Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Кава Olchi: Як відкрити успішне крафтове виробництво в конкурентній ніші

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

У нашій країні є безліч виробників, у яких можна купити смачну каву. Але мало хто з них розбирається у цьому продукті і знає щось більше, ніж “наша арабіка з Бразилії, Колумбії чи Гондурасу”. Ольга Арчибасова знає про каву все! У 2014 році жінка переїхала з Донецька у Бориспіль і тут заснувала власне виробництво свіжого обсмаження кави Olchi. В асортименті є понад 35 сортів кави з різних країн. Всі зерна обсмажуються ручними режимами. Крім того, Ольга заснувала закритий клуб любителів кави серед власних клієнтів та навчає їх тренувати свої смакові рецептори.

Про те, як відкрити успішне виробництво серед 700 конкурентів, чому каву Olchi можна повернути та як навчитись тренувати смакові рецептори – нам розповіла Ольга Арчибасова.

Ольга Арчибасова

Ольга Арчибасова

Родом з Донецька. Має інженерно-економічну освіту. Працювала комерційним директором на різних фабриках у м. Донецьк. У 2014 році переїхала в Бориспіль, де заснувала власне виробництво кави свіжого обсмаження Olchi. З 2015 року займає 25 місце в каталозі соціальних підприємців.

Маємо понад 35 сортів кави

Я називаю свій бренд Olchi крафтовою майстернею. Хоча насправді, це повноцінний цех, де ми смажимо кавове зерно і какао-боби.

Зараз у мене в асортименті близько 35 сортів кави з  різних країн. Я намагаюсь зробити так, щоб сорти не повторювались і щоб кожен міг вибрати собі до вподоби – ми радимо та підбираємо під клієнта всі сорти індивідуально.

Наприклад, якщо ви прихильники кави з молоком, то краще обирати Африку. Сорти з Ефіопії, Танзанії, Уганди, Бурунді та Кенії проварюються дуже яскраво і дають кислотність. Коли ви заварюєте каву молоком, кислинка зникає, лактоза пом’якшує напій, і смак кави виходить на передній план.

Каву вирощують приблизно 60 країн світу, які розташовані близько до екватора. «Пояс» вирощування кави та какао співпадає. В комерційних об’ємах в Україну завозять боби какао з Венесуели, Нікарагуа та Перу. Це боби, які можно обсмажити та зробити з них шоколад. Всі країни кавового та какао «поясу» продають зелене зерно по світу, а трейдери їх викуповують. В останніх я і купую зерно, яке потім обсмажую на власному обладнанні. Беру у трейдерів прайс з новинками та обираю те, що мені до вподоби. Далі вже разом з моїми професійними обсмажувальниками дегустуємо напій – капінг наосліп. І вже тоді приймаємо рішення, чи вводимо ми цю каву в асортимент чи ні.

У бренду Olchi є понад 35 сортів кави з різних країн, какао-продукти з Перу, та преміальні китайські й ассамські чаї

У нас є різні сорти –  під кавоварки, під турки, під чашки, під альтернативу. Серед них ми розділяємо каву на сорти з кислинкою та без. Тому кожен може вибрати щось собі до вподоби, подивившись опис кожного сорту. 

Мої клієнти – це люди, які п’ють каву кожного дня незалежно від сезону. Тому продажі однакові як влітку, так і взимку. 

Читайте також: Втратила свій дім і почала шити піжами. Як переселенка заснувала бізнес у чужому місті

Найскладніше в крафтовому бізнесі – це знайти свого споживача та втримати його. Тому в нас особливий підхід до кожного, хто вперше наважується замовити каву від 700- до 1500 грн за кілограм. Але ті, хто одного разу спробував, вже не повертаються ні до кави, ні до какао, ні до чаю  з мас-маркету.

План не спрацював і бізнес довелось закрити 

До 2014 року я проживала у Донецьку, але коли там почались воєнні події – довелось поїхати. Рік працювала в Києві у благодійному фонді, що допомагав армії. Морально – це дуже складна робота,  не витримала довше.

Саме тому, вирішила написати бізнес-план на грант від ПРООН. До переїзду з Донецька я працювала у комерційних відділах різних заводів та фабрик, тому написати бізнес-план для мене було не складно. Чому обрала саме каву? Навіть не знаю. Я сама люблю посидіти наодинці зі своїми думками та за філіжанкою смачної кави. Почула під час роботи в фонді, що існує «свіже обсмаження». Згодом дізналась про те, що обладнання можна купити за доступними цінами. Так і понеслось.

Мій бізнес-план переміг і я отримала грант на суму 190 тисяч гривень, плюс такий самий власний внесок.

