Суспільство
Історія українця, ім’я якого закарбоване в музеї NASA (ВІДЕО)
Доля цього геніального українця схожа на зірку, світло від якої досі йде до людства… Його справжнє ім’я — Олександр Шаргей, однак світу він відомий як Юрій Кондратюк. Про геніального винахідника розповідає ШоТам.
Український геній, за інструкціями якого американці висадилися на Місяць. На його честь названо малу планету-астероїд та кратер на зворотньому боці Місяця. Сьогодні його знають як винахідника Юрія Кондратюка. Але це не справжнє ім’я вченого.
Розробляв міжпланетні подорожі
Олександр Шаргей — український інженер, ім’я якого закарбоване в музеї NASA. Народився в Полтаві в родині студента та викладачки французької. І вже в 17 років його зошити були всіяні розрахунками космічних польотів.
Без вищої освіти Олександр розпочав працювати над книгою про міжпланетні подорожі. І в 1929 видав за власний кошт книгу «Завоювання міжпланетних просторів».
У ній винахідник детально описав траєкторію польоту на Місяць та схему повернення. Після історичної висадки на Місяць 1969 року американці визнали: політ здійснили за трасою Кондратюка.
Коли я на світанку в березні 1968 року із завмиранням серця стежив на мисі Кеннеді за стартом ракети, що несла корабель «Аполлон» у напрямку Місяця, я думав у цей час про українця Юрія Кондратюка, який 50 років тому розробив ту саму трасу, по якій належало летіти нашим астронавтам, — Джон Губолт, керівник американської космічної програми Apollo
Це визнали і росіяни. Щоправда, назвали його невідомим російським винахідником. Ані американці, ані КДБ не знали справжнього імені Юрія Кондратюка з Полтави.
Його, уродженого Олександра Шаргея, призвали до війська на початку Першої світової і відправили воювати в Туреччину. А коли в російській імперії почалася громадянська війна, мобілізували до царської армії.
Побудував найбільше в світі зерносховище
Українець переховувався від «білих» та втікав із фронту, аби не гинути за царя. А після перемоги більшовиків дістав паспорт на ім’я Юрія Кондратюка, осів на Черкащині.
«Мачуха Шаргея для того, аби врятувати життя своєму названому синові, підкупила лікаря, щоб лікар взяв документи в хлопця-більшовика, який загинув, і передав їх фактично Шаргею. Кондратюка було поховано під прізвищем Шаргей, а, відповідно, Шаргей, взявши документи іншого хлопця, свого ворога, можна сказати, він вижив», — Кость Бондаренко, кандидат історичних наук.
Під чужим ім’ям Олександр, який став Юрієм, проживе в СРСР усе своє життя. Він захопився проєктуванням та будівництвом елеваторів. Без жодного цвяха звів найбільше в світі зерносховище, за це совєти його… покарали!
Кинули за ґрати, бо «народу шкодить інтелігенція». Випустили лише за рік. Звільнившись, він одразу бере участь у проєктуванні вітряних електростанцій. Його проєкт Кримської ВЕС визнала найкращим навіть радянська влада.
Дивіться відео: Що винайшли українці за 30 років незалежності?
Кондратюка запрошував до співпраці Корольов, а на його роботи посилався Ціолковський. Але його подальшим науковим розробкам завадила Друга світова. Кондратюк пішов добровольцем.
Тривалий час вважали, що він загинув у боях у жовтні 1942, але потім дещо з’ясувалося. Історики знайшли його підпис у відомості, датованій січнем 1942 року.
Кондратюк / Шаргей загинув у німецькому концтаборі в Пенемюнде. Після війни там виявили зошит з його розрахунками з ракетної техніки…
В Україні ім’я Кондратюка носить Полтавський технічний університет. Мала академія наук України ініціювала проєкт медалі Юрія Кондратюка. А на його честь названі вулиці в Києві, Дніпрі та Полтаві.
Нагадаємо, українка стала першою жінкою-офіцером у світі.
Також ШоТам розповідав про легенду світового балету з Києва – славетного Сержа Лифаря.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі