Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відроджуємо дух ремісництва. Як любов до крафту перетворилася на виробництво свічок

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Добродії ШоТам – це наші читачі, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

«Львівська свічкова мануфактура» виникла у сім’ї Сидорів як проєкт-мрія. Сімейний затишок і вечері за свічками переросли в ідею власного виробництва. Вже сім років їхню крамницю не можуть оминути любителі крафту та родинного тепла. Зараз це двоповерхова будівля, де гості обирають свічки за келихом вина. Майстерня також має соціальну складову. Раніше вона допомагала жінкам, які опинилися у кризі, а зараз шукає людей, які ще потребують підтримки.

Оксана Сидор,
Оксана Сидор,

Співзасновниця крафтового виробництва «Львівська свічкова мануфактура»
Раніше працювала в івент-агенції свого чоловіка DikArt Creative Marketing, а зараз перебуває у декретній відпустці

Родинне тепло перенесли у бізнес

«Свічка — це більше, ніж світло» — це є девізом нашого виробництва. Це якісь традиції, емоції, тепло, затишок. Ми намагаємося це донести нашим покупцям. Тому що раніше у людей була думка, що свічка — це дуже така сумна тема. Ми досі боремося з цим стереотипом, намагаємося переконати, що це щось більше. І в людей дійсно змінюється сприйняття, вони переважно купують нашу продукцію вже задля домашнього затишку та тепла.

Ми з чоловіком, Андрієм Сидором, є власниками «Львівської свічкової мануфактури» вже сім років. Ми з ним взагалі дуже родинні, маємо трьох діток, обожнюємо посиденьки з вином разом із друзями. Дуже багато подорожуємо, любимо заїжджати в маленькі австрійські містечка, заходити у крафтові майстерні. Вдома маємо купу різних дрібничок, які ми привезли з подорожей або нам їх подарували — всі вони мають для нас важливе значення. Щовечора традиційно ми палимо свічки, також вони є частиною нашого інтер’єру. Під час однієї з поїздок за кордон в Андрія виникла ідея відкрити власну майстерню свічок. Виробництво виникло як проєкт-мрія, першочергово це не була бізнес-ідея.

Перші свічки виготовляли власноруч

Перед запуском проєкту Андрій поїхав навчатися в Нідерланди на професійні курси з виготовлення свічок. Це дало йому хороший старт, адже перш ніж щось починати, треба самому зрозуміти процес. Ми з чоловіком вважаємо, що якщо людина не цікавиться справою, з якої вирішила зробити бізнес, і вона їй не до душі — особливо якщо йдеться про крафт — тоді вона просто інвестор. Вона не зможе розбудувати це, створити справді хорошу річ, адже не буде отримувати задоволення. Це зараз усі дивляться Youtube та роблять свічки, а тоді це було дивним — запускати не просто крамницю свічок, а ціле виробництво. Відповідно, перш ніж починати, він зрозумів, що це за виробництво, і тоді вже розпочав справу. Зараз я теж вже розібралася в цій темі, хоча раніше більше відповідала за менеджмент та організацію процесу.

Ми захотіли створити особливий простір у Львові — місце для розмов при свічках та з келихом вина, для зустрічей з друзями за горнятком кави, для творчості та натхнення, для спогадів та традицій. А ще цей простір ми обов’язково хотіли наповнити світлом свічок ручної роботи, створених із любов’ю. А для особливої атмосфери потрібне особливе місце. І взимку 2013 року воно знайшлося. 

Ми знайшли невеличке приміщення, яке обладнали під крамницю та виробництво. Але з часом нам стало тісно, тому збільшили наш простір. Спочатку свічки виготовляли дві майстрині разом з Андрієм. Одна з них вже мала подібний досвід, іншу ми навчали. Сьогодні у нас працюють три майстрині. В цілому, кожен може прямо вдома виготовити свічку, і для цього по суті потрібні лише парафін і гніт — стрічка або шнур, що використовується для горіння. Однак для того, щоб вона не гасла і пахнула так, як ви забажаєте, потрібно дуже багато експериментувати. 

