Space – знаменита будівля на Подолі у Києві. Його біле цегляне мереживне полотно – це зразок того, як сучасний фасад може не тільки наслідувати історичну забудову, але й витримуючи формати та пропорції, поєднувати будівельні елементи минулого з новими технологіями, які перетворюють звичну цеглу на ажурне світлове мереживо.

Читайте такожЗ кавою, лавандою та вином. Вісім крутих українських виробників крафтового сиру


Також спеціальні нагороди журі отримали такі об’єкти української компанії:

  • Хортиця: Трансформація крізь історію.
  • Казино First.
  • MAD bar’s house.
  • Kim Kimchi.

«Це чергове визнання українського світлового дизайну у світі, і ми дуже горді робити свій внесок у зміцнення глобального образу України як країни креативу та інновацій!», – написав Микола Кабулка.

Нагадаємо, проєкт оздоблення бульвару у Дніпрі переміг у Всесвітньому конкурсі світлового дизайну.

Фото: facebook.com/NikolayKabluka.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

На честь української мозаїки випустять незвичний шоколад

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Відому модерністську мозаїку перетворять на мистецьку шоколадку. Про це ШоТам повідомили ініціатори акції.

Зазначається, що у Львові мозаїчне панно «Імпульс і контроль» створене Романом Патиком у 1991 році у стилі модернізму реставрували. Воно розташоване на фасаді будівлі по вулиці Сахарова, 45. Однак мешканці й гості міста не мали можливості його бачити, адже понад дванадцять років цей мистецький об’єкт був закритий залізною вагонкою. 

У травні 2021 року у будівлі з’явився новий орендар — супермаркет «Сільпо». Компанія вирішила повернути мозаїку львів’янам і розпочала реставрування за участі автора. Наразі робота завершена.

Читайте також«Здорова їжа — здорові родини». Як біопрепарати від БТУ-ЦЕНТР безпечно позбавлять овочі від шкідників

Реставрація 13-метрової мозаїки тривала пів року: це кропітка праця з тисячами дрібних деталей. Рух кольорів і форм мозаїки символізує роботу різноманітних пристроїв, які виробляло підприємство «Львівприлад».

Щоб увічнити витвір мистецтва і розповісти про нього якомога більшій кількості людей, «Сільпо» створить тематичний шоколад. Вже зараз шоколатьє «Власної кондитерської» працює над цим у колаборації з автором мозаїки. 

Читайте такожМедовий рекорд: українські бджолярі збільшили експорт меду на 45%

Плитка шоколаду нагадуватиме львівську мозаїку за кольорами й фактурою, а також розповість її виняткову історію. Все для того, щоб українці не лише смакували вишукані солодощі, а й дізнавалися про українське мистецтво і популяризували його.

Нагадаємо, для промоції Сходу України створили нову страву з кизилом та солеросом.

Як ми повідомляли раніше, у Харкові виготовили рекордний хот-дог.

Підтримай ШоТам

Читати далі