Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/UbNg1PD_aSgSSSSSS

Суспільство

Історія українця, ім’я якого закарбоване в музеї NASA (ВІДЕО)

Опубліковано

Доля цього геніального українця схожа на зірку, світло від якої досі йде до людства… Його справжнє ім’я — Олександр Шаргей, однак світу він відомий як Юрій Кондратюк. Про геніального  винахідника розповідає ШоТам.

Український геній, за інструкціями якого американці висадилися на Місяць. На його честь названо малу планету-астероїд та кратер на зворотньому боці Місяця. Сьогодні його знають як винахідника Юрія Кондратюка. Але це не справжнє ім’я вченого.

Розробляв міжпланетні подорожі

Олександр Шаргей — український інженер, ім’я якого закарбоване в музеї NASA. Народився в Полтаві в родині студента та викладачки французької. І вже в 17 років його зошити були всіяні розрахунками космічних польотів.

Без вищої освіти Олександр розпочав працювати над книгою про міжпланетні подорожі. І в 1929 видав за власний кошт книгу «Завоювання міжпланетних просторів».

У ній винахідник детально описав траєкторію польоту на Місяць та схему повернення. Після історичної висадки на Місяць 1969 року американці визнали: політ здійснили за трасою Кондратюка.

Коли я на світанку в березні 1968 року із завмиранням серця стежив на мисі Кеннеді за стартом ракети, що несла корабель «Аполлон» у напрямку Місяця, я думав у цей час про українця Юрія Кондратюка, який 50 років тому розробив ту саму трасу, по якій належало летіти нашим астронавтам, — Джон Губолт, керівник американської космічної програми Apollo

Це визнали і росіяни. Щоправда, назвали його невідомим російським винахідником. Ані американці, ані КДБ не знали справжнього імені Юрія Кондратюка з Полтави.

Його, уродженого Олександра Шаргея, призвали до війська на початку Першої світової і відправили воювати в Туреччину. А коли в російській імперії почалася громадянська війна, мобілізували до царської армії.

Побудував найбільше в світі зерносховище

Українець переховувався від «білих» та втікав із фронту, аби не гинути за царя. А після перемоги більшовиків дістав паспорт на ім’я Юрія Кондратюка, осів на Черкащині.

«Мачуха Шаргея для того, аби врятувати життя своєму названому синові, підкупила лікаря, щоб лікар взяв документи в хлопця-більшовика, який загинув, і передав їх фактично Шаргею. Кондратюка було поховано під прізвищем Шаргей, а, відповідно, Шаргей, взявши документи іншого хлопця, свого ворога, можна сказати, він вижив», — Кость Бондаренко, кандидат історичних наук.

Під чужим ім’ям Олександр, який став Юрієм, проживе в СРСР усе своє життя. Він захопився проєктуванням та будівництвом елеваторів. Без жодного цвяха звів найбільше в світі зерносховище, за це совєти його… покарали!

Кинули за ґрати, бо «народу шкодить інтелігенція». Випустили лише за рік. Звільнившись, він одразу бере участь у проєктуванні вітряних електростанцій. Його проєкт Кримської ВЕС визнала найкращим навіть радянська влада.

Дивіться відео: Що винайшли українці за 30 років незалежності?

Кондратюка запрошував до співпраці Корольов, а на його роботи посилався Ціолковський. Але його подальшим науковим розробкам завадила Друга світова. Кондратюк пішов добровольцем.

Тривалий час вважали, що він загинув у боях у жовтні 1942, але потім дещо з’ясувалося. Історики знайшли його підпис у відомості, датованій січнем 1942 року.

Кондратюк / Шаргей загинув у німецькому концтаборі в Пенемюнде. Після війни там виявили зошит з його розрахунками з ракетної техніки…

В Україні ім’я Кондратюка носить Полтавський технічний університет. Мала академія наук України ініціювала проєкт медалі Юрія Кондратюка. А на його честь названі вулиці в Києві, Дніпрі та Полтаві.

Нагадаємо, українка стала першою жінкою-офіцером у світі.

Також ШоТам розповідав про легенду світового балету з Києва – славетного Сержа Лифаря.

Суспільство

У війську формують перший жіночий підрозділ для операторок дронів (ВІДЕО)

Опубліковано

Сили безпілотних систем оголосили набір до нового підрозділу «Гарпії», у якому операторками дронів будуть виключно жінки. Командиркою підрозділу стала Дарія з позивним «ДШК» — учасниця Революції Гідності та ветеранка кількох спецпідрозділів.

Про це повідомили в СБС.

«”Гарпії” — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи», — написали в СБС.

Підготовка складатиметься з 45 днів базового курсу, понад 30 днів фахового навчання та злагодження екіпажів. У підрозділі жінки зможуть стати операторками такої техніки:

  • FPV-дронів;
  • ударних безпілотників;
  • важких бомберів;
  • наземних роботизованих комплексів.

Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)

Наразі СБС формують команду мотивованих фахівчинь, готових до результативної роботи на передовій. До підрозділу також залучатимуть чоловіків, але саме жінки керуватимуть дронами.

Заповнити анкету на вступ можна за посиланням. У СБС додали, що також існує можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток.

Сили безпілотних систем оголошують набір у жіночий підрозділ безпілотних систем «Гарпії» «Гарпії» — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи. Підрозділ залучає і чоловіків, але роль пілотів, що завдають фінального удару, виконуватимуть виключно жінки. Командирка підрозділу — Дарія на псевдо "ДШК". Активна учасниця Революції Гідності, з 2022 року виконувала бойові завдання у складі кількох спецпідрозділів. Що на тебе чекає? ✅ Професійна підготовка: 45 днів БЗВП, 30+ днів фахової підготовки, а також злагодження в екіпажі перед виконанням бойових завдань. ✅ Широкий вибір засобів: FPV-коптери, важкі бомбери, ударні БПЛА типу "крило", а також наземні роботизовані комплекси. ✅ Гідне грошове забезпечення та соціальні гарантії згідно з чинним законодавством. 🤝 Є можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток. ❗️Гарантуємо потрапляння до "Гарпій" на обрану посаду. Заповнити анкету на вступ: https://usforces.army 🇺🇦 СБС: на крок попереду

Опубліковано Командування Сил безпілотних систем ЗС України Середа, 2 квітня 2025 р.

Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка СБС

Читати далі

Суспільство

До Дня сміху коміки «Підпільного стендапу» зібрали 250 тисяч грн для військових

Опубліковано

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».

Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».

Як пройшов стрим

На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.

Мета благодійної трансляції

Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.

Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.

Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

Про «Підпільний Стендап»

«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:

  • «Майже Інтелектуальне Шоу»;
  • «Підпільні Розгони»;
  • «Підпільний Кіноклуб»;
  • «Підпільний подскаст» та інші.

Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.

Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО)

Опубліковано

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.

Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.

На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.

У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.

Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.

Фото: Віктор Кучинський, фейсбук-сторінка Чорнобильского заповідника

Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.

Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 години тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство1 день тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології5 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології6 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...