Відроджуємо дух ремісництва

Своєю мануфактурою ми намагаємося відроджувати дух ремісництва. Всі наші свічки — це майже повністю ручна робота. Хоча у нас і професійне обладнання, воно все одно передбачає повну залученість людини. Ми не хочемо це змінювати, адже це частина нашої концепції. Наприклад, у нас є колекція столових свічок, які майстер робить повністю вручну. Він багато разів занурює гніт у парафін, і так утворюється парафінова свічка. Це старий метод виробництва, але він дуже якісний, адже тоді вона довше горить. Такий спосіб створення виробу — справжня магія.

Ми постійно влаштовуємо різні майстер-класи для дітей та дорослих. Наприклад, наші гості можуть власноруч зробити свічку до різдвяного чи великоднього столу. Таким чином ми вчимо українців робити свічки власноруч, показуємо, як правильно підбирати матеріал, щоб вони могли повторити це вдома. Хоча ми помічаємо, що дуже часто на майстер-класи до нас приходять не для розваги, а щоб підгледіти технологію. Це насправді не дуже приємно, однак все одно всі тонкощі ось так одразу вони не дізнаються.

Кожна справа вимагає майстерності й повного занурення в процес, так і в нас. І гості, які купують свічки, повинні бачити, як ми це робимо. Майстер-класи платні, однак гості потрім отримують свої свічки, а також знижки на нашу продукцію. Адже найкращий подарунок — зроблений своїми руками, а ми якраз допомагаємо виготовити гостю саме таку свічку, яку йому потрібно. 

Думали, що свічка — це легко… і помилилися

Мені спочатку здавалося, що свічку зробити дуже легко — просто потрібен віск, гніт і форма, в яку ви хочете залити. Але насправді є тонкощі підбору самого гноту, вибору бджолиного воску. Це дуже важливо, адже під кінець найголовніше, щоб формована свічка чи канделябр горіли. Всюди потрібен експеримент. Якщо це ароматизована свічка, то потрібно відчути, скільки треба додати запаху, щоб він був збалансований, а не надто різкий. Зазвичай люди купують її для дому задля комфорту, а не щоб вона тиснула на простір.

Окрім ароматів, ми ще експериментуємо з кольорами. Наприклад, коли до нас приходять наречені за свічками для вінчання, то ми спеціально для них декоруємо їх квітами та сухоцвітами, підбираємо ніжні відтінки. Наші гості навіть почали надсилати нам побажання: «Зробіть свічку саме такого кольору для моєї скатертини». Після цього ми розширили палітру наших канделябрових свічок, наша майстриня підбирає для них колір. І потім нам надсилають фото, як ця свічка вже стоїть на скатертині, і це дуже зворушливо.

Основним складником більшості наших свічок є віск рослинного походження. Це натуральний матеріал, абсолютно екологічний та нетоксичний. Свічки з рослинного воску підходять людям, які мають алергію на продукти бджолиної життєдіяльності. А ще такі свічки довго горять та абсолютно не виділяють запаху при горінні.

Знайомимо зі свічками за келихом вина

Ми працюємо з локальним бджолиним воском та імпортованим парафіном. Насправді це велика проблема, тому що дуже важко знайти в  Україні якісні матеріали, необхідні для виготовлення свічок. Ми б хотіли виготовляти річ повністю з українського, однак поки такої можливості немає. Сумно, що до львівської свічки доводиться додавати імпортні складові, як от гніт та аромамасла, бо інакших на ринку немає. 

Нещодавно у колаборації з художниками розробили колекцію «Особлива свічка для особливого Різдва». Наша мета була в тому, щоб ця свічка стояла з року в рік на родинному столі. Вона горить 50 годин, що дозволяє провести з нею багато вечорів. Також маємо продукцію з дуже символічним орнаментом, як от вертеп та зірка. Дуже хочемо, щоб наша свічка стала традиційним елементом на кожному святі.

Сьогодні наша крамниця розташована у Львові на вулиці Музейна, 1. Ця будівля — двоповерхова. На другому поверсі, власне, крамниця свічок і їхнє часткове виробництво, а на першому — кав’ярня та винарня. Це такий спільний простір, в який гості приходять за свічками, а потім сидять на терасі біля свічок, п’ють вино та їдять еклери. Ми дуже хотіли зберегти цю атмосферу, адже вона додає більшого розуміння, що таке свічка. І ця кав’ярня дуже класно доповнює нашу концепцію. Також ми працюємо онлайн, нашу продукцію купують по всій Україні.

В яблуці з корицею — затишок і тепло

Свічка в нас коштує від 70 до 800 гривень. Все залежить від матеріалу, адже працювати з гутним склом чи керамікою — це недешеве задоволення. Також є певні авторські речі, важко навіть їх порівняти з іншою продукцією. І ми хочемо йти до того, щоб все робити авторське у колабораціях із художниками та керамістами. У нас є лімітовані серії, такі як гутне скло. Таких виробів на цілу колекцію може бути лише 300, тому що їх дуже довго автор робить вручну. Може бути тисяча однакових свічок, а може бути й п’ять штук — все залежить від колекції, яку ми випускаємо, та від її специфіки.

Читайте також: Взуття, одяг та халва з конопель: як житомирський майстер відроджує давнє ремесло

В нас є колекція під назвою «Прянощі та трави». Для неї ми підібрали неймовірні аромати, а саму свічку доповнили декором зі спецій та трав. Це додає нереального шарму. Найчастіше гості купують «Яблуневі пахощі» — аромат яблука та кориці. Свічку ми оздобили паличками кориці та сушеним яблуком, і запах справді дуже затишний і теплий. Дуже подобаються покупцям також аромати сандалу, кави та лаванди.

Створюємо романтику не лише в холодну пору

Колись була дуже відчутна сезонність. Осінь, зима — найкращі періоди для продажу свічок, адже у цей час всім хочеться тепла і світла. Також є певні моменти, пов’язані з традиціями свят, як от обов’язковість свічки на різдвяному столі. Але зараз ми бачимо, що людям подобається свічка, і сезонність для нас вже згладжується. Люди почали вечеряти та читати книги при свічках, декорувати ними будинки, тобто в них вже зовсім інше сприйняття цього предмету.

Також ми виготовляємо ароматки — кольорові парафінові пластинки, які ароматизуємо парфумерними оліями з Грассу. Це містечко на півдні Франції, яке славиться своєю парфумерною історією. З різними ароматами можна створити різну атмосферу та налаштувати себе на відповідний настрій. Лаванда знімає стрес, кориця бадьорить, а пачулі допоможе створити романтичну атмосферу.

Підтримували жінок у кризі

Для нас було дуже органічно, що варто додати якусь соціальну часточку у наше виробництво. Раніше у співпраці з громадською організацією «Народна допомога» ми працевлаштували в нашій майстерні жінок із кризового центру.  Через певні обставини вони були змушені виїжджати на заробітки на Захід. Ми ж пропонували їм альтернативу — виготовляти у нас свічки, і кілька жінок дійсно певний час у нас працювали, доки не пішли за власним бажанням. А також ми скеровували певну суму з продажів на підтримку цього центру. 

З 2013 року ми також долучились до благодійної ініціативи «Добра справа», яку започаткувала громадська організація «Етновир». Щороку частину коштів від проданих свічок та проведених майстер-класів під час Великодніх свят ми передаємо їм, а фонд вже скеровує їх на міські благодійні проєкти, як от підтримують «Охматдит». Шукаємо партнерів для нової соціальної складової. Вивчаємо, де є потреба і кому ми могли б бути справді корисними.

Зараз ми з художниками працюємо над новою колекцією з бджолиного воску, який я дуже люблю. Також нещодавно поповнили наше виробництво декорами для свічок та свічниками. Ми з командою мріємо про гарні колаборації, відкриті до ідей і творчих спільних проєктів. Хочемо дійти до того, що з України туристи вивозитимуть нашу класну якісну стильну свічку як сувенір. 

Суспільство

Як підготуватися до опалювального сезону під час війни – інфографіка

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Опалювальний сезон цьогоріч буде складнішим, а в домівках буде холодніше, ніж зазвичай. Саме тому кожен має підготуватися до нього індивідуально. Коротко розповідаємо, що варто зробити мешканцям приватних будинків та квартир.

У межах проєкту «Громада Діє» команда ШоТам створила серію графічних інструкцій з порадами для громад та внутрішньо переміщених українців. Ми розповідаємо про відбудову громади, релокацію бізнесу, залучення донорського фінансування, а цього разу підготували покрокову інструкцію, яка допоможе підготуватися до зими.

Читайте також

 Як під час війни допомогти самотнім людям похилого віку
 Як допомогти переселенцям соціалізуватися в новій громаді
 Домедична допомога під час війни: як організувати навчання в громаді
 Як залучити переселенців до відновлення громади після бойових дій

Фото: istockphoto.com.

Читати далі

Суспільство

Нацбанк присвятив монету бійцям Сил територіальної оборони ЗСУ (ФОТО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Національний банк України присвятив пам’ятну монету воїнам Територіальної оборони ЗСУ.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці НБУ.

«Сьогодні вводиться в обіг нова обігова пам’ятна монета “Сили територіальної оборони Збройних Сил України”. Понад сто тисяч українців стало до лав ТРО. Ось уже 222-й день вони тримають стрій та захищають Україну як справжні воїни», – йдеться в повідомленні.

Нова монета має номінал 10 гривень та продовжує серію «Збройні Сили України». На реверсі монети зображено дві стилізовані фігури військовослужбовців, а також логотип та гасло Сил територіальної оборони ЗСУ: «Готові до спротиву».

Аверс монети – ідентичний із аверсом обігової монети номіналом 10 гривень зразка 2018 року, на ньому в центрі в обрамленні давньоруського орнаменту зображено номінал монети, рік карбування та герб України.

Над створенням нової монети працювали художники Вадим Балановський (реверс) та Володимир Дем’яненко (аверс), а також скульптори Роман Чайковський і Володимир Дем’яненко. Тираж монети – 10 млн штук.

«Нацбанк передаватиме обігові пам’ятні монети банкам та СІТ-компаніям для подальшого видавання клієнтам та/або приймання від клієнтів як звичайних обігових монет номіналом 10 гривень. У такий спосіб поступово в готівковий обіг буде введено майже 10 млн таких обігових пам’ятних монет. Тож вам може поталанити й ви отримаєте її під час розрахунків у торгівельній мережі», – додали в НБУ.

Раніше Нацбанк випустив пам’ятну монету «Володимирський собор у місті Київ», що продовжила серію «Пам’ятки архітектури України».

Також нагадаємо, придбати ювілейні монети Національного банку України відтепер можна у відділеннях ПриватБанку.

Фото: facebook.com/NationalBankOfUkrain.

Читати далі

Суспільство

Зенітники ЗСУ збили російський штурмовик Су-25 над Херсонщиною

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові збили російський штурмовик Су-25 над Бериславським районом Херсонщини.

Про це повідомили в телеграм-каналі Повітряних сил ЗСУ.

За словами військових, приземлити літак окупантів вдалося бійцям Херсонської зенітної ракетної бригади.

«03 жовтня, опівдні, в Бериславському районі Херсонщини, підрозділом Херсонської зенітної ракетної бригади Повітряне командування “Південь” збито російських штурмовика Су-25», – йдеться в повідомленні.

Про Су-25

Су-25 – одномісний броньований дозвуковий штурмовик, призначений для надання авіаційної підтримки у зоні бойових дій вдень та вночі за умов візуальної видимості цілі, а також знищення об’єктів із заданими координатами у випадку льотної погоди. Об’єктом ураження можуть бути наземні та надводні цілі, а також повітряні маловисотні, повільні цілі (гелікоптери і транспортні літаки).

Су-25 — Википедия

Також нагадаємо, на Запорізькому напрямку спецпризначенці Центру спеціальних операцій «Альфа» СБУ збили російський гелікоптер Ка-52.

Також минулої доби, 2 жовтня, ЗСУ збили ворожий гелікоптер Ка-52 на Херсонщині.

Фото: з відкритих джерел.

Читати далі