Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відроджуємо дух ремісництва. Як любов до крафту перетворилася на виробництво свічок

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Добродії ШоТам – це наші читачі, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

«Львівська свічкова мануфактура» виникла у сім’ї Сидорів як проєкт-мрія. Сімейний затишок і вечері за свічками переросли в ідею власного виробництва. Вже сім років їхню крамницю не можуть оминути любителі крафту та родинного тепла. Зараз це двоповерхова будівля, де гості обирають свічки за келихом вина. Майстерня також має соціальну складову. Раніше вона допомагала жінкам, які опинилися у кризі, а зараз шукає людей, які ще потребують підтримки.

Оксана Сидор,
Оксана Сидор,

Співзасновниця крафтового виробництва «Львівська свічкова мануфактура»
Раніше працювала в івент-агенції свого чоловіка DikArt Creative Marketing, а зараз перебуває у декретній відпустці

Родинне тепло перенесли у бізнес

«Свічка — це більше, ніж світло» — це є девізом нашого виробництва. Це якісь традиції, емоції, тепло, затишок. Ми намагаємося це донести нашим покупцям. Тому що раніше у людей була думка, що свічка — це дуже така сумна тема. Ми досі боремося з цим стереотипом, намагаємося переконати, що це щось більше. І в людей дійсно змінюється сприйняття, вони переважно купують нашу продукцію вже задля домашнього затишку та тепла.

Ми з чоловіком, Андрієм Сидором, є власниками «Львівської свічкової мануфактури» вже сім років. Ми з ним взагалі дуже родинні, маємо трьох діток, обожнюємо посиденьки з вином разом із друзями. Дуже багато подорожуємо, любимо заїжджати в маленькі австрійські містечка, заходити у крафтові майстерні. Вдома маємо купу різних дрібничок, які ми привезли з подорожей або нам їх подарували — всі вони мають для нас важливе значення. Щовечора традиційно ми палимо свічки, також вони є частиною нашого інтер’єру. Під час однієї з поїздок за кордон в Андрія виникла ідея відкрити власну майстерню свічок. Виробництво виникло як проєкт-мрія, першочергово це не була бізнес-ідея.

Перші свічки виготовляли власноруч

Перед запуском проєкту Андрій поїхав навчатися в Нідерланди на професійні курси з виготовлення свічок. Це дало йому хороший старт, адже перш ніж щось починати, треба самому зрозуміти процес. Ми з чоловіком вважаємо, що якщо людина не цікавиться справою, з якої вирішила зробити бізнес, і вона їй не до душі — особливо якщо йдеться про крафт — тоді вона просто інвестор. Вона не зможе розбудувати це, створити справді хорошу річ, адже не буде отримувати задоволення. Це зараз усі дивляться Youtube та роблять свічки, а тоді це було дивним — запускати не просто крамницю свічок, а ціле виробництво. Відповідно, перш ніж починати, він зрозумів, що це за виробництво, і тоді вже розпочав справу. Зараз я теж вже розібралася в цій темі, хоча раніше більше відповідала за менеджмент та організацію процесу.

Ми захотіли створити особливий простір у Львові — місце для розмов при свічках та з келихом вина, для зустрічей з друзями за горнятком кави, для творчості та натхнення, для спогадів та традицій. А ще цей простір ми обов’язково хотіли наповнити світлом свічок ручної роботи, створених із любов’ю. А для особливої атмосфери потрібне особливе місце. І взимку 2013 року воно знайшлося. 

Ми знайшли невеличке приміщення, яке обладнали під крамницю та виробництво. Але з часом нам стало тісно, тому збільшили наш простір. Спочатку свічки виготовляли дві майстрині разом з Андрієм. Одна з них вже мала подібний досвід, іншу ми навчали. Сьогодні у нас працюють три майстрині. В цілому, кожен може прямо вдома виготовити свічку, і для цього по суті потрібні лише парафін і гніт — стрічка або шнур, що використовується для горіння. Однак для того, щоб вона не гасла і пахнула так, як ви забажаєте, потрібно дуже багато експериментувати. 

Відроджуємо дух ремісництва

Своєю мануфактурою ми намагаємося відроджувати дух ремісництва. Всі наші свічки — це майже повністю ручна робота. Хоча у нас і професійне обладнання, воно все одно передбачає повну залученість людини. Ми не хочемо це змінювати, адже це частина нашої концепції. Наприклад, у нас є колекція столових свічок, які майстер робить повністю вручну. Він багато разів занурює гніт у парафін, і так утворюється парафінова свічка. Це старий метод виробництва, але він дуже якісний, адже тоді вона довше горить. Такий спосіб створення виробу — справжня магія.