Грантові кошти мені видали під створення чотирьох робочих місць. Я одразу почала працювати на максимумі – за місяць витратила всі кошти. Оскільки я раніше працювала на великих підприємствах, то й на своєму почала діяти за тими ж схемами – нарощувати гуртову клієнтську базу, демпінгувати. Я думала, якщо в інших ціна за кілограм 300 гривень, а у мене буде 295, то все буде добре. Так не працює! В Україні велика конкуренція серед обсмажувальників кави. В мене нічого не вийшло. Бізнес занепадав, довелось звільнити команду, бо нічим платити зарплату, оренду, та переїхати з орендованого приміщення. Я працювала сама, поки не пішла в декрет.

Читайте також: Кавовий острівець інклюзії. Як у Вінниці люди з інвалідністю займаються бізнесом

Після народження дитини, відкрила для себе Інстаграм, почала працювати по-новому та мій бізнес заново відродився.

Зараз мій бренд Olchi є одним з найвпізнаванішим серед 700 обсмажувальників в соціальних мережах.  А все завдяки новому підходу та кільком фішкам, які роблять нас особливими.


Фішка 1 . Працюємо тільки в роздріб

Зрозумівши свою помилку, я перестала працювати гуртом, обрала дорожчі сорти та поставила ціну з високою маржею. І знаєте, справа пішла,  люди почали залишати  хороші відгуки та купувати все більше продукції. Так вийшло, що я знайшла свою аудиторію серед платоспроможного населення, адже вартість кави недешева – від 700 до 1500 грн за кілограм. 

Я не працюю ні з кав’ярнями, ні з готелями, ні з магазинами – тільки з кінцевим споживачем. Так набагато складніше, але я отримую задоволення від зворотного зв’язку своїх клієнтів. Я щаслива від того, коли люди нам вдячні. Інколи ми й негативні відгуки отримуємо, але це лише поштовхи для вдосконалення.

Olchi – чудовий варіант на подарунок для справжніх поціновувачів кави

Чому я не хочу працювати з гуртом? Щоб це робити повноцінно, необхідно мати потужний сервісний центр. Кав’ярні намагаються одне одного переплюнути та ставлять низьку ціну. А їм ще й потрібно давати безкоштовні кавоварки та інше обладнання в оренду під збут кави.

Теж саме з магазинами – рітейлом. Часто ви бачите крафтових виробників на полицях супермаркетів? Тут потрібно спочатку викупити місце, а потім вкладати величезні кошти в маркетинг, щоб покупці тебе впізнавали на цих полицях. Воно того не варте, я вважаю. Хіба що виробник має шалені бюджети. Але я сумніваюсь, що такі взагалі в крафтовий бізнес ідуть. 

Саме тому, мені комфортніше працювати з кінцевим споживачем. Це швидко дало позитивний результат – я повернула свою команду, найняла нових людей і ми вже виходимо на хороші продажі. Я особисто займаюсь тільки маркетингом. Якщо звалити на себе ще й виробництво, продажі, доставку – то нічого хорошого не вийде. 

Фішка 2. Ручні режими обсмажування кави

Ми займаємось виробництвом натуральної неароматизованої кави, какао та елітними чаями. Ще однією нашою фішкою є ручні режими обсмаження. За грантові кошти я придбала необхідне обладнання. Цикл обсмаження кави близько 15 хвилин. І не важливо, чи завантажується 2 кілограми кавових зерен чи 100. Українські виробники найчастіше обсмажують на кнопці автомат – засипають будь-яке зерно, змішують різні сорти, а режими – однакові. Таким чином не виходить розкрити потенціал кави. Лише одиниці обсмажують на ручних режимах. Різні партії кавового зерна одного сорту відрізняються між собою смаком. Та й ціни різні – є зерна і за $10, і за $200.

Ми під кожне зерно, під кожну партію налаштовуємо режими обладнання, міняємо їх згідно з графічною схемою. Робимо це для того, щоб кожне зерно було різним та відповідало заявленому профілю. Завдяки ручним режимам обсмажування зберігається та кислинка, яка притаманна саме для цієї країни. Наприклад, африканські сорти мають нотки лісової ягоди, латиноамериканські – цитрусу,  а зерно з островів – майже не кислить, воно горіхове та шоколадне. Ми не використовуємо ароматизатори, бо вони не потрібні. Свіжообсмажене зерно має різноманітний спектр смаків. Ароматизатори додають в старе зерно, яке вже не має ніякого аромату.

Фішка 3. Гарантія на смак

Якщо людина раніше пила розчинну каву, або каву з мас-маркету, але смак не влаштовував – переходять на натуральну свіжообсмажену. Або навіть коли просто людина знайомиться зі свіжим обсмаженням, вона не знає чого очікувати – тоді ми пропонуємо гарантію на смак. Тобто, якщо клієнт купує каву і вона йому не сподобалась, то ми можемо легко замінити на інший сорт чи повернути кошти. За рік роботи з гарантією – нам тільки один раз повернули каву.

