Економіка і бізнес
Кілька важливих правил. Як підприємцю домовитися про співпрацю з рестораном
В Україні працює близько 60 тис. закладів громадського харчування. Це не просто хороший канал для збуту, а й можливість прорекламувати свою продукцію серед клієнтів. Як потра
пити в меню ресторану – розповідає Ольга Насонова
Заклади сегменту HoReCa (кафе, бари, ресторани) – ласий шматочок для виробників харчових продуктів і не тільки. У структурі продажів компаній цей канал, в залежності від сегмента, займає 10-15%. Але не тільки це привертає постачальників в кафе, бари і ресторани. Бути присутнім в меню відомого закладу – престижно не лише для великих компаній, але і для невеликих виробників.
Припустимо, виробник розширив лінійку продукції і розробив новий для споживачів продукт – яблучний сидр. Як зробити його популярним? Зрозуміло, що треба розмістити рекламу, влаштувати акції, викупити додаткові місця в супермаркетах. Але можна ще і ввести його в меню популярних ресторанів, де гості замовлять стаканчик-другий, а потім – стануть купувати в магазинах.
Що потрібно знати перед тим, як почати переговори з торговими мережами? ШоТам про це розповіла Ольга Насонова
Ольга Насонова
Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг». З 2003 року її компанія допомагає створювати ресторани і кафе самого різного формату, а також розв’язати різні проблеми для бізнесу, що працює.
Проаналізувати продукт
Перед тим, як йти на переговори в ресторани, варто спочатку проаналізувати свій продукт. Потрібно відповісти на питання: яким закладам громадського харчування він підійде і чому. Наприклад, підприємець займається продажем газованої та негазованої води преміумкласу. Чи варто в цьому випадку пропонувати свій продукт фаст-фудам або закладам, де середня вартість страви становить 150 грн? Вочевидь, ні. Зате така вода буде доречна в закладах вище середньої категорії і преміумкласу, де відвідувачі готові витратити на вечерю не менше 1,5-2 тис. грн.
Бажано попередньо вивчити меню. Наприклад, підприємцю, який займається продажем м’яса, краще подивитися, чи є в закладі м’ясні продукти. І якщо так, то які. Це дозволить підібрати оптимальну для конкретного ресторану пропозицію.
Знайти «правильну» людину
Найпоширеніша помилка підприємців-новачків – вони не можуть знайти в ресторані людину, яка відповідає за закупівлю їх групи товарів. Представники алкогольних компаній, наприклад, часто вважають за краще спілкуватися виключно з барменами. У деяких закладах вони дійсно можуть приймати рішення, які напої вводити в меню, а які – ні. Але так буває не завжди. Нерідко розширення асортименту необхідно обговорювати з директором ресторану, а інформацію про нового постачальника йому просто можуть не передати.
Читайте також: Українські міста планують приєднати до міжнародного туристичного маршруту Camino de Santiago
Домовитись про зустріч
Підприємці часто думають, що досить розіслати пропозицію про можливу співпрацю на електронні адреси ресторанів – і контракт на постачання продукції в кишені. Але це не так. Найкраще зустрічатися з представником ресторану особисто. Під час зустрічі можна дізнатися про потреби закладу та запропонувати кращий варіант, презентувати компанію і що важливо – презентувати свою продукцію безкоштовно. Уявімо, що бізнесмен розміщує замовлення на виробництво серветок, туалетного паперу під своєю торговою маркою на великих паперових підприємствах і продає її ресторанам. Під час зустрічі він може, наприклад, запропонувати ресторану наносити на серветки логотип закладу і випускати їх у фірмових кольорах. Така пропозиція – перевага підприємця.
Передбачити всі нюанси в контракті
З кожним рестораном потрібно підписувати договір про постачання, для складання шаблону якого краще запросити юриста. Іноді в закладах пропонують скріпити домовленості «чесним словом», але краще все ж прописати їх на папері. Що потрібно передбачити в контракті:
– Чіткий перелік найменувань продукції, яка поставляється до закладу. Якщо мова, наприклад, йде про алкогольні напої, то вказати потрібно назву бренду і літраж.
– Відтермінування платежу, тобто період, за який ресторан повинен розрахуватися за постачання. Як правило, цей термін складає два-три тижні від дати поставки.
– Обсяг продажів в грошах, іншими словами, скільки продукції ресторан зобов’язаний продати за рік. Зазвичай контракт укладають на рік, але з позначкою, що угода може діяти і більш тривалий період. До тих пір, поки ресторан не виконає план.
-Різні маркетингові активності. Деякі виробники стають спонсорами вечірок, дегустацій або концертів, що теж прописується в договорі. Інші компанії надають витратні матеріали – келихи, фартухи, папки для меню та ін.
-Плата за вхід або ретро-бонус, розмір якого становить в середньому 10-20% від обсягу продажів товару в ресторані. Це найскладніший момент у переговорах: рідко який заклад готовий вводити продукцію в меню безкоштовно. Найбільше доводиться платити виробникам алкогольних напоїв, соків, води, чаю, кави тощо.
Читайте також: Підприємці думають про розвиток. 5 ідей для нового бізнесу
Найчастіше постачальники хочуть отримати ексклюзив. Наприклад, пивна компанія, якщо і укладає договір, то вимагає, щоб продукція конкурентів в закладі не продавалася. А ось постачальник, наприклад, м’яса птиці або свіжих грибів може працювати з закладом без внесків. Але для нього головне – надати якісний товар вчасно.
Існує цілий ряд популярних в Україні ресторанів, де продавати свою продукцію вважається модним.
Виконати всі умови договору
В ресторанах, як правило, немає великих складів, тому своєчасна доставка – дуже важлива для подальшої співпраці. Особливо важливо це в період, коли в ресторані планується провести великий захід – весілля, святкування Дня народження або корпоратив. Якщо постачальник не привезе товар вчасно і кухареві доведеться терміново їхати в магазин або на ринок для термінової закупівлі, ресторан може розірвати контракт або не продовжувати його після завершення терміну угоди.
Економіка і бізнес
Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»
Товари з вигодою
- ґаджети Apple — 10%;
- побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
- МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.
Про програму лояльності «Привіт»
Коментарі
Економіка і бізнес
Головні теми конференції
- енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
- інновації в теплотехніці;
- нові підходи до енергоефективного будівництва;
- підтримка локального виробництва.
Енергетичний сектор і держава
Про «Теплоенергетичний кластер України»
Коментарі
Економіка і бізнес
Що змінилося?
- автоматичні двері;
- ліфт для зручності пересування;
- місця для людей на кріслах колісних;
- тактильна плитка;
- таблички шрифтом Брайля;
- безбар’єрні вбиральні.
Нові можливості для відвідувачів
- 11 терміналів самообслуговування;
- касу;
- експрес-вікно.
Коментарі