Ми постійно влаштовуємо різні майстер-класи для дітей та дорослих. Наприклад, наші гості можуть власноруч зробити свічку до різдвяного чи великоднього столу. Таким чином ми вчимо українців робити свічки власноруч, показуємо, як правильно підбирати матеріал, щоб вони могли повторити це вдома. Хоча ми помічаємо, що дуже часто на майстер-класи до нас приходять не для розваги, а щоб підгледіти технологію. Це насправді не дуже приємно, однак все одно всі тонкощі ось так одразу вони не дізнаються.

Кожна справа вимагає майстерності й повного занурення в процес, так і в нас. І гості, які купують свічки, повинні бачити, як ми це робимо. Майстер-класи платні, однак гості потрім отримують свої свічки, а також знижки на нашу продукцію. Адже найкращий подарунок — зроблений своїми руками, а ми якраз допомагаємо виготовити гостю саме таку свічку, яку йому потрібно. 

Думали, що свічка — це легко… і помилилися

Мені спочатку здавалося, що свічку зробити дуже легко — просто потрібен віск, гніт і форма, в яку ви хочете залити. Але насправді є тонкощі підбору самого гноту, вибору бджолиного воску. Це дуже важливо, адже під кінець найголовніше, щоб формована свічка чи канделябр горіли. Всюди потрібен експеримент. Якщо це ароматизована свічка, то потрібно відчути, скільки треба додати запаху, щоб він був збалансований, а не надто різкий. Зазвичай люди купують її для дому задля комфорту, а не щоб вона тиснула на простір.

Окрім ароматів, ми ще експериментуємо з кольорами. Наприклад, коли до нас приходять наречені за свічками для вінчання, то ми спеціально для них декоруємо їх квітами та сухоцвітами, підбираємо ніжні відтінки. Наші гості навіть почали надсилати нам побажання: «Зробіть свічку саме такого кольору для моєї скатертини». Після цього ми розширили палітру наших канделябрових свічок, наша майстриня підбирає для них колір. І потім нам надсилають фото, як ця свічка вже стоїть на скатертині, і це дуже зворушливо.

Основним складником більшості наших свічок є віск рослинного походження. Це натуральний матеріал, абсолютно екологічний та нетоксичний. Свічки з рослинного воску підходять людям, які мають алергію на продукти бджолиної життєдіяльності. А ще такі свічки довго горять та абсолютно не виділяють запаху при горінні.

Знайомимо зі свічками за келихом вина

Ми працюємо з локальним бджолиним воском та імпортованим парафіном. Насправді це велика проблема, тому що дуже важко знайти в  Україні якісні матеріали, необхідні для виготовлення свічок. Ми б хотіли виготовляти річ повністю з українського, однак поки такої можливості немає. Сумно, що до львівської свічки доводиться додавати імпортні складові, як от гніт та аромамасла, бо інакших на ринку немає. 

Нещодавно у колаборації з художниками розробили колекцію «Особлива свічка для особливого Різдва». Наша мета була в тому, щоб ця свічка стояла з року в рік на родинному столі. Вона горить 50 годин, що дозволяє провести з нею багато вечорів. Також маємо продукцію з дуже символічним орнаментом, як от вертеп та зірка. Дуже хочемо, щоб наша свічка стала традиційним елементом на кожному святі.

Сьогодні наша крамниця розташована у Львові на вулиці Музейна, 1. Ця будівля — двоповерхова. На другому поверсі, власне, крамниця свічок і їхнє часткове виробництво, а на першому — кав’ярня та винарня. Це такий спільний простір, в який гості приходять за свічками, а потім сидять на терасі біля свічок, п’ють вино та їдять еклери. Ми дуже хотіли зберегти цю атмосферу, адже вона додає більшого розуміння, що таке свічка. І ця кав’ярня дуже класно доповнює нашу концепцію. Також ми працюємо онлайн, нашу продукцію купують по всій Україні.

В яблуці з корицею — затишок і тепло

Свічка в нас коштує від 70 до 800 гривень. Все залежить від матеріалу, адже працювати з гутним склом чи керамікою — це недешеве задоволення. Також є певні авторські речі, важко навіть їх порівняти з іншою продукцією. І ми хочемо йти до того, щоб все робити авторське у колабораціях із художниками та керамістами. У нас є лімітовані серії, такі як гутне скло. Таких виробів на цілу колекцію може бути лише 300, тому що їх дуже довго автор робить вручну. Може бути тисяча однакових свічок, а може бути й п’ять штук — все залежить від колекції, яку ми випускаємо, та від її специфіки.

Читайте також: Взуття, одяг та халва з конопель: як житомирський майстер відроджує давнє ремесло

В нас є колекція під назвою «Прянощі та трави». Для неї ми підібрали неймовірні аромати, а саму свічку доповнили декором зі спецій та трав. Це додає нереального шарму. Найчастіше гості купують «Яблуневі пахощі» — аромат яблука та кориці. Свічку ми оздобили паличками кориці та сушеним яблуком, і запах справді дуже затишний і теплий. Дуже подобаються покупцям також аромати сандалу, кави та лаванди.

Створюємо романтику не лише в холодну пору

Колись була дуже відчутна сезонність. Осінь, зима — найкращі періоди для продажу свічок, адже у цей час всім хочеться тепла і світла. Також є певні моменти, пов’язані з традиціями свят, як от обов’язковість свічки на різдвяному столі. Але зараз ми бачимо, що людям подобається свічка, і сезонність для нас вже згладжується. Люди почали вечеряти та читати книги при свічках, декорувати ними будинки, тобто в них вже зовсім інше сприйняття цього предмету.

Також ми виготовляємо ароматки — кольорові парафінові пластинки, які ароматизуємо парфумерними оліями з Грассу. Це містечко на півдні Франції, яке славиться своєю парфумерною історією. З різними ароматами можна створити різну атмосферу та налаштувати себе на відповідний настрій. Лаванда знімає стрес, кориця бадьорить, а пачулі допоможе створити романтичну атмосферу.

Підтримували жінок у кризі

Для нас було дуже органічно, що варто додати якусь соціальну часточку у наше виробництво. Раніше у співпраці з громадською організацією «Народна допомога» ми працевлаштували в нашій майстерні жінок із кризового центру.  Через певні обставини вони були змушені виїжджати на заробітки на Захід. Ми ж пропонували їм альтернативу — виготовляти у нас свічки, і кілька жінок дійсно певний час у нас працювали, доки не пішли за власним бажанням. А також ми скеровували певну суму з продажів на підтримку цього центру. 

З 2013 року ми також долучились до благодійної ініціативи «Добра справа», яку започаткувала громадська організація «Етновир». Щороку частину коштів від проданих свічок та проведених майстер-класів під час Великодніх свят ми передаємо їм, а фонд вже скеровує їх на міські благодійні проєкти, як от підтримують «Охматдит». Шукаємо партнерів для нової соціальної складової. Вивчаємо, де є потреба і кому ми могли б бути справді корисними.

Зараз ми з художниками працюємо над новою колекцією з бджолиного воску, який я дуже люблю. Також нещодавно поповнили наше виробництво декорами для свічок та свічниками. Ми з командою мріємо про гарні колаборації, відкриті до ідей і творчих спільних проєктів. Хочемо дійти до того, що з України туристи вивозитимуть нашу класну якісну стильну свічку як сувенір. 

Суспільство

Фільм «Культурний квест: Україна» здобув денну премію «Еммі»

Опубліковано

Проєкт «Культурний квест: Україна» (Culture Quest: Ukraine) отримав нагороду денної премії «Еммі» у категорії «Видатна спеціальна програма». Творці проєкту відзначили, що перемога приносить як гіркі, так і солодкі емоції, особливо в умовах війни, що триває в Україні.

Про це творці повідомили в Facebook.

Вони підкреслили, що не вистачає слів, аби передати бажання українських друзів особисто отримати цю нагороду, проте реальність не завжди відповідає побажанням.

Про стрічку

У рамках проєкту «Культурний квест: Україна» показано, як люди з культурного сектору України зберігають культурну спадщину під час війни, надихають своїх співгромадян та нагадують решті світу, чому Україна варта боротьби.

Фільм знятий режисером Яном Грантом, який разом з оператором Яном Левассером подорожував Україною у вересні 2022 року. Фінансову підтримку для зйомок надав коледж Густава Адольфа в Сент-Пітері у штаті Міннесота.

Читати також: Памʼяті Артура Сніткуса: у Києві покажуть фільм «Зсув» про альтернативну культуру міста

Українська співачка Ната Жижченко (Onuka) виступила креативною продюсеркою проєкту та взяла участь у зйомках. Вона розповіла, що зйомки проводилися у Чернігові, в будинку її дідуся, майстра музичних інструментів Олександра Шльончика. Крім того, у роботі над проєктом брали участь Олеся Островська-Люта та команда з «Мистецького Арсеналу».

Варто відзначити, що премію «Еммі» вручають за найкращі програми на американському телебаченні. Переможців визначають Нью-Йоркська національна академія телевізійних мистецтв і наук та Лос-Анджелеська академія.

Нагадаємо, що Антоніо Лукіч працює над новим комедійним мультфільмом.

Також ми повідомляли, що в Дії запустили нову послугу «е-Підприємець».

Фото: «Культурний квест: Україна»

Читати далі

Суспільство

Памʼяті Артура Сніткуса: у Києві покажуть фільм «Зсув» про альтернативну культуру міста

Опубліковано

У суботу, 15 червня, у студії PERERVA в Києві відбудеться показ короткометражного документального фільму «Зсув» режисера Олексія Радинського. Це важлива подія, присвячена герою стрічки – Артуру Сніткусу, який загинув під час виконання бойового завдання на Донеччині.

Про це студія повідомила 12 червня на своїй сторінці в Instagram.

Про фільм

Фільм «Зсув» знятий у 2016 році і представляє собою «подорож за гаражі альтернативної культури Києва». Режисер Олексій Радинський розповів про стрічку: “«Зсув» – це фільм про спробу побудувати «суспільство, яке докорінно відрізняється від усього, що нас оточує» (за словами героїв фільму). Ця спроба відбувається в самому центрі Києва, на території, відвойованій у міста природною стихією”.

Проте фільм став нагадуванням про Артура Сніткуса та його жертву. Артур належав до спільноти «Джерело» у Києві і був активним учасником міського культурного життя. Він також створював електронну музику, його твори надихали багатьох. Прощання з Артуром Сніткусом відбудеться 12 червня у Тернополі.

Читати також: Картина Івана Марчука стала найдорожчим твором сучасного українського мистецтва

Артур загинув на позиціях біля Новоолександрівки на Покровському напрямку від влучання з міномета. Він служив стрільцем в піхоті. Пам’ять про нього живе у серцях тих, хто знав його та був поруч у цей важкий час.

Цей фільм не лише дозволяє нам краще зрозуміти альтернативну культуру Києва, але й віддати належне пам’яті про героїв, які віддали своє життя за мир і свободу.

Нагадаємо, що «Наша файта»: Антоніо Лукіч працює над новим комедійним мультфільмом.

Також ми повідомляли, що на Netflix зʼявився український фільм «Я і Фелікс».

Фото: взято з Facebook-сторінки Sasha Kurmaz

Читати далі

Суспільство

Картина Івана Марчука стала найдорожчим твором сучасного українського мистецтва

Опубліковано

Пейзаж Івана Марчука «Зійшов місяць над Дніпром» був проданий за $300 000 на київському аукціоні Goldens, встановивши новий рекорд для робіт сучасних українських художників.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці аукціонного дому.

фото: «Зійшов місяць над Дніпром»

Пейзаж продали 8 червня за найвищою ціною, яку будь-коли отримували за роботу Марчука на українських та світових аукціонах. На старті торгів картину оцінили в $150 000 – 200 000. Це рекордна сума для сучасного українського художника.

Твір продали з приватної колекції, і особу нового власника не розкривають. Сам художник зазначив, що новим власником став громадянин США, який подякував йому за придбану картину. Було представлено 42 рідкісні лоти, включаючи роботи Адальберта Ерделі, Миколи Глущенка, Романа Сельського та Йосипа Бокшая. Було продано майже 40% лотів.

Читати також: На Netflix зʼявився український фільм «Я і Фелікс»

Деталі

  За час повномасштабного вторгнення іноземці почали активно купувати українське мистецтво, спочатку з благодійною метою, а згодом для створення колекцій. У вересні 2023 року співвласник аукціонного дому Goldens, Михайло Василенко, зазначав, що американець зібрав кілька десятків картин Марчука та Анатолія Криволапа вартістю від $30 000 до $100 000.

  У червні 2022 року картина Марчука «Сад спокуси» була продана за $120 000. Ціни на роботи цього художника зросли на 30-50%. У квітні 2022 року на благодійному аукціоні продали картину Марії Примаченко «Моя хата, моя правда» за €110 000, а в травні іншу картину художниці, «Квіти виросли коло четвертого енергоблоку», придбали за $500 000.

   Мистецтвознавець Едуард Димшиц зазначає, що інтерес до Марії Примаченко зріс феноменально: вартість її великих аркушів піднялася з $10 000 до $25 000–30 000.

   Нагадаємо, що підприємці тепер можуть продавати товари у розстрочку через Telegram-бота від ПриватБанку.

   Фото: «Зійшов місяць над Дніпром»

   Читати далі