Читайте також: “У нас п’ють чай, який збирають монашки”. Як працює єдина в Україні монастирська кав’ярня

На нашому сайті ми зробили кілька зручних фільтрів для замовлення, щоб людина могла вибрати каву, яка сподобається саме їй – під різні способи приготування, з кислинкою чи без, міцність і т.д.

Ми не націлені продати один раз, а прагнемо, щоб клієнт до нас повертався знову і знову. Тому і намагаємось при першому замовленні попасти в ціль, та догодити так, щоб людина захотіла пити нашу каву постійно.

Фішка 4. Клуб любителів кави

Я просуваю свій бізнес через Інстаграм, там маю дві сторінки. Одна – це мій особистий блог про крафтовий бізнес @olya.coffee. Там 95% відсотків контенту орієнтовано на продажі продукту Olchi. На цю сторінку я веду клієнтів: трафік, рекламу в блогерів. Друга @olchi.coffee – закритий клуб, де публікується унікальна інформація, яку ви не знайдете на просторах інтернету. Я постійно навчаюсь, беру курси, проходжу платні програми, шукаю секрети впливу ароматів та смаків. Фішки обсмаження, з какао бобами та чаями – це взагалі надскладна історія. Круті книжки навіть не сканую, за все плачу.

Наші клієнти автоматично потрапляють у цей закритий клуб і отримують доступ до всієї інформації. Я також надаю їм доступ до витримок наших платних програм.

За собою залишаю право нагадувати раз на місяць, що кава скоро у вас закінчиться та час оновити залишки. Інформую про нові сорти та відправлення, які плануються на найближчі дні.

Але, якщо хтось не любить різні закриті клуби, чи просто не має часу вивчати інформацію, але хоче купити нашу каву – існує сайт. Кожен може зробити замовлення через сайт, там такі ж самі товари і ціни. 

Читайте також: Як відкрити кав’ярню і не прогоріти. Інструкція від власника, що не вмів варити каву

Так ми комунікуємо з клієнтами. До речі, підписники нашої інстаграм-сторінки допомогли придумати назву бренду Olchi. Раніше у мене була дуже не примітна назва, яка складно читалась. Тому я влаштувала конкурс серед підписників з проханням накидати ідеї, за які потім ми всі разом голосували. Мені дуже сподобалось саме Olchi, адже це легко читається на будь-яких мовах і нас легко знайти.

Фішка 4. Курси  рецепторів

Наша цільова аудиторія – це люди, які є прихильниками крафтових продуктів. Частіше вони хочуть краще відчути ту нотку спеції чи карамелі у каві, какао, чаях – але не можуть. Саме тому я почала проводити курси, на яких навчаю людей тренувати свої рецептори. Я сама навчалась в чемпіонів по обсмажуванні кави, професійних дегустаторів. Та у своїх матеріалах «переклала» на зрозумілу не професіоналам мову.

Я завжди раджу своїм учням та клієнтам свідомо ставитись до того, що ви кладете собі в рот – чи то напій, чи їжа. І тренувати рецептори насправді дуже легко.

Наприклад, якщо ви куштуєте морозиво, то закрийте очі і намагайтесь сконцентруватись на тому, що саме вам подобається в ньому – нотки молока, чи вершків? Ванілі, чи шоколаду? Яка в нього текстура? Їжте влітку всі свіжі фрукти та ягоди та запам’ятовуйте, які вони на смак та аромат. Зверніть увагу на те, що ви відчуваєте в роті, коли куштуєте, наприклад, вишню – вона може бути кислою, кисло-солодкою чи терпкою. І потім ви зможете вгадати нотки цієї ягоди в каві.

Ольга проводить курси, де навчає людей тренувати смакові рецептори

Взагалі, у нас рецептори працюють таким чином, що ми розпізнаємо тільки кілька смаків – солоний, гіркий, солодкий, кислий та умамі (смак протеїну, який чітко простежується в грибах чи сирах). Ще масляний смак та смак води. А от ароматів ми можемо розпізнавати безліч! Головне – запам’ятовуйте кожний аромат та смак, концентруйтеся на відчуттях.

Більшість людей розрізняють лише два смаки кави – кислий та гіркий. А насправді цей напій має безліч відтінків смаку й аромату. Саме тому наші тренінги закінчуються дегустацією кави, какао або чаю.

Зараз я тимчасово зупинила проведення курсів, бо у мене не вистачає часу на це, офлайн також неможливо проводити – карантин. Але я планую поновити онлайн-програми. 

Карантин нам не став на заваді у продажах, бо ми завжди займались доставкою. Скажу більше, за цей період з’явилось ще більше клієнтів. Каву Olchi часто купують для своїх близьких, особливо це актуально перед новорічними святами. Справжні поціновувачі кави точно будуть задоволені таким подарунком!